Maracaibo

Maracaibo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Maracaibo, Venezuela'nın Karakas'tan sonraki en büyük ikinci kentidir. Maracaibo'ya La Tierra del Sol Amada(güneşin sevdiği toprak) da denmektedir. Batısında Maracaibo Nehri bulunmaktadır. Bu şehir ismini eskiden bu topraklarda yaşayan Şef Mara'dan almaktadır. Şef Mara ölünce yerliler “Mara cayo” yani “Mara öldü” diye bağırmışlardır ve buranın adı böyle kalmıştır. 1574'de Nueva Zamora de la Laguna de Maracaibo olarak Yüzbaşı Pedro Maldonado tarafından kurulan kent, Cebelitarık’ın korsanlar tarafından 1669'da yıkılmasından sonra iç yerleşim yerleri için bir aktarma noktası haline geldi.


 
1917'de petrol keşfedilene kadar şehir küçük bir kahve limanıydı. On yıl içinde Venezuela ve Güney Amerika'nın petrol metropolü haline gelmiştir. Eski İspanyol kültürünün ve modern ticaretin, antik Hint folklorunun ve farklı modern mimarinin zıtlıklarına karşı bir şehir olmaya devam etmiştir.
 
1950'lerin sonlarında Maracaibo Gölü, Karayipler'e bağlanmıştır; bu bağlantı kuzeybatıdaki Venezuela ekonomisini canlandırdı ve şehrin deniz yaşamını hızlandırdı. Zulia Üniversitesi (La Universiadad del Zulia-LUZ), 1946 yılında Maracaibo'da kuruldu. Bu üniversite ülkenin en iyi üniversitelerinden biridir. Hukuk, mühendislik ve tıp alanında oldukça iyi eğitim vermektedir. Şehir, karayolu ile Kuzey Venezuela'nın önemli şehir merkezlerine bağlanmaktadır.

Maracaibo İklimi

Maracaibo Venezuella'nın en sıcak şehirlerinden sayılabilir. Genellikle çok fazla yağmur yağmaz ve yarı kurak bir iklime sahiptir. Yıl boyunca genellikle sıcaklık 25-35 derece arasındadır

Maracaibo'ya Nasıl Gidilir?

Otobüs: Kolombiya'daki Santa Marta'dan direkt Maracaibo rotası bulunmaktadır. Bu otobüs ile Venezuela-Maracaibo'ya ulaşılabilir.

Uçak: Maracaibo'da uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bu havaalanın adı Maracaibo's La Chinita International Airport'tur. Bu nedenle buraya uçakla da ulaşım bulunmaktadır. Fakat 2 veya 3 aktarma yapmak gerekmektedir. Yani direkt uçuş yoktur. Bu aktarmalar genellikle Kolombiya, Hollanda hatta Brezilya üzerinden olabilmektedir. Ortalama yolculuk süresi 23 saat civarında olmaktadır. 

Maracaibo’da Ulaşım

Taksi: Maracaibo'da taksi genellikle Venezuela'ya göre daha uygundur. Ama yoldan çevirmek yerine bir taksi durağına gidip anlaşıp binmek önerilir.

Metro: Metro şehri gezmek için en güvenli ve en modern yoldur. Fakat metro yeni gelişmeye başlamıştır.

Otobüs: Eğer gerekmiyorsa otobüs kullanımı tavsiye edilmez. Bunun yerine taksi kullanılması daha iyi olacaktır. Gerçekten binilmesi gerekiyorsa dikkat edilmelidir.

Yürüme: Yürüme iyi bir seçenek olabilir ama gündüz aşırı sıcaklıkta önlem alınmalıdır. Gece yürüyüşünde de dikkat edilmelidir, hatta mümkünse tercih edilmemelidir. 

Maracaibo'da Görülmesi Gereken Yerler

Basilica de Nuestra Señora de Chiquinquira (Bazilika)

Maracaibo'nun şehir merkezinde bulunan bazilika, 1686 yılında Yüzbaşı Juan de las Nieves Andrade tarafından San Juan de Dios şerefine çamur ve samandan inşa edilmiştir. 1712'de Maracaibo eyaletinin valisi Francisco de la Roche Ferrer bu kilisenin restorasyonunu yaptırmıştır.
 
Palafitos in Santa Rosa de Agua

Maracaibo'nun kuzeyindeki bu yapılar yerli Venezuelalılar tarafından suyun üstünde ahşap ile oluşturulmuştur.
 
Santa Lucia Kilisesi

19. yüzyılda neogotik tarzda yapılan bir yapıdır. 20. yüzyılda Peder Jose Luis Castellanos Ortiz tarafından restorasyon yapılmıştır.
 
Plaza Reina Guillermina

Hollanda kraliçesi Wilhelmina'nın adını taşıyan bir parktır. II. Dünya Savaşı sırasında birçok Hollandalı Maracaibo'da kalmak zorunda kalmıştır ve bu parkı yaparak halkın misafirperverliğine teşekkür etmiştir. Ayrıca bu parkta kraliçenin bir heykeli de bulunmaktadır.
 
Maracaibo Gölü

Buraya gelenler genellikle burayı ziyaret ederler. Bu göl tuzlu bir göldür ve en eski göllerden biridir. Bu nehir dünyanın en çok yıldırım alan yeridir. Bu unvanıyla Guiness Rekorlar Kitabı’nda da yer almaktadır.
 
Bölgede neredeyse hiç dinmeyen bir fırtına mevcuttur. Burada her gece ortalama 9 saat yıldırımlar sebebiyle aydınlanma yaşanmaktadır. Bu yıldırımlar aynı zamanda doğal elektrik kaynağı olarak da kullanılmaktadır.
 
Maracaibo Gölü'nün Üzerindeki Köprü

1957'de Maracaibo Gölü üzerinde kurulmuş olan Venezuela'daki en etkileyici binalardan biri olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en büyük beton köprüsüdür.
 
Maracaibo'da çok sayıda müze, sergi ve kütüphane bulunmaktadır. Bu yerlerin gezilmesi önerilmektedir. Ayrıca şehirde özel turlar da düzenlenmektedir bu turlara da katılabilir ve şehri en ince detaylarına kadar keşfedebilirsiniz. 

Maracaibo'da Gece Hayatı

Maracaibo'nun gece hayatı çok hareketlidir. Genellikle her gece barları gençler doldurur.
 
Mi Vaquita: Mi Vaquita, Maracaibo'da en iyi kulüplerden biridir. Eğer iyi bir masa isteniyorsa, erkenden gidilmeli ya da rezervasyon yapılmalıdır.
 
Mi Ternerita: Maracaibo'nun en iyi kulübüdür. Gece eğlenmek istenirse kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden birisidir.
 
Zeta Bar: Salaş bir bardır. Genellikle her gece doludur ve genç oranı çok fazladır.
 
Crobar: Şehrin en büyük barıdır. 

Maracaibo'dan Ne Alınır? 

Sambil Maracaibo: Maracaibo'da bir alışveriş merkezidir. Burası dolaşmak, yemek yemek ve hatta birçok giysi, hediyelik bakmak için önerilen yerlerdendir.

Lago Alışveris Merkezi: Hotel de Lago yanında, Milagro Bulvarı'nda bulunmaktadır. Burada birkaç banka, kuyumcu vs. bulabilirsiniz.

Doral Center Alışveriş Merkezi: Ave Fuerzas Armadas'da bulunan alışveriş merkezinde 6 adet sinema salonu bulunmaktadır. İçerisinde bulunan restoran ve kafelerde yemek yenebilir.

Galerias Alışveriş Merkezi: Mağazaların dışında içinde ayrıca bir buz pisti de bulunmaktadır.

Centro Comercial Costa Verde: En eski alışveriş merkezlerinden biridir.

Maracaibo'da Festivaller 

 • Carnival: Şubat
 • Semana Santa: Mart
 • Simon Bolivar's Birthday: Temmuz
 • San Benito Festival: Aralık

Maracaibo ile İlgili

Maracaibo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 29oC
  • Tem 29oC
  • Agu 30oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 28oC
  • Kas 28oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa