Google+

Arama formu

Panama City

Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un kenarında yer alan Panama Cumhuriyeti...
Devamı oku
Panama mutfağı, Afrika, İspanyol ve yerel Amerikan mutfağının bir...
Devamı oku
Panama City’nin gece hayatı hem çok hareketlidir hem de her zevke hitap...
Devamı oku
Panama’nın ülke olarak sahip olduğu çok çeşitli kültürel mozaiği, yerel...
Devamı oku
El desfile de Navidad / Noel korteji (25 Aralık) Caz Festivali (Ocak...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Şehitler Günü (9 Ocak) Karnaval* Mart Ekinoksu (...
Devamı oku
Panama City, Orta Amerika'da Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un kuzey...
Devamı oku
Acil yardım: 911 Yangın: 911 Polis: 911
Devamı oku
Panama City, Panama Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Orta...
Devamı oku
Panama Kanalı’nın Pasifik başlangıcında yer alan Panama City, başkenti...
Devamı oku
Panama Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Panama City şehrinin...
Devamı oku
Panama Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Panama City şehrinin...
Devamı oku
Panama City (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı...
Devamı oku
PANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Embajada de la República de Turquía Piso...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Panama City’ye gitmek için vize...
Devamı oku
Panama City şehrinde tropikal savan iklimi hakimdir. Mayıs-Aralık ayları...
Devamı oku
Şehrin hemen dışında Tocumen Uluslararası Havalimanı yer alır. Türkiye’...
Devamı oku
Panama City şehir içi ulaşımında pek çok seçenek mevcuttur. Taksiler...
Devamı oku
Orta Amerika’nın ilham verici ülkesi Panama, Karayip Denizi ve Büyük...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PAB = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 28℃
Şub 28℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 880,691 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Balboa (PAB), Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropikal Savan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Panama City Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Panama-City-580x300.jpg

Panama City, Orta Amerika'da Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un kuzey kıyısında, Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alan Panama Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Panama Kanalı’nın Pasifik Okyanusu girişinde yer alır.

Bu güzel sahil şehrinin ismi, yerel dilde ‘sayısız kelebek’ anlamına gelir. Gerçekten de kelebekler kadar güzel ve renkli bir yerdir Panama City. İnsana kendini tropikal bir cennette gibi hissettirmeyi başarır.

showimage

1519 yılında kurulan şehir kolonyal taş binaları, Arnavut kaldırımı dar sokakları, güzel plajları ve müzeleriyle nefes kesiyor.

Görkemli yağmur ormanları, lezzetli Panama mutfağı ile okyanusun ortasında yer alan bu bakir topraklara yapacağınız bir gezi, kendinize verebileceğiniz en unutulmaz armağan olabilir.

Şehre hakim olan tropikal savan iklimi sayesinde yıl boyunca hava sıcaklıklarında büyük farklılıklar yaşanmaz. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 27 derecedir. Bu sayede Panama City’ye yılın her döneminde gitmek mümkündür.

Panama City, bir tatil şehri olmasının yanı sıra, aynı zamanda Panama Cumhuriyeti’nin finans merkezidir. Bankacılık, ticaret ve turizmin kalbi burada atmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=GMXwc-fheBQ

Panama City Gezilecek Yerler

Orta Amerika’nın ilham verici ülkesi Panama, Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un göz alıcı kıyılarını paylaşıyor. Panama’nın başkenti ise ülke ile aynı adı taşıyan, yerel dilde ‘sayısız kelebek’ anlamına gelen Panama City’dir.

Panama City, insana kendini bir tropikal cennette gibi hissettiriyor. 1519 yılında kurulan şehir kolonyal taş binaları, Arnavut taşlı dar sokakları, güzel plajları ve müzeleriyle nefes kesiyor. Görkemli yağmur ormanları, lezzetli Panama mutfağı ile okyanusun ortasında yer alan bu bakir topraklara yapacağınız bir gezi, kendinize verebileceğiniz en unutulmaz armağanlardan biri olabilir.

Panama City’de görülmesi gereken diğer yerler

San Jose Kilisesi, Bahai Temple, Old Panama Katedrali, Metropolitan Cathedral, Panama La Vieja, Avenida Balboa, Gatun Gölü, Aziz Fransis Kilisesi ve Manastırı

Panama Kanalı

Panama Kanalı

Panama ülkesi topraklarında yer alan Panama Kanalı, Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’u birbirine bağlama işlevi görmektedir. Amerika Birleşik Devletleri tarafından inşa edilmiş ve yapım maliyeti en yüksek kanal olan Panama Kanalı, 15 Ağustos 1914 tarihinde hizmete açılmıştır. Güney ve Kuzey Amerika kıtalarını birbirinden ayırmakta olan kanalın yapımında çok büyük zorluklarla karşılaşılmıştır. 27.500 kişinin yapımı sırasında hayatını kaybettiği Panama Kanalı, sıtma ve sarıhumma gibi hastalıklara ve büyük toprak kaymalarına yol açmıştır. Fakat kanalın sağladığı kolaylıklar da bir o kadar fazladır. New York’tan San Francisco’ya önceden Horn Burnu’nu dolanıp 22.500 kilometre yol yapmak zorunda olan gemiler; artık bu yolu Panama Kanalı’nı kullanarak 9.500 kilometreye indirmişlerdir.

Panama Kanalı, dünya deniz ticaretinin %5’ini üstlenmiş vaziyettedir. Kanaldan her yıl tahminen 14 binden fazla gemi geçmektedir. Aşılması yaklaşık 9 saati bulan Panama Kanalı’nın tam yönetme hakkı 1999’da Amerika Birleşik Devletleri’nden Panama’ya devredilmiştir. Dünya deniz ticaretinin büyük kısmı Avrupa ve Amerika kıtaları arasında gerçekleştiğinden Avrupa’dan gelen gemiler Panama Kanalı’nı kullanmaktadır. Macellan, Drake ve Beagle gibi geçitlerin önemini azaltan Panama Kanalı, sağladığı gelire ek olarak büyük bir istihdam sahası da yaratmıştır.

Panama Kanalı

Panama City şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Habitación Privada, Villas'home 2, P.H Mystic Tower güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Small loft at Casa Neuman, Casco Antiguo, Casco Casa Amigos, Casa Andrea. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Coronado, Holiday Inn Panama Canal, Radisson Hotel Panama Canal gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cabañas Colindas, Sophias Hostel PTY, Hospedaje Casco Viejo tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Panama City aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Casco Viejo (Eski Şehir)

Aynı zamanda Casco Antiguo veya San Felipe olarak da bilinen eski şehir bölgesi, 1673 yılında yapılmış ve yerleşimler başlamıştır.

Panam Viejo isimli eski ve orijinal Panama City 1671 yılında devasa bir yangın ve korsan saldırıları sonucunda neredeyse bütünüyle yok olduktan sonra inşa edilen şehir, 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Orijinal şehir 15 Auğustos 1519 yılında kurulmuştur ve 152 yıl boyunca varlığını sürdürmüştür. 1671 yılında o zamanın valisi Juan Perez de Guzman şehri ateşe vermiş, ardından da Henry Morgan isimli kaptanın öncülüğünde bir korsan grubu şehri talan etmiştir.

1672 yılında Antonio Fernández de Córdoba yeni şehrin inşaatını başlatmıştır. İnşaat 21 Ocak 1673 yılında tamamlanmıştır. Şehir tamamiyle denizle çevrili bir yatımadaya inşa edilmiştir ve çevresine bir savunma sistemi olarak surlar örülmüştür. Günümüzde bu yer modern Panama City’ye dair ilk kurum ve binaların yükseldiği alandır.

Casco Viejo (Eski Şehir)

Panama Kanal Müzesi

Müzenin orijinal adı “Museo del Canal Interoceánico de Panamá”dır. Kâr amacı gütmeyen bu halka açık müze, 1997 yılında Panama’nın başkenti olan Panama City’de kurulmuştur.

Müze arşivi, Panama Kanalı’nın inşaatının çeşitli evrelerine dair tarihine odaklanmaktadır. Bu evreler tarihte ilk defa Fransızların buraya bir kanal dikme girişimlerini de kapsar. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri tarafından inşa edişen kanalın inşaat sürecine ve en nihayetinde kanalın kontrolünün Panama devletine bırakılması sürecine dair sergilemeler yapar.

Müzenin içinde yer aldığı şu anki bina 1874 yılında yapılmıştır. İlk yapıldığında Panama Kanalı inşaatını üstlenen hem Fransız hem de Amerikalı şirketlerin merkez ofisi olarak hizmet vermiştir.

Museo del Canal Interoceánico de Panamá, eski şehir bölgesinde yer almaktadır.

Panama Kanal Müzesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Panama City Nerededir?

Panama City, Panama Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Orta Amerika’da Panama Kanalı’nın Pasifik Okyanusu girişinde yer alır.

Panama City’ye Ne Zaman Gidilir?

Panama City şehrinde tropikal savan iklimi hakimdir. Mayıs-Aralık ayları arasında yağış görülür. Ocak-Nisan ayları arası ise kurak geçer. Hava sıcaklıklarında yıl boyunca büyük farklılıklar yaşanmaz. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 27 derecedir. Panama City’i yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz.

Panama City’ye Nasıl Gidilir?

Şehrin hemen dışında Tocumen Uluslararası Havalimanı yer alır. Türkiye’den direkt uçuşun bulunmadığı Panama City şehrine aktarmalı olarak Boston, Miami, Los Angeles, New York ve Orlando gibi pek çok ABD şehrinden gidilebilmektedir. Ayrıca Avrupa kıtası üzerinden Paris, Frankfurt, Madrid, Amsterdam ve Lizbon’dan uçuşlar yapılmaktadır.

Panama City şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Panama City’de Nerede Kalınır?

Panama Kanalı’nın Pasifik başlangıcında yer alan Panama City, başkenti olduğu Panama’nın en büyük şehri durumunda. Ekonomik, kültürel ve sanatsal olarak ülkenin lokomotifi pozisyonunda olan Panama City, tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Palmiye ağaçlarıyla çevrili nefis plajları, şehrin içindeki yağmur ormanları ve dev gökdelenleri ile hem modern şehir yaşamının hem de çılgın tatil ortamının iç içe olduğu bir metropol aynı zamanda. Dünyanın en önemli su yollarından biri olan mühendislik harikası Panama Kanalı’nın burada bulunuyor olması da şehrin aldığı turistik talebi yükselten bir neden elbette. Uluslararası festivallerin yoğun ziyaretçi sayısına ulaştığı şehirde hâkim olan tropikal iklim nedeni ile hava sıcaklığı hiç düşmüyor. Zaman zaman aşırı yağış alan iklimine rağmen yılın on iki ayı ziyaret edilebilen Panama City turistik değerini her geçen gün katlayarak yükseltiyor.

 Panama City’de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Panama City otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Panama City Otelleri

Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un kenarında yer alan Panama Cumhuriyeti’nin başkenti olan Panama City, ülkesinin en büyük şehri olarak Pasifik Kanalı’nın başında bulunuyor. Kanalın Pasifik Okyanusu girişinde konumlu olan Panama City, sahip olduğu muhteşem güzellikler, modern yapılar, tropikal ortamı ve kum plajlar ile konuklarını adeta büyülüyor. Orta Amerika kıtasında yer alan bu harika tatil şehri, taş sokakları, rengârenk doğası ve kültürel değerleriyle her yıl milyonlarca konuğu ağırlıyor.

1800’lü yıllarda inşaatına başlanıp yüzyıl kadar süren çalışmanın ardından açılan Panama Kanalı, ulaşımda yarattığı kolaylıkla hem Panama hem de dünya için önem taşıyor. Bu değerli su yolu Atlas Okyanusu ile Pasifik Okyanusu arasındaki mesafeyi son derece kısaltıyor ve deniz ticareti için büyük bir kolaylık sağlıyor.

Panama City Otelleri 

Panama City, konuklarına gece hayatına dair de son derece fazla seçenek sunuyor. Şehirde akşamüstü başlayıp sabahın ilk saatlerine kadar süren eğlence, turistler için pek çok alternatif içeriyor. Eşcinsel barlarından dans kulüplerine kadar her tarz ortamı bulabileceğiniz Panama City’de eğlence endüstrisi, konuklarına renkli geceler yaşatıyor.

 Panama City İçi Ulaşım

bus-travel-panama-2.jpg

Panama City şehir içi ulaşımında pek çok seçenek mevcuttur. Taksiler çok tercih edilir. Ancak hiçbirinde taksimetre bulunmaz. Yetkililerin belirlediği oranlarda ödeme yapmanız gerekir. Bu ücretler de, tıpkı ülkemizdeki dolmuş mantığında işler. Yani bindiğiniz yerden gideceğiniz yere kadar ne kadar ödemeniz gerektiği önceden belirlenmiştir.

Şehir içinde otobüsle de dolaşmak mümkün ve oldukça ucuz bir yöntemdir. Ancak her otobüs özel olduğundan, yani şoföre ait olduğundan, müşterileri etkilemek ve binmesini sağlamak için pek çok yola başvururlar. Örneğin, yol boyunca oldukça süslü, rengarenk otobüsler görmeniz mümkündür. 2014 yılından bu yana da Panama City şehrinde metro kullanımı başlamıştır.

Panama City Mutfağı

Panama mutfağı, Afrika, İspanyol ve yerel Amerikan mutfağının bir karışımıdır. Yemekler ve malzemeler ülkenin kültürel çeşitliliğinin bir somutlaması niteliğindedir.

İklimsel özelliklerinden dolayı son derece çeşitli tropikal meyvenin, sebzenin ve bitkinin yetiştiği ülkede yemekler, Latin Amerika ve Karayip bölgesindeki diğer komşularının mutfaklarındakinin aksine keskin aromalı değildir.

Yemeklerde en çok kullanılan ürünler mısır, pirinç, buğday unu, yabani muz, yuca, dana, tavuk, damuz ve balık etidir.

Dünyanın en önemli muz üreticileri arasında yer alan Panama’da tüm yemeklerde bol miktarda egzotik meyve kullanılır. Kızarmış muz, neredeyse her yemekle birlikte servis edilen bir garnitür gibi kullanılır. Soslu yemek hazırlamayı da çok severler. Örneğin, marine edildikten sonra egzotik soslarla servis edilen ahtapot, bol miktarda az pişmiş sebzeyle sunuluyor. Ya da “Ceviche” adı verilen yemekleri bol soğan ve limonla hazırlanan sosla yapılan bir balık yemeğidir.

Panama’nın sağlıklı olduğu kadar iştah da açıcı bir mutfağı vardır. Ülkede fast-food kültürü çok gelişmemiş olsa da, arzu edildiğinde bulmak mümkündür. Yöresel yemeklerin dışında Hint, İspanyol ve İtalyan mutfağı yapan restoranlar da şehirde mevcuttur.

Popüler restoranlar

Donde Jose, Madrigal, Maito, Sabores del Chorrilo, Parillada Jimmy.

Bahşiş

Panama’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Panama City Gece Hayatı

Panama City’nin gece hayatı hem çok hareketlidir hem de her zevke hitap edebilecek çeşitliliğe sahiptir. Özetle Panama City’ye giden tatilciler ve orada yaşayanlar partilemeyi seviyor denilebilir.

Kafe, bar ve eğlence mekanlarının dışında gay barlar, dans kulüpleri, striptiz kulüpleri ve kumarhaneler de yer almaktadır.

Eski Şehir (Casco Viejo) kısmında hareketli bir şeyler arıyorsanız Onplog’u tercih edebilirsiniz. Lokal biraların, iyi müziğin ve dans adresi burası diyebiliriz. Sıkıldığınızda havuza atlama şansınız da mevcut.

Eğer iyi bir manzara arıyorsanız, yine Eski Şehir (Casco Viejo) bölgesinde yer alan Tantalo, iyi bir seçenek. Çatı katında yer ala mekanda yemek yeme şansı da mevcut.

Panama City Festivaller

El desfile de Navidad / Noel korteji (25 Aralık)

Caz Festivali (Ocak)

Korsan Festivali (Ekim)

Karnaval (Paskalya’dan 40 gün önce)

Sobresaltos Dans Festivali (Aralık)

Semana Santa (Paskalya Haftası)

Panama City’de Alışveriş

Panama’nın ülke olarak sahip olduğu çok çeşitli kültürel mozaiği, yerel el sanatlarına da yansımıştır. Örneğin, ahşap oymacılık son derece gelişmiştir. Tören maskları ve seramik ürünler de yerel işçiliğin zarafetini taşır.

Hasır örme sepetler, hasır örme Panama şapkaları ve yerel kadın giysisi “pollera” da Panama City’den satın alabileceğiniz özel ürünlerdir.

Mola” isimli işlemeli bluzler birden çok kumaş katmanının gevşekçe birbirine tutturulması ve ters aplike yöntemiyle işlenmesiyle üretilir. Turistlerin en çok tercih ettiği hediyelik eşya seçeneklerinden biridir.

Bu tür ürünleri Panama City’deki büyük alışveriş merkezlerinde de bulabilirsiniz belki ama en keyiflisi, özellikle Eksi Şehir (Casco Viejo) bölgesinde yapacağınız güzel bir yürüyüş sırasında karşınıza çıkan küçük mağazalardan alışveriş yapmak olacaktır.

Panama City Saat Farkı

Panama City (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı vardır.

Panama City Para Birimi

Panama Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Panama City şehrinin iki farklı resmi para birimi vardır: Balboa (PAB), Amerikan Doları (USD).

1 TL yaklaşık 0,33 Amerikan Doları’dır.

Panama City Resmi Dili

Panama Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Panama City şehrinin resmi dili İspanyolca’dır. Ülke nüfusunun %93’ünün ana dili İspanyolca’dır. Ancak Ngabere gibi yerel diller de hâlâ konuşulmaktadır. İngilizce bilenlerin sayısı da bir hayli fazla yer almaktadır. Fransızca ve Arapça da konuşulan diller arasındadır.

Panama Türkiye Dış Temsilciliği

PANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embajada de la República de Turquía Piso 11 P.H. TORRE SFC, Calle 55 Este, Corregimiento de Bella Vista, Ciudad de Panamá República de Panamá

Telefon: +507.302.77.29, +507.302.77.30, +507.302.77.35, +507.302.77.36

E-posta: embajada.panama@mfa.gov.tr

Website: http://panama.be.mfa.gov.tr

Panama City Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Şehitler Günü (9 Ocak)

Karnaval*

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalyadan Önceki Perşembe*

Kutsal Cuma*

Kutsal Cumartesi*

Paskalya*

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Eski Panama Şehri’nin Kuruluşu (15 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Bağımsızlık Günü (3 Kasım)

Bayrak Günü (4 Kasım)

İspanya’dan Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

Anneler Günü (8 Aralık)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (24-25-26 Aralık)

Yeni Yıl Arefesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Panama City İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Panama City Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Panama City’ye gitmek için vize almalarına gerek yoktur.

Panama Vizesi

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 6 aylık bir süre için vizeden muaf bulunmaktadırlar.