Lycabettus Tepesi

Atina’da en yüksek tepe olma özelliğini taşıyan Lycabettus Tepesi yaklaşık 300 metre yüksekliğe sahip. Kireçtaşı bir tepe olan bu yer aslında hemen altında konumlanmış bir mahallenin ismini taşıyor. Ayrıca Atina’da modanın kalbi olarak bahsettiğimiz Kolonaki’nin de çok yakınında bulunuyor. Tepe aslında başlı başına bir turizm değeri olma özelliğine de sahip. Hem Yunan mitolojisine damga vurmuş tarihi hem de turistlere sunduğu o eşsiz manzara ile ziyaretçi akınına uğramayı başarıyor.

Yunan mitolojisinde çok önemli sayılan Lycabett Dağı hakkında birbirinden farklı hikayeler duyulsa dahi bunlardan iki tanesi sıkça konuşulmaktadır. Bunlardan ilki, Lycabettus Tepesi için Kurtlar Dağı isminin kullanılması ile ilgili olan inanıştır. "Lykavittos" Antik Yunan’ da kurt yolu anlamına gelmektedir. Eskiden tepede kurtların özgürce dolaştığı ifade edilerek günümüzde de kurtlar gitti ama manzara hala eşsiz ve yerinde şeklinde yorumlamalar yapılıyor. Alanın kurtlarla ilişkilendirilmesinin diğer sebebi de doğal yükselişin kurtlarla ilgili olduğuna inanılması olmuştur.

Tepe hakkında anlatılan diğer hikaye ise Yunan mitolojisi tanrılarından olan Athena’nın Akropolis’i yaratırken Pallene yarımadasından getirdiği kocaman bir kayayı bu alana düşürdüğü şeklindedir. İnanışa göre Athena taşıdığı kireçtaşı kayayı, bir karga tarafından kötü haber alması üzerine düşürür. Böylece Lycabettus Tepesi isimli kutsal tepe oluşur.

Mitolojide oldukça önem taşıyan bu tepe, Yunan tanrısı Zeus’un şerefine dikilen bir tapınakla taçlandırılmıştır. Ayrıca tapınak dışında İlyas’a adanmış çok eski bir kilise bulunmaktadır. Bu kilise Saint George yahut Agios Georgios ismiyle anılır. Tarihi dokusunun dışında tepede yer alan otoparkın yanına inşa edilmiş ve bu alan ile aynı ismi taşıyan, dört bin kişilik bir tiyatro bulunur. Lycabettus tiyatrosunda belli dönemlerde konserler ve tiyatro gösterimlerinin düzenlenmesi alana ayrı bir renk katar.

Her 25 Mart’da, Yunan ulusal tarihi gününde tören ve kutlamalar bu tiyatroda gerçekleştiriliyor. Ziyaretçilerin Lycabettus Tepesi’ne diğer çıkma sebepleri de şüphesiz ki muhteşem bir Atina manzarası izlemek... Tepeden Atina, Pire Limanı ve ışıl ışıl kenti resmetmek oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Bu keyifli geziyi yaşarken soluklanabileceğiniz bir alan olarak Horizon isimli restoran ve kafe, orada size ev sahipliği yapıyor olacak.

Gece daha bir güzel olan manzarayı, gündüz ise kilisesini ya da tapınağını görmek isteyenler için ulaşım seçenekleri mevcut. “Orman Dostları Birliği” tarafından yapılan merdivenleri kullanarak ağaçlı yolun içinden geçerek tepeye çıkabileceğiniz keyifli ama biraz yorucu bir seçenek bulunmakta. Ancak buraya ulaşmanın daha az zahmetli olan diğer yolu ise fünikülerdir. Aristippou ve Ploutarchou caddelerinden yarım saatte bir hareket eden füniküleri kullanarak da tepeye ulaşmanız ve tepenin eşsiz manzarası ile mimarisini tatmanız mümkün.

Adres:Mount Lycabettus, Athens

Yol Tarifi: 18 no’lu troleybüsle ya da metroyu tercih ederseniz M3 hattıyla buraya ulaşabilirsiniz. Otobüsle ulaşım içinse 27, 60, 813, A5, B2 ve B5 numaralı otobüslerden birini kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Dromeas,Chapel of St. George