Google+

Arama formu

Panama

Tipik bir tropik iklim ülkesi olan Panama’yı gezmek için en uygun...
Devamı oku
Panama tropikal iklim bölgesidir. Ülkede iki mevsim vardır: Ocak’tan...
Devamı oku
Panama iki ekonomiye sahip bir ülkedir: Birincisi iç bölgelerde...
Devamı oku
Panama mutfağı, Afrika, İspanyol ve yerel Amerikan mutfağının bir...
Devamı oku
“El desfile de Navidad” adı verilen Noel korteji, başkent Panama City...
Devamı oku
Panama’ya Nasıl Gidilir Türkiye’den Panama ülkesine direkt uçuş...
Devamı oku
Panamalı erkeklerin geleneksel giysisi beyaz pamuklu gömlek ve...
Devamı oku
Adres: Embajada de la República de Turquía Piso 11 P.H. TORRE SFC, Calle...
Devamı oku
Şehitler Günü (9 Ocak) Karnaval Mart Ekinoksu (20 Mart)...
Devamı oku
Panama, Orta Amerika'da, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus...
Devamı oku
Panama City, ülkenin başkenti olup en büyük kültür ve ticaret...
Devamı oku
Panama, Orta Amerika'da, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında...
Devamı oku
Ülkede resmi dil İspanyolcadır. Ama İngilizce de oldukça yaygın bir dildir...
Devamı oku
Panamalıların yüzde 90’ı Katolik ve yüzde 6’sı Protestan’dır. Ayrıca bir...
Devamı oku
Panama, 1821 yılına kadar bir İspanyol kolonisi olarak kaldı. Bu tarihte...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PAB = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 28℃
Şub 28℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 3,929,141

Dili: İspanyolca

Para Birimi: Balboa (PAB), Amerikan Doları (USD)

İklim: Tropikal İklimi

Big Mac Index:

 

Panama Hakkında Temel Bilgiler

1126035-panama.jpg

Panama, Orta Amerika'da, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında, Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alır. Başkenti, ülke ile aynı adı taşıyan Panama City şehridir. Ülkeden Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu'nu birleştiren Panama Kanalı geçmektedir.

Ülkenin en önemli coğrafi ve ekonomik kazanımı olan Panama Kanalı’nda iki liman bulunur: Cristobal Limanı ve Balboa Limanı. Bu limanların her ucunda bulunan bağlantı noktaları, Latin Amerika'nın sırasıyla ikinci ve üçüncü en çok yükleme yapılan bölgeleridir.

Balboa Limanı 182 hektarlık bir alanı kaplar ve konteynerler için dört palamar ve iki çok amaçlı rıhtım bulunmaktadır. Balboa Limanı’nda 18 süper Post-Panamax ve Panamax iskele vinç ve 44 gezer vinç bulunmaktadır. Balboa Limanı depo alanı 2.100 metrekaredir.

Panama’nın nüfusunun yüzde 65’ini Mestizo, yüzde 9,2’sini siyah melezler, yüzde 6,7’sini beyazlar ve yüzde 12,3’ünü yerli Amerikalılar oluşturur. Büyük bölümü meydana getiren Mestizolar, İspanyol-Kızılderili melezi insanlardır. Nüfusun zenci kesiminin yüzde 60’ı Jamaika ve diğer adalardan köle ticareti ile getirilen insanların devamıdır.

Limanlarıyla dünya ticareti için büyük önem taşıyan Panama'da, 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, her ne kadar kişi başına düşen milli gelir düşük olsa da, yaşayanların yaşamlarından en memnun insanlar olduğu ortaya çıktı. Panama'da kişi başına düşen milli gelir 11 bin 36 dolar. Bu ABD'de kişi başına düşen milli gelirin 5'te biri anlamına geliyor.

171.jpg

Ülkenin en önemli fiziki özelliği, Amerika kıtasını taksim eden su bölüm hattını (Continental Divide) teşkil eden dağ omurgasıdır. Bu omurganın Kosta Rika’dan Kanal’a kadar uzanan bölümüne Merkezi Cardillera denir. Batıda yaklaşık 3000 metre yükseklikte olan bu dağlar, Kanal’a doğru 900 metreye kadar düşer. Kanalın sağından Atlantik kıyısına kadar olan bölüme Cordillera de San Blas ve daha doğudaki kısma ise Serrania del Darien denilmektedir. Buradaki dağlar ortalama 1800 metre yüksekliğe sahiptir. Chiriqui (Baru) Volkanik Dağı yaklaşık 3478 m yükseklikte olup, ülkenin en yüksek yeridir. Merkezi Cordillera ile Pasifik Kıyısı arasında Kosta Rika sınırına yakın bir yerde bulunur.

Panama, irili ufaklı 500’den fazla akarsuya sahiptir. Bu köprü ülkenin etrafında birçok ada mevcuttur. Bunlardan başlıca büyük olanları; kuzey kıyılarında, Bocas del Toro Takımadaları, San Blas, İnci, Taboga Adaları ve bir sürgün yeri olan Coiba Adasıdır.

Panama Nerededir?

Panama, Orta Amerika'da, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında, Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alır.

Panama’da Konuşulan Diller

Ülkede resmi dil İspanyolcadır. Ama İngilizce de oldukça yaygın bir dildir. Kızılderililerin bir kısmı yerli dillerini kullanırken, diğer kısmı İngilizce konuşmaktadır.

Panama’da Din ve İnanç


Panamalıların yüzde 90’ı Katolik ve yüzde 6’sı Protestan’dır. Ayrıca bir miktar Müslüman da yaşamaktadır. Yerli kabile dinleri hemen hemen kalmamıştır.

Panama’nın Kısa Tarihi

Panama, 1821 yılına kadar bir İspanyol kolonisi olarak kaldı. Bu tarihte Kolombiya ile birleşti. 1903 yılında Kolombiya’dan yeniden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlığını kazanmasında ABD’den büyük destek gördü ve tanındı. Buna karşılık, Panama, kanalın kontrolünü ABD’ye bıraktı.

Hay-Bunau-Varilla” adıyla bilinen bu antlaşma, ülkelerin bağımsızlık sonrası ilk siyasi antlaşmasıdır. 1904 yılında ilk Panama Anayasası hazırlandı ve Manuel Amador Guerrero ilk devlet başkanı seçildi. Bundan sonra Panama 20. yüzyıl tarihinin en renkli siması Arnulfo Arias oldu. Ayrı ayrı zamanlarda üç defa çeşitli yollarla başkanlığı ele geçirdi. Fakat 1968 askeri darbesiyle tamamen ortadan kaldırıldı.

1964 yılında ülkede büyük bir ayaklanma oldu. Ayaklanmanın sebebi ise 1903 tarihli anlaşmanın maddeleri ve bölgedeki ABD ve Panama bayrakları ile ilgiliydi. Bu olaylar en sonunda kanlı olarak bitti. Bundan sonra 1967, 1974 ve 1977 yılında yeni anlaşmalar yapıldı. Bu anlaşmalara göre: “ABD bölgeden 1999 yılına kadar çekilecek ve kanal tedricen Panama’ya devredilecek.” Burada kanalın “geçici tarafsızlığı” garanti altına alındı. Kanal Bölgesi böylece Panama toprakları bünyesine katıldı.

Panama hükümeti kanaldan gelir elde etmek için geçiş ücretlerini düşük tutarak, bölgenin milletlerarası bir bankacılık merkezi halini almasını sağladı. İç karışıklıklar ve yönetimin ABD’ye karşı tutumları yüzünden 20 Aralık 1989’da Amerika, Kanalı korumak üzere Panama’ya askeri müdahalede bulundu. Daha sonra yapılan görüşmeler neticesinde sayıları on bine ulaşan Amerikan askeri kademeli olarak bölgeden geri çekilerek ve kanalın denetimini resmen Panama’ya bırakması kararlaştırıldı.

Panama’ya Ne Zaman Gidilir?

panama-city1.jpg

Tipik bir tropik iklim ülkesi olan Panama’yı gezmek için en uygun dönem en sıcak zaman olan Nisan-Mayıs’tır.

Panama’ya Nasıl Gidilir

Panama’ya Nasıl Gidilir
Türkiye’den Panama ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Panama'da havalimanı başkent Panama City’dedir ve Amsterdam, Paris, Frankfurt gibi pek çok Avrupa ülkesi üzerinden aktarmalı uçuş seferleri ile Panama'ya seyahat edilebilir. Panama'ya komşu ülkelerden tren ve otobüs yolu ile ulaşım da mümkündür.

Panama’da İklim ve Hava Durumu

shores-of-panama-resort-panama-city-beach-fl-01.jpg

Panama tropikal iklim bölgesidir. Ülkede iki mevsim vardır: Ocak’tan Nisan ayına kadar sıcak tropikal iklim ve mayıs-aralık arası yağışlı dönem. Ortalama sıcaklık 27 derece civarı olup, oldukça nemli bir hava mevcuttur. En yağışlı ve soğuk ay kasımdır. En sıcak ay ise mayıs ayıdır.

Atlantik Kıyıları yaklaşık 10 ay yağış alır. Yıllık yağış ortalaması 2500 ila 3000 milimetredir. Pasifik kıyılarında ise yağışlı dönem 8 ay kadar olup, yıllık yağış ortalama 1700 ila 2100 milimetredir.

Panama’nın  Ekonomisi

Panama iki ekonomiye sahip bir ülkedir: Birincisi iç bölgelerde gelişmiş tarım ekonomisi, diğeri ise Panama Kanal’ının terminal merkezleri olan Panama City ve Colon’da gelişmiş ticaret ekonomisidir.

Çalışan nüfusun yüzde 30’u tarım alanıyla uğraşır. Topraklarının sadece yüzde 7’si tahıl üretimine müsaittir. Ayrıca yüzde 16’ya yakın bir bölümü çayır ve otlak arazidir. Diğer çalışan nüfusun yüzde 30’a yakın bir bölümü de endüstri ve ticaret alanında çalışır. Ekilebilir arazi ancak yüzde 5’tir. Yetiştirilen başlıca ürünler; muz, şekerkamışı, kahve, portakal, domates, yerelması, kakao, mısır ve Hindistan cevizidir. Hayvancılık bakımından çoğunlukla sığır yetiştirilir. Balık üretimi her geçen sene artmaktadır. En çok karides avlanır.

Panama, bir milletlerarası bankacılık merkezidir. Panama Kanalı, petrol gemilerinin kısa sürede yerine ulaşabilmesi için lüzumlu en kısa yol üzerindedir. Dolayısıyla ülke kanaldan ve petrol rafinerilerinden büyük gelirler elde etmektedir. İmalat sanayiinin yerli üretime katkısı yüde 50 civarındadır. En büyük imalat endüstrisi petrol rafinericiliğidir. Ayrıca gıda, meşrubat ve tütün endüstrileri de mevcuttur.

Panama Kültürü

Panamalı erkeklerin geleneksel giysisi beyaz pamuklu gömlek ve pantolondur. Başlarına da günümüzde Panama şapkası dediğimiz hasır şapkayı takarlar. Kadınların geleneksel kostümü ise “pollera”dır. Kısa kollu, kolları ve etekleri fırfırlı bir elbise ve iç astardan oluşan bu kostümü genellikle geleneksel festivallerin kutlandığı dönemde büyük bir gururla üstlerinde taşırlar.

Panama Mutfağı

fresh.jpg

Panama mutfağı, Afrika, İspanyol ve yerel Amerikan mutfağının bir karışımıdır. Yemekler ve malzemeler ülkenin kültürel çeşitliliğinin bir somutlaması niteliğindedir. İklimsel özelliklerinden dolayı son derce çeşitli tropikal meyvenin, sebzenin ve bitkinin yetiştiği ülkede yemekler, Latin Amerika ve Karayip bölgesindeki diğer komşularının mutfaklarındakinin aksine keskin aromalı değildir. En çok kullanılan ürünler mısır, pirinç, buğday unu, yabani muz, yuca, dana, tavuk, damuz ve balık etidir. Dünyanın en önemli muz üreticileri arasında yer alan Panama’da, tüm yemeklerde bol miktarda egzotik meyve kullanılıyor. Marine edilip egzotik soslarla servis edilen ahtapot, bol miktarda az pişmiş sebzeyle sunuluyor. Panama’nın sağlıklı olduğu kadar iştah da açıcı bir mutfağı var.

Panama Festivalleri

deleitando-animaciones-villancicos-navideAos-PRENSAArchivo_LPRIMA20141210_0150_25.jpg

“El desfile de Navidad” adı verilen Noel korteji, başkent Panama City’de kutlanan en büyük festivaldir. 25 Aralık’ta tek günlük olarak gerçekleşen kortejde halk geleneksel giysilerini giyer ve tüm şehir Panama renklerine boyanır. Şehirde büyük bir Noel ağacı kurulur ve aydınlatılır. Etrafında ilahiler söylenir. Kortej müzisyenlerin ve dansçıların eşlik ettiği bir şölen havasını alır.

Feria de las Flores y del Café (Çiçek ve Kahve Festivali), Ocak ayında Boquete şehrinde kutlanan 10 günlük bir etkinlik olarak ülkenin en meşhur ikinci festivalidir. Başkentte, Ocak ayında kutlanan Caz Festivali’nin dışında kutlanan birçok festival vardır. Bunlar; Şubat ayında kutlanan Karnaval, Nisan ayında Boquete’de kutlanan Orkide Festivali, yine Nisan ayında La Villa de Los Santos kentinde kutlanan Feria Internacional del Azuero, aynı şehirde Haziran ayında kutlanan Festival Corpus Christi, Bocas del Toro şehrinde Eylül ayında kutlanan Feria Internacional del Mar (Uluslararası Deniz Festivali), Guarare Kentinde aynı ay kutlanan Festival de la Mejorana isimli folklor festivali, Kasım ayında gerçekleşen bağımsızlık günü kutlamaları, Volcan kentinde gerçekleşen tarım festivali Feria de las Tierras Altas isimli beş günlük festival, ülkenin en önemli kültürel etkinlikleridir.

Panama’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Adres: Embajada de la República de Turquía Piso 11 P.H. TORRE SFC, Calle 55 Este, Corregimiento de Bella Vista, Ciudad de Panamá República de Panamá

Telefon: +507.302.77.29, +507.302.77.30, +507.302.77.35, +507.302.77.36

embajada.panama@mfa.gov.tr

http://panama.be.mfa.gov.tr

Panama’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Şehitler Günü (9 Ocak)

Karnaval

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalyadan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Eski Panama Şehri’nin Kuruluşu (15 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Bağımsızlık Günü (3 Kasım)

Bayrak Günü (4 Kasım)

İspanya’dan Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

Anneler Günü (8 Aralık)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (24-25-26 Aralık)

Yeni Yıl Arefesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Panama Vizesi

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 6 aylık bir süre için vizeden muaf bulunmaktadırlar.