Salento

Salento Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Kolombiya’nın Quindo departmanında yer alan Zona Cafetera bölgesindeki Salento tam bir rahatlama ve huzur kentidir. Aynı zamanda Kolombiya’nın eşsiz kahve çekirdeklerinin yetiştiği toprakların ev sahibi Salento’nun yemyeşil doğası ve masmavi gökyüzü büyüleyicidir. Dağlarla çevrili bu küçük kenti dolaşırken kahve kokusunu burnunuzda hissedebilirsiniz.


 
Zikzak çizen dağlar arasına yerleşmiş bu küçük kente Kolombiya’nın Pereira Terminali’nden hareket eden otobüslerle ulaşmak mümkündür. Haftanın her günü belirli saatlerle otobüs seferlerinin yapıldığı Salento’ya bir diğer ulaşım imkânı ise taksi olacaktır. Bunun haricinde Zona Cafertera’dan araç kiralayarak da buraya gelebilirsiniz. Fakat bu çok da tercih edilen yöntemlerden değildir. Zira bilhassa doğaseverlerin tercihi olan bu kentte bisiklet ya da motosiklet dışında çok da fazla araç tercih edilmediğini göreceksiniz. Zaten engebeli bir yapıya sahip olan kent içerisinde hususi araçla yolculuk merkezi kısımların haricinde neredeyse hiç yoktur. Buradaki turist ve yerli halkın pek çoğu “willys” denilen ve ücreti birkaç kişinin paylaştığı jeep türü araçları kullanmaktadır. 

Salento’ya Gittiğinizde Mutlaka Yapmanız Gerekenler 

Salento, Kolombiya’nın en özgün lokasyonlarından birisi. Burada yerli halk alışkanlıklarının pek çoğunu sürdürmekte. Ağaçlarla ve nehirle çevrili bu küçük kentte keşfe çıktığınızda hem yerli halkın yaşayışını daha iyi tanıyacağınız hem de doğasının tadına varacağınız pek çok etkinlik sizi bekliyor.
Cocoro Vadisi’ne tırmanın: Nefes kesen güzelliğe sahip olağanüstü Cocora Vadisi, pek çok turistin Salento'ya akmasının ana nedenlerinden biridir. Vadi, Los Nevados Ulusal Doğal Parkı'nın bir parçası aynı zamanda. Burada ülkenin ulusal ağacı ve Kolombiya’nın simgesi olarak da kabul edilen Quindio yani mum palmiyesi bulunuyor. Muhteşem bir manzaraya sahip bu vadi, tropikal ormanların arasında küçük bir vaha gibi.
 
At binin: Salento’da dolaşırken yürümekten sıkıldınız mı? Buranın tepelerini dolaşacaklar için oldukça zevkli bir alternatif daha var. O da bir rehber eşliğinde çıkacağınız at üzerindeki yolculuk. Kentin yerel ve daha küçük yerleşkelerini görme imkânı sunan bu birkaç saatlik atlı turlar en popüler turistik aktiviteler arasında yer alıyor.

Kahve bölgesini dolaşın: Kolombiya’nın kahve merkezine gelip de buradaki plantasyonu incelemeden dönmek olmaz elbette.  Bünyesinde büyükçe bir pansiyon da barındıran Plantation House bunu gerçekleştirmek için en ideal nokta. İçerisinde çeşitli rehberli turların düzenlendiği bu plantasyon, kahvenin evlerimize gelene dek nasıl süreçlerden geçtiğini öğrenmenize yardımcı olacak.
 
Mirador’u ziyaret edin: Salento ve çevresindeki vadi ile dağların güzel manzarasını görmek için şehrin merkezinden görülebilir renkli merdivenlerine kadar yürüyün. Basamakları tamamlayıp da en üste geldiğinizde etkileyici manzara karşısında hayrete düşeceğiniz konusunda şüpheniz olmasın. Sol taraftaki yolu takip ettiğinizde karşınıza çıkacak küçük barınakta ayaklarınızı manzaraya karşı uzatıp keyif içinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Zanaatkârlar Birliği’ne uğrayın: Şehir merkezine yürüme mesafesi uzaklıktaki Zanaatkârlar Birliği Atölyesi mutlaka görülmesi gereken adreslerden. Pek çok yerli sanatçı zanaat ustasının ülkenin geleneksel el işçiliği ürünlerini ürettikleri ve kendi tasarımlarını sundukları bu yer devlet desteği ile açılmış. Burada çalışmaları esnasında üreticilerle tanışıp sohbet edebilir Salento’ya özgü obje ve aksesuarların hikâyelerini onlardan dinleyebilir evinize dönerken ise çok güzel hediyelerle çantanızı doldurabilirsiniz.
 
Yerel oyunları Tejo’yu deneyin: Kolombiya’nın en popüler oyunlarından birisi tejo’yu mutlaka deneyin. Oyun, yaklaşık 15 metre uzunluğundaki bir alanda metal bir disk ile oynanan oyun bir metre bir kereye mahsus kil ile kaplanmış bir mermi pano hedefe bu diski atmaktan oluşur. Metal disk tejo’nun kendisidir. Tejo ile çarpışma sırasında parseller bir duman püskürterek yüksek sesle patlar. Farklı atışlara farklı puan verilen oyuna dair en önemli detay oyunu bira içerken oynanmak gerektiğidir.

Kahve için: Kahvenin kalbinin attığı yere gelip de kahve içmeden dönmek elbette olmaz. Aralarından seçim yapmakta güçlük çekeceğiniz pek çok kahve çeşidinin bulunduğu Salento’da en iyi ve taze Kolombiya kahvelerinin sizi beklediğinden şüpheniz olmasın. Pek çok kafenin bulunduğu bu kentte aklınızda olması gereken kahvecilerin başında ise Café Jesús Martín geliyor. Dönerken evinize götürebileceğiniz kahve çekirdeklerinin de satıldığı kafenin en meşhur çekirdeğinin ismi ise Geisha.

Bar Danubio’ya uğrayın: Bar Danubio Salento’nun en meşhur ve en eski barı. Pek çok bira çeşidinin bulunduğu ve oldukça sıcak atmosfere sahip bu barda yerli halkla bir araya gelip neşeli vakit geçirebilir, birbirinden leziz biraların tadına bakabilirsiniz.

Trucha yiyin: Trucha, bölgede bol miktarda bulunan bir balık türü. Kendine has pişirme teknikleri ile hazırlanan ve çoğunlukla pirinç ile servis edilen bu balık bölgenin geleneksel lezzetleri arasında. Ana meydanın çevresindeki restoranların pek çoğunda bulabileceğiniz bu lezzeti kendiniz avlamak isterseniz balık çiftliğine gidebilir, sonrasında kendi ellerinizle tuttuğunuz bu balığı çiftliğin restoranının aşçısına teslim edebilirsiniz.

Salento ile İlgili

Salento Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa