Kolombiya'da Tatmanız Gereken Meyveler

Kolombiya’ya gelmişken farklı farklı tropikal meyveleri tatmadan olmaz. Çok fazla çeşit denemek istiyorsanız en ideal yol bir markete gidip her bir meyveden birer adet almak ve otel odanızda kendinize meyve ziyafeti çekmek.

Kolombiya’daki en yaygın market zinciri Exito Marketleri. Buraya gidip çeşit çeşit meyvelerden alabilirsiniz.

Mesela Pitahay… Dışı sarı ve yeşile çalan renkteki meyve bizdeki kudret narına benziyor. İçi beyaz üzerine siyah benekli. Tadı çok güzel.

Bir diğer meyve ise Lulo. Dış görüntüsü domates ile hurma arası. İçi domatese benziyor ve üzerine şeker konularak yeniliyor. Lezzeti portakal ile domates arası. Çekirdekleri ise aynı domates çekirdeği gibi.

Dış görünümü de tadı da armudu andıran Pera da denemeye değer bir lezzet. Armuda göre biraz daha sert.

Granadilla… Yeni dünyanın büyüğüne benziyor. Ancak dış kabuğu çok sert. İçi ise jöleyi ya da yumurta akını andırıyor. Çok çekirdekli ve çekirdekleri ay çekirdeğine benziyor.

Guanabana büyük kavun gibi bir meyve. Dışı yeşil, içi beyaz renkte.

İçi oldukça yumuşak ve pelte gibi. İçinde siyah çekirdekleri var. Tadı bizim damak tadımıza pek uymuyor.

Star fruit… Uzakdoğu'da da çok yaygın rastlanan meyve, kesildiğinde yıldız şeklini alıyor.

Papaya ve Zapote… Zapote papaya’nın küçüğü ve oldukça lezzetli. Papaya ise zapote’ye göre daha yumuşak.

Guayaba Pera da armut familyasından ama dışı yeşil, içi pembe renkte. Görünümü olgunlaşmamış karpuza benziyor. Lezzeti çok orijinal değil.

Guavara Manzana… Dışı yeşil, içi beyaz ve çok çekirdekli bir meyve. Lezzeti pek bizim damak tadımıza uygun değil.

Çok çeşitli domatesler de var. Tomato Arbol (ağaç domatesi), Tomato Amerillo (sarı domates), Tomato Tamarillo (daha kırmızı) bu domates çeşitlerine sadece birkaç örnek.

Bunun yanı sıra her markette kolaylıkla bulunabilecek mango ve avokado var. Avokadoyu genelde limon ile birlikte satıyorlar ve üzerine limon sıkıp tuz dökerek yiyorlar. Kesinlikle çok lezzetli.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni