İzmir’in en gözde dinlence ve eğlence merkezlerinden biri olan Buca Gölet, 167 bin metrekare alan üzerinde kurulmuştur. Balık, et ve fast-food restoranları, kafeteryaları, piknik alanı, amfi tiyatro, gölet barı, hobi bahçeleri, seyir terasları, marketi ve çocuklar için oyun setleri ve hayvan padoku gibi tesisleri bulunan bir mesire yeri, dinlenme ve rekreasyon alanıdır.

Yapımına Buca Belediyesi tarafından Nisan 1998’de başlanan Buca Gölet Rekreasyon Alanı ertesi sene, 1999 yılının mart ayında halkın hizmetine açılmıştır. İçerisinde bulunan çeşitli restoran, kafe ve mangal alanı gibi olanakların yanı sıra özellikle bahar ve yaz ayları boyunca konser ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapan amfi tiyatrosuyla da çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Tiyatro 3500 kişilik kapasiteye sahiptir ve Buca Belediyesi tarafından hazırlanıp tiyatro, konser, söyleşilerden oluşan bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Şehrin olağan havasından kısmen de olsa uzaklaşmak isteyenler için çocukların hem eğlenebilecekleri hem de doğayla iç içe bir atmosferi deneyimleyebilecekleri korunaklı oyun parkları sayesinde ise Buca Gölet, özellikle aileler tarafından çok tercih edilmektedir.

 Buca Gölet, yeme-içme konusunda da oldukça çeşitli imkânlar sunmaktadır. Göletin muhteşem manzarası eşliğinde hizmet veren Göl Restaurant, 300 kişilik kapasitesiyle alanın en popüler mekânlarının başında gelmektedir. Ada Café&Pub ise haftanın her günü servis ettiği serpme kahvaltısıyla meşhurdur. Ayrıca bu güzel alanda siz de çeşitli etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Gölet Düğün Salonu, yaklaşık 700 kişilik kapasitesiyle mutlu günleriniz için gerekli her türlü detayı bünyesinde bulundurmaktadır. Göl Salonu’nda ise grup toplantıları ve yemekleri organize edebilirsiniz. Özellikle şirket yemekleri için tercih edilen salon, Ramazan ayında ise iftar yemeklerinin düzenlendiği bir yer olarak dikkat çekmektedir. Salon yaklaşık 750 kişilik bir kapasiteye sahiptir.

Buca Gölet’in bu denli ilgi görmesinin başlıca nedenlerinden biri de oldukça keyifli bir mangal alanına sahip olmasıdır. Mangal alanının bulunduğu bölgede alışverişinizi yapabileceğiniz bir şarküteri de bulunmaktadır. Ayrıca Buca Göl Pazarı adıyla anılan ve ilçenin çevre köylerinden getirilen taze meyve ve sebzelerin satışa sunulduğu pazar bölümünden de mangallık ve pikniklik alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Buca Göleti’ne Nasıl Gidilir?

Buca Göleti’ne motorlu araçlarla D550 ve İzmir Çevre Yolu/O-30/E881 üzerinden ulaşmak mümkündür.

Ayrıca yine ESHOT’un Şirinyer – Buca Göleti arasında sefer yapan 878 numaralı otobüsü kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.