Google+

Medellin

Medellin - : - / -
--℃
1 COP=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon22℃
 • Şubweather-icon22℃
 • Marweather-icon22℃
 • Nisweather-icon22℃
 • Mayweather-icon22℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon21℃
 • Kasweather-icon21℃
 • Araweather-icon21℃
Nüfus: 2,441,123  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kolombiya Pezosu (COP) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

medellin-panorama_0.jpg

Güney Amerika’daki Andes Dağları’nın merkez bölgesi sayılan Aburra Vadisi’nde yer alan Medellin, Kolombiya’daki en büyük ikinci şehirdir. Pablo Escobar’ın uyuşturucu karteli yüzünden bir zamanlar dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Medellin, bu sorunun çözülmesiyle birlikte artık çok daha modern ve turistik bir şehir olarak anılmaktadır.

Porce olarak da adlandırılan Medellin Nehri’nin ikiye böldüğü, hem gökdelenlerin hem de doğanın bir arada olduğu modern bir şehirdir. Sahip olduğu iklim özellikleri sayesinde “Bitmeyen baharın şehri” olarak da adlandırılmaktadır. Washington, Hong Kong ve Londra’da merkezleri bulunan bağımsız araştırma kurumu Urban Land Institute (ULI), 2013 yılında yaptığı açıklamada, Medellin’in son yıllardaki politika, eğitim ve sosyal alanlardaki gelişmeleriyle dünyadaki en yenilikçi şehir olduğunu açıklamıştır. Ayrıca şehrin, Güney Amerika’da yabancı yatırımcılar arasında şirket ya da iş kurmak için en çok tercih edilen yer olduğunu belirtmiştir. Ekonomisi sanayi ve ticaret üzerine kurulu şehirde tekstil ve çiçek endüstrisi öne çıkmaktadır. Medellin’in dünyaca ünlü sanatçı Fernando Botero’nun doğduğu yer olduğunu da unutmamak gerek.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=7TnkZdlxddc

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Şehrin ortasından geçen Medellin Nehri, doğayla içiçe halk kütüphaneleri, devasa parkları, sokak heykelleri ve müzeleriyle görülmeye değer bir şehirdir.

Medellin’de görülmesi gereken diğer yerler

Plazoleta de las Esculturas, Jardin Botanico, Castillo Müzesi, Pedro Nel Gomez Müzesi, Museo de Arte Moderno de Medellín.

Kütüphane Parkları

1714 Eki 2016Gezilecek Yerler

Kütüphane Parkları

Son yıllarda şehir planlamacılığı açısından farklı şekillerde geliştirilen Medellin’in bu alanda yaptığı en önemli çalışmalardan biri kütüphane parklarıdır. Şehrin farklı alanlarında görülebilen bu parklar ve kütüphaneler, isteyen herkese ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda dinlenmek ve doğanın içinde olmak için de olanak sağlamaktadır. Bu parkların isimleri şöyledir: León de Greiff Library, San Javier Library Park, Bethlehem Library Park ve La Quintana Library Park.

-

Medellin lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz San Peter Apartments, Familia en Medellín, Amoblado San German. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Las Palmas Bloque 13, Hotel Casa Laureles gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartamento Edificio Las Vegas, Hotel Calasanz Real, Energy 503 otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Medellin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Arvi Parkı

2114 Eki 2016Gezilecek Yerler

Arvi Parkı

Doğayla bütünleşmiş bir şehir olan Medellin’de büyük doğal parklar ön plandadır. Onlarca parkın arasından en çok öne çıkansa Arvi Parkı’dır. 20 bin herktarlık alana sahip parka yerli ve yabancı turistler için ekolojik geziler düzenlenmektedir. İçerisinde göller, akarsular, hayvan çeşitleri görülebilirken trekking, kamp, bisiklet turu, yüzme, balıkçılık, at binme ya da yelken gibi sporları da yapmak mümkündür.

-
Medellin şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Guatapé ve El Penol Tam Gün Tour: Medellin Gönderen (62.04 €), Medellin: Özel 4 Saatlik Pablo Escobar Turu (45.5 €), Medellín: Comuna 13 Mahalle Turu (44.67 €), Medellin: Özel Şehir Turu (20.68 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Antioquia Müzesi

1814 Eki 2016Gezilecek Yerler

Antioquia Müzesi

Şehrin merkezindeki Botero Meydanı’nda yer alan müzenin koleksiyonunda ünlü sanatçıları Fernando Botero ve Pedro Nel Gomez’in işleri sergilenmektedir. 1881 yılında “Zea” adıyla açılan müze, yeni adını 1978 yılında almıştır. 17 adet salonu bulunan müzede iki sanatçının dışında genel anlamda Kolombiya sanatına dair eserler, tarihi heykeller ve çağdaş sanat eserleri de görülebilir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Güney Amerika’daki Andes Dağları’nın merkez bölgesi sayılan Aburra Vadisi’nde yer alan Medellin şehri, Porce olarak da adlandırılan Medellin Nehri ile ikiye bölünün bir yapıya sahiptir. Vadinin kuzeyinde Bello, Copacabana, Girardota ve Barbosa şehirleri yer alır. Güneyinde ise Itagui, Envigado, Sabaneta, La Estrella ve Caldas vardır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Tropikal iklimin hâkim olduğu Medellin şehri, biyo-çeşitliliği yüksek olan bir bölgededir. Yıllık ortalama sıcaklık 22 derecedir. En kurak ay ocak ayıdır. En fazla yağış ise ekim ayında görülür. 28 derece sıcaklıkla mart ayı yılın en sıcak ayıdır ancak yıl boyunca sıcaklık çok fazla değişmez. Ekim ayında da sıcaklık 20 derece civarındadır. Medellin’i ziyaret etmek için en uygun zaman aralık ayından mart ayına kadarki dönemdir. Temmuz ve ağustos ayları da Medellin’de tatil yapmak için uygun olabilir.

Türkiye’den Medellin’e direkt uçabilirsiniz. Bunun dışında aktarmalı gitmek mümkündür.

Pereira’da 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde, butik otellerde, SPA otellerinde, apart otellerde, kiralık dairelerde ve kiralık villalarda konaklayabilirsiniz. Otel fiyatları, sunulan imkanlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Medellin’de yaygın bir otobüs ağı mevcuttur. Ancak turistler için en uygun olanı metroyu kullanmaktır. Taksi ücretleri de uygun ancak taksimetrenin olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Taksimetresi olmayanlarla önceden pazarlık yapmayı da unutmayın. Şehirde encicla adında bir de bisiklet sistemi vardır. Pasaportlarınızı kullanarak bisiklet kiralayabilir, özel yollarda dolaşabilirsiniz.

food-Colombia.jpg

Etnik grupların gelenekleriyle etkileşim içinde olan Kolombiya yemekleri ve yemeklerde kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye değişir ve çeşitlilik gösterir. Pirinç, mısır, patates, bir tür nişasta olan cassava, baklagiller, dana eti, tavuk eti, domuz eti, keçi eti, balık ve deniz ürünleri yemeklerde sıkça kullanılır. Kolombiya, tropikal meyveleriyle de ünlüdür.

Medellin’da tipik bir öğle yemeği menüsü şöyledir: Muz çorbası, kızarmış domuz/dana/tavuk eti & pilav, sirkeli lahana salatası, ve yanında taze mango suyu. Tatlılar arasında en popüler olanı, süt, mısır ve panela adlı yöresel bir şekerle yapılan mazamorradır.

Popüler restoranlar

Itaca, Carmen, Mondongos, Thaico, Salon Versalles, Verdeo, La Casa de Beto.

Bahşiş

Kolombiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Medellin’de gece hayatı daha çok perşembe, cuma ve cumartesi akşamları hareketli olmaktadır. Barlar gece 02.00’ye kadar açıktır. Sadece bazı kulüpler sabaha karşı 04.00’e kadar hizmet vermektedir. Şehrin en popüler içeceği, anason ve şekerkamışıyla hazırlanan aguardientedir. Eğlenmeyi çok seven Medellinliler salsa için Son Havana adlı mekânı tercih etmektedir. Tango içinse Casa Gardeliana vardır. Sabaha kadar bir kulüpte dans etmek isterseniz ise La Kasa tam size göredir.

Çiçek Festivali (Ağustos): Çiçek endüstrisinin gelişmiş olduğu Medellin’de bu konuyla ilgili bir festival de düzenlenmektedir.

Uluslararası Şiir Festivali (Temmuz): Dünyanın farklı yerlerinden gelen yabancı ve yerli şairler, parklarda, konferans salonlarında ya da müzelerde şiir okumaları yapılmaktadır.

Uluslararası Tango Festivali (Haziran): Tangoyu seven bir şehrin festivali de olmaz mı... Sokaklarda, kafelerde ya da parklarda tango yapan çiftler göreceksiniz.

Kitap Fuarı (Eylül): Şehrin en önemli etkinliklerinden biridir. Her yıl dünya çapında yüzlerce yayınevi ve yazar katılmaktadır.

Kolombiya’da tekstil endüstrisinin öncüsü olan Medellin’de haliyle bu konuda alışveriş imkânı fazlasıyla mevcuttur. Özellikle tasarım butikleri sıkça karşınıza çıkacak. Modern AVM’lerin sayısı da bir hayli fazla. Eğer yerel gıdaları merak ediyorsanız her gün açık olan açık pazar Plaza Minorista José María Villa’yı ziyaret etmelisiniz. Yerel zanaat örnekleri içinse turistlere yönelik bir yer olan Centro Artesanal Mi Viejo Pueblo’da aradığınız her türlü geleneksel objeyi bulabilirsiniz.

Kolombiya (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Medellin’den 8 saat ileridedir.

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Medellin şehrinin para birimi Kolombiya Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 1.000 Kolombiya Pezosu’dur.

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Medellin’in resmi dili İspanyolca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

BOGOTA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embajada de Turquia Calle 76, No : 8-47, Bogota- Colombia

Telefon: (+57-1) 321 00 70- 72- 73 , (+57-1) 321 00 75

Faks: (+57-1) 321 00 76

embajada.bogota@mfa.gov.tr

http://bogota.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani – Hıristiyan Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi

Katolik Yortusu

St. Peter ve St. Paul Bayramı

Bağımsızlık Günü (20 Temmuz)

Boyacá Savaşı Günü (7 Ağustos)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Keşif Günü

Azizler Günü

Cartagena’nın Bağımsızlık Günü

Günahsız Doğuş Bayramı (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 123

Yangın: 119

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kolombiya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir. Sarı humma aşısı zorunlu değildir ancak yaptırılması tavsiye edilir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.