Google+

Arama formu

Bolivar

Şehrin bazı bölgeleri yürüyüş için idealdir. Bolivar’da toplu taşıma...
Devamı oku
Venezuella’nın en büyük eyaletinin başkenti olan Ciudad Bolivar,...
Devamı oku
Bir Güney Amerika Ülkesi olan Venezuela’nın mutfağı genelde et, balık...
Devamı oku
Bolivar şehrinde akşam saat 19.00’dan sonra açık mekan bulmak mümkün...
Devamı oku
Bolivar, alışveriş açısından çok tatmin edici bir şehir değildir. Tomas...
Devamı oku
Hip-Hop Festivali (Mart) FIGA / gitar festivali (Temmuz) Tiyatro...
Devamı oku
Asıl adıyla Ciudad Bolivar olan şehir, eskiden Angostura olarak da...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Karnaval Aziz Joseph Günü (19 Mart) Paskalya’dan...
Devamı oku
Asıl adıyla Ciudad Bolivar olan şehir, eskiden Angostura olarak da...
Devamı oku
Acil yardım: 171 Yangın: 171 Polis: 171
Devamı oku
Venezuela sınırları içerisinde yer alan Bolivar şehrinin para birimi...
Devamı oku
Venezuela sınırları içerisinde yer alan Bolivar’ın resmi dili İspanyolca...
Devamı oku
Bolivar (GMT -6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
BOGOTA BÜYÜKELÇİLİĞİ Telefon: (+57-1) 321 00 70- 72- 73 , (+57-1) 321...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Venezuela’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Bolivar şehrinde tropik savan iklimi hakimdir. Yıl içinde hem kurak...
Devamı oku
Bolivar’da Jose Tomas de Heres Havalimanı mevcuttur. Ama burası çok...
Devamı oku
Bolivar’da konaklama için çok lüks seçenekler aramamak gerekir. Daha...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 VEF = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22.7℃
Şub 21.8℃
Mar 19.2℃
Nis 15.6℃
May 11.9℃
Haz 8.4℃
Tem 8.4℃
Ağu 9.8℃
Eyl 12.5℃
Eki 15.7℃
Kas 18.6℃
Ara 21.4℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 350.691  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Venezuela Bolivarı (VEF) / İklim: Savan Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Bolivar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cbl-vista-aerea-1-casco-histc3b3rico.jpg

Asıl adıyla Ciudad Bolivar olan şehir, eskiden Angostura olarak da biliniyordu. Bağımsızlığının kahramanı Simon Bolivar’ın anısına şehre bu isim verilmiştir. Venezuela’nın güneydoğusundaki Bolivar bölgesinin başkenti olan şehir, Orinoco Nehri’nde konumlanmıştır.

Her ne kadar Ciudad Bolivar’a ulaşım kolay olmasa da, hem iyi korunmuş tarihi ve mimari yapısı hem de dünyaca bilinen doğal güzelliği Angel Şelalesi sayesinde her yıl binlerce turist burayı ziyaret etmektedir.

1.jpg

Nehir kıyısında yer alan Ciudad Bolivar’da tropikal savan iklimi görülür. Bu durum, yıl içinde hem kurak hem de yağışlı zamanlar oluşturur. Ama en iyi yanı, sıcaklıkların yılda ortalama 28,5 derece olmasıdır. Yağışsız dönem Aralık-Nisan ayları arasında yaşanır. Ancak bu dönemde sıcaklıklar 32 dereceye kadar çıkabilmektedir. İklimin getirdiği özelliklerle de birlikte meşe ve palmiye ağaçları, özellikle nehir kıyılarında harika manzaralar oluşturur.

Şehrin turizm dışındaki gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Sığır ve domuz yetiştirirler. Tarım alanındaysa mısır, manyok, mango, tatlı patates ve kavun yetiştirilir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=VpPJlcmIPes

Bolivar Gezilecek Yerler

Venezuella’nın en büyük eyaletinin başkenti olan Ciudad Bolivar, Bolivar’ın ve Venezuella’nın bağımsızlık mücadelesinde önemli bir yer turan tarihi bir merkez olduğu kadar nadide doğal güzellikleriyle de ziyaretçileri büyülemektedir. Canaima Doğa Parkı, Angel şelaleleri, Katedral ve eski sömürge döneminden kalma tarihi şehir merkezi, Bolivar’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Başkent Caracas’ta ise Colonia Tovar kasabası, Plaza Sucre, Chachoia, Parque Cara Bobo, Parque Central, Miranda Hayvanat Bahçesi, Bolivar Birthplace, San Fransisco Kilisesi, Basilica Menor Santa Capillagörülmesi gereken yerlerdendir.Teatro Baralt, Santa Lucia, Lake Maracaibo, Centro de Bellas Artes de Maraciabo, Museo de Arte Contemporaneo del estadu Zulia ise Maraciabo’nun en gezilesi yerleridir

Angel şelalesi

Angel şelalesi

Ciudad Bolivar yakınlarında bulunan Angel Şelalesi, dünyanın en büyük şelalesi olarak bilinmektedir. Venezuela'da gezilecek yerler listesinin başında yer alan Angel Şelalesi, tam bir doğa harikasıdır ve ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Ülkenin en turistik yeri olan Angel Şelalesi'nin resmi ölçümlere göre yüksekliği, 979 metredir. 1 kilometreye yaklaşan yüksekliğe sahip olan şelaleden akan sular, en tepe noktadan tabana kadar 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan düşmektedir. Şelalenin suları, Churun Nehri'ne karışarak çevredeki yemyeşil bitki örtüsüne can verirler.

Angel Şelalesi; İspanyolca Salto Angel, Venezuela yerlilerinin dilinde ise Kerepakupai Vena olarak geçmektedir. Araştırmacılar, Angel Şelalesi'nin ilk keşfinin 1912 yılında Venezuelalı kaşif Ernesto Sanchez La Cruz tarafından yapıldığını düşünmektedir. Fakat Ernesto Sanchez La Cruz, bu keşfini gizli tutmuştur. Batı dünyasının bölgeyi keşfi ise 1935 yılında Amerikalı pilot, Jimmie Angel sayesinde gerçekleşmiştir. Her yıl binlerce turist, dünyanın en büyük şelalesini görmek için bu şehre gelmektedir. Şelaleyi görmek için en uygun zamanlar, Haziran ve Kasım ayları arasıdır. Bu dönemde şelalenin suyu, oldukça fazla olmaktadır. Aralık-Mart döneminde ise şelale suyu azalmaktadır. Fotoğraf meraklıların fotoğraf makineleri ellerinden bırakamayacakları bu bölgede, fotoğraf çekmek için oldukça güzel alanlar mevcuttur.

Angel şelalesi-1

Boliva şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Aqui me quedo, La casa azul, Habitacion Deluxe Edificio Urpive Bocagrande güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Palmetto2803, Casa Porto - Luxury 5 BR Beachfront Villa in Bocagrande, Luxury 3 BR with Private Jacuzzi Ocean View. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Edificio Palmetto Beach, playa paraíso, Casa Campestre Cartagena gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Holiday Inn Express Cartagena Manga, Holiday Inn Express - Cartagena Bocagrande, Holiday Inn Cartagena Morros tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bolivar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Eski Şehir

http://www.mintur.gob.ve/mintur/wp-content/uploads/2015/05/Casco-Hist%C3...

Sömürge mimarisinin sadece ülkede değil tüm Latin Amerika’daki en güzel örneklerinden biri kabul edilen Ciudad Bolivar’ın eski şehir bölgesi, şehrin küçüklüğünün de kolaylaştırması ile hızlıca gezilebilir. Ancak bu gezi için dijital kameralarınızın hafızasını boşaltmanızda fayda var. Her adımda “bu hayatımda gördüğüm en güzel bina,” diyecek ve en sonunda her yeni gördüğünüz binada aynı cümleyi yenilediğinizi fark edeceksiniz. Eğer tamamiyle bu bölgeyi fotografik belgeye almayı düşünürseniz eski şehir gezinin bir hayli uzayacaktır. Burada yer alan en ilgi çekici yapılar, San Isidro Müzesi, Parochial House, eski hapishane, hükümet sarayı, Angostura Kongre Sarayı, Katedral ve elbette eski şehrin tam ortasında yer alan Bolivar Meydanı. Sanat severler yine bu bölgede yernalan Modern Sanat Müzesi’ni gezmekten keyif duyacaklardır. Ressam heykeltraş Jesús Rafael Soto tarafından kurulan müze, hem yerel hem uluslararası sanatçıların eserlerine yer vermektedir.

Ciudad Bolivar tarihi merkezindeki Katedral de dahil olmak üzere Plaza Bolivar etrafında yer alan orijinal sömürge mimarisi son derece iyi korunmuş durumdadır.

Orinoco Nehri

Orinoco Nehri’nin Ciudad Bolivar’dan geçen bölümü UNESCO Tabiat Mirası Listesi’ndedir ve koruma altındadır. Orinoco, 2140 kilometre uzunluğuyla Güney Amerika'nın en uzun nehirlerinden biridir. Nehir yatağının tümü Venezuela mülkiyetindeki topraklardadır. Nehrin üzerinden geçen Angostura Köprüsü, nehir üzerine kurulmuş ilk köprüdür ve tarihi zenginlikler arasındadır.

Orinoco'nun kaynağı Venezula-Brezilya sınırı yakınlarında Parima civarında bulunur. Buradan başlayarak geniş ve batıya doğru oluşan bir kavisle kuzeye doğru Atlas Okyanusu'na akar. Bu esnada ilk olarak Venezuela ve Kolombiya arasındaki sınır boyunca ilerleyip, akabinde alt kısımlarında Venezula'yı boydan boya kateder. Deltası 41 bin kilometrekarelik büyük bir hayvan zenginliği olan bataklık coğrafyası oluşturur. Brazo Casiquiare ile Orinoco Nehri ve Rio Negro birbirlerine bağlanırlar. Üzerinde Orinoco'nun gösterildiği ilk harita 1529 yılından gelir ve Diego Ribero'ya dayanır. Ancak ilk büyük keşif 18. yüzyılda José Solano önderliğinde yapılmıştır. Keşif gezisi Yukarı Orinoco Vadisi'nden Rio Negro'ya kadar ilerler. 1800 yılında Alman araştırmacı Alexander von Humboldt ve Fransız botanik Aimé Bonpland, Rio Apure ağzından başlayan ve Yukarı Orinico Vadisi'ne kadar süren bir keşif gezisine girişirler ve nehrin flora ile faunasıyla ilgili önemli veriler toplarlar. Buna karşın Orinoco'nun kaynağı, henüz Kasım 1951'de Venezuellalı araştırmacılar tarafından Brezilya sınırı yakınındaki Sierra Parima'da keşfedilir. Orinoco'nun bir özelliği, çok ender doğal fenomen bifurkationdur. Bifurkation bir nehir yolunun çatallanıp kollara ayrılmasının bilimsel tabiridir. Orinoco'nun bir kolu Brazo Casiquiare Nehri, yüksek su seviyesindeyken, Amazonlara açılan Rio Negro'ya da akar. Orinoco kaynağından doğan su, belli şartlar altında Orinoco Deltası üzerinden Karayib Denizi'ne dökülmeyip, bilakis çok daha güney doğudaki Atlas Okyanusu'na dökülür.

Orinoco Nehri

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bolivar Nerededir?

Asıl adıyla Ciudad Bolivar olan şehir, eskiden Angostura olarak da biliniyordu. Venezuela’nın güneydoğusundaki Bolivar bölgesinin başkenti olan şehir, Orinoco Nehri’nde konumlandırılmış.

Bolivar’a Ne Zaman Gidilir?

Bolivar şehrinde tropik savan iklimi hakimdir. Yıl içinde hem kurak hem de yağışlı zamanlar mevcuttur. Yıllık ortalama sıcaklık 28,5 derecedir. Yağışsız dönem Aralık-Nisan ayları arasında yaşanır. Bu dönemde sıcaklıklar 22-32 derece arasında değişiklik gösterir. Mayıs-Kasım ayları arasındaki yağışlı dönemde havalar daha sıcak olur. Şehre yılda ortalama 90 gün boyunca toplamda 977 milimetre yağış düşer.

Bolivar’a Nasıl Gidilir?

Bolivar’da Jose Tomas de Heres Havalimanı mevcuttur. Ama burası çok küçüktür. Uluslararası uçuşlar yapılmamaktadır. Ulusal uçuşlar da pek sık değildir. Daha çok Caracas ve Maturin seferleri mevcuttur. Bu sebeple Bolivar’a Caracas üzerinden gitmek gerekir.

Caracas’tan otobüsle de gitmek mümkündür. Ancak bu yolculuk 8 saat sürmektedir.

Bolivar şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bolivar’da Nerede Kalmalı?

14_property_14.jpg

Bolivar’da konaklama için çok lüks seçenekler aramamak gerekir. Daha çok han diye tabir edebileceğimiz, yol kenarı otelleri mevcuttur. Ama hepsi birbirinden iyi yöresel özelliklere sahiptir.

Bolivar pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Bolivar Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bolivar Otelleri
En Uygun Fiyatlı Bolivar Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Bolivar Otelleri

 Bolivar Şehir İçi Ulaşım

2@rangelgomez1.jpg

Şehrin bazı bölgeleri yürüyüş için idealdir. Bolivar’da toplu taşıma olarak otobüsler kullanılmaktadır. Ancak hem çok eski hem de çok kalabalık olan bu otobüslere binmek istemezseniz, diğer bir seçeneğiniz taksi olacaktır. Venezuela’da taksi ücretleri oldukça düşüktür. Kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bolivar Mutfağı

Arepa-Guney-Amerika-Mutfagi.jpg

Bir Güney Amerika Ülkesi olan Venezuela’nın mutfağı genelde et, balık ve pirince dayanır. Venezuela Mutfağı’nın en vazgeçilmez besin maddesi ise küçük siyah kuru fasulyedir.

1000 km. uzunluğundaki kıyı şeridinden bol çeşitli balık ve deniz ürünleri elde edilen Venezuela’da, balık ve deniz ürünleri çok değişik şekillerde pişirilir. Özellikle çok güzel balık çorbaları yapılır.

Venezuela halkı çok fazla pirinç ve siyah kuru fasulye tüketir. Özellikle kırsal kesimin beslenmesinde pirinç ve fasulye çok önemli bir yer tutar.

Venezuela’da bol yetişen tropikal meyveler yemeklerde çok sık kullanılır. Özellikle kızartarak yedikleri muz ve ananas genelde temel yemeğin yanında servis yapılan bir yan yemektir. Venezuelalılar muz yapraklarını da yemek pişirmekte kullanırlar. Su geçirmeme özelliği olan bu yaprakların içine mısır ununu su ile hamur yaparak incecik sürerler ve üstüne et, balık veya tavuk eti koyarak yaprağı sararlar. Daha sonra kaynayan suda pişirdikleri bu yemek özellikle Noel zamanında yenilen giriş yemeğidir. Bazı yörelerde yaprağı yumurta ve nohutla doldurup sararlar.

Venezuela’da patates çok tüketilir. Tatlı patates gibi patatesin değişik türlerinin de yetiştiği Venezuela’da halk patatesle çok değişik ve lezzetli yemekler yapar. Venezuelalılar çok miktarda mısır da tüketirler ve mısır unu ile değişik bir ekmek yaparlar. İçine tuzsuz, bir nevi lor peyniri koydukları bu ekmeğe “Arepa” derler. Taze olarak yapıp tükettikleri Arepa’yı sabah kahvaltıda yedikleri gibi, öğleyin de ortasından ikiye bölüp, arasına et, tavuk veya balık koyarak yerler.

Venezuelalılar genellikle sabah kahvaltısında hafif yiyecekler tüketirler. Kahvaltı, ekmek, tereyağı ve reçelden ibarettir. Tabii yanında ünlü kahvelerini de mutlaka içerler.

Eskiden en önemli öğün olan öğle yemeği, kadının çalışma hayatına girmesi ile değişmiş ve bir sandviç veya hafif bir yemekle geçiştirilen bir öğün haline gelmiştir. Günümüzde akşam yemeği Venezuelalıların en önemli öğünüdür. Venezuelalılar bu öğünde 3 çeşit yerler, çorba, ana yemek ve tatlı tüketirler. Ana yemekleri genellikle, et, sebze ve pirinçten oluşur.

Popüler restoranlar

En Casa de Wannia, La Ballena, Calle del Hambre, Boulevard, Portales Gastronomico.

Bahşiş

Bolivar’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine eklendiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Bolivar Gece Hayatı

Bolivar şehrinde akşam saat 19.00’dan sonra açık mekan bulmak mümkün değildir.

Bolivar Festivaller

Hip-Hop Festivali (Mart)

FIGA / gitar festivali (Temmuz)

Tiyatro Festivali (Kasım)

Bolivar’da Alışveriş

Bolivar, alışveriş açısından çok tatmin edici bir şehir değildir. Tomas Heres havalimanının yakınındaki Angostura Alışveriş Merkezi, pek çok kişinin tercihidir. Burada yerli ve yabancı pek çok markayı bulmak mümkündür. Şehir merkezindeyse sayıları az da olsa küçük pazarlar kurulmaktadır. Tezgahlardan yöresel el sanatları ürünlerini ve tropik meyveleri satın almak mümkündür.

Bolivar Saat Farkı

Bolivar (GMT -6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır.

Bolivar Para Birimi

Venezuela sınırları içerisinde yer alan Bolivar şehrinin para birimi Venezuela Bolivarı’dır. 1 TL yaklaşık 694,48 Venezuela Bolivarı’dır.

Bolivar Resmi Dili

Venezuela sınırları içerisinde yer alan Bolivar’ın resmi dili İspanyolca’dır.

Bolivar Dış Temsilciliği

BOGOTA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: (+57-1) 321 00 70- 72- 73 , (+57-1) 321 00 75

Faks: (+57-1) 321 00 76

embajada.bogota@mfa.gov.tr

http://bogota.be.mfa.gov.tr

Bolivar Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval

Aziz Joseph Günü (19 Mart)

Paskalya’dan önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Bağımsızlığın İlanı (19 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Carabobo Savaşı (24 Haziran)

Aziz Peter ve Aziz Paul Günü

Bağımsızlık Günü (5 Temmuz)

Simon Bolivar’ın Doğumgünü (24 Temmuz)

Hazreti Meryem’in Göğe Kabulu (15 Ağustos)

Azizler Yortusu (1 Kasım)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Bolivar İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 171

Yangın: 171

Polis: 171

Bolivar Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Venezuela’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.

Venezuela Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, 90 güne kadarki turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.

Diplomatik, hizmet ve hususi Pasaport hamilleri, 90 güne kadarki turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.