Washington Hakkında Temel Bilgiler

space-needle-720742_960_720.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan eyaletlerinden Washington, kuzeyde Kanada ile komşudur. Washington eyaletinin sağında Idaho ve Montana eyaletleri, güneyinde ise Oregon eyaleti konumlanmıştır. Hem doğal güzellikler hem sanayi hem de kültürel etkinlikler açısından zengin bir eyalettir. Washington eyaleti kapladığı 184.827 kilometrekarelik alanla Amerika Birleşik Devletleri’nin en geniş 18. eyaletidir. 7 milyonu aşkın nüfusuyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 13. eyaletidir. Kaliforniya’dan sonra Batı Amerika’nın en yoğun nüfuslu eyaletidir. Washington eyaletinin nüfusunun yüzde 60’ı eyaletin en büyük şehri; ulaşımın, iş dünyasının ve endüstrinin kalbi Seattle’da yaşamaktadır. Washington Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında yer aldığı için Salish Denizi’nin Puget Sound bölgesinde, Pasifik Okyanusu’nun körfezinde sayısız adaya, fiyorda ve buzulların oluşturduğu koylara ev sahipliği yapar. Eyaletin batısında ılıman yağmur ormanları ve sıradağlar bulunmaktadır. Eyaletin en yüksek noktası olan Rainer Dağı aslında aktif bir yanardağdır. Eyalet geniş yer kapladığından, batıdan doğuya doğru gidildikçe iklimde de farklılıklar meydana gelmektedir. Fakat eyalette genel olarak okyanus iklimi ile iç kısımlara doğru karasal iklim hâkimdir.

Sanayinin yanı sıra gemi ve uçak sanayi, ormancılık ve turizm de eyaletin ekonomisinde büyük rol oynamaktadır. Washington eyaleti kerestecilikte önde gelen eyaletlerden biridir. Her ne kadar coğrafi koşullar bazen zorlasa da eyaletin tarımda da başarılı olduğu ürünler mevcuttur. Kiraz, elma, armut, şerbetçiotu, kırmızı böğürtlen ve bahçe nanesi yağı üretiminde olduğu kadar şeftali, kuşkonmaz, bezelye, üzüm, mercimek, nane yağı ve patates üretiminde de üst sıralardadır. Ayrıca balıkçılık da ekonomiye katkı sağlayan bir diğer geçim kaynağıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olan Washington D.C. ile bir bağlantısı yoktur. Eyalet ismini Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı George Washington’dan almıştır. Seattle, Spokane, Tacoma, Vancouver, Bellevue gibi şehirlerin içinde bulunduğu Washington eyaleti, günümüzde dünya çapında ünlü Microsoft, Amazon, Starbucks gibi markaların doğuş yeridir. Washington eyaletinin başkenti ise Olympia’dır. Eyaletin en bilinen şehri Seattle yıl boyunca hem turistik atraksiyonlarıyla hem de festivalleriyle capcanlıdır. Washington eyaletinin ikinci büyük şehri olan Spokaneise Riverfront Park, Spokane Şelalesi, Manito Park ve Botanik Bahçesi gibi doğal güzellikleriyle ön plandadır. Ticaret denince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nin deniz ticaretinde önemli rol oynayan liman kentlerinden biri olan Tacomaise, Washington eyaletinin üçüncü büyük şehridir.

Washington, Amerika Birleşik Devletleri’nin en geniş, dünyanın da 3. geniş çaplı feribot ağına sahip şehridir.

Tanıtıcı Video: