Google+

Arama formu

Venezuela

Venezuela, 916,445 kilometrekarelik yüzölçümüyle Güney Amerika kıtasının...
Devamı oku
Venezuela’nın resmi dili birçok Orta ve Güney Amerika ülkesinde olduğu...
Devamı oku
Venezuela halkı Güney Amerika kıtasının çoğunluğunda olduğu gibi Roman...
Devamı oku
Venezuela insan yaşamının 15 bin yıl öncesine dayandığı köklü bir tarihe...
Devamı oku
Venezuela şelaleleri, nehirleri, Karayip Denizi ve Kuzey Atlantik...
Devamı oku
Venezuela tamamıyla tropikal kuşak üzerinde konumlanmaktadır. Ülkede...
Devamı oku
Venezuela’da petrol dışında ağır endüstri ürünleri de üretilmekte ve...
Devamı oku
Venezuela mutfağı birçok mutfaktan etkilenerek oluşmuş zengin bir...
Devamı oku
Venezuela’da karnaval ve festivaller eğlence kültürünün en önemli...
Devamı oku
Venezuela’da ustalıkla ve kaliteyle yapılmış birçok hediyelik eşya...
Devamı oku
Türkiye’den Venezuela’ya direkt uçuş yoktur. Ancak Paris, Roma, Madrid...
Devamı oku
Venezuela deyince diğer birçok Güney Amerika ülkesi gibi kolonyalizm...
Devamı oku
Resmi adı Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’dir. Bir Güney Amerika...
Devamı oku
KARAKAS BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Calle Kemal Atatürk No: 6 Quinta Turquesa...
Devamı oku
Venezuela idari yapılanmada ABD modelini uygulamıştır. Başkenti Karakas...
Devamı oku
Venezuela’da ustalıkla ve kaliteyle yapılmış birçok hediyelik eşya...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 VEF = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22.8℃
Şub 23.2℃
Mar 24℃
Nis 24.2℃
May 24.4℃
Haz 23.7℃
Tem 23.3℃
Ağu 23.7℃
Eyl 24.1℃
Eki 24.2℃
Kas 23.8℃
Ara 23.1℃
Kısa Kısa...

 

fus: 31,028,700

Dili: İspanyolca

Para Birimi: Venezuela Bolivarı

İklim: Tropikal

Big Mac Index: 0,66

Venezuela Hakkında Temel Bilgiler

venezuela-high-definition-wallpaper_121224837_128.jpg

Resmi adı Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’dir. Bir Güney Amerika ülkesidir. Karayip Denizi’nin güneyinde, Brezilya’nın kuzeyinde ve Kolombiya’nın doğusunda konumlanmaktadır. Ülke İspanyol kolonicilerinin yerleştikleri ilk bölgelerden biridir. Venezuela halkı kolonicilere karşı uzun süren bir bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Ancak ülke, 1522 yılından 1821 yılına kadar İspanyol yönetiminde kalmıştır. Ünlü komutan Simon Bolivar önderliğinde Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru, Büyük Kolombiya adıyla bağımsızlığını kazanmıştır.

Tam bağımsızlığını 1830 yılında kazanan Venezuela, o günden bugüne birçok siyasi krizle karşılaşmıştır. Askeri darbeler, ekonomik krizler, otokrasiler ve isyanlar ülkenin kaderi haline gelmiştir. Bunun yanında ülke dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahiptir. Bu durum Venezuela’yıekonomik ve politik anlamda bulunduğu coğrafyada önemli bir aktör konumuna getirmektedir.

Tanıtım Videosu:

Venezuela’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Venezuela idari yapılanmada ABD modelini uygulamıştır. Başkenti Karakas olan ülke, 9 bölgede 23 eyalet ve başkent bölgesine ayrılmıştır. 1527 yılında İspanyol sömürgeci Diego de Losada tarafından kurulan Karakas, 2013 verilerine göre 5,298,364’luk nüfusuyla bölgesinin en önemli metropolüdür. Karakas’ın yanı sıra aynı ismi taşıyan gölüyle meşhur, ülkenin en büyük ikinci şehir Maracaibo; sanayi kuruluşlarının ve fabrikaların bulunduğu üçüncü büyük şehir Valencia; ülkenin en eski şehirlerinden olan ve günümüzde tarımsal faaliyetlere ev sahipliği yapan Barquisimeto önemli şehirler arasında sayılabilir.

Venezuela Nerededir?

Venezuela, 916,445 kilometrekarelik yüzölçümüyle Güney Amerika kıtasının batısındaki Kolombiya ile birlikte kuzeyinde bulunmaktadır. Karayip Denizi ve Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunan Venezuela yaklaşık 2.800 km kıyı şeridine sahiptir. Batısında Kolombiya, doğusunda Guyana, güneyinde Brezilya bulunan ülkenin kuzey kıyısındaki açıkta Trinidad ve Tobago, Grenada, Hollanda Antilleri ve Aruba bulunmaktadır.

Venezuela’da Konuşulan Diller

Venezuela’nın resmi dili birçok Orta ve Güney Amerika ülkesinde olduğu gibi İspanyolca’dır. Resmi dilin yanında Wayuu, Warao, Pemon gibi 30’dan fazla yerli dili bulunmaktadır. Bunun yanında önemli sayıda göçmen topluluklarının olduğu Venezuela’da Çince, Portekizce, Arapça, Almanca konuşulmaktadır. Ekonomik ve turistik faaliyetlerin getirisi olarak İngilizce konuşan kişi sayısı da epey fazladır.

Buenos días: İyi Günler!

Buenas noches: İyi Geceler!

Bienvenidos: Hoşgeldiniz!

Hola: Merhaba!

Perdón: Pardon!

Por favor: Lütfen!

Gracias: Teşekkürler!

Si: Evet!

No: Hayır!

Venezuela’da Din ve İnanç

Venezuela halkı Güney Amerika kıtasının çoğunluğunda olduğu gibi Roman Katolik Kilisesi’ne mensuptur. Halkının yüzde 17’si ise Protestan’dır. Ayrıca göçmen nüfusun varlığıyla yüzde 3 oranında Müslüman, Yahudi, Budist halk mevcuttur. Halkın yüzde 9’luk kesimini ise ateistler, agnostikler ve yerel inanclara mensup kişiler oluşturur.

 

 Venezuela'nın Kısa Tarihi

Venezuela insan yaşamının 15 bin yıl öncesine dayandığı köklü bir tarihe sahiptir. Bölgede İspanyol kolonicilerinden önce bir milyona yakın insan yaşadığı tahmin edilmektedir. 15.yüzyılda bölgeye gelen Christopher Columbus bölgeyi Nezaket Toprakları olarak adlandırmıştır. Ülkenin kıyı bölgelerini keşfeden koloniciler zamanla tüm topraklarda hakimiyet kurmuşlardır. 16.yüzyıl itibariyle bölgede yaşayan yerel halk da Roman Katolik olmuş ve dinsel birlik sağlanmıştır. Ancak 19. yüzyıla kadar birçok isyan ve bağımsızlık mücadelesi yaşanmıştır. 

Bu mücadeleler Francisco de Miranda’nın 1811 yılında bağımsızlığı ilan etmesiyle başarıya ulaşmıştır. Bağımsızlık ilanıyla başlayan Venezuela Bağımsızlık Savaşı 1812 yılında yaşanan Karakas Depremi’yle kaybedilmiş ve ilk Venezuela Devleti yıkılmıştır. 7 Ağustos 1813 yılında devlet yeniden ilan edilmiş ancak uzun ömürlü olamamıştır. Bölge bağımsızlığa 24 Haziran 1821 yılında Simon Bolivar sayesinde kavuşmuştur. Bolivar Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Panama, Kuzey Peru, Batı Guyana ve Kuzeybatı Brezilya’yı da kapsayan Büyük Kolombiya’yı kurmuştur. Venezuela 1830 yılına kadar Büyük Kolombiya’nın bir parçası olmuş; 1830 yılında Jose Antonio Paez önderliğinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Paez ülkenin ilk devlet başkanıdır.

Venezuela’ya Ne Zaman Gidilir?

Venezuela şelaleleri, nehirleri, Karayip Denizi ve Kuzey Atlantik Okyanusu’na olan kıyısıyla ünlü bir ülkedir. Ulusal parkları görmek, Karayip Denizi’nde yüzmek ve Güney Amerika’yı hissetmek için en doğru yerlerden biridir. Ancak tropikal iklim kuşağında bulunan ülke yılın birçok ayı sağanak yağış altındadır. Bu yüzden aralık-nisan ayları arası ziyaret için en uygun dönemdir.

Venezuela’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Venezuela’ya direkt uçuş yoktur. Ancak Paris, Roma, Madrid ve Lizbon aktarmalı seferlerle ülkenin başkenti Karakas’a ulaşmak mümkündür. Venezuela T.C. vatandaşlarına 90 gün süreyle vize serbestisi uygulayan ülkelerdendir.

Venezuela şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Venezuela’da İklim ve Hava Durumu

Venezuela tamamıyla tropikal kuşak üzerinde konumlanmaktadır. Ülkede hava sıcaklıkları yükseltiye göre değişmektedir. Özellikle alçak kesimlerde hava sıcak ve nemlidir. Yükselti arttıkça hava sıcaklığı düşmektedir. 800 metre yükseklikteki bölgelerinde görülen ortalama sıcaklık değerleri 24 derecedir. 800-2000 metre yükseklikte ise hava sıcaklık değerleri 10 ile 27 derece arasında değişim gösterir. 2000 metreden yüksek kesimler ise ortalama 18 derecedir. Venezuela yıl içerisinde ortalama 500 mm yağış alır.

Venezuela’nın Ekonomisi

Venezuela’da petrol dışında ağır endüstri ürünleri de üretilmekte ve ihraç edilmektedir. Çelik, alüminyum ve çimento bunlardan başlıcalarıdır. Ayrıca otomobil ve elektronik ürünleri de ülkenin önemli ihracat kolları arasındadır. Ülke birçok kez kıtlık ve kesintilerle karşı karşıya kalmıştır. Süt, et, tavuk, pirinç, temizlik ürünleri gibi temel ihtiyaçların dahi karşılanamadığı zamanlar yaşanmıştır. Kıtlık ve enerji kesintileri de yaşanan Venezuela’da Nisan 2016 itibariyle çalışma günler pazartesi-salı olarak ikiye indirilmiştir.

Venezuela Kültürü

2015-11-28T194011Z_01_MAB102_RTRIDSP_3_VENEZUELA-ELECTION.jpg

Venezuela deyince diğer birçok Güney Amerika ülkesi gibi kolonyalizm, ekonomik kriz, devrimci ruh ve dans akla gelmektedir. Ülkede etnik çeşitlilik sosyal yaşamın bir parçasıdır. Nüfusun yarısından fazlası kendini melez olarak tanımlamaktadır. 21. yüzyıl başlarına kadar Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Kolombiya’dan gelen göç dalgaları bu durumda etkilidir. Bu dalgalar ülkenin var olan etnik çeşitliliğini arttırmıştır. Göçmenler ülkenin kültürünü önemli ölçüde etkilemiştir.

Venezuela içinde yerli kültürünü, Afrika kültürünü ve İspanyol kültürünü barındırmaktadır. Yerli kültürü müzik ve mutfakta kendini göstermektedir. Afrika kültürü sadece müzikte, İspanyol kültürü ise her alanda hissedilmektedir. Özellikle sinema, edebiyat ve spor gibi alanlar İspanyol kolonilerinden sonra bölgede şekillenmiş ve yer edinmiştir.

Venezuela fakirliğin ve cinayet oranlarının yüksek olduğu bir ülkedir. Ziyaretçiler yankesicilik konusunda dikkatli olmalıdır. Ülke halkı genel olarak sıcakkanlılığıyla tanınsa da göz temasından kaçınılmalıdır. Irkçılığın görülmediği ülkede insanlar birbirlerini negrito(siyahi), flaco(zayıf), gordo(şişman) gibi isimlerle yahut lakaplarla çağırmaktan çekinmezler. Ayrıca Venezuela’da Hugo Chavez ve siyaset hakkında konuşmak da tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Venezuela Mutfağı

venezuelan.jpg

Venezuela mutfağı birçok mutfaktan etkilenerek oluşmuş zengin bir yapıya sahiptir. Ülkenin farklı bölgelerinde Avrupa mutfağının, yerli mutfağının ve Afrika mutfaklarının etkilerini görmek mümkündür. Kıyı bölgeleri balık, kabuklu deniz ürünleri ve balık çorbalarıyla ünlüdür. Kapan balığıyla hazırlanan pargo kıyı bölgelerinin tadılması gereken lezzetlerindendir. Amazon bölgesi ise tropikal ürünleriyle farklı seçenekler sunmaktadır. Bölgede halk muz, mısır, fasulye, manyok gibi meyve sebzelerin yanı sıra kaplumbağa, tapir ve kızartılmış karınca da tüketmektedir. Ülke genelinde en çok tüketilen ve tanınan yemekler ise arepa, cachapa, casabe gibi hamur işleridir.

Venezuela’nın Festivalleri

Venezuela’da karnaval ve festivaller eğlence kültürünün en önemli parçasıdır. Latin Amerika yerli kültürü, İspanyol kültürü ve Karayip kültürünün kesiştiği ülke üç rengi de tümüyle yansıtmaktadır. Festivaller ülkenin kolonyal etkilerinin, sanatsal dışavurumunun ve kültürel bilincinin ortaya çıktığı en önemli etkinliklerdir. Bunlardan birkaçı aşağıdaki gibidir:

Carúpano Carnaval

Venezuela’nın Festivalleri

Venezuela’nın en önemli festivallerindendir. Her yıl Paskalya’dan 40 gün önce kutlanır. Festival boyunca yaklaşık 500 bin katılımcıyla ulaşılır. Haftanın ilk günü başlayan festival dört gün boyunca devam eder. Gösterişli tekne partilerinden sokak partilerine binbir çeşit etkinlik düzenlenir. Özellikle kostümleri ve danslarıyla Rio Karnavalı’nı aratmayacak niteliktedir.

 

 Venezuel'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Venezuela’da ustalıkla ve kaliteyle yapılmış birçok hediyelik eşya bulunabilir. Kemer, cüzdan, çanta, ayakkabı gibi deri ürünler yahut yün ürünler oldukça popülerdir. Modern alışveriş seçeneklerinin yanı sıra Amazon kabileleri kurdukları pazarlarla farklı ürün seçenekleri sunarlar. El ürünü sepetler, kutular, bitkisel ürünler, güzellik maskeleri ya da mızrak, ok, yay gibi yerel silahlardan edinilebilir.

Venezuela’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

KARAKAS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Kemal Atatürk No: 6 Quinta Turquesa, Valle Arriba, 1061 Caracas, Venezuela

Telefon: +58-212-991-0075

Faks: +58-212-9920442

embajada.caracas@mfa.gov.tr

http://karakas.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Venezuela – Trinidad ve Tobago – Guyana – Barbados

Venezuela Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, 90 güne kadarki turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.

Diplomatik, hizmet ve hususi Pasaport hamilleri, 90 güne kadarki turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.