Atina Hakkında Bilinmesi Gerekenler

best_time_to_go_to_athens.jpg

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve en kalabalık şehridir. 4 milyona yaklaşan nüfusuyla Avrupa’nın en büyük dördüncü başkenti olan kent, ülkenin güneyindeki Attika bölgesinde yer almaktadır. Avrupa’nın tarihî başkenti olarak kabul edilen Atina, ilk yerleşimlerin Neolitik Çağ’da yapıldığı uzun bir geçmişe sahiptir. MÖ 5. yüzyılda şehrin değerleri ve uygarlığı evrensel bir öneme sahip olmuştur. Perikles’in Altın Çağı olarak bilinen bu dönemde kent büyüleyici tarihinin doruk noktasına ulaşmıştır. Yıllar boyunca çok sayıda fatih Atina’yı işgal etmiş ve görkemli anıtlar inşa etmiştir. 1834 yılında ise modern Yunan devletinin başkenti olan şehir, iki yüzyıldan beri rakipsiz cazibesi ile çekici bir metropol haline gelmiştir.

Atina’da yedi tanesi tarihî olan toplamda on iki adet tepe bulunuyor. Arkeolojik sit alanı olan bu tarihî tepelerden en önemlileri Akropolis, Areopagus, Lykavittos ve Muses Tepesi’dir. Bu tepeler kalabalık şehir sokaklarının gürültüsünden ve karmaşasından sıyrılarak Atina’nın güneyinde Ege Denizi ile sınır olan Saronik Körfezi’nin muhteşem manzaralarına sahiptir. Gezginlerin ilgisini çeken yerlerin başında ise şehir merkezinde yer alan Syntagma Meydanı ve çevresi geliyor. Bu meydanın güneyinde Plaka Mahallesi, batısında Monastiraki ve Thissio, kuzeydoğusunda ise Kolonaki yer alıyor. Kelime anlamı “yüksek şehir” olan Akropolis, şehrin tanrıçası Athena’ya adanan kutsal mabetlerle taçlandırılmış tarihî bir sit alanıdır. 19. yüzyıla ait neoklasik evlere ve muhteşem yaya caddelerine sahip Plaka, Monastiraki ve Thissio bölgeleri ise Akropolis’in yamaçlarında yer alıyor.

Atina’daki ilk tarih öncesi yerleşimler MÖ 3000 yılında Akropolis’te başlamıştır. Efsaneye göre Atina Kralı Theseus kentteki on kabileyi MÖ 1230 yılında birleştirerek buradaki ilk krallığı kurmuştur. Atina her ne kadar prestijli bir geçmişe sahip olsa da 1830’larda Yunan devletinin başkenti olduğunda küçük bir taşra köyüydü. Kentin politik, ekonomik ve kültürel önemi yüzyıllar boyunca azalmıştır. Ancak Yunanistan bağımsızlığından sonra Osmanlı izlerini silmek için Neoklasik mimarinin önü açılmıştır. 2. Dünya Savaşı’ndan ufak çaplı hasarlarla çıkan kent 20. yüzyılda hızlı gelişimine devam etmiştir. Tarihi anlatmakla bitmeyecek bu kentin edebiyat dünyasına olan katkısı da turistlerin ilgisini çeken özelliklerdendir.

Atina’da gezilip görülmeye değer onlarca destinasyon bulunuyor. En önemli turistik noktaları Antik Dönem’den kalma sit alanları oluşturmaktadır. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Akropolis, Antik Atina’nın ticaret merkezi Agora, binlerce yıllık tarihe sahip eserleri barındıran Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi ve daha birçok destinasyon hakkında detaylı bilgiyi rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Antik kalıntıları ve Atina’nın doğal güzelliklerini keşfederken inanılmaz bir alışveriş deneyimi sizi bekliyor. Eğer eski ürünlere hayranlığınız varsa Atina bu konuda ziyaretçilerine pek fazla seçenek sunmaktadır. Geleneksel zanaat ürünleri, el yapımı kıyafetler, antikalar ve Yunan kültürüne ait içecek ve yiyecekleri satın alabileceğiniz onlarca şirin mağaza bulacaksınız. Monastiraki, Plaka, Kolonaki ve Ermou Street kentteki başlıca alışveriş bölgeleridir. Atina’da eğlenmeyi oldukça seven bir halk vardır. Bundan dolayı hareketli gece hayatıyla ünlüdür. Haftanın neredeyse her günü partiler düzenlenmektedir. Gece hayatının en yoğun yaşandığı bölgelerin başında Gazi, Psirri, Exarcheia Monastiraki ve Kolonaki geliyor. Tavernalarda geleneksel Yunan eğlencelerine katılmak istiyorsanız Plaka bunun için en iyi yerdir.

Atina her ne kadar güvenli bir şehir olsa da özellikle metrolarda yankesicilik gibi suçlar işlenebiliyor. Bu sebeple eşyalarınızı güvende tutmanızı öneriyoruz. Her şehirde olduğu gibi burada da pürüzlü bölgeler bulunmaktadır. Genellikle Omonoia Square etrafında toplanan bu bölgeler suç oranı açısından biraz daha sıkıntılı. Önemli sayıda evsiz insanın ve uyuşturucu bağımlıların yaşadığı bu bölgeyi gece saatlerinde ziyaret etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Atina’nın ikliminden bahsedecek olursak genellikle sıcak Akdeniz iklimine sahiptir. İklimin en tipik özellikleri sıcak ve kuru yaz ayları ile ılıman yağışlı kış aylarına sahip olmasıdır. Temmuz ve ağustos aylarında en sıcak günlerini yaşayan kenti ziyaret etmek için en uygun mevsimler ilkbahar ve sonbahardır.

Güneydoğu Avrupa’nın en büyük ekonomik merkezlerinden biri olan kent büyük bir finans sektörüne sahiptir. Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci büyük yolcu limanı olan Pire Limanı’na sahiptir. Spor etkinliklerinde köklü bir geçmişe sahiptir. Antik Dönem’den beri olimpiyat kültürüne sahip olan kentte birçok önemli spor organizasyonu düzenlenmiştir. 1896 ve 2004 yıllarında Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır. Dünyanın en güzel stadyumlarından biri olarak gösterilen Atina Olimpiyat Stadyumu iki kez Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapmıştır. Kentin en büyük spor kulüpleri Olympiacos, Panathinaikos ve AEK Athens’tir.