Panathenaiki Stadyumu

Panathenaic Stadyumu Atina’nın Pangrati semtinde yer alıyor. Bu stadyum şehirdeki en önemli spor alanı olduğundan çevresinde konumlandırılmış pek çok spor tesisi daha bulunuyor. Bu stadyum Atina’ da yer alan atletik bir arenadır. Tarihi 2 bin yıldan daha eskilere dayanan bu stadyumun en önemli özelliği 1896’da modern çağın bir ilki olarak oynanan olimpiyat oyunlarında kullanılmış olmasıdır. Yunanistan dendiğinde akla gelen olimpiyat oyunlarının tarihte önemli yeri olduğu bilinir.

Modern dönemde ise bu sebeple önem taşıyan arena, bugünde spor etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Bu stadyum M.Ö. 600 yılında düzenlenen Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaparak tarih sahnesinde ki yerini almıştır. Önceleri ahşap koltuklara sahip bu stadyum varoluşundan yaklaşık 200 yıl sonra yenilenerek mermer koltuklara sahip olmuştur. Penteli Dağı’ndan gelen bu beyaz mermer klasik Yunan modellerini andıran bir havaya sahip olmuştur.  Herodes Atticus tarafından genişletilen stadyum, 50.000’e yakın izleyici alma kapasitesine sahiptir.

Zamanla çürümeye ve bozulmaya yüz tutmuş bu yapı 19. yüzyılda tekrar keşfedilmiş ve Evangelis Zappas tarafından yapılan bağış ile iyileştirilmeye çalışıldı. Bu girişim faydalı olsa da arenanın tam olarak iyileştirilmesi 1895 yılında ünlü iş adamı George Averoff'un bağışı ile gerçekleşti. Olimpiyat oyunlarının tarihine ilgi duyan ve bu arenayı görmek isteyen ziyaretçiler girişte Averoff’un heykeli ile karşılaşırlar. Minnet duygusunun ifadesi için dikilmiş bu heykel hala arenanın girişinde ziyaretçileri karşılıyor.

Bugün hala kullanılan bu arena 2004 olimpiyatları içinde kullanılmıştı. Ancak yapı atletizm için çok uygun olmaması gerekçesi ile okçuluk sporu için kullanılmaya başlandı. Bu stadyum bugün çeşitli törenlere ev sahipliği yapmak amacıyla hala kullanılır durumda ve turistlerin ilgi odağı halinde. Atina dendiğinde olimpiyat oyunlarının dillere destan olduğu tarihe bu arenada tanık olmak unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Adres:Vassileos Konstantinou Avenue 999-20, Athens

Yol Tarifi: M2 ve M3 metro hatlarıyla stadyuma ulaşım mümkün. Aynı zamanda 10 ve 11 numaralı troleybüslerle ve 209, 550 numaralı otobüslerle de buraya varabilirsiniz.

Yakın Yerler: War Museum, Museum of Cycladic Art