Washington Hakkında Temel Bilgiler

space-needle-720742_960_720.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan eyaletlerinden Washington, kuzeyde Kanada ile komşudur. Washington eyaletinin sağında Idaho ve Montana eyaletleri, güneyinde ise Oregon eyaleti konumlanmıştır. Hem doğal güzellikler hem sanayi hem de kültürel etkinlikler açısından zengin bir eyalettir. Washington eyaleti kapladığı 184.827 kilometrekarelik alanla Amerika Birleşik Devletleri’nin en geniş 18. eyaletidir. 7 milyonu aşkın nüfusuyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 13. eyaletidir. Kaliforniya’dan sonra Batı Amerika’nın en yoğun nüfuslu eyaletidir. Washington eyaletinin nüfusunun yüzde 60’ı eyaletin en büyük şehri; ulaşımın, iş dünyasının ve endüstrinin kalbi Seattle’da yaşamaktadır. Washington Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında yer aldığı için Salish Denizi’nin Puget Sound bölgesinde, Pasifik Okyanusu’nun körfezinde sayısız adaya, fiyorda ve buzulların oluşturduğu koylara ev sahipliği yapar. Eyaletin batısında ılıman yağmur ormanları ve sıradağlar bulunmaktadır. Eyaletin en yüksek noktası olan Rainer Dağı aslında aktif bir yanardağdır. Eyalet geniş yer kapladığından, batıdan doğuya doğru gidildikçe iklimde de farklılıklar meydana gelmektedir. Fakat eyalette genel olarak okyanus iklimi ile iç kısımlara doğru karasal iklim hâkimdir.

Sanayinin yanı sıra gemi ve uçak sanayi, ormancılık ve turizm de eyaletin ekonomisinde büyük rol oynamaktadır. Washington eyaleti kerestecilikte önde gelen eyaletlerden biridir. Her ne kadar coğrafi koşullar bazen zorlasa da eyaletin tarımda da başarılı olduğu ürünler mevcuttur. Kiraz, elma, armut, şerbetçiotu, kırmızı böğürtlen ve bahçe nanesi yağı üretiminde olduğu kadar şeftali, kuşkonmaz, bezelye, üzüm, mercimek, nane yağı ve patates üretiminde de üst sıralardadır. Ayrıca balıkçılık da ekonomiye katkı sağlayan bir diğer geçim kaynağıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olan Washington D.C. ile bir bağlantısı yoktur. Eyalet ismini Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı George Washington’dan almıştır. Seattle, Spokane, Tacoma, Vancouver, Bellevue gibi şehirlerin içinde bulunduğu Washington eyaleti, günümüzde dünya çapında ünlü Microsoft, Amazon, Starbucks gibi markaların doğuş yeridir. Washington eyaletinin başkenti ise Olympia’dır. Eyaletin en bilinen şehri Seattle yıl boyunca hem turistik atraksiyonlarıyla hem de festivalleriyle capcanlıdır. Washington eyaletinin ikinci büyük şehri olan Spokaneise Riverfront Park, Spokane Şelalesi, Manito Park ve Botanik Bahçesi gibi doğal güzellikleriyle ön plandadır. Ticaret denince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nin deniz ticaretinde önemli rol oynayan liman kentlerinden biri olan Tacomaise, Washington eyaletinin üçüncü büyük şehridir.

Washington, Amerika Birleşik Devletleri’nin en geniş, dünyanın da 3. geniş çaplı feribot ağına sahip şehridir.

Tanıtıcı Video:

Washington ile İlgili

Washington Eyaleti Nerededir?

Washington Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Kuzeybatı bölgesinde, Oregon eyaletinin kuzeyinde, Idaho eyaletinin batısında, Kanada’nın güneyinde konumlanmış olan bir eyalettir. Pasifik Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır.

Washington’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Washington eyaletlerinden birine bir veya iki aktarmayla uçarak ulaşabilirsiniz. Örneğin Seattle’a gitmek istiyorsanız, Türkiye’den uçuş yaklaşık toplam 18 saat sürmektedir. Ancak bu zamanlama, aktarmalarınızın arasındaki süreye göre değişmektedir.

Washington’a Ne Zaman Gidilir?

Fall-colorL.jpg

Washington’da batıdan doğuya doğru gidildiğinde iklim tipi değişeceğinden; okyanus iklimi yerini karasal iklime bırakacağından, gideceğiniz şehre/şehirlere göre en ideal zaman değişebilmektedir. Batı Washington’da kışın sisli, bulutlu bir gökyüzü hâkimdir ve uzun süren yağmurlarla geçmektedir. Buna karşın doğuya doğru gidildikçe daha sert iklim koşullarıyla mücadele edilmektedir.

Genel olarak eyalete haziran-eylül ayları arasında seyahat etmek en ideali olacaktır. Hem hava durumu hem de eyaletteki hareketlilik bu aylar arasında artmaktadır.

Washington’da birden çok film festivali, başkent Olympia’da Deneysel Müzik Festivali, Bite of Seattle adında Temmuz aylarında düzenlenen yemek festivali, sokak festivalleri eyaleti canlandırmaktadır. Bahar aylarında düzenlenen dünyanın en büyük komedi festivali olduğu bilinen Moisture Festival, her yılın Eylül ayında düzenlenen Oyster Run adında motosiklet ralli festivali gibi farklı zevklere hitap eden etkinlikler gerçekleşmektedir.

Washington Mutfağı

Pacific-Rim-Salmon.jpg

Washington eyaleti tipik Pasifik Kuzeybatı mutfağının örneklerini taşır. Sadece buraya özgü olan lezzetler de mevcuttur. Örneğin Seattle’a özgü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk ve tek organik çikolata barı olan Theo Chocolate, zengin ve yumuşak aromasıyla Seattle’ı başlı başına bir ziyaret sebebi olabilir. Adını Washington eyaletindeki Rainer dağından alan Rainer kirazları, Washington State University tarafından hibrit üretilmiştir. Ballı balzamik sos ile hazırlanan somon ise buraya özgü lezzetlerden biri olarak gösterilebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin ahududu üretiminde birinci olan eyaletinde ahududuyu saymamak olmaz.

Bunların dışında elbette Amerika kültürünün olmazsa olmazlarından hamburger, cips ve tatlı atıştırmalıkları da diğer eyaletlerin mutfaklarında olduğu gibi Washington mutfağına da dâhil etmek mümkündür. Daha geniş perspektiften bakmak gerekirse Pasifik Kuzeybatı mutfağı (buna Washington, Oregon, Alaska, İngiliz Kolombiya’sı ve Yukon da dâhildir) yerli Amerikan geleneklerinden ve Asya mutfağından ilham almıştır. Washington mutfağında da bu etkiler fark edilebilir. Somon, kabuklu deniz ürünleri ve diğer deniz mahsulleri, geyik eti, yabani mantar, dut, patates, karalahana ve çeşitli yabani otlar bu mutfağın ağırlıklı olarak kullandığı malzemelerdendir. Kuzeybatı mutfağı el yapımı yerel bira ve şaraba yönelmiştir. Amerika mutfağının genelinden farklı olarak Kuzeybatı Pasifik mutfağında farklı malzemeler kullanılarak yapılan değişik kombinasyonlardan her biri farklı birer tarif olarak görülmektedir. Yani bir tarifin doğrusu diye bir algı yoktur, farklı malzeme kullanılmışsa, o farklı bir tarif olarak kendine bu mutfakta yer bulabilir. Özgürlükler ve farklı kültürler ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan farklı kültürlerden insanlar bu mutfağı zenginleştirmektedir. Kuzeybatı Pasifik mutfağının kapsadığı eyaletlerdeki büyük şehirlerde seyyar arabaların içinde etnik füzyon mutfağının birer parçası olan bulgogi burritos, kızartılmış sushi, Japon hotdog’u gibi lezzetlerideneyimleyebilme imkânına sahipsiniz.

Washington’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 •  Yeni Yıl (2 Ocak),
 •  Martin Luther King Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),
 •  George Washington’un Doğum Günü (20 Şubat)
 •  Anma Günü (29 Mayıs),
 •  ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),
 •  Emek Bayramı (4 Eylül),
 •  Kolombus Günü (9 Ekim)
 •  Gaziler Günü (10 Kasım),
 •  Şükran Günü (23 Kasım),
 •  Noel (25 Aralık)

Washington’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

LOS ANGELES TÜRKİYE KONSOLOSLUĞU

Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832

Faks: +1 (323) 655 8681

E-mail:[email protected]

Web Sitesi:http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, Colorado, Idaho, California, Montana, Nevada, Oregan, Utah, Washington, Wyoming Eyaletleri, Hawaii Ve Pasifik Adaları

Kişisel Başvuru Saatleri: 9.30-12.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 8.30-16.00

Washington’da Konuşulan Diller

Washington eyaletinde en çok konuşulan dil, İngilizcedir. İngilizceyi; sırasıyla İspanyolca, Çince, Vietnamca, Tagalogca, Korece, Rusça, Almanca, Japonca, Fransızca ve Ukraynaca takip etmektedir.

Washington’nun Ekonomisi

seattle-2426307_960_720.jpg

Uçak tasarımı ve üretimi, yazılım geliştirilmesi, alüminyum üretimi, telekomünikasyon, biyoteknoloji, madencilik, perakendecilik, emlak, otomotiv ve turizm sektörleri Washington ekonomisinin gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. Dünyaca ünlü markalardan en popüler olanlarından bazıları; Microsoft, Amazon ve Starbucks Washington eyaletine bağlı olan Seattle şehrinde kurulmuştur. Washington’da hidroelektrik enerji üretimi oranı yüzde 80’dir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasında ticaret sıralamasında altıncı olan Washington’da, Puget Limanı’ndan Asya ile önemli ölçüde uluslararası ticaret gerçekleştirilmektedir.

Aynı zamanda Washington, Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen tarım eyaletlerinden biridir. Amerika’nın şarap üretiminde Kaliforniya eyaletinden sonra gelmektedir. Eyalette bulunan 600 şarap imalathanesi sayesinde 40’ın üzerinde ülkeye şarap ihraç edilmektedir.

Ocak 2015 verilerine göre eyaletteki işsizlik oranı yüzde 6.3 oranındadır.

Washington’nun Kısa Tarihi

İsmini Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı George Washington’dan alan Washington yalnızca Amerika tarihi için değil, insanlık tarihi için de çok önemli bir eyalettir. Şimdiye kadar keşfedilen en eski ve bütün şekilde kalabilmiş insan kalıntısı Kuzey Amerika’da, Washington eyaletinde bulunmuştur.

Avrupalıların bölgeyi keşfinden önce aborjin Amerikan kabileleri bu coğrafyada yaşamaktaydı. Kayıtlara geçmiş olan, Avrupalılar tarafından Washington kıyısına düzenlenen ilk seyahat, İspanyol kaptan Don Bruno de Heceta tarafından gerçekleştirilmiştir. Don Bruno de Heceta, Pasifik’i İspanyol Gölü olarak adlandıran ve tüm kıyılarının da İspanya İmparatorluğu’na ait olduğunu belirten Tordesillas Antlaşması gereğince, Prince William Koyu’na kadar olan kıyıdaki karaların kendilerine ait olduğunu iddia etmiştir.

Fakat 1790 yılında yapılan İngiliz-İspanyol Nootka Sözleşmesi ile İspanya’nın ayrıcalıklı olma iddiaları son bulmuş ve bu sözleşme sayesinde Northwest Sahili’ni kâşiflere ve tacire açılması sağlanmıştır. Eyaletin milletlerarası sebep olduğu bir diğer anlaşmazlık ise, 1846 yılında gerçekleşen Oregon Sınır Anlaşmazlığı’dır. Bu anlaşmazlığın ardından Oregon Antlaşması uygulanmıştır. Antlaşmanın sonucu olarak bölge, Amerikalılar tarafından Birleşik Krallık’tan tamamen devralınmıştır.

Washington’da İklim ve Hava Durumu

mount-rainier-1567134_960_720.jpg

Washington eyaletinde Pasifik kıyılarında ılıman okyanus iklimi, doğuya doğru gidildikçe karasal iklim hâkimdir. Yıllık ortalama sıcaklık, kıyılarda 11 derece, kuzeydoğuda 4 derece olarak hesaplanmıştır. Batı Washington kışları yoğun yağmurlarla ve karla, yazı da ılıman iklim sıcaklıklarında geçirir. Kuzey ve doğu tarafı karasal iklim sebebiyle kışları daha sert geçer ve sıcaklık farkları fazladır. Eyalette bugüne kadar görülen en yüksek sıcaklık 48 derece, en düşük sıcaklık ise -44 derece olarak kaydedilmiştir.

Washington’da Din ve İnanç

Washington’ın yüzde 60’ını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Yüzde 39 ile Protestanların çoğunlukta olduğu eyalette; yüzde 17 oranında Katolik yaşamaktadır. Ateist nüfusun yüzde 32 olduğu coğrafyada, Musevilik de mevcut inanışlar arasındadır.

Washington’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

skyline-936589_960_720.jpg

Washington eyaletinin başkenti Olympia, en büyük üç şehri ise sırasıyla, Seattle, Spokane ve Tacoma’dır. Vancouver, Bellevue, Everett, Spokane Valley, Federal Way, Kent, Yakima, Renton, Bellingham, Auburn, Kennewick ve Lakewood kentleri Washington eyaletinde bulunan diğer şehirlerdir.

Devamını Oku

Washington Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 7.288 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Batıda ve kıyılarda Okyanus İklimi, doğuda Karasal İklim