Venezuela'daki İlk Durak: Canaima Ulusal Parkı

Canaima Ulusal Parkı, Venezuela’nın güneydoğusunda Guayana ve Brezilya sınırı boyunca 3 milyon hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Parkın yaklaşık %65’i masa dağı olarak adlandırılan Tepui (Tapuy) oluşumlarıyla kaplı. Tepui’ler, günümüzden milyonlarca yıl önce okyanusların altındaymış. Tektonik hareketler sonucunda denizlerin çekilmesi ile yeryüzüne çıkmış. Dünyada sadece Venezuela’da görülen bu yeryüzü şekilleri arasında sayısız şelale yer alıyor. Bunlar arasında en önemli olanı ise dünyanın en yüksekten akan şelalesi olan Angel Falls.

Biz, Venezuela’ya Frankfurt aktarmalı uçtuk. Frankfurt’ta 3 saatlik beklemenin ardından 10 saat süren yolculuk sonrası Caracas’a ulaştık. Caracas’ta ilk akşam bir sonraki gün erkenden Canaima’ya uçacağımız için havaalanına çok yakın bir otelde kaldık. Akşam yemeğini ise okyanus kıyısında yerel bir restoranda aldık.

Ertesi sabah erken saatlerde tarifeli sefer ile Puerto Ordaz’a uçtuk. Oradan da 19 kişilik uçaklarla yaklaşık 2 saat süren yolculuk sonrası Canaima’ya ulaştık.

Canaima havaalanı ufak ve açık bir havaalanı. Daha doğrusu hem havaalanı hem de hediyelik eşya dükkanı diyebilirim. Tabii Canaima’ya karadan yol olmadığı için iki tarz ulaşım mümkün ya nehirden, ya havadan. Bizim vaktimiz kısıtlı olduğundan havadan gelmeyi tercih ettik.

Tüm Venezuela seyahati boyunca bize yerel rehberlerimiz Alejandro ve Alonso eşlik edecek. Alejandro ve Alonso tıpkı Laurel ve Hardy gibiler. En önemlisi de çok neşeliler. Alejandro en ufak bir müzik tınısında başlıyor dans etmeye. Aslen fotoğrafçı olan Alonso ise tatil boyunca en unutulmaz anlarımızı fotoğraflıyor olacak.

Havalimanında indiğimiz gibi bir sürprizi de adı Muerte yani Ölüm olan bir yerli yaptı bize. Daha sonradan öğreneceğiz ama meğerse Muerte buralarda pek bir popülermiş.

Hemen kendisini aramıza alıp grupça fotoğraf çektiriyoruz. Boynunda yaban domuzlarının dişlerinden yapılmış olan kolye oldukça ilgi çekici. Gerçi indiğimiz gibi her birimizin boynuna da kolye taktılar ama tabii bizimkiler yaban domuzu dişinden değil, buraya has bir bitkinin kırmızı çekirdeklerinden yapılmıştı.

Havaalanından iki yanı açık araçlar ile otelimiz Tapuy Lodge’a transfer edildik. Sadece yolculuk 3 – 4 dakika sürdü. Otele giderken yolda dikkat çeken bir diğer unsur ise, neredeyse her dilde “Hoşgeldiniz” yazılmış ama İngilizce yok. Çünkü Amerika ile araları açık.

Tapuy Lodge’da 2 gece konaklayacağız. İlk intiba olarak oldukça hoş. Ben gruplara anahtarları vermek üzere resepsiyonla görüşürken, hoşgeldiniz kokteylleri de dağıtılıyor.

Venezuela 6 farklı bölgeden oluşuyor;
Venezuela bölgelere ayrılmış durumda:
1- Merkez bölge (Central region)
2- Batı bölgesi (West region)
3- And dağları bölgesi (The Andes)
4- Düzlük bölge (The Plains)
5- Doğu bölgesi (Eastern region)
6- Guayana bölgesi (Guayana)

Bu bölgelerdeki önemli şehirler ise şu şekilde;
1- Merkez bölgede:
   -Caracas (başşehir)
   -Maracay
   -Los Tequez
   -Sanjuan de Los Morros
   -Valencia
2- Batı Bölgesi
   -Maracaibo
   -Coro
   - San Felibe
   - Barguisimeto
3- And Dağları Bölgesi:
   -Trujillo
   -Merida
   -San Cristobal
4- Düzlük Bölge:
   -Barinas
   -Guanare
   -San Carlos
   -San Fernondo de Apure
5- Doğu Bölgesi
   -Barselona  (sahilde)
   -Cumana (sahilde)
   -La Asuncion (Ada)
   -Maturin
6-Guayana Bölgesi
  -Tucipita
  -Ciudad Bolivar
  -Pto Ayacucho

Canaima Ulusal Parkı, Guayana bölgesinde bulunuyor. Ciudad Bolivar şehrinden de 5 kişilik pırpır uçaklarla bu bölgeye gelinebiliyor. Zira karayolu ile Canaima parkına ulaşmak mümkün değil. Venezuela’nın kırsalında yer alan bölge aynı zamanda Amazonlara giriş kapısı olarak da adlandırılıyor.

Yemyeşil bir ortama şelalelerin sesi eşlik ediyor. Odalarımızın her birinin önünde bir hamak yer alıyor.

Anahtarları aldık odalara geçiyoruz. Doğal ortamdayız herşeye hazırlıklıyız ama klozeti açınca avuç kadar kurbağa ile karşılaşmak pek de akla gelmemişti. Neyse bunu da yaşadık. Hatta kurbağa yerini çok sevmiş olacak ki, seyahatin ikinci günü yine aynı klozette yeniden karşılaştık.

Yemek öncesi gruba bölge ile ilgili bir takım bilgiler verirken siyah ve beyaz çizgili bir cins çekirge gelip üstüme yapışıyor. Hal ve tavrımı bozmadan anlatmaya devam ediyorum. Bu sırada gelip Alonso çekirgeyi üzerinden alıyor ve ağzına atar gibi yapıyor. Aslında yer miydi, yerdi. Çünkü bu bölgede bu çekirgeleri haşlayıp, yiyorlar. Çiğ olarak yedikleri ise minik yengeçler. Tadını sorarsanız, tadına bakmaya cesaret edemedim.

Yemeğin hazırlanmasını beklerken gruptan birkaç kişi otelin bahçesindeki papaya ağaçlarından papaya topladılar. İsabet de oldu. Çünkü bu bölgede meyve kısıtlı ve fiyatlar yüksek olduğundan yemek sonrası servis edilen meyveler o kadar kısıtlı ki, dilimlenmiş karpuz resmen transparan olacak şekilde incecik.

Bir de ekmeğe düşkün bir millet olan bizler, burada biraz hayal kırıklığı yaşadık. Ekmek yok. Çünkü un yok. Neyse ki, ilk günü ekmeksiz geçiştirsek de, diğer öğünlere ekmek ayarlamayı başardık.

İlk gün geç öğle yemeği sonrası herkes sahilde yürüyüşe çıktı.

İsteyenler lagünde yüzdü. Sahil tarafının en dikkat çekici özelliği suyun içinden yükselen 3 tane palmiye ağacı ve bu ağaçların suya yansıması.

Diğer bir özellik ise suyun mavi ya da turkuaz değil, kahverengi olması. Su kahverengi ama pırıl pırıl. Bu renk, içindeki magnezyum oranının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Hatta bu suyu içiyorlar. Bunun tadı mı? Evet tadına baktım, oldukça da kolay içimli bir su. Ancak bir sonraki gün bu suda duş alan, diş fırçalayan, çamaşır yıkayan yerli halkı görünce biraz tedirgin olmadım değil.

Bir diğer özellik ise boylu boyunca uzanan kumsaldaki tek sesin coşkun akan şelalelere ait olması.

Tatilin ilk gün batımını şelale sesleri arasında huzurlu bir ortamda yaşadık. Artık bir sonraki güne hazırız.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni