Tüccarların koruyucusu anlamında simgelenen eski Yunan tanrısı Hermes'den adını almış olan Ermou Caddesi, ismini yadırgatmayacak derecede Atina'nın en önemli ticari şeridi olarak geçmektedir. Hatta alan için Atina'nın en şık, ticari merkezi demek yanlış olmaz. Cadde hem alışveriş tutkunlarının her şeyi bulabildikleri bir alan hem de konumu itibari ile Atina merkezinin en önemli yerlerine paralel konumda.

Caddede gezerken tüm önemli yerlerin önünden geçmek mümkün olacak. Alışveriş anlamında günlük ihtiyaçların burada bulunmasının yanı sıra kumaş, mücevher, gözlük gibi pek çok lükse girecek tarzda ürünleri de içersinde barındırır. Bir yaya bölgesi olarak Syntagma Meydanı'ndan başlayan cadde, Pireos Caddesi'ne kadar devam eder. Bir diğer deyişle Syntagma ve Monastiraki meydanları arasındaki caddeye hareketli bir ticaret merkezi de denebilir.

1.300 m uzunluğundaki Ermou, işçi sınıfının yer aldığı basit bir pazar konumundayken daha sonra başkent aristokrasisine hitap eden hale dönüşmüştür. Geçmişte cadde pek çok katip, sanatçı, tüccar, göçmen, turist ve sinema artisti ile dolup taşmıştır. Uzun yıllar önce toz toprak olan cadde, at arabaları eşliğinde alışveriş yapmak için gelen kadınlardan, kumaş arayışına çıkan meşhur terzilere ev sahipliği yapmıştır.

Ermou, tarihi geçmişinden sonra asfaltın dökülmesi ile birlikte trafiğe maruz kalmış daha sonra tıkanıklığın yaşanmaması için yaklaşık 30 yıl kadar önce tamamen yayalaştırılmıştır. Hala ticaretin kalbi olan caddede ayakkabı, giyim, mücevher, ev eşyası, kumaş gibi her ihtiyacı bulmak mümkün durumdadır. Zengin ve şık alışveriş dünyasında fiyat aralığının değişmesi ile birlikte genel olarak Monastiraki Meydanı'na doğru fiyatta bir düşüş yaşandığı söylenir. Atina'ya giden gezginlerin, bu tarihi dünya pazarını görmeleri çok heyecan verici bir deneyim olacaktır.

Adres: Ermou, Athens

Yol Tarifi: M1 metro hattıyla Ermou Caddesi’ne ulaşım mümkün. Aynı zamanda 026 ve 035 numaralı otobüslerle de buraya gelebilirsiniz.

Yakın Yerler: Psirri, Monastiraki, Temple of Hephaestus