Bolivar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cbl-vista-aerea-1-casco-histc3b3rico.jpg

Asıl adıyla Ciudad Bolivar olan şehir, eskiden Angostura olarak da biliniyordu. Bağımsızlığının kahramanı Simon Bolivar’ın anısına şehre bu isim verilmiştir. Venezuela’nın güneydoğusundaki Bolivar bölgesinin başkenti olan şehir, Orinoco Nehri’nde konumlanmıştır.

Devamını Oku

Bolivar Gezilecek Yerler

Venezuella’nın en büyük eyaletinin başkenti olan Ciudad Bolivar, Bolivar’ın ve Venezuella’nın bağımsızlık mücadelesinde önemli bir yer turan tarihi bir merkez olduğu kadar nadide doğal güzellikleriyle de ziyaretçileri büyülemektedir. Canaima Doğa Parkı, Angel şelaleleri, Katedral ve eski sömürge döneminden kalma tarihi şehir merkezi, Bolivar’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Başkent Caracas’ta ise Colonia Tovar kasabası, Plaza Sucre, Chachoia, Parque Cara Bobo, Parque Central, Miranda Hayvanat Bahçesi, Bolivar Birthplace, San Fransisco Kilisesi, Basilica Menor Santa Capillagörülmesi gereken yerlerdendir.Teatro Baralt, Santa Lucia, Lake Maracaibo, Centro de Bellas Artes de Maraciabo, Museo de Arte Contemporaneo del estadu Zulia ise Maraciabo’nun en gezilesi yerleridir

Devamını Oku

Bolivar Nerededir?

Asıl adıyla Ciudad Bolivar olan şehir, eskiden Angostura olarak da biliniyordu. Venezuela’nın güneydoğusundaki Bolivar bölgesinin başkenti olan şehir, Orinoco Nehri’nde konumlandırılmış.

Bolivar’a Ne Zaman Gidilir?

Bolivar şehrinde tropik savan iklimi hakimdir. Yıl içinde hem kurak hem de yağışlı zamanlar mevcuttur. Yıllık ortalama sıcaklık 28,5 derecedir. Yağışsız dönem Aralık-Nisan ayları arasında yaşanır. Bu dönemde sıcaklıklar 22-32 derece arasında değişiklik gösterir. Mayıs-Kasım ayları arasındaki yağışlı dönemde havalar daha sıcak olur. Şehre yılda ortalama 90 gün boyunca toplamda 977 milimetre yağış düşer.

Bolivar’a Nasıl Gidilir?

Bolivar’da Jose Tomas de Heres Havalimanı mevcuttur. Ama burası çok küçüktür. Uluslararası uçuşlar yapılmamaktadır. Ulusal uçuşlar da pek sık değildir. Daha çok Caracas ve Maturin seferleri mevcuttur. Bu sebeple Bolivar’a Caracas üzerinden gitmek gerekir.

Caracas’tan otobüsle de gitmek mümkündür. Ancak bu yolculuk 8 saat sürmektedir.

Bolivar’da Nerede Kalmalı?

14_property_14.jpg

Bolivar’da konaklama için çok lüks seçenekler aramamak gerekir. Daha çok han diye tabir edebileceğimiz, yol kenarı otelleri mevcuttur. Ama hepsi birbirinden iyi yöresel özelliklere sahiptir.

 Bolivar Şehir İçi Ulaşım

2@rangelgomez1.jpg

Şehrin bazı bölgeleri yürüyüş için idealdir. Bolivar’da toplu taşıma olarak otobüsler kullanılmaktadır. Ancak hem çok eski hem de çok kalabalık olan bu otobüslere binmek istemezseniz, diğer bir seçeneğiniz taksi olacaktır. Venezuela’da taksi ücretleri oldukça düşüktür. Kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bolivar Mutfağı

Arepa-Guney-Amerika-Mutfagi.jpg

Bir Güney Amerika Ülkesi olan Venezuela’nın mutfağı genelde et, balık ve pirince dayanır. Venezuela Mutfağı’nın en vazgeçilmez besin maddesi ise küçük siyah kuru fasulyedir.

Devamını Oku

Bolivar Gece Hayatı

Bolivar şehrinde akşam saat 19.00’dan sonra açık mekan bulmak mümkün değildir.

Bolivar Festivaller

Hip-Hop Festivali (Mart)

FIGA / gitar festivali (Temmuz)

Tiyatro Festivali (Kasım)

Bolivar’da Alışveriş

Bolivar, alışveriş açısından çok tatmin edici bir şehir değildir. Tomas Heres havalimanının yakınındaki Angostura Alışveriş Merkezi, pek çok kişinin tercihidir. Burada yerli ve yabancı pek çok markayı bulmak mümkündür. Şehir merkezindeyse sayıları az da olsa küçük pazarlar kurulmaktadır. Tezgahlardan yöresel el sanatları ürünlerini ve tropik meyveleri satın almak mümkündür.

Bolivar Saat Farkı

Bolivar (GMT -6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır.

Bolivar Para Birimi

Venezuela sınırları içerisinde yer alan Bolivar şehrinin para birimi Venezuela Bolivarı’dır. 1 TL yaklaşık 694,48 Venezuela Bolivarı’dır.

Bolivar Resmi Dili

Venezuela sınırları içerisinde yer alan Bolivar’ın resmi dili İspanyolca’dır.

Bolivar Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval

Aziz Joseph Günü (19 Mart)

Paskalya’dan önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Bağımsızlığın İlanı (19 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Carabobo Savaşı (24 Haziran)

Aziz Peter ve Aziz Paul Günü

Bağımsızlık Günü (5 Temmuz)

Simon Bolivar’ın Doğumgünü (24 Temmuz)

Hazreti Meryem’in Göğe Kabulu (15 Ağustos)

Azizler Yortusu (1 Kasım)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Bolivar Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Venezuela’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Bolivar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22.7oC
  • Şub 21.8oC
  • Mar 19.2oC
  • Nis 15.6oC
  • May 11.9oC
  • Haz 8.4oC
  • Tem 8.4oC
  • Agu 9.8oC
  • Eyl 12.5oC
  • Eki 15.7oC
  • Kas 18.6oC
  • Ara 21.4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 350.691  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Venezuela Bolivarı (VEF) / İklim: Savan Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün