Ciudad Guayana Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tropik bölgeleri deneyimlemek, doğa ile baş başa kalarak vahşi hayatla tanışmak isteyen gezginler, popüler lokasyonlar dışında Cuidad Guayana gibi ilgi uyandırıcı yerleri tercih ediyor. Bu tarz tropik ülkelerde ve şehirlerde yepyeni bir kültürle tanışma imkanı doğduğu gibi hiç alışık olunmayan iklim ve yaşam koşulları, gezginlerin biraz olsun zorlanmayı göze almaları gerekiyor. Guayana hakkında bilinmesi gerekenler arasında sayılabilecek doğal oluşumlarının yanında yüksek sayılabilecek suç oranları ön plana çıkıyor.

Venezuela'nın Bolivar Eyaleti’nde yer alan Cuidad Guayana bu tropik ülkenin en hızlı büyüyen ve nüfusu oldukça kalabalık olan şehirlerindendir. 1 milyonu aşkın nüfusuyla suç oranıyla mücadele etmeye çalışan bu şehirde ister yerel ister turist olun kaçırılma, kapkaç, yan kesiciler gibi birçok tehlikeli olayla karşılaşma ihtimaliniz var. Aslında Ciudad Guayana 1961 yılında Venezuela’nın sanayi kenti olarak kurulmuş. Dolayısıyla demir endüstrisi şu an şehirdeki en gelişmiş sektör haline gelmiş. 

Ayrıca bu bölgenin Venezuela için bir diğer önemi de Bolivar’da yapılan ihracatlar için çok önemli olmasıdır. Boliva Eyaleti başkenti olan Ciudad Guayana’ya gidebilmeniz için Venezuela vizesine sahip olmak gerekmektedir. Ciudad Guayana’da Karayip İngilizcesi konuşulmaktadır. Hızlı ve argonun bolca bulunduğunu düşünürsek İngilizce bilmenize rağmen zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Fakat yavaş konuşan birini duyarsanız rahatlıkla anlaşabilirsiniz. 

Bunlar dışında Ciudad Guayana’ya, hatta genel olarak Venezuela gibi tropik bir bölgeye giderken dikkatli olmanız gereken bir konu da hava koşullarıdır. Genellikle yaz aylarında tehlikeli sayılabilecek kasırgalar çok fazla yaşanmaktadır. 

Haziran ve aralık ayları arasında seyahat planınız varsa kasırga ile karşılaşmaya hazır olun. Bu dönemde gittiğiniz takdirde mutlaka yerellerden kasırgalarda neler yapıldığına dair bilgiler almaya çalışın. Ayrıca Kasım – Ocak ayları ve Mayıs – Ağustos ayları arası da yağmur sezonu olarak geçiyor. Yolların durumu olumsuz etkilendiği için özellikle Mayıs – Ağustos dönemini gezmek için tercih etmemekte fayda var. 

Ciudad Guayana Nerededir?

Ciudad Guayana etrafında Orinoco Nehri ile Caroni Nehri yer almaktadır. Nehirle aynı ada sahip Caroni ile San Felix ve Puerto Ordaz şehirleri birbirlerine köprü ile bağlanıyor. Ayrıca şehri çevreleyen Orinoco, Güney Amerika’nın en uzun nehirlerinden bir tanesidir. Puerto Ordaz şehrin daha zengin ve yaşamak için tercih edilen bölümü iken, San Felix daha güvensiz kabul ediliyor ve genellikle çalışma alanları burada yer alıyor. 

Ciudad Guayana’ya Nasıl Gidilir?

Manuel Carlos Uluslararası Havalimanı’ndan Ciudad Guayana’ya yarım saat içinde ulaşılmaktadır. Tur şirketleri veya araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Ciudad Guayana Gezilecek Yerler

Turistik anlamda çok zengin bir yer olmasa da şık otelleri olan Ciudad Guayana’nın sokaklarında gezebilirsiniz. Ciudad Guayana merkezine araçla yaklaşık 20 dakikada ulaşabileceğiniz La Llovizna Parkı doğal ortamında saatlerinizi geçirebilirsiniz. Gür şelalesi sizi dinlendirmek ve birbirinden güzel fotoğraflar çekmek için gezilecek yerler arasında en fazla ilgi çekenidir.  

Olağanüstü doğal oluşumlara sahip El Pao, şehir merkezinden araçla yaklaşık 70 dakika sürüyor. Cuidad Boliva eyaleti sınırlarında yer alan bu doğal yaşam parkı mutlaka görülmeli.

Doğal yerler arasında ziyaret edilen bir diğer park da gürül gürül akan minik şelalesiyle Cachamay Parkı’dır. Bölge kültürüyle eşleşen oba tarzı evlerde kalmak veya bunları görmek isterseniz Salto Para’ya gidebilirsiniz. Nehirde minik sandallarla gezinti yapabilir, hasır evlerde vakit geçirebilirsiniz. 

Bu şehirde en ünlü turistik aktivitelerden bir tanesi de şehri kısmen çevreleyen nehirlerde tekne turu yapmaktır. Merkezdeki veya havalimanındaki tur şirketlerinden bu konuda destek alabilir, limandan tur tekneleriyle nehir gezintisine çıkabilirsiniz. Çok sayıda şelale kenarına yaklaşma ve muhteşem manzaralara tanıklık etme şansınız olacağı için mutlaka denemelisiniz. 

St Charbel Kilisesi şehrin merkezinde kalan kiliselerden bir tanesidir. Bölgede yer alan kiliseler arasında en yeni yapılı ve düzgün olanı burasıdır.

La Navidad Parkı da şirin yel değirmeni simgeleşmiş, doğayla baş başa kalabileceğiniz bir başka yerdir. Şehir merkezinden yaklaşık 20 dakika süren bir araç yolculuğuyla buraya gelebilirsiniz. Eğer güvenlik konusundan endişe duymuyorsanız yürüyerek de şehir merkezi etrafındaki bu yerleri dolaşabilirsiniz. 

Meryem Ana Kilisesi, şehir merkezine ortalama yarım saat uzaklıkta kalan kiliselerden bir tanesidir, ziyaret edilebilir. Buraya gelmişken müze gezmeden dönmeyeyim derseniz de Caroni Ekoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz. 

 

Ciudad Guayana ile İlgili

Ciudad Guayana Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.1oC
  • Şub 26.5oC
  • Mar 27.3oC
  • Nis 28oC
  • May 27.9oC
  • Haz 27oC
  • Tem 26.7oC
  • Agu 27.1oC
  • Eyl 27.5oC
  • Eki 27.7oC
  • Kas 27.2oC
  • Ara 26.3oC

Kısa Kısa