Viyana Müzeler Bölgesi

Viyana Müze Bölgesi dünyanın en büyük kültür alanlarından biridir. Viyana tarihi merkezinin sınırları içerisinde bulunan bölgede birçok müze, kafe, restoran, mağaza ve farklı sanat kuruluşu bulunmaktadır. 640.000 metrekarelik alana kurulu bölgede barok tarzı binaların yanı sıra modern mimari örnekleri ile post-modern atmosfer oluşturulmuştur. Müzeler kadar açık havada bulunan Enzi isimli modern mobilyalar da oldukça ilgi çekicidir.

Leopold Müzesi, şehrin en iddialı müzelerinden biri. Viyana’ya özgü modern sanat akımının en önemli eserlerini içinde barındıran müze şehrin en çok ziyaret edilen müzeleri arasındadır. Müzenin içerisinde Egon Schiele ve Gustav Klimt’in en önemli eserleri bulunuyor. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma-Pazar arası 10.00-18.00, Perşembe günleri ise 10.00-21.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Giriş ücreti 13 Euro’dur.

Modern Sanat Müzesi (Mumok), 20.-21. yüzyıl sanat eserlerinin yoğunlukta olduğu bir müzedir. Andy Warhol’dan Yoko Ono’ya, Pablo Picasso’dan Günter Brus’a kadar dünyanın en önemli sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapar. Müzeyi Pazartesi günleri 14.00-19.00, Salı-Pazar 10.00-19.00 ve Perşembe günleri 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 11 Euro’dur.

Kunsthalle Wien, modern sanat eserlerine doyabileceğiniz müzelerden bir diğeri. İçeride sürekli değişen dönemsel sergiler bulunuyor. İçerisinde bulunan sergilerin haricinde müzede birçok etkinlik de gerçekleştiriliyor. Müze Perşembe günleri 11.00-21.00, geri kalan günlerde 11.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Viyana Mimari Merkezi, 1993’te açıldığı zamandan beri hem Avusturya içerisinde hem de dünyada mimari alanındaki en önemli kuruluşlardan biridir. Avusturya’nın mimari tarihi ve mimarlık alanındaki en yeni gelişmeler hakkındaki bilgileri burada edinebilirsiniz. Her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bu müzeler harici bölgede çocuklara yönelik oldukça etkileyici Zoom Çocuk Müzesi, yaratıcı tasarımların sergilendiği Q21 ve Designforum isimli müzeler de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

Adres: Museumsplatz 1, Viyana 1070, Avusturya

Yol Tarifi: Müzeler Bölgesi'ne U2 metro hattıyla ulaşmanız mümkün. 

Yaın Yerler: Kunsthistorisches Museum, Doğal Tarih Müzesi