Sevilla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

gold-tower-2063563_960_720.jpg

Sevilla, İspanya’nın özerk bölgelerinden Endülüs’ün en kalabalık ve en gelişmiş şehridir. Sevilla şehri Guadalquivir Nehri’nin yanına kurulmuştur. O zamandan bu yana Sevilla’nın en belirgin özelliklerinden biri nehirde limanı olan bir şehir olmasıdır. Sevilla’nın Yunan mitolojisi kahramanı Herkül tarafından Spal adıyla kurulduğu rivayet edilir. Roma döneminde şehrin adı Hispalis olarak kayıtlara geçer. 5. yüzyılda Hispalis kısa süreliğine germen istilacıların kontrolüne girer. 712 yılında Kuzey Afrikalı Müslümanlar olan Moroların İber Yarımadası’nı ele geçirmesiyle şehrin adı Ishbiliyya olarak değişir. Müslüman hâkimiyeti ne kadar Katolikler için olumsuz sonuçlar doğursa da tüm yarımada gibi Sevilla’nın da kültür hayatına çok şey katar. Katoliklerin iyi muamele görmediği yüzyıllar boyunca İspanya ve Portekiz topraklarında Müslümanlar ve Museviler barış içinde yaşamıştır. Sevilla günümüzde sahip olduğu egzotik mimariyi ve zengin tarihini Morolara borçludur.

 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Sevilla ile İlgili

Sevilla Nerededir?

Sevilla, İspanya’nın Endülüs bölgesine bağlı bir Akdeniz şehridir. Sevilla İspanya’nın güneybatısında yer alır.

Sevilla’ya Nasıl Gidilir?

night-flight-2307018_960_720.jpg

Türkiye’den Sevilla Havaalanı’na ne yazık ki direkt uçuş yoktur. Ancak İstanbul’dan uçak ile İspanya’nın Malaga şehrine ulaştıktan sonra araba, otobüs veya tren ile Sevilla’ya varabilirsiniz. Malaga ile Sevilla arasında 2 saati aşkın mesafe bulunmaktadır. Bunun yanı sıra diğer Avrupa şehirlerinden de otobüs veya tren ile Sevilla’ya ulaşabilirsiniz.

Sevilla’ya Ne Zaman Gidilir?

seville-2191427_960_720.jpg

Sevilla, bir Akdeniz şehri olduğu için akla ilk olarak yaz mevsiminde gitmek gelebilir ancak sıcaklığın çok düşmemesi sebebiyle şehri yılın her döneminde ziyaret etmek uygundur. Aralık, ocak ve şubat ayları elbette Sevilla’nın en soğuk aylarıdır ancak birçok Avrupa şehrine nazaran kış daha yumuşak geçer. Sıcaklık 7-9 derecelerde seyreder. Soğuk hava sizi zorlamasa da şehrin bol yağış alması seyahatinizi olumsuz etkileyebilir. Mart, nisan ve nayıs ayları Sevilla’nın en tatlı, en hoş aylarıdır. Hava ne soğuk ne sıcaktır. Yazın bunaltıcı sıcağına kalmadan bahar aylarında Sevilla’ya gitmek çok iyi bir fikir olabilir. Sıcaklık 21-26 derece dolaylarında seyreder. Üstelik Sevilla’nın en önemli etkinlikleri olan Kutsal Hafta ve Nisan Festivali (nam-ı diğer Sevilla Karnavalı) bahar mevsiminde gerçekleşir. Bir Akdeniz şehrine şüphesiz herkes yaz mevsiminde gitmek isteyecektir. Ancak Sevilla’da yaz aylarının dezavantajı turist sayısının orantısız artması ve sıcaklığın 35 dereceyi aşmasıdır. Eylül, ekim ve kasım ayları ise Sevilla için yağmur aylarıdır. Ilık havada yağmur altında gezmeyi seviyorsanız sonbaharda Sevilla’ya gitmek ideal olabilir.

Sevilla Nerede Kalınır?

roof-terraces-2664941_960_720.jpg

Sevilla'ya daha önce gitmediyseniz ve şehri tanımıyorsanız hangi mahalle veya bölgedeki konaklama tesisinde kalacağınıza karar vermek zor olabilir. İşte bu yüzden sizin için bu yazıyı hazırladık. Böylece şehrin hem turistik hem güvenli yerlerinde sizin için en uygun otel veya pansiyonu bulabileceksiniz.

Baştan belirtelim, El Arenal Sevilla’nın en gözde mahallesidir. Çünkü turistik adreslere eşit uzaklıkta ve kısa mesafededir. Ayrıca en popüler restoran, bar, kafe ve kulüpler de burada bulunur. Hele ki Sevilla’ya sadece 1-2 günlüğüne geliyor ve olabildiğince çok turistik ve tarihî yer görmek istiyorsanız burada konaklamak ideal olacaktır. Elbette burada konaklamanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Örneğin odanıza dışardan yüksek seste müzik ve gürültü gelmesi normaldir çünkü en eğlenceli mekânlar burada bulunmaktadır. Arenal’in Sevilla için çok önemli olmasının sebebi 16. yüzyılda keşfedilen topraklardan gelen ham maddelerin şehre buradan giriş yapmasıdır. Bu ticaret sayesinde Sevilla zenginleşmiş ve refaha kavuşmuştur. Tarihi şehirde yani şehir merkezinde kalmak isteyebilirsiniz ancak Sevilla’nın diğer semtlerine nazaran buradaki otellerin gecelik fiyatının erken rezervasyon yapsanız bile çok yüksek olacağını unutmamalısınız.

Sevilla’nın buram buram tarih kokan bir semtinde kalmak istiyorum derseniz Santa Cruz’dan iyi yer bulamazsınız. Tipik Endülüs evlerinin çoğu bu mahallede butik otele çevrilmiştir ve hem gürültüsüz hem de güvenlidir. Yani bir zamanlar burada yaşayan Musevilerin evlerinde konaklama fırsatı bulabilirsiniz. LaCartuja ise Guadalquivir Nehri’nin ortasındaki bir adacıktır ve alışılmışın dışında bir yer arayanlar burada konaklayabilir. Adada birçok konser ve piyesin sahnelendiği Endülüs modern sanat merkezi buradadır ve bir gösteri izlemek isterseniz La Corteja’da konaklamak pratik olacaktır. Üstelik yine ada üzerinde Jardin Americano isminde bir orman bulunur ve yürüyüş yapmanız mümkündür. Sevilla’nın biraz dışında kalmayı ve her gün merkeze yürüyüp gece dönmeyi göze alırsanız La Macarena isimli muhteşem bir semtte kalmanızı tavsiye edebiliriz. Üstelik gece eğlencesi için çok hoş mekânlar bulunur ve böylece otelinize güven içinde ve kısa surede dönebilirsiniz. II. Isabel Köprüsü’nü geçince Sevilla’nın en meşhur semti Triana’ya girersiniz. Aynı Santa Cruz ve La Macarena gibi Triana da şehir merkezinde olmamasına rağmen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir ve bu yüzden çok hoş konaklama tesislerine ev sahipliği yapar. Otantik pansiyonlarda kalmak isteyenlerin gözde yeri Triana’dır.

Sevilla’nın bohem-hipster yüzünü görmek isteyen gençler şüphesiz Alameda’da konaklamak isteyecektir. Canlı müzik yapan mekânlar, etnik temalı restoranlar ve oteller burada bulunur. Alameda’nın yayalaştırılmış caddelerinde alışveriş yapmak ve kafelerinde kahve içmek de keyifli olacak. Son olarak Santa Cruz ile şehir merkezi arasında bulunan Alfalfa’dan bahsedeceğiz. Burası Roma döneminde yani Sevilla’nın adı Hispalis iken şehrin kalbinin attığı yer idi. Şehir buradan yönetildiği gibi sosyal hayat da burada yaşanırdı. Antik Çağ’ın atmosferini yakalamak isteyenler burada bir konaklama tesisi bulabilir. Üstelik Alcazar Sarayı’nın rakibi Casa de Pilatos buradadır ve kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Sevilla Otelleri

Endülüs’ün başkenti ve İspanya’nın en büyük 4. şehri olan Sevilla’yı İspanya’ya yolunuz düştüğünüzde rotanıza almalısınız. Geçmişte bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığından her medeniyetin kendine ait tarihî yapılarını görebilir, kentin tarih kokan ufak sokakları arasında kaybolabilirsiniz. Akdeniz iklimine sahip olduğu için her zaman ziyaret edebilirsiniz. Old Town olarak adlandırılan Santa Cruz, El Arenal, La Macarena ve nehrin karşısındaki Triana bölgelerinde bütçenize uygun, isteklerinizi karşılayacak birçok otel bulabilirsiniz.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Sevilla otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Sevilla Gezilecek Yerler


 

Sevilla’nın gezilecek yerlerini anlattığımız yazıyı okuyunca şehrin çeşitli ve köklü geçmişine ve zengin kültürüne tanıklık edeceksiniz. Muazzam katedraller, küçük ve güzel meydanlar, saraylar, müzeler ve kuleleriyle Sevilla'da dinlenmenize vakit tanımayacak kadar görülecek yer var. Güzel manzaların tadına doyasıya varmak için Quadalquivir Nehri boyunca yürümenizi, tapas barları keşfetmenizi, ispanyol ezgileri eşliğinde sokaklarda dolaşmanızı öneririz. Sevilla’nın en önemli turistik ve tarihî noktalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sevilla Gezilecek Yerler

Sevilla’da gezilecek yerler yazımızda Endülüs bölgesine özgü mimariyi en iyi anlayabileceğiniz Plaza de España, Guadalquivir Nehri'ni gözleyebileceğiniz Torre del Oro, şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde de bulunan Sevilla Katedrali ve Giralda Çan Kulesi, harika fotoğraflar çekebileceğiniz eğlenci mahalleler olan Santa Cruz ve Triana Semtleri, yine mimarisiyle sizi büyüleyecek olan Alcazar Sarayı,  Macarena Bazilikası, Metropol Parasol, Triana, Flamenko Müzesi ve çok daha fazlası hakkında geniş bilgi bulabileceksiniz. Dilerseniz Sevilla'yı köşe bucak keşfetmeye başlayalım.

Devamını Oku

Sevilla Şehir İçi Ulaşım

seville-1757864_960_720.jpg

Sevilla’da kullanılan toplu taşıma araçları tramvay ve otobüslerdir. Şehir merkezinden çevredeki ilçelere kadar giden otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Her gün 06.00-23.30 saatleri arasında otobüsler hizmet verir. Kişi başı bilet ücreti 1,40 €’dur. “Tarjeta Multiviaje” yani birden çok kullanıma uygun kart alarak otobüsleri kullanabilirsiniz. 1,50 € depozito ödedikten sonra karta kontör yüklemelisiniz. 24 saat için 5 €, 72 saat için 10 € ödemek oldukça ekonomik olacaktır.

Adına “metro-centro” denen tramvaylar metro ile karıştırılmamalıdır zira Sevilla’da metro hizmeti yoktur. Başlangıç ve varış durağı dâhil olmak üzere sadece 7 durağı olan tramvay şehir merkezindeki seyahatinizi çok kolaylaştıracaktır. Plaza Nueva’dan kalkan tramvay sırayla Avenida de la Constitucion, Katedral, Alcazar Sarayı, San Fernando, Prado de San Sebastian’a uğrar ve San Bernardo’da durur. Tramvay 06.00-01.30 saatleri arasında hizmet verir. Tramvayın bir seferlik bilet ücreti 1,20 €’dur. Yukarıda adı geçen ve birden çok kullanıma uygun kartlar tramvaylarda da geçerlidir. “Tussam” isimli resmi internet sitesinden ve akıllı telefon uygulamasından otobüs ve tramvay saatlerine bakmanız mümkündür. Sevilla gibi pratik ve küçük bir şehirde taksiye binmenizi tavsiye etmiyoruz. Taksimetre 5 €’dan açıldığı için ekonomik de olmayacaktır. Bunun yerine toplu taşıma araçları ile hatta yürüyerek şehri keşfetmelisiniz.

EA kodlu otobüslerle şehir merkezinden 10 kilometre uzaklıkta bulunan San Pablo havaalanına ulaşabilirsiniz. Tek yön bilet fiyatı 2,30 €’dur ve otobüsler yarım saatte bir kalkar.

Sevilla Mutfağı

paella-837876_960_720.jpg

İspanyollar günün büyük kısmını evde değil sokakta geçirmelerinden gururla bahsederler. Adım başı her restoran ve kafede o kadar güzel yemekler yer öyle lezzetli içkiler içersiniz ki hak vermemek elde değil. Sevilla’ya gittiğinizde yiyecekleriniz deyim yerindeyse aklınızı başınızdan alacak. Baştan belirtmeliyiz ki İspanyollar domuz eti başta olmak üzere kırmızı et ağırlıklı beslenirler ancak zamanla restoranlarda vejetaryen mönüler de zenginleşmiştir. Tavuk, sosis ve sucuk ile hazırlanan soğuk sandviç Montadito de Pringa ise akşamüstü açlığınızı bastırmak için birebirdir. Size belki biraz garip gelecek ancak İspanyolların milli yemeklerinden biri de boğa kuyruğu kebabıdır. Cola de toro diye bilinen bu et yemeği kırmızı şarap ile pişirilir. Ne kadar et sever olsalar da Endülüslüler ıspanağı da bolca tüketirler. Nitekim bu ıspanak alışkanlığı Morolardan ve Musevilerden mirastır. Espinacas con Garbanzos yani nohutlu ıspanak yemeği Sevilla’da çok meşhurdur. Et yemeklerine dönecek olursak Sevilla’ya özgü diğer bir yemek viski, sarımsak ve zeytinyağı ile ızgarada hazırlanan domuz eti yemeği Solomillo'dur. Sevilla’nın simgelerinden biri olan yemek Serranito de Lomo dur. Yerel serrano jambonları üzerine karabiber serpilerek kızartılır ve ekmek üzerinde servis edilir. Domuz eti yerine tavuklu versiyonu da mevcuttur. Paella, diğer İspanya şehirlerinde olduğu gibi burada da elbette çok popülerdir. İçi deniz ürünleriyle ve çeşitli baharatlarla dolu olan pilava benzeyen bu yemeği İspanya’da tatmadan dönmemek lazım. Son olarak ana yemek olarak hazırlanan Sevillalıların vazgeçilmezi Carrillada de Cerdo‘dan bahsedeceğiz. Kırmızı şarap, havuç, karanfil ve sarımsak ile haşlanan domuz eti İspanyolların göz bebeğidir. Torrijas ise en meşhur tatlılardandır ve bayat ekmekler çırpılmış yumurtaya bulandıktan sonra kızartılır ve afiyetle yenir. Özellikle kutsal hafta boyunca tüketilir.

Sevilla’da Alışveriş

square-2062503_960_720.jpg

Sevilla’da satın alabileceğiniz o kadar dekoratif anı eşyası ve yerel kültürü yansıtan aksesuar var ki kendinizi tutmakta zorlanabilirsiniz. Başta Calles Tetuan ve Sierpes Caddeleri, Plaza de la Encarnacion, Plaza de la Magdalena olmak üzere Sevilla’nın ara sokaklarında ve meydanlarında pazar yeri, butik mağaza ve anı dükkânları bulmanız kolay olacaktır. Öte yandan Alameda Caddesi üzerinde her pazar günü ve Feria Caddesi üzerinde her perşembe günü bitpazarı kurulur. Bunların dışında İspanya’dan çıkıp dünyaca ünlü olan giyim markaları ile daha birçok dünyaca ünlü markayı Sevilla’da bulmanız mümkündür. Ocak, şubat, temmuz ve ağustos aylarının Sevilla’da “rebajas” yani indirim ayları olduğunu hatırlatmak isteriz. Sevilla’nın dokusunu, kültürünü yansıtan ürünlerin üretimine “Sevillart” yani “Sevilla Sanatı” deniyor. Sevilla’da alışveriş için diğer önemli hatırlatmamız ise İspanyolların “siesta” yani öğle uykusunu çok sevdikleri, bu yüzden her gün 14.00-17.00 saatleri arasında dükkânların kapalı olduğudur. Yani dükkânlar genelde 10.00-14.00 ve 17.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Sevilla’da turistlerin en yoğun ilgiyi gösterdiği ürünler Flamenko dans kostümleri, İspanyol yelpazeleri, İspanya yapımı ayakkabılar ve Akdeniz’in doğal zeytinyağlarıdır. Zeytinyağı demişken zeytinyağı özüyle üretilen el yapımı sabunlar Sevilla’nın en çok satın alınan ürünleridir. Eğer boğa dövüşlerine karşı biri değilseniz İspanyolların bu acımasız geleneğiyle ilgili olan anı ürünlerinden satın alabilirsiniz. Sevilla’da seramik sanatı çok gelişmiş olduğu için birçok turist seramik dekorasyon ürünü almadan ülkesine dönmüyor. Seramik sever iseniz Sevilla’da yeni seramik ürünleri bulabileceğiniz gibi antika seramik ürünler de satın alabilirsiniz.

Sevilla’da Gece Hayatı

plaza-espana-106322_960_720.jpg

İspanyollar dünyada eğlenmeyi en iyi bilen insanlardandır. Yazımızda Sevilla’nın gece hayatına dair okuyacağınız bilgiler size bu konuda yeterli bilgiyi verecek. Hem güvenilir hem kaliteli bar ve gece kulüplerinde Sevilla gecelerinin tadını çıkaracaksınız. Yine yazımızda okuyacağınız restoranlarda Sevilla’nın en lezzetli akşam yemeklerini yiyecek, İspanyolların eşsiz gastronomisini keşfedeceksiniz. Gece kulüpleri ve barlar ile başlayalım: Sevilla’daki barlar birbirine o kadar yakındır ki bir gecede 5 bara bile uğrayabilirsiniz. Sevilla Katedrali’nin hemen yanında bulunan Casa Moreno akşamüstü açlığını bastırmak ve bir kadeh şarap içmek için ideal minik bir bardır. Ne de olsa eğlenmeye akşamüstü saatlerinde başlamanın kimseye zararı olmaz. Alameda’da Monasterio, Funclub ve Weekend’e uğramalısınız. Triana’da Rio Latino ve Boss en tanınan mekânlardır. Fun Club Alameda Hercules Parkı’nın yanında yer alır ve akşam 23.00’da kapılarını açar. Jazz, hiphop ve rock’n’roll türlerinde müzik çalınır ve İspanyol tarzında eğlenmeyi sevmeyenler için idealdir. La Carboneria ise tam tersine İspanyol kültürü ile eğlenmek isteyenler için en güzel mekânlardan biridir. Flamenko müziği ve sanatçıları size muhteşem, unutulmaz bir gece yaşatacak. Onları izlerken öykünecek ve onlar gibi dans etmek isteyeceksiniz. Aynı şekilde Lo Nuestro isimli kulüpte de Flamenko dansçıları ve müzisyenleri sahne alır. Alfalfa Meydanı üzerinde bulunan Santuario isimli mekân dünyanın her yerinden müzikler çalar ve salı gecesi gerçeklesen partileriyle meşhurdur. Alfalfa’da Santuario dışında Elefunk ve El Mundo da popülerdir. 1670 yılından beri hizmet veren El Rinconcillo Sevilla’nın en önemli işletmelerinden biridir. Servis ettikleri yerel üretim şarapları El Rinconcillo’yu daha da özel kılar.

Sevilla’da akşam yemeği denince ise akla ilk gelen tipik Endülüs tavernaları olacaktır. Burada canlı müzik eşliğinde lezzetli Endülüs yemekleri yersiniz. Ancak bunun yanında dünyaca bilinen mutfakları denemeniz de mümkün olacaktır. Eğer sevdiğiniz kişiyi romantik bir yemeğe götürmek isterseniz Giralda Çan Kulesi’nin yanındaki El Giraldillo’ya gitmenizi öneririz. İspanyol mutfağından lezzetler için kişi başı ortalama 35 € ödeyerek muhteşem bir gece geçirebilirsiniz. Kişi başı 15-35 € ödeyeceğiniz Endülüs restoranı Corral del Agua; Sevilla’da meşhur bir restorandır. 18. yüzyıldan kala bir evde bohem dekorasyonuyla hizmet sunar. İspanya’nın meşhur tapaslarını şüphesiz Ovejas Negras’ta yemenizi tavsiye ediyoruz. Rezervasyon yaptırmazsanız kapıda uzun sure beklemeyi göze almalısınız. Katalan ve Endülüs yemeklerinden tatmak isterseniz Bar Europa tam size göre bir yer. 1925’ten beri hizmet veren bu lokantanın karamelli elma dilimlerinden sipariş etmeyi unutmayın. Deniz ürünü yemek istiyorsanız kişi başı yaklaşık 15 € ödeyeceğiniz La Moneda’ya gitmelisiniz. Bodega Antonio Romero ise kızarmış karnabaharları ile meşhurdur ve farklı tatlar arayanlar için idealdir. Sevilla’nın en karizmatik restoranı olarak bilinen Casa Carmelo ile yazımızı sonlandırıyoruz. Duvarları eski fotoğraf ve yağlı boya tablolar ile dolu bu restoranda yemek yerken ev sahibinin çocukluk anılarını dinleyerek bambaşka bir dünyaya gireceksiniz.

Sevilla’daki Festivaller

1450438912_861066580.jpg

Sevilla’da öyle eğlenceli festivaller gerçekleşiyor ki bu organizasyonların tarihlerine göre bile seyahat planı yapabilirsiniz. Sevilla başta olmak üzere Endülüs’ün tarihi ve kültürü hakkında daha çok bilgi edinmek için bu festivallere katılmanızı öneriyoruz. Bunlardan bazılarına dair bilgiyi yazımızda bulabileceksiniz.

Endülüs Günü: 1980 yılında Endülüs Bölgesi referandum ile İspanya’dan özerkliğini kazanmıştır. Bu yüzden her sene 28 şubat günü tüm Endülüslüler sokaklara iner ve kutlamalar yapar.

Semana Santa: Semana Santa yani kutsal hafta her sene nisan ayında paskalyanın kutlandığı pazar gününe kadar devam eden haftada kutlanır. Paskalyanın kutlanmasıyla sona erer. Sevilla için dini bir kutlama olduğu kadar baharın gelişinin de kutlanmasıdır. 1 hafta boyunca ana caddeler cıvıl cıvıl rengârenk olur. Danslar, yemekler, müzik ile geçen bir haftada dünya ile iletişiminizi adeta koparırsınız. Kutsal hafta 2018’in 25 Mart-1 Nisan haftasında kutlanacak.

Feria de Abril: Kutsal haftadan sadece 2 hafta sonra ise Sevilla’da Nisan Panayırı gerçekleştirilir. Bu festivalin dini değil daha çok kültürel bir anlamı vardır. Festival boyunca Flamenko dans gösterileri sahne alır. Sadece dansçılar değil festivale katılan herkes Flamenko kostümü giyebilir ve eğlenceye katılabilir. Nisan panayırı 17-22 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşecek.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Sevilla Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

28 Şubat: Endülüs Günü

1 Nisan: Paskalya

1 Mayıs: İşçi Bayramı

12 Ekim: İspanya milli bayramı

6 Aralık: İspanya milli bayramı

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Sevilla İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım Hattı: 112

İtfaiye: 080

Polis: 091

Ambulans: 061

Sevilla Dış Temsilcilikleri

Sevilla, Madrid Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Madrid Büyükelçiliği

Telefon: +34 91 310 39 04

Eposta: [email protected]

Adres: C/Rafael Calvo, 18 2A-B 28010 Madrid İSPANYA

İnternet sitesi: http://madrid.be.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Sevilla Para Birimi

İspanya’nın resmi para birimi eurodur. Dolayısıyla Sevilla’da geçerli tek para birimi eurodur. 1 euro yaklaşık olarak 4,50 Türk lirasıdır.

Sevilla Resmi Dili

İspanya’nın tek resmi dili İspanyolcadır ve Sevilla’da da İspanyolca konuşulur ancak tarihsel ve coğrafi bağlardan dolayı nüfusun bir bölümü Arapça konuşmaktadır.

Sevilla Saat Farkı

Artık kış saati uygulanmayan Türkiye ile İspanya arasında kışın 2 saat farkı vardır. İspanya, Türkiye’den 2 saat geridedir. Yazın bu fark 1’e düşer.*

*Bilgi 2018 yılında güncellenmiştir.

Sevilla Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10.6oC
  • Şub 12.2oC
  • Mar 14.7oC
  • Nis 16.4oC
  • May 19.7oC
  • Haz 23.9oC
  • Tem 27.4oC
  • Agu 27.2oC
  • Eyl 24.5oC
  • Eki 19.6oC
  • Kas 14.8oC
  • Ara 11.8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 690.566 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün