Google+

Arama formu

BOGOTA'DA KOLOMBİYA MEYVELERİNİ KEŞFEDİYORUZ

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Kolombiya’ya gelmişken farklı farklı tropikal meyveleri tatmadan olmaz. Çok fazla çeşit denemek istiyorsanız en ideal yol bir markete gidip her bir meyveden birer adet alıp, otel odanızda kendinize meyve ziyafeti çekmek.

Kolombiya’daki en yaygın market zinciri Exito Marketleri. Buraya gidip çeşit çeşit meyvelerden alabilirsiniz.

Mesela Pitahay… Dışı sarı ve yeşile çalan renkteki meyve bizdeki kudret narına benziyor. İçi beyaz üzerine siyah benekli. Tadı çok güzel.

Bogota

Bir diğer meyve ise Lulo. Dış görüntüsü domates ile hurma arası. İçi domatese benziyor ve üzerine şeker konularak yeniliyor. Lezzeti portakal ile domates arası. Çekirdekleri aynı domates çekirdeği gibi.
Bogota-1

Dış görünümü de tadı da armutu andıran Pera da denemeye değer bir lezzet. Armuta göre biraz daha sert.
Bogota-2

Granadilla… Yeni dünyanın büyüğüne benziyor. Ancak dış kabuğu çok sert. İçi ise jöleyi ya da yumurta akını andırıyor. Çok çekirdekli ve çekirdekleri ay çekirdeğine benziyor.

Bogota şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Habitación Céntrica Barrio Pontevedra, La Soledad - Bogota - Private room and bath, Belmira House Cedritos güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Chez JC, Mi Casa tu Casa, Usaquen Station Hostel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Linda habitación, limpia y cómoda en apartamento, DoubleTree by Hilton Bogotá - Calle 100, Cosmos 100 Hotel & Centro de Convenciones - Hoteles Cosmos gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz NH Bogota Urban 26 Royal, Hotel Holiday Inn Express Parque 93, NH Collection Bogota Terra 100 Royal tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bogota aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bogota-3

Guanabana büyük kavun gibi bir meyve. Dışı yeşil, içi beyaz renkte.

Bogota-4

İçi oldukça yumuşak ve pelte gibi. İçinde siyah çekirdekleri var. Tadı bizim damak tadımıza pek uymuyor.

Bogota-5

Star fruit… Uzakdoğuda da çok yaygın rastlanan meyve kesildiğinde yıldız şeklinde.

Bogota-6

Bogota-7

Papaya ve Zapote… Zapote papaya’nın küçüğü. Oldukça lezzetli. Papaya zapote’ye göre daha yumuşak.

Bogota-8

Guayaba Pera da armut familyasından. Ama dışı yeşil, içi pembe renkte. Görünümü olgunlaşmamış karpuza benziyor. Lezzeti çok orijinal değil.

Bogota-9

Guavara Manzana… Dışı yeşil, içi beyaz ve çok çekirdekli bir meyve. Lezzeti pek bizim damak tadımıza uygun değil.

Bogota-10

Çok çeşitli domatesler de var. Tomato Arbol (ağaç domatesi), Tomato Amerillo (sarı domates), Tomato Tamarillo (daha kırmızı) bu domates çeşitlerine sadece birkaç örnek.

Bogota-11

Bogota-12

Bunun yanı sıra her markette kolaylıkla bulunabilecek mango ve avakado var. Avakado’yu genelde limon ile birlikte satıyorlar. Avakadonun üzerine limon sıkıp tuz dökerek yiyorlar ve çok lezzetli.

Bogota-13

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...