Olimpos Zeus Tapınağı

Zeus’a adanmış olan Olimpos Zeus Tapınağı (Olympieion Zeus) Antik Yunanistan’ın en büyük tapınağıydı. Parthenon Tapınağı daha iyi korunmuş olmasına rağmen bu tapınak günümüzde daha anıtsal bir yapıdır. Tapınağın tarihi MÖ 6. yüzyılla ilişkilendirilir ancak İmparator Hadrianus’un hüküm sürdüğü MÖ 2. yüzyıla kadar yapımı tamamlanamamıştır. 

Zeus tapınağı, adandığı tanrının gücüne uygun olarak antik dönemin en büyük tapınağıydı. 108 metre uzunluğa ve 43 metre genişliğe sahip olan tapınak, 108 adet sütunla çevriliydi. Mermerden yapılmış sütunların çok az bir kısmı sağlam biçimde günümüze ulaşabilmiştir. Tapınak içerisinde günümüze ulaşmayan Zeus ve Hadrian heykelleri vardır. Zeus'un altın ve fildişi kullanılarak yapılan görkemli heykeli, Partheon Tapınağı için Athena heykelini de yapan Phidias tarafından yapılmıştır. 

Olympieion’un şimdiki kalıntılarına bakaran yapıldığı dönemdeki ihtişamını hayal etmek hiç de zor değil. Yüzlerce mermer sütun bir zamanlar bu tapınağı desteklemiştir. Günümüzde sadece 15 sütunu ayakta kalan tapınağın bir sütununu da yere devrilmiş halde görebilirsiniz. Devasa yapıtın Tanrılar Kralı olarak bilinen ve eski Yunanların en güçlü tanrısı olan Zeus’a yakışır bir tapınak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yakınlarda, Olympieion’un hemen kuzeyinde Themistokles duvarının kalıntılarını ve antik Roma hamamlarını içeren bir küçük park bulabilirsiniz.

Zeus Tapınağı’nın giriş ücreti yetişkinler için 6 avro, öğrenciler için 3 avrodur. Atina'nın en merkezi meydanı Syntagma'ya 10 dakikalık mesafede yer alan Olimpos Zeus Tapınağı'nı 08.00 ve 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.