Bogota Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Bogota; Kolombiya ülkesinin hem en kalabalık şehri hem de başkentidir. Şehir, rakımından dolayı dünyanın en yüksek üçüncü başkenti unvanına sahip olup sekiz milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın en hızlı büyüyen metropollerinden biridir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington, D.C. gibi özel bir statüye sahip olan bu şehir, doğrudan yönetildiği gibi aynı zamanda Kolombiya ülkesinin ana ulaşım noktası olup, içerisinde birçok üniversite ve müze barındırmasıyla da ülkenin en önemli kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Eski yıllardaki yaşamı ile günümüz yaşantısı arasında oldukça bir fark olan Bogota, büyük dönüşüm örneklerinden biridir. 1990 yıllarında rüşvetin, yolsuzluğun, yozlaşmanın, güvensizliğin, düzensizliğin hâkim olduğu bu şehirde yaşamak mümkün değil iken, 1995 sonrasında yaratıcı ve geleneksel çizgiden sıyrılan bir yönetimle beraber şehir modern, dinamik, medeni ve şimdiki yaşanabilir haline dönmüştür.

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Bogota Gezilecek Yerler

Bogota şehri Kolombiya ülkesinin başkenti olmakla kalmayıp aynı zamanda eğlence ve kültür kentidir de. Dünyanın en büyük ve aktif şehirleriyle yarışan Bogota, modern ve eski yaşamı birleştirerek ortaya bambaşka bir yaşama biçimi çıkarmış. La Candelaria bölgesini gezerken tarihî yapıları inceleyip Chapinero bölgesini gezerken en yeni ve modern binaları gezebilir, El Salitre bölgesinde ise doğanın ve sanatsal aktivitelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Bogota Gezilecek Yerler

Bogota şehri hem tarihî geçmişi hem de yeni düzenlenen yaşam şekliyle diğer şehirlerden oldukça farklıdır. Bu şehirde görülmesi gereken yerlerin başında tarihî merkez olarak bilinen La Candelaria gelir. Zümrüt ve altın konusunda çok farklı tarzda üretimlerin sergilendiği AltınMüzesi,Kolombiya millî sanatçısı Botero’nun eğlenceli eserlerinde toplumsal mesajları yakalamak için Botero Müzesi’ne gidip daha sonra teleferik yolculuğunuzun sonunda Monserrate Tepesi’ne çıkarak şehrin tüm manzarasını seyredebilirsiniz. Bağımsızlık Zaferi’nin kazanıldığı Bolivar Meydanı, Pablo Escobar’a ait eşyaların sergilendiği Ulusal Polis Müzesi, Tuz Katedrali ve Zona Rosa ise bu şehirde görülmeden dönülmeyecek yerler arasındadır. Müzik, coğrafya, ekonomi ve sosyal bilimler üzerine birçok kitap ve belgelerin bulunduğu Luis Angel Arango Kütüphanesi ve yaz festivallerinin yapıldığı Guatavita Gölü de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında yerini alır.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Bogota Nerededir?

Bogota, Güney Amerika’da yer alan Kolombiya ülkesinin kuzeyinde, Ekvator’a yakın bir mesafede yer alır.

Bogota’ya Ne Zaman Gidilir?

bogota-2839331_960_720.jpg

Bogota iklimi sıcak ve ılıman bir iklim olduğundan ziyaret etmek için en uygun tarihler kış ve yaz aylarıdır çünkü sonbahar ve ilkbaharda şiddetli yağışlar yaşayan bu şehrin sokaklarında vakit geçirmek oldukça zor olacaktır. Yıl boyunca çok fazla yağış alan bu şehirde yaz ayları kurak geçmez ve sıcaklık derecesi gezilemeyecek kadar yüksek değildir. Kış ayları ise hava sıcaklığının eksilere düştüğü görülmez ve dondurucu soğuklar yoktur. Sıcak ve ılıman iklimin etkileri görüldüğü bu kente en uygun ziyaret aralık ayından mart ayına kadar olan dönemde yapılacağı gibi temmuz ve ağustos aylarında da şehir gezi için uygundur.

Özellikle nisan, mayıs, eylül, ekim ve kasım aylarında şehir bolca yağış almaktadır. Bazı aylarda yağış çok olsa da şehir kalabalık ve eğlencelidir çünkü bu aylarda da şehirde birçok festival yapılmaya devam eder.

Yıl içerisinde pek çok festival düzenleyen bu şehir, dünyanın en büyük tiyatro festivallerinden birine de ev sahipliği yapmaktadır. Mart ayında düzenlenen ve oldukça kalabalık olan İber-Amerika Tiyatro Festivali’ne 700’den fazla tiyatro sanatçısı katılımı ile hem sahnelerde hem de sokaklarda çeşitli tiyatro gösterileri düzenlenmektedir.

Ekim ayında düzenlenen Bogota Film Festivali ise genç sinemacıları destekleme amacıyla hazırlanan ve dünyanın neredeyse bütün ülkelerinden farklı tarzda filmleri barındıran bir festivaldir.

Temmuz ayında düzenlenen Rock al Praque Festivali ise bir rock müzik festivalidir. Eğer temmuz ayında bu şehri ziyaret edecek olursanız, Kolombiya ülkesinin en büyük rock müzik konserlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Şehre gitmeden önce ilginizi çekebilecek başka ne gibi festivaller var diye kontrol ederseniz burada olduğunuz süreyi daha eğlenceli kılabilirsiniz.

Bogota’ya Nasıl Gidilir?

airplane-983991__340.jpg

Bogota şehri Güney Amerika’nın en büyük uluslararası havaalanına sahiptir. Bogota’ya İstanbul üzerinden aktarmasız olarak gidilebilir. Bogota’da bulunan havalimanı, El Dorado Uluslararası Havaalanı’dır.

Bogotá’da Nerede Kalınır?

Kolombiya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Bogotá, ülkenin başkentidir. Aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Bogotá, hem tarihi hem de kültürel yanıyla görülmeye değer bir şehirdir. Çeşitli müzeleri, kolonileşme dönemi mimarisi, güzel parkları ve bahçelerini görmeniz gereken şehirde düzenlenen birçok festivale katılabilir ya da lezzetli yemekleri deneyebilirsiniz. Bogotá’da 1.400’den fazla konaklama tesisi vardır. Lüks daireler, butik oteller, hosteller gibi yüzlerce seçenek arasından size uygun olanını bulabilmek çok zor olmayacaktır. Çünkü Bogotá’daki oteller hem fiyat aralığı olarak hem de verdikleri hizmetler açısından çok çeşitlidir.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bogotá otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Bogotá Otelleri

Kolombiya’nın hem başkenti hem de en büyük şehri olan Bogotá, dünyanın en önemli ve hızlı büyüyen şehirlerindendir. Ülkenin ekonomik, sanatsal, kültürel başkenti de sayılan Bogotá’da görmeniz gereken birçok müze, La Calera, tarihî bölge olan ve Kolonizasyon dönemi mimarisini görebileceğiniz La Candelarie bölgesi, parklar, lunaparklar, alışveriş merkezleri ve daha pek çok nokta vardır.

 

Harika bir şehir olan Bogotá’da kalacağınız otel çok önemlidir. Bogotá’da 1.500 civarında konaklama tesisi bulunur bu yüzden karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak sizin kriterlerinize ve bütçenize uygun bir otel bulabilirsiniz. Erken rezervasyon yaptırmak fiyat açısından çok avantajlı olacaktır.

Devamını Oku

Bogota Şehir İçi Ulaşım

city-2257200_960_720.jpg

El Dorado Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım araç ile 20 dakika sürmektedir. Ulaşım için taksi, otobüs, metro ya da özel otobüs hatları kullanılabilir.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki Bogota şehrinde iç ulaşım oldukça kolaydır. Şehir adresleri yatay ve dikey olarak konumlandığından aranılan adresi bulmak oldukça kolay olacaktır. Bu şehirde kaybolmak neredeyse imkânsız denilebilir.

Taksi ile şehir merkezine ulaşım en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Taksi ile 20 dakika sürecek bu yolculuk yaklaşık 35.000 COP tutmaktadır.

Otobüs ile 40 dakika sürecek olan şehir merkezine yolculukta 21.000 COP ücret ödenir.

Şehir içerisinde çok fazla ulaşım imkânı olmasına rağmen genelde şehri ziyarete gelenler taksi kullanmayı tercih etmektedir. Taksi şoförleri taksimetre açarak yolculuğa başlasalar da taksimetreyi açtırmadan pazarlık yaparak daha uygun fiyata gitmek mümkün olacaktır.

Transmilenio ise Bogota şehrinde en çok kullanılan toplu taşıma aracıdır. Metrobüsün gelişmiş hali sayılabilecek bu ulaşım aracı, oldukça geniş bir alanı kapsayarak farklı hatlarda hizmet sunar. İçerisinde Express hatlara da sahip olan Transmilenio ile hızlıca gidilecek yere ulaşmak mümkün olup bilet ücreti 1.700 COP’tur. Biletleri istasyon otomatlarından temin edebilirsiniz.

SITP Transmileno’ya ek olarak yapılan ve farklı bir operatör tarafından işletilen bir ulaşım aracıdır. Otobüslerin renklerine göre farklı işlevleri olmaktadır. Yeşil renkte olanlar Transmileno ile aynı güzergâhta giderek ara istasyondan yolcu alır. Mavi renkte olanlar ise şehrin ana hatlarından yolcu almaktadırlar. Kırmızı renkte olanlar ise özel bir hatta sahiptir. Ödemeler için akıllı kart kullanılması gerekmektedir.

Bogota Mutfağı

corn-457153_960_720.jpg

8 milyon nüfusu barındıran Bogota şehri aynı zamanda üniversiteler şehri olduğu için, çok çeşitli lezzetler sunmasının yanında, adım başı her sokakta kafe, restoran ve bar bulabileceğiniz bir şehirdir. Burada oldukça uygun fiyata yemek yiyeceğiniz yerler de bulmanız mümkün olacaktır.

Devamını Oku

Bogota Gece Hayatı  

Kolombiya ülkesinin en hareketli ve yirmi dört saat canlı olan şehri Bogota’da çok fazla üniversite olduğu için genç nüfus oranı da bir hayli yüksek. Bu yüzden gece hayatının oldukça aktif olduğunu söylemek mümkündür. Neredeyse şehrin her mahallesinde bar ve gece kulüpleri bulabileceğiniz bu şehirde yüksek kaliteli kumarhaneler de bulunmaktadır. Güney Amerika’nın en iyi kumarhaneleri ve gece kulüpleri Bogota şehrindedir diyebiliriz. Hem nüfusunun kalabalık olmasından hem de havalimanı sayesinde turistlerin uğrama alanı olduğundan oldukça renkli bir gece hayatı olan Bogota kentinde her zevke göre eğlenme tarzı mevcuttur.

Gece hayatı oldukça renkli olan bu şehirde yine de eğlenirken dikkatli olmakta fayda var. Gece saatlerinde alkolün de etkisiyle her şehirde görülebilecek tehlikeler Bogota şehrinde de görülmektedir. Bu yüzden hem eğlenirken hem eğlendikten sonra hem de konaklayacağınız yere dönerken dikkatli olmanızı öneririz.

Bogota kenti gece hayatının yoğun olduğu bölgeler şehrin en kalabalık olduğu bölgelerdir. Üç farklı bölgede yoğunlaşan barlar, gece kulüpleri ve kumarhaneler, en başta La Candelaria, daha sonra Zona Rosa ve en son da Parque 93 bölgelerinde yoğunlaşmış durumdadır.

Devamını Oku

Bogota Festivalleri

aa-Cover-2ktvha1nenqfiku8c8lqoguqe1-20180319103432.Medi.jpeg

Bogota yıl içinde çok fazla sayıda etkinliğe sahne olmasa da film, tiyatro, müzik ve spor alanında farklı kategorilerde festivallere sahip olup, dünyanın en büyük ve en ünlü festivallerini gerçekleştirmektedir.

Devamını Oku

Bogota’da Alışveriş


 

Büyük alışveriş merkezlerinin ve dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu Zona Rosa bölgesinde ister şık ister yerel ister özel tasarım olsun her türlü ihtiyacınıza ve isteğinize göre alışveriş yapabilirsiniz. Türkiye fiyatlarından oldukça uygun fiyatlara bulacağınız bu ürünleri incelemek isteyebilirsiniz.

Yerel ürünlerden almak ve birkaç hatıra ile dönmek isterseniz de Usaquen bölgesindeki meydanın etrafında tezgâh açan, birçok çeşitli ürünlere yer veren tezgâhçıları ziyaret edebilirsiniz. Burada kendi elleri ile yaptıkları yerel ürünleri satan halk, pazarlığa da oldukça sıcak bakıyorlar. Hafta içi bazı stantlar kapalı olsa da hafta sonu tıklım tıklım olan bu yerde çok fazla çeşit bulabilirsiniz.

Bogota şehri örme çantaları ile meşhurdur. Mochila tarzı el örmesi çantalardan sokak pazarlarında bulabilirsiniz. Burada yerel noktasında oldukça uygun fiyata alabileceğiniz çantaları, dünyaca ünlü markalara satıldığı için diğer şehirde oldukça pahalıya bulabilirsiniz.

Değerli taşlar konusunda da oldukça adını duyuran Kolombiya ülkesi, Bogota şehrinde de altın ve gümüş konusunda oldukça iyi üretimler gerçekleştirmektedir. Kolombiya ülkesi dünya zümrüt ticaretinde baş sıralarda yer almaktadır ve dünya genelinde zümrüt üretiminin %85’lik gibi önemli bir kısmı bu ülkeden çıkmaktadır. Oldukça fazla ve farklı tarzda zümrüt işlemeli takılar bulabileceğiniz Bogota kuyumcularından pazar günleri hariç hafta içi her gün alışveriş yapabilirsiniz. Pazar günleri neredeyse alışveriş yapmanın imkânsız olduğu bu kentte alışverişinizi pazara bırakmamanız önerilir.

Ayrıca bar ve kafelerden alabileceğiniz Chicha isimli yerel içki de Bogota’dan sevdiklerinize götüreceğiniz güzel bir hediye olabilir. Mısır suyunun bekletilmesiyle elde edilen bu yerel kokteylin tadı biraz bozayı andırmaktadır. Alkollü boza gibi bir tadı olan bu yerel içkinin satışları Kızılderili kültürü olmasından ötürü bir zamanlar yasaklanmış olsa da La Candeleria bölgesinde bu içkiden bulmak mümkündür.

Bogota Saat Farkı

Bogota ile Türkiye arasında 8 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’yi gösterirken Bogota’da saat 20.00’dir.

Bogota Para Birimi

Bogota’da para birimi olarak Kolombiya pesosu (COP) kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 628 COP etmektedir.

*Kur bilgisi Haziran 2018’de güncellenmiştir.

Bogota Resmî Tatiller

25 Aralık: Noel

1 Ocak: Yeni Yıl

Mart: St. Joseph Günü

Nisan: Kutsal Perşembe

1 Mayıs: İşçi Bayramı

20 Temmuz: Bağımsızlık Günü

7 Ağustos: Boyoka Savaş Bayramı

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Bogota Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 13oC
  • Mar 13oC
  • Nis 13oC
  • May 13oC
  • Haz 13oC
  • Tem 12oC
  • Agu 12oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 13oC
  • Kas 13oC
  • Ara 12oC

Kısa Kısa

Nüfus: 8.000.000 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kolombiya Pesosu (COP) / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün