Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı Avusturya’nın başkenti olan Viyana şehrinin merkezinde bulunmaktadır. Şehrin önemli noktalarından birisi olan bu saray, 1668-1745 yılları arasında yapılmıştır. Barok tarzı yapılardan olan saray Yukarı ve Aşağı BelvedereOrangery Galerisiahırlar ve bahçelerden müteşekkildir.  Bu bölümlerin yanında sarayın geniş ve oldukça bakımlı bahçesi de gezilip görülmeye değerdir. 

Saray ahırları ve Orangery gibi kısımları bulunan bu komplekste her şey Barok tarzını yansıtmaktadır. Saraylar Fransız Devrimi esnasında kendi ülkelerinden kaçanlara ev sahipliği yapması yönüyle tarihi bir miras niteliği de taşımaktadır. Viyana gezisi planlayan herkes için ilgi çekici yerlerden birisi olan Belvedere Sarayı da gerek tarihi önemi, gerek mimarisi ve eşsiz sanat eserleriyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Belvedere Sarayı'nın farklı kılan noktalardan biri; buranın imparatorluk geçmişi olan bir şehrin diğer saraylarından ayrı olarak bir resim ve heykel müzesi olması... Yani Belvedere'i ziyaret ettiğinizde hanedan üyelerinin şaşalı günlerinin izlerini değil bir sanat galerisini geziyorsunuz aslında. Üstelik bu sanat koleksiyonu 8. yüzyıla dek uzanan baroktan neoklasiğe, çok değerli parçaları içeren özel bir koleksiyon. Bu özel koleksiyonun en ilgi çekici parçası ise dünyaca ünlü Viyanalı ressam Gustave Klit'in en beğenilen eseri olan The Kiss (Öpücük) adlı tablosu. Her yıl binlerse sanatsever, sanat tarihinde yerini almış bu çok önemli eseri görmek için Belvedere'e geliyor. 

Sarayın bir diğer çok önemli özelliği ise yukarı Belvedere'in tarihteki ilk halka açık müze olmasıyla ilgili. 1781 yılında kapılarını halka açan Yukarı Belvedere Sarayı, bu özelliğiyle de tarihe geçmiş durumda. 

Belvedere Sarayı, gerek görkemli mimarisi, gerekse eşsiz sanat koleksiyonuyla hem şehir halkı tarafından hem de şehri ziyarete gelen çok sayıda turistin uğramadan geçmeyeceği yerler arasındadır.

Ziyaret Bilgileri: Haftanın her günü 10:00-18:00 saatleri arasında açıktır. Belvedere Sarayı’nı ziyaret ücreti 12.50 Pound’dur. Bu bilet ile her yeri gezmeniz mümkündür. Yalnızca Aşağı Belvedere’yi gezmek isteyenler 7.50 Pound ödemeliler. Sadece Yukarı Belvedere’yi gezmek isteyenler ise 9.50 Pound ödemeliler.

Adres: Prinz-Eugen-Strasse 27, Viyana 1030, Avusturya

Yakın Yerler: Pferre St. Elisabeth, La Note Bleue – Frederic Chopin Monument, BahnhıfCity Wien Hauptbahnof, Belvedere 21, Askeri Tarih Müzesi, Nicholas Treadwell Gallery, Botanicher Garten, Saleasianerkirche, Lower Belvedere, Karlskirche.

Yol Tarifi: Viyana’nın merkezinde yer alan Belvedere Sarayı’na ulaşım D tramvay hattı, 69A numaralı otobüs hattı ve U1 metro hattı ile gerçekleşmektedir. Viyana şehir merkezine 2,9 km uzaklıkta olan Belvedere Sarayı’na araç ile 12 dakikada ulaşılabilmektedir.