Medellin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

medellin-panorama_0.jpg

Güney Amerika’daki Andes Dağları’nın merkez bölgesi sayılan Aburra Vadisi’nde yer alan Medellin, Kolombiya’daki en büyük ikinci şehirdir. Pablo Escobar’ın uyuşturucu karteli yüzünden bir zamanlar dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Medellin, bu sorunun çözülmesiyle birlikte artık çok daha modern ve turistik bir şehir olarak anılmaktadır.

Porce olarak da adlandırılan Medellin Nehri’nin ikiye böldüğü, hem gökdelenlerin hem de doğanın bir arada olduğu modern bir şehirdir. Sahip olduğu iklim özellikleri sayesinde “Bitmeyen baharın şehri” olarak da adlandırılmaktadır. Washington, Hong Kong ve Londra’da merkezleri bulunan bağımsız araştırma kurumu Urban Land Institute (ULI), 2013 yılında yaptığı açıklamada, Medellin’in son yıllardaki politika, eğitim ve sosyal alanlardaki gelişmeleriyle dünyadaki en yenilikçi şehir olduğunu açıklamıştır. Ayrıca şehrin, Güney Amerika’da yabancı yatırımcılar arasında şirket ya da iş kurmak için en çok tercih edilen yer olduğunu belirtmiştir. Ekonomisi sanayi ve ticaret üzerine kurulu şehirde tekstil ve çiçek endüstrisi öne çıkmaktadır. Medellin’in dünyaca ünlü sanatçı Fernando Botero’nun doğduğu yer olduğunu da unutmamak gerek.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=7TnkZdlxddc

Medellin ile İlgili

Editörün Kaleminden

Medellin Nerededir?

Güney Amerika’daki Andes Dağları’nın merkez bölgesi sayılan Aburra Vadisi’nde yer alan Medellin şehri, Porce olarak da adlandırılan Medellin Nehri ile ikiye bölünün bir yapıya sahiptir. Vadinin kuzeyinde Bello, Copacabana, Girardota ve Barbosa şehirleri yer alır. Güneyinde ise Itagui, Envigado, Sabaneta, La Estrella ve Caldas vardır.

Medellin’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Medellin’e direkt uçabilirsiniz. Bunun dışında aktarmalı gitmek mümkündür.

Medellin’e Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklimin hâkim olduğu Medellin şehri, biyo-çeşitliliği yüksek olan bir bölgededir. Yıllık ortalama sıcaklık 22 derecedir. En kurak ay ocak ayıdır. En fazla yağış ise ekim ayında görülür. 28 derece sıcaklıkla mart ayı yılın en sıcak ayıdır ancak yıl boyunca sıcaklık çok fazla değişmez. Ekim ayında da sıcaklık 20 derece civarındadır. Medellin’i ziyaret etmek için en uygun zaman aralık ayından mart ayına kadarki dönemdir. Temmuz ve ağustos ayları da Medellin’de tatil yapmak için uygun olabilir.

Medellin’de Nerede Kalmalı?

Pereira’da 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde, butik otellerde, SPA otellerinde, apart otellerde, kiralık dairelerde ve kiralık villalarda konaklayabilirsiniz. Otel fiyatları, sunulan imkanlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Medellin’de Gezilecek Yerler

Şehrin ortasından geçen Medellin Nehri, doğayla içiçe halk kütüphaneleri, devasa parkları, sokak heykelleri ve müzeleriyle görülmeye değer bir şehirdir.

Medellin’de görülmesi gereken diğer yerler

Plazoleta de las Esculturas, Jardin Botanico, Castillo Müzesi, Pedro Nel Gomez Müzesi, Museo de Arte Moderno de Medellín.

Devamını Oku

 Medellin Şehir İçi Ulaşım

Medellin’de yaygın bir otobüs ağı mevcuttur. Ancak turistler için en uygun olanı metroyu kullanmaktır. Taksi ücretleri de uygun ancak taksimetrenin olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Taksimetresi olmayanlarla önceden pazarlık yapmayı da unutmayın. Şehirde encicla adında bir de bisiklet sistemi vardır. Pasaportlarınızı kullanarak bisiklet kiralayabilir, özel yollarda dolaşabilirsiniz.

Medellin Mutfağı

food-Colombia.jpg

Etnik grupların gelenekleriyle etkileşim içinde olan Kolombiya yemekleri ve yemeklerde kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye değişir ve çeşitlilik gösterir. Pirinç, mısır, patates, bir tür nişasta olan cassava, baklagiller, dana eti, tavuk eti, domuz eti, keçi eti, balık ve deniz ürünleri yemeklerde sıkça kullanılır. Kolombiya, tropikal meyveleriyle de ünlüdür.

Medellin’da tipik bir öğle yemeği menüsü şöyledir: Muz çorbası, kızarmış domuz/dana/tavuk eti & pilav, sirkeli lahana salatası, ve yanında taze mango suyu. Tatlılar arasında en popüler olanı, süt, mısır ve panela adlı yöresel bir şekerle yapılan mazamorradır.

Popüler restoranlar

Itaca, Carmen, Mondongos, Thaico, Salon Versalles, Verdeo, La Casa de Beto.

Bahşiş

Kolombiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Medellin’de Alışveriş

Kolombiya’da tekstil endüstrisinin öncüsü olan Medellin’de haliyle bu konuda alışveriş imkânı fazlasıyla mevcuttur. Özellikle tasarım butikleri sıkça karşınıza çıkacak. Modern AVM’lerin sayısı da bir hayli fazla. Eğer yerel gıdaları merak ediyorsanız her gün açık olan açık pazar Plaza Minorista José María Villa’yı ziyaret etmelisiniz. Yerel zanaat örnekleri içinse turistlere yönelik bir yer olan Centro Artesanal Mi Viejo Pueblo’da aradığınız her türlü geleneksel objeyi bulabilirsiniz.

Medellin Gece Hayatı

Medellin’de gece hayatı daha çok perşembe, cuma ve cumartesi akşamları hareketli olmaktadır. Barlar gece 02.00’ye kadar açıktır. Sadece bazı kulüpler sabaha karşı 04.00’e kadar hizmet vermektedir. Şehrin en popüler içeceği, anason ve şekerkamışıyla hazırlanan aguardientedir. Eğlenmeyi çok seven Medellinliler salsa için Son Havana adlı mekânı tercih etmektedir. Tango içinse Casa Gardeliana vardır. Sabaha kadar bir kulüpte dans etmek isterseniz ise La Kasa tam size göredir.

Medellin Festivaller

Çiçek Festivali (Ağustos):Çiçek endüstrisinin gelişmiş olduğu Medellin’de bu konuyla ilgili bir festival de düzenlenmektedir.

Uluslararası Şiir Festivali (Temmuz): Dünyanın farklı yerlerinden gelen yabancı ve yerli şairler, parklarda, konferans salonlarında ya da müzelerde şiir okumaları yapılmaktadır.

Uluslararası Tango Festivali (Haziran):Tangoyu seven bir şehrin festivali de olmaz mı... Sokaklarda, kafelerde ya da parklarda tango yapan çiftler göreceksiniz.

Kitap Fuarı (Eylül): Şehrin en önemli etkinliklerinden biridir. Her yıl dünya çapında yüzlerce yayınevi ve yazar katılmaktadır.

Medellin Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani – Hıristiyan Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi

Katolik Yortusu

St. Peter ve St. Paul Bayramı

Bağımsızlık Günü (20 Temmuz)

Boyacá Savaşı Günü (7 Ağustos)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Keşif Günü

Azizler Günü

Cartagena’nın Bağımsızlık Günü

Günahsız Doğuş Bayramı (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Medellin İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 123

Yangın: 119

Polis: 112

Medellin Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kolombiya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.Sarı humma aşısı zorunlu değildir ancak yaptırılması tavsiye edilir.

Medellin Türkiye Dış Temsilcilikleri

BOGOTA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embajada de Turquia Calle 76, No : 8-47, Bogota- Colombia

Telefon: (+57-1) 321 00 70- 72- 73 , (+57-1) 321 00 75

Faks: (+57-1) 321 00 76

[email protected]

http://bogota.be.mfa.gov.tr

Medellin Para Birimi

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Medellin şehrinin para birimi Kolombiya Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 1.000 Kolombiya Pezosu’dur.

Medellin Resmi Dili

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Medellin’in resmi dili İspanyolca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

Medellin Saat Farkı

Kolombiya (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Medellin’den 8 saat ileridedir.

Medellin Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22oC
  • Şub 22oC
  • Mar 22oC
  • Nis 22oC
  • May 22oC
  • Haz 22oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 21oC
  • Kas 21oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,441,123  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kolombiya Pezosu (COP) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün