Google+

Arama formu

Bogota şehri Güney Amerika’nın en büyük uluslararası havaalanına...
Devamı oku
Bogota şehri Kolombiya ülkesinin başkenti olmakla kalmayıp aynı...
Devamı oku
Bogota; Kolombiya ülkesinin hem en kalabalık şehri hem de...
Devamı oku
Polis: 119 Ambulans: 119 İtfaiye: 119
Devamı oku
25 Aralık: Noel 1 Ocak: Yeni Yıl Mart: St. Joseph Günü Nisan:...
Devamı oku
Bogota yıl içinde çok fazla sayıda etkinliğe sahne olmasa da film,...
Devamı oku
  Büyük alışveriş merkezlerinin ve dünyaca ünlü markaların...
Devamı oku
8 milyon nüfusu barındıran Bogota şehri aynı zamanda üniversiteler...
Devamı oku
Bogota iklimi sıcak ve ılıman bir iklim olduğundan ziyaret etmek için...
Devamı oku
Kolombiya ülkesinin en hareketli ve yirmi dört saat canlı olan şehri...
Devamı oku
T.C. Bogota Büyükelçiliği Telefon: +57-1-321 00 70/ 72 / 73 Eposta:...
Devamı oku
Bogota ile Türkiye arasında 8 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır....
Devamı oku
Bogota şehrinin resmi dili İspanyolcadır.
Devamı oku
Bogota’da para birimi olarak Kolombiya pesosu (COP) kullanılmaktadır. 1...
Devamı oku
Bogota, Güney Amerika’da yer alan Kolombiya ülkesinin kuzeyinde, Ekvator...
Devamı oku
Bogota şehri Kuzey - Güney ve Doğu - Batı olmak üzere dörde ayrılır....
Devamı oku
El Dorado Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım araç ile...
Devamı oku
Kolombiya’nın hem başkenti hem de en büyük şehri olan Bogotá, dünyanın...
Devamı oku
Kolombiya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Bogotá, ülkenin...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 COP = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12℃
Şub 13℃
Mar 13℃
Nis 13℃
May 13℃
Haz 13℃
Tem 12℃
Ağu 12℃
Eyl 13℃
Eki 13℃
Kas 13℃
Ara 12℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 8.000.000 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kolombiya Pesosu (COP) / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Bogota Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bogota Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Bogota; Kolombiya ülkesinin hem en kalabalık şehri hem de başkentidir. Şehir, rakımından dolayı dünyanın en yüksek üçüncü başkenti unvanına sahip olup sekiz milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın en hızlı büyüyen metropollerinden biridir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington, D.C. gibi özel bir statüye sahip olan bu şehir, doğrudan yönetildiği gibi aynı zamanda Kolombiya ülkesinin ana ulaşım noktası olup, içerisinde birçok üniversite ve müze barındırmasıyla da ülkenin en önemli kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Eski yıllardaki yaşamı ile günümüz yaşantısı arasında oldukça bir fark olan Bogota, büyük dönüşüm örneklerinden biridir. 1990 yıllarında rüşvetin, yolsuzluğun, yozlaşmanın, güvensizliğin, düzensizliğin hâkim olduğu bu şehirde yaşamak mümkün değil iken, 1995 sonrasında yaratıcı ve geleneksel çizgiden sıyrılan bir yönetimle beraber şehir modern, dinamik, medeni ve şimdiki yaşanabilir haline dönmüştür.

Tanıtım Videosu:
 

Bogota Gezilecek Yerler

Bogota Gezilecek Yerler

Bogota şehri Kolombiya ülkesinin başkenti olmakla kalmayıp aynı zamanda eğlence ve kültür kentidir de. Dünyanın en büyük ve aktif şehirleriyle yarışan Bogota, modern ve eski yaşamı birleştirerek ortaya bambaşka bir yaşama biçimi çıkarmış. La Candelaria bölgesini gezerken tarihî yapıları inceleyip Chapinero bölgesini gezerken en yeni ve modern binaları gezebilir, El Salitre bölgesinde ise doğanın ve sanatsal aktivitelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Bogota Nerededir?

Bogota, Güney Amerika’da yer alan Kolombiya ülkesinin kuzeyinde, Ekvator’a yakın bir mesafede yer alır.

Bogota’ya Ne Zaman Gidilir?

bogota-2839331_960_720.jpg

Bogota iklimi sıcak ve ılıman bir iklim olduğundan ziyaret etmek için en uygun tarihler kış ve yaz aylarıdır çünkü sonbahar ve ilkbaharda şiddetli yağışlar yaşayan bu şehrin sokaklarında vakit geçirmek oldukça zor olacaktır. Yıl boyunca çok fazla yağış alan bu şehirde yaz ayları kurak geçmez ve sıcaklık derecesi gezilemeyecek kadar yüksek değildir. Kış ayları ise hava sıcaklığının eksilere düştüğü görülmez ve dondurucu soğuklar yoktur. Sıcak ve ılıman iklimin etkileri görüldüğü bu kente en uygun ziyaret aralık ayından mart ayına kadar olan dönemde yapılacağı gibi temmuz ve ağustos aylarında da şehir gezi için uygundur.

Özellikle nisan, mayıs, eylül, ekim ve kasım aylarında şehir bolca yağış almaktadır. Bazı aylarda yağış çok olsa da şehir kalabalık ve eğlencelidir çünkü bu aylarda da şehirde birçok festival yapılmaya devam eder.

Yıl içerisinde pek çok festival düzenleyen bu şehir, dünyanın en büyük tiyatro festivallerinden birine de ev sahipliği yapmaktadır. Mart ayında düzenlenen ve oldukça kalabalık olan İber-Amerika Tiyatro Festivali’ne 700’den fazla tiyatro sanatçısı katılımı ile hem sahnelerde hem de sokaklarda çeşitli tiyatro gösterileri düzenlenmektedir.

Ekim ayında düzenlenen Bogota Film Festivali ise genç sinemacıları destekleme amacıyla hazırlanan ve dünyanın neredeyse bütün ülkelerinden farklı tarzda filmleri barındıran bir festivaldir.

Temmuz ayında düzenlenen Rock al Praque Festivali ise bir rock müzik festivalidir. Eğer temmuz ayında bu şehri ziyaret edecek olursanız, Kolombiya ülkesinin en büyük rock müzik konserlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Şehre gitmeden önce ilginizi çekebilecek başka ne gibi festivaller var diye kontrol ederseniz burada olduğunuz süreyi daha eğlenceli kılabilirsiniz.

Bogota’ya Nasıl Gidilir?

airplane-983991__340.jpg

Bogota şehri Güney Amerika’nın en büyük uluslararası havaalanına sahiptir. Bogota’ya İstanbul üzerinden aktarmasız olarak gidilebilir. Bogota’da bulunan havalimanı, El Dorado Uluslararası Havaalanı’dır.

Bogota şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bogotá’da Nerede Kalınır?

Kolombiya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Bogotá, ülkenin başkentidir. Aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Bogotá, hem tarihi hem de kültürel yanıyla görülmeye değer bir şehirdir. Çeşitli müzeleri, kolonileşme dönemi mimarisi, güzel parkları ve bahçelerini görmeniz gereken şehirde düzenlenen birçok festivale katılabilir ya da lezzetli yemekleri deneyebilirsiniz. Bogotá’da 1.400’den fazla konaklama tesisi vardır. Lüks daireler, butik oteller, hosteller gibi yüzlerce seçenek arasından size uygun olanını bulabilmek çok zor olmayacaktır. Çünkü Bogotá’daki oteller hem fiyat aralığı olarak hem de verdikleri hizmetler açısından çok çeşitlidir.

 Bogotá’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bogotá otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Bogota pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Bogota Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bogota Otelleri
En Uygun Fiyatlı Bogota Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Bogota Otelleri
Bogota Ev Kiralama

Bogotá Otelleri

Kolombiya’nın hem başkenti hem de en büyük şehri olan Bogotá, dünyanın en önemli ve hızlı büyüyen şehirlerindendir. Ülkenin ekonomik, sanatsal, kültürel başkenti de sayılan Bogotá’da görmeniz gereken birçok müze, La Calera, tarihî bölge olan ve Kolonizasyon dönemi mimarisini görebileceğiniz La Candelarie bölgesi, parklar, lunaparklar, alışveriş merkezleri ve daha pek çok nokta vardır.

 Bogotá Otelleri

Harika bir şehir olan Bogotá’da kalacağınız otel çok önemlidir. Bogotá’da 1.500 civarında konaklama tesisi bulunur bu yüzden karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak sizin kriterlerinize ve bütçenize uygun bir otel bulabilirsiniz. Erken rezervasyon yaptırmak fiyat açısından çok avantajlı olacaktır.

Bogota Şehir İçi Ulaşım

Bogota Şehir İçi Ulaşım

El Dorado Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım araç ile 20 dakika sürmektedir. Ulaşım için taksi, otobüs, metro ya da özel otobüs hatları kullanılabilir.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki Bogota şehrinde iç ulaşım oldukça kolaydır. Şehir adresleri yatay ve dikey olarak konumlandığından aranılan adresi bulmak oldukça kolay olacaktır. Bu şehirde kaybolmak neredeyse imkânsız denilebilir.

Taksi ile şehir merkezine ulaşım en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Taksi ile 20 dakika sürecek bu yolculuk yaklaşık 35.000 COP tutmaktadır.

Otobüs ile 40 dakika sürecek olan şehir merkezine yolculukta 21.000 COP ücret ödenir.

Bogota Mutfağı

corn-457153_960_720.jpg

8 milyon nüfusu barındıran Bogota şehri aynı zamanda üniversiteler şehri olduğu için, çok çeşitli lezzetler sunmasının yanında, adım başı her sokakta kafe, restoran ve bar bulabileceğiniz bir şehirdir. Burada oldukça uygun fiyata yemek yiyeceğiniz yerler de bulmanız mümkün olacaktır.

Öncelikle yerel lezzetlerinden bahsedecek olursak, Güney Amerika ve Kolombiya ülkesi kesinlikle etçil diyebiliriz. Bogota mutfağı da aynı şekilde içinde et barındırmadığı neredeyse hiçbir yemeğe yer vermiyor. Eğer et yemek istemiyorsanız da bulabileceğiniz birkaç yemek var fakat sipariş verirken bütün yemeklerin et ağırlıklı olduğunu unutmayın.

Bogota şehrinin en önde gelen yemeklerinden biri olan aijaco, Bogota mutfağının en önemli çorbalarından biridir. Etten vazgeçemeyen Güney Amerika halkı, bu çorbanın içerisinde de tavuk bulundurur. Tavuk, patates ve çeşitli baharatlarla yapılan çorba eğer et yiyorsanız kesinlikle tavsiye edilen yerel lezzetler arasındadır. La Candeleria bölgesinde bulunan Antigua Santa Fe adlı restoran bu yemeği yiyebileceğiniz en iyi mekânlardan biridir.

Kahve ve çikolata konusunda oldukça ünlü olan Kolombiya ülkesinin en merkezî şehri Bogota’da kahve veya sıcak çikolata içmeden olmaz. La Candeleria bölgesinde bulunan Le Puerta Falsa adlı kafede sıcak çikolatanın tadını çıkarabilir, aynı zamanda yanında verilen tereyağlı ekmeğin ve kaşarın da tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Kolombiya’nın en ünlü markalarından Juan Valdez isimli kahvenin de tadına bakabilirsiniz.

Canınız biraz tatlı isterse; şehirdeki en ünlü pizzacı olan Usaquen bölgesindeki Julia’da Nutellalı pizzaları deneyimleyebilirsiniz. Sokak satıcılarından alacağınız Obleas isimli kâğıt helva ise şehirde ara öğün olarak tüketilen başlıca yerel lezzetlerdendir. Bu sokak satıcılarını neredeyse her sokak başında görmek mümkün.

Bogota Gece Hayatı  

Bogota Gece Hayatı  

Kolombiya ülkesinin en hareketli ve yirmi dört saat canlı olan şehri Bogota’da çok fazla üniversite olduğu için genç nüfus oranı da bir hayli yüksek. Bu yüzden gece hayatının oldukça aktif olduğunu söylemek mümkündür. Neredeyse şehrin her mahallesinde bar ve gece kulüpleri bulabileceğiniz bu şehirde yüksek kaliteli kumarhaneler de bulunmaktadır. Güney Amerika’nın en iyi kumarhaneleri ve gece kulüpleri Bogota şehrindedir diyebiliriz. Hem nüfusunun kalabalık olmasından hem de havalimanı sayesinde turistlerin uğrama alanı olduğundan oldukça renkli bir gece hayatı olan Bogota kentinde her zevke göre eğlenme tarzı mevcuttur.

Gece hayatı oldukça renkli olan bu şehirde yine de eğlenirken dikkatli olmakta fayda var. Gece saatlerinde alkolün de etkisiyle her şehirde görülebilecek tehlikeler Bogota şehrinde de görülmektedir. Bu yüzden hem eğlenirken hem eğlendikten sonra hem de konaklayacağınız yere dönerken dikkatli olmanızı öneririz.

Bogota kenti gece hayatının yoğun olduğu bölgeler şehrin en kalabalık olduğu bölgelerdir. Üç farklı bölgede yoğunlaşan barlar, gece kulüpleri ve kumarhaneler, en başta La Candelaria, daha sonra Zona Rosa ve en son da Parque 93 bölgelerinde yoğunlaşmış durumdadır.

Bogota Festivalleri

aa-Cover-2ktvha1nenqfiku8c8lqoguqe1-20180319103432.Medi.jpeg

Bogota yıl içinde çok fazla sayıda etkinliğe sahne olmasa da film, tiyatro, müzik ve spor alanında farklı kategorilerde festivallere sahip olup, dünyanın en büyük ve en ünlü festivallerini gerçekleştirmektedir.

İber-Amerika Tiyatro Festivali, mart ayında düzenlenmektedir ve oldukça kalabalık olan bu etkinliğe 700’den fazla tiyatro sanatçısı katılır. Hem sahnelerde hem de sokaklarda çeşitli tiyatro gösterileri düzenlenen bu tiyatro festivali dünyanın en büyük tiyatro festivallerinden biridir.

Bogota Film Festivali ise genç sinemacıları destekleme amacıyla hazırlanan ve dünyanın neredeyse bütün ülkelerinden farklı tarzda filmleri barındıran bir festivaldir. Ekim ayında düzenlenen bu festivalde çok farklı kültürlerden birçok film gösterilir.

Temmuz ayında düzenlenen Rock al Praque Festivali ise bir rock müzik festivalidir. Eğer temmuz ayında bu şehri ziyaret edecek olursanız, Kolombiya ülkesinin en büyük rock müzik konserlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Ağustos ayında düzenlenen Festival de Verona isimli Yaz Festivali 1997 yılından beri kültürel ve sportif etkinliklerden oluşmaktadır. Göl içerisinde su sporları gösterileri yapıldığı gibi kamp da kurulan bu festivalde ayrıca müzik gösterileri de yer almaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Bogota’da Alışveriş

Bogota’da Alışveriş
 

Büyük alışveriş merkezlerinin ve dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu Zona Rosa bölgesinde ister şık ister yerel ister özel tasarım olsun her türlü ihtiyacınıza ve isteğinize göre alışveriş yapabilirsiniz. Türkiye fiyatlarından oldukça uygun fiyatlara bulacağınız bu ürünleri incelemek isteyebilirsiniz.

Yerel ürünlerden almak ve birkaç hatıra ile dönmek isterseniz de Usaquen bölgesindeki meydanın etrafında tezgâh açan, birçok çeşitli ürünlere yer veren tezgâhçıları ziyaret edebilirsiniz. Burada kendi elleri ile yaptıkları yerel ürünleri satan halk, pazarlığa da oldukça sıcak bakıyorlar. Hafta içi bazı stantlar kapalı olsa da hafta sonu tıklım tıklım olan bu yerde çok fazla çeşit bulabilirsiniz.

Bogota şehri örme çantaları ile meşhurdur. Mochila tarzı el örmesi çantalardan sokak pazarlarında bulabilirsiniz. Burada yerel noktasında oldukça uygun fiyata alabileceğiniz çantaları, dünyaca ünlü markalara satıldığı için diğer şehirde oldukça pahalıya bulabilirsiniz.

Bogota Saat Farkı

Bogota ile Türkiye arasında 8 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’yi gösterirken Bogota’da saat 20.00’dir.

Bogota Para Birimi

Bogota’da para birimi olarak Kolombiya pesosu (COP) kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 628 COP etmektedir.

*Kur bilgisi Haziran 2018’de güncellenmiştir.

Bogota’nın Resmi Dili

Bogota şehrinin resmi dili İspanyolcadır.

Bogota Dış Temsilcilikleri

T.C. Bogota Büyükelçiliği

Telefon: +57-1-321 00 70/ 72 / 73

Eposta: embajada.bogota@mfa.gov.tr

Adres: Calle 76 No.8-47

İnternet sitesi: http://bogota.be.mfa.gov.tr

Çalışma saatleri: 09.00 - 12.30/ 13.30 - 17.00

Bogota Resmî Tatiller

25 Aralık: Noel

1 Ocak: Yeni Yıl

Mart: St. Joseph Günü

Nisan: Kutsal Perşembe

1 Mayıs: İşçi Bayramı

20 Temmuz: Bağımsızlık Günü

7 Ağustos: Boyoka Savaş Bayramı

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Bogota İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 119

Ambulans: 119

İtfaiye: 119

Kolombiya Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.