Google+

Arama formu

Cartagena

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 COP = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 27℃
Mar 27℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 28℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 27℃
Genel Bilgiler / Rehber

   Cartagena diğer adıyla Cartagena de Indias, Kolombiya'nın kuze kıyısında yer alan bir liman ve endüstri şehridir. Kolombiya'nın Karayipler'deki kısmında kalır ve Bolivar bölgesinin başkentidir. Ülkenin en büyük beşinci şehridir. Cartagena metropol alanı da ülkenin en büyük beşinci metropol alanıdır. Cartagena ekonomisi denizcilik, petrol ürünleri ve turizme dayanmaktadır. 

   Cartagena şehrinin tarihi M.Ö. 4000 yılına kadar uzanmaktadır. Özellikle Cartagena Körfezi çevresinde çeşitli yerleşim birimleri olduğu varsayılmaktadır. 1533 yılında ise Cartagena'da İspanyol koloni şehri kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren hem politik hem de ekonomik bir merkez olmuştur. İspanyollar bu bölgeden başlayarak koloni şehirlerini genişletmiş ve geliştirmiştir. Karayip'teki korsanların en önemli konuşlanma noktalarından bir tanesidir. Cartagena Kalesi ve Cartagena tarihi şehir merkezi 1984 yılında UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'ne girmiştir. 
   Koloni Dönemi'nden kalma duvarlarla örülü tarihi şehir merkezi hem tarih turizmi hem de yaz turizmi açısından oldukça elverişli bir bölgedir. Koloni Dönemi'nden kalma tarihi yapıların yanı sıra çok sayıda otel, restoran ve gece kulübüne ev sahipliği yapan bu bölge Bocagrande olarak adlandırılır ve Karayipler'deki en önemli tatil merkezlerinden biridir. Şehrin daha modern kısmı ise Castillogrande olarak adlandırılır. Castillogrande bölgesinde de çok sayıda otel ve plaj yer almaktadır.

Kolombiya Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.