Washington’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

skyline-936589_960_720.jpg

Washington eyaletinin başkenti Olympia, en büyük üç şehri ise sırasıyla, Seattle, Spokane ve Tacoma’dır. Vancouver, Bellevue, Everett, Spokane Valley, Federal Way, Kent, Yakima, Renton, Bellingham, Auburn, Kennewick ve Lakewood kentleri Washington eyaletinde bulunan diğer şehirlerdir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ilk on şehrinden biri olan ve Washington eyaletinin en önemli kenti olan Seattle, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kuzeybatı ucunda yer alır. Kanada’ya ve Alaska’ya açılan kapı olarak görülen liman kenti Seattle, ticaret ve gemi üretim merkezi görevindeydi. İkinci Dünya Savaşı sonrası Boeing firması sayesinde, uçak üretimi için de önem arz etmeye başlamıştır. 1980’lerden sonra ise, dünyaca ünlü teknoloji firmalarının da kurulmaya başlamasıyla kalkınma devam etmiş ve bu durum nüfus artışında büyük rol oynamıştır.

Washington eyaletinin de ikinci büyük şehri olan Spokane, 1980’li yıllara kadar yerel ekonomisi madencilik, kerestecilik ve tarıma dayalıydı. 19. yüzyılın sonlarına doğru çıkan büyük yangının ardından şehirde Romanesk aydınlanmadan esinlenerek inşa edilmiş kiliselerin birçoğunu Kirtland Cutter, Portland ve Seattle ile mimari kalite açısından rekabet edebilmesi için tasarlamıştır. Spokane aynı zamanda, Babalar Günü fikrinin çıktığı yer olarak bilinir.

Washington eyaletinin üçüncü büyük kenti olan Tacoma, eyaletin en büyük limanına ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası ticaret için bir merkez konumundadır. Tacoma, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaşanabilir kentler arasındadır, aynı zamanda yürümeye en elverişli şehirlerden biridir.

Seattle’ın en büyük banliyösü olan Bellevue ise, Seattle metropolitan bölgesinin en büyük üçüncü şehridir. CNNMoney tarafından hazırlanan “Yaşanacak ve İş Kurulacak Şehirler” listesinde kendine birinci sırada yer bulmuştur. Hem doğal güzellikler hem turistik faaliyetler hem de iş hayatına yakınlığı açısından dikkat çeken bölgelerden biridir.