Akropolis Müzesi

Atina’nın Makrigianni semtinde bulunan Akropolis Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere Akropolis’e ait çeşitli arkeolojik kalıntılar bulundurmaktadır. Müze’deki önemli sergiler arasında Athena Nike Kabartması, Erechtheion’dan oyulmuş çeşitli heykeller ve çeşitli Parthenon eserlerinden oluşan bir galeri gösterilebilir. 

Müze, Akropolis antik kentinin girişinde yer almaktadır. Yunan Tunç Çağı’ndanRoma ve erken Bizans dönemlerine ait eserlerin de sergilendiği müzede 14 binden fazla eser bulunuyor. Müzenin zemin katında Akropolis’ten toplanan bazı arkeolojik kalıntılar, birinci katında MÖ 650-480 yılları arasındaki Arkaik Dönem’e ait kalıntılar sergileniyor. İkinci katı teras ve restoran olarak kullanılan Müze’nin bu bölümünde Akropolis’in muhteşem manzarasına hâkim şekilde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Müzede tüm zeminler şeffaf tasarlanmış, böylelikle diğer katları gezerken de alt katlara göz atma şansınızı sürdürüyorsunuz. Bu haliyle, müze bütünlüklü yapısında hiç kesintiye uğramıyor ve etkisini katlıyor. Ayrıca zemin katta gezerken yer altında devam eden kazı çalışmalarını da gözlemlemek gibi bir şansa da sahip olabiliyorsunuz. 

Akropolis Müzesi'nin açılışında ilginç bilgiler karşımıza çıkıyor. Müze bugüne dek üç kez büçüm değiştirmiş. İlk kez 1874 yılında açılan müze, tüm koleksiyonun sergilenmesine yetecek büyüklüğe sahip olmadığı anlaşılınca 1888 yılında inşa edilen ek binayla birleştirilir. Fakat zamanla buranın da yeterli gelmediği fark edilir. Son olarak 2007 yılında 25 bin metrekareye yayılan alanıyla günümüzdeki müze inşa edilir ve Atina sonunda  tüm eserlerin sergilenebildiği bir alana kavuşmuş olur. 

Akropolis Müzesi; 1874 yılında açıldı. Ancak bir sorun vardı; müze eserleri barındıracak yeterli bir alana sahip değildi. 1888 yılında ikinci bir müze kurulur ancak yine de yeterli gelmez. 1970’lı yıllarda yapılan genişletme çalışmaları yetersiz olur ve nihayet- 2007 yılında Yeni Akropol Müzesi, Akropol binasına 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde 25.000 metrekarelik alanı ile sanatseverlerin ziyaretine açılır.

Müzede pazartesi günü hariç haftanın her günü servis geleneksel Yunan kahvaltısını da deneyebilirsiniz. Müze’nin giriş ücreti 5 avrodur.