Portobelo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Orta Amerika’nın en büyük liman kenti olan Portobelo, eşi benzeri bulunmayan doğa manzaralarıyla sizi kentin yorucu hayatından çıkarıp, bu liman şehrinin sahip olduğu büyüleyici mavilikleriyle buluşturacak. Bünyesinde barındırdığı askeri ve kültürel yapıları bize 17. ve 18. yüzyıllar hakkında detaylı bilgiler vermektedir. 

Her ne kadar korsanların dönemsel kuşatmaları nedeniyle yer yer tahribatların günümüze geldiği görülse de bu tarihsel yapılardan bir kısmı hayatta kalmayı başarmıştır. Rivayetlere göre adanın fikir babası, yeni dünya düzeninin kurucusu Cristopher Columbus’tur. Columbus, 1502 yılında kente güzel liman anlamını taşıyan Puerto Belloadını verdi. Bilindiği üzere İspanyol isimlerin zaman içerisinde kısaltılması çok yaygın olduğundan Purto Bello'nun yerini zamanla Portobelo aldı.

Portobelo şehri Colon eyaletinin başkentidir. Kentin resmi dili İspanyolca olsa da dönemin İngiliz işgallerinden ötürü İngilizce de resmi dil statüsündedir. Bu liman kentin resmi dini ise Hristiyanlık olup takma adı “El Negro” olan ilk ve tek siyahi Hz. İsa Heykeli bu kentte bulunan Roma Katolik Bölge Kilisesi’nde sergilenmektedir. Özellikle bu heykelin güncüne ve tarihine itafen her yıl 21 Ekim tarihinde Kara Mesih Festivali düzenlenir. Kara Mesih Festivali ve kutsal hafta boyunca heykelin cüppeleri iki kez yenilenir. 

Portobelo Nerededir?

Portobela, Colon eyaletini oluşturan bölgelerden biridir. Colon eyaletinin başkenti Portobela’dır. Panama City’e ortalama uzaklığı 1 saattir. Portobelo 1502 de ünlü amiral Christopher Columbus tarafından keşfedildi. Konum itibariyle Orta Amerika’da bulunmakta olup Panama Kanalı hayata geçirilmeden önceki dönemin en büyük liman kesti sıfatını taşımaktaydı. 

Portobelo’ya Ne Zaman Gidilir?

Panama kentine hakim olan iklim tipi tropikal iklimdir. Pek tabii okyanus kenarında ve güney yarım kürede bulunması iklimin şekillenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. En kurak aylarda dahi yıllık yağış miktarı epey fazladır. 
Panama’nın yıllık ortalama sıcaklığı 16 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 1141 mm’yi bulmaktadır. Ocak ve Şubat ayı alınan yağış miktarına göre yılın en kurak ayıdır. Ancak en soğuk ay Kasım ayıdır. 

Portobelo bölgesinde en çok yağış alınan aylar ise Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasımdır. Ancak Ekim ayı diğer aylara kıstasla daha çok yağış alan aydır. Yağıştan hoşlanmayan gezginler için özellikle Eylül, Ekim ve Kasım ayları kaçınılması gereken aylardır.

Ortalama sıcaklığın en yüksek olduğu ay ise Mayıs ayıdır. Aslında bölgedeki ortalama sıcaklıklar bulunduğu konum ve iklimden ötürü her zaman yüksek seyrettiğinden dolayı, ziyaretçilerin dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. 
Hem daha az yağış alan hem sıcaklığın ortalama seyrettiği Mart ve Nisan ayları liman kenti gezmek için en uygun zamanlardır diyebiliriz. Değişken bir iklimi olması sebebiyle uç boyutta sıcaklık ve yağış miktarlarına sahip olması, maalesef ki turistler için bölgeyi, kısıtlı zamanlarda gezme imkânı sunmaktadır.

Portobelo’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Panama üzerine direkt uçuş seferi bulunmadığından dolayı aktarmalı olarak ulaşım mümkündür. Panama’nın başkenti olan Panama City’deki havalimanına ulaşım için Amsterdam, Paris, Frankfurt gibi pek çok Avrupa ülkesi üzerinden aktarmalı uçuş seferleri yaparak ülkeye ulaşmak mümkündür. 

Bu ülkeye doğrudan ulaşım için tren ve otobüs ulaşımı tercih edilen diğer alternatiflerden biridir. Tabii bunun için komşu ülkelerdeki ulaşım ağlarından yararlanmak gerekiyor. Okyanus aşırı seyahat haritasına sahip olan bazı gemilerin İstanbul ve İzmir limanına uğraması sebebiyle buradan kalkan seyahat gemileriyle kıtaya ulaşım izlenen bir diğer yollardan biridir. 

Portobelo’da Gezilecek Yerler 

Siyah Mesih

Dinsel olarak bölgenin en ünlü kilisesi olan Siyah Mesih (Black Christ) Kilisesi’yle başlayalım. Kilisenin yapısı 1814 yılından kalma olsa da kulesi ancak 1945 yılında tamamlanabilmiştir. Bu kiliseyi diğerlerinden ayıran hiç kuşkusuz siyahi bir ahşaptan dizayn edilmiş Hz. İsa heykeline sahip olmasıdır. Bu heykelin cübbeleri her sene iki kez özel Kara Mesih Festivali’nde değiştirilir ve bir kez kullanılan cübbe bir daha kullanılmaz. 
Kullanılan cübbelerin çoğu isimsiz olarak bağışlanmaktadır. Bu cübbelerin birkaçı basit yapıda olsa da çoğunda altından işlenmiş süslemeler mevcuttur. 

Portobelo Kraliyet Gümrük Müzesi

1634’te inşa edilmiş olan bu yapı açıkça Rönesans mimarisinden izler taşımaktadır. Son derece yüksek sütunları ve kubbe mimarisi tıpkı bir film sahnesini andıran uzun koridorları ile müze, Portobelo’da mutlaka gezilmesi gereken bir yapı. 

Yapı, sömürgecilik döneminde altın ve gümüş deposu olarak kullanılmaktaydı. Burada depolanan değerli madenler Portobelo kıyılarından gönderilerek İspanya’da demir alıyordu. Aynı zamanda vali ve yüksek kraliyet aile bu yapıda yaşam sürmekteydi. 

Kentte inşa edilen ilk vergi dairesi olma özelliğini taşıyan bu yapı zamanla müzeye dönüştürülmüştür. Liman kentte bulunan sualtı arkeolojik kalıntılarının önemli bir bölümü bu müzede sergilenmekte olup 17. ve 18. yüzyılda kullanılan savaş aletleri, sömürgecilik dönemindeki kıyafetler gibi tarihi unsurlar da müzenin diğer merak uyandıran bir diğer materyalleridir. Müze sabah 8’den öğle 4’e kadar hizmet vermektedir. Müzeye giriş ücreti ise 5 Amerikan Doları’dır.

San Lorenzo Castle

16. yüzyılın sonlarında inşa edilen bu kale, İspanya Kralı 2. Philip tarafından ticaret ve köle gemileri için Rio Charges Nehri’nin ağzındaki kayalıklara bir kale inşa edilmesini emretmesi üzerine yapıldı. Bu nehir girişi olan yer ayrıca korsanların bölgeyi yağmalamasını engellemek ve gemilerini düşürmek için kullanılan bir nevi gözetleme kulesi formundaydı. Ne yazık ki yapılan bu kalede malzeme olarak ahşap kullanılması ömrünün kısa olmasına yol açtı. 

Panama’nın altı ay süren boş yağışlı iklim koşullarına daha fazla direnemeyen kale çürümeye ve yer yer dökülmeye başladı. Korsan saldırıları ve kalenin tahrip olamaya başlamasıyla 1596 yılında korsan ve kölelerin taaruzlarıyla kale düştü. Sonraları tekrar inşa edilen kale 1671’de korsan Henry Morgan’dan alınarak Joseph Brandley tarafından ele geçirdiyse de büyük bir savaşla tekrar ünlü Korsan Morgan’ın eline geçti. Ancak zamanla bu ünlü korsan tek bir taş bırakmayacak biçimde kaleyi yağmalamaya başladı. 

Tüm bu tahribattan sonra Morgan İngiltere’ye geri döndü. Sonraları kale İspanyollar tarafından yer değiştiriler onarıldıysa da maalesef ki dönemin önemli pek çok tarihsel bilgisi yağmalama sebebiyle kayboldu. Sonraları savaşlardan kale tekrar yıkıldı ve son haline 1746 yılında kavuştu ve bir daha asla korsanlar tarafından saldırıya uğramadı. 19. yüzyılda hapishane olarak bir süre hizmet verdi. Bölgenin en önemli tarihsel mimarisi olan bu kale 400 yıldan beridir ayakta kalan tek yapıdır. 

Ancak tüm bu tahribatın korkunç boyutundan dolayı Unesco Dünya Mirası Komitesi, Fort San Lorenzo bölgesini Tehlike Altındaki Dünya Mirası olarak listeye eklemiş ve korumaya almıştır.

Portobelo National Park

Colon eyaleti içerisinde bulunan bu park, tropikal yağmur ormanlarının yanı sıra büyüleyici plajlarıyla da ünlüdür. Park, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde koruma altına alınmıştır. Parkın en yüksek noktası 979 metrelik yüksekliği ile kıta havzasında bulunan Cerro Bruja bölgesidir. 

Parkın içinde Karayiplerin en güzel doğal limanlarından biri olan Portobelo Körfezi bulunmaktadır. Park Panama City’den yaklaşık 1 saat 30 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Sahil şeridi boyunca görülebilen dört deniz kaplumbağası çeşidi parkın sahil bölgelerini yuvalanmak için seçmektedirler. 

Dalış sevenler arasında en fazla sıklıkla ziyaret edilen bu park, 70 km’lik uzun ve güzel plajları bünyesinde barındırmaktadır. Bölgeye ulaşım araçla mümkündür. Transisthmian otoyolunu kullanarak Panama City’den yaklaşık 1 saat 30 dakikalık bir zaman diliminde alana ulaşabilirsiniz. Milli park boyunca ziyaretçilere yönelik özel turlar düzenlenmekte ve gece konaklama imkanları sunulmaktadır.

Portobelo’da Nerede Kalınır?

En çok tercih edilen konaklama mekanlarının başında gelen Casita Rio Indio, Portobelo’nun ünlü tropikal ormanlarında ziyaretçilerine bir yerleşimden çok daha fazlasını sunmakta. Ücretsiz otoparkı, birçok dilen bilen personeli, evcil hayvanlarınızın kabul eden ve havaalanına kolay ulaşım imkanı sunan bu otel, geleneksel Panama evleriyle dikkat çekiyor. Bünyesinde küçük bir mutfakta bulunan bu yapının gecelik ücreti ise 180-200 Türk lirası arasında değişiyor. 

Üç yıldızlı bir otel olan La Casa Congoise, kahvaltı ve ücretsiz wi-fi erişimiyle yine en çok tercih edilen oteller listesinde başı çekiyor. Portobelo National Park’a yürüyerek yalnızca 4 dakika gibi bir sürede varmanız mümkün. Otelin fiyatları ise 530 ila 590 Türk Lirası arasındadır. 

Benim otelim plaja yürüme mesafesinde olsun diyenler için Coco Plum, diğer otellerden öne çıkıyor. Sigara içilmeyen odaları, tesise özel barı, servis hizmetleri ve aile odalarıyla birçok hizmet sunuyor. Tesisin kişi başı gecelik fiyatı ise 320 Türk Lirasından başlıyor. 

Kentin bir diğer talep gören otelleri ise; küçük kulübelerden oluşan yapısıyla Scuba Panama, süit odaları ve sunduğu lüks olanaklarla El Otro Lado, engelliler için uygun oda seçenekleri, sigara içilmeyen odalar ve harika manzarasıyla Rancho Juancho’dur.

Portobelo (Panama) Vizesi

Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar Panama’ya seyahatlerinde 6 ay süreyle vizeden muaf tutulmaktadır. Yani vizesiz 180 gün ülkede kalma izniniz vardır.

Portobelo Hakkında Diğer Bilgiler

Dil: İspanyolca ve İngilizce
Para birimi: Amerikan Doları 
Telefon Kodu: +507
Ulusal gün: Her yıl 28 Kasım’da Panama’nın İspanya’dan bağımsızlığını kazandığı gün olarak kutlanır. (Bağımsızlık Günü)
Sıcaklık: Yıl boyu ortalama sıcaklık 16 derecedir.
Saat dilimi: GMT-5

 

Portobelo ile İlgili

Portobelo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.4oC
  • Şub 26.6oC
  • Mar 26.9oC
  • Nis 27.4oC
  • May 27.4oC
  • Haz 27.2oC
  • Tem 26.9oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 26.8oC
  • Kas 26.7oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa