Panama City Gezilecek Yerler

Orta Amerika’nın ilham verici ülkesi Panama, Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un göz alıcı kıyılarını paylaşıyor. Panama’nın başkenti ise ülke ile aynı adı taşıyan, yerel dilde ‘sayısız kelebek’ anlamına gelen Panama City’dir.

Panama City, insana kendini bir tropikal cennette gibi hissettiriyor. 1519 yılında kurulan şehir kolonyal taş binaları, Arnavut taşlı dar sokakları, güzel plajları ve müzeleriyle nefes kesiyor. Görkemli yağmur ormanları, lezzetli Panama mutfağı ile okyanusun ortasında yer alan bu bakir topraklara yapacağınız bir gezi, kendinize verebileceğiniz en unutulmaz armağanlardan biri olabilir.

Panama City’de görülmesi gereken diğer yerler

San Jose Kilisesi, Bahai Temple, Old Panama Katedrali, Metropolitan Cathedral, Panama La Vieja, Avenida Balboa, Gatun Gölü, Aziz Fransis Kilisesi ve Manastırı

Devamını Oku

Panama City Nerededir?

Panama City, Panama Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Orta Amerika’da Panama Kanalı’nın Pasifik Okyanusu girişinde yer alır.

Panama City’ye Ne Zaman Gidilir?

Panama City şehrinde tropikal savan iklimi hakimdir. Mayıs-Aralık ayları arasında yağış görülür. Ocak-Nisan ayları arası ise kurak geçer. Hava sıcaklıklarında yıl boyunca büyük farklılıklar yaşanmaz. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 27 derecedir. Panama City’i yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz.

Panama City’ye Nasıl Gidilir?

Şehrin hemen dışında Tocumen Uluslararası Havalimanı yer alır. Türkiye’den direkt uçuşun bulunmadığı Panama City şehrine aktarmalı olarak Boston, Miami, Los Angeles, New York ve Orlando gibi pek çok ABD şehrinden gidilebilmektedir. Ayrıca Avrupa kıtası üzerinden Paris, Frankfurt, Madrid, Amsterdam ve Lizbon’dan uçuşlar yapılmaktadır.

Panama City’de Nerede Kalınır?

Panama Kanalı’nın Pasifik başlangıcında yer alan Panama City, başkenti olduğu Panama’nın en büyük şehri durumunda. Ekonomik, kültürel ve sanatsal olarak ülkenin lokomotifi pozisyonunda olan Panama City, tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Palmiye ağaçlarıyla çevrili nefis plajları, şehrin içindeki yağmur ormanları ve dev gökdelenleri ile hem modern şehir yaşamının hem de çılgın tatil ortamının iç içe olduğu bir metropol aynı zamanda. Dünyanın en önemli su yollarından biri olan mühendislik harikası Panama Kanalı’nın burada bulunuyor olması da şehrin aldığı turistik talebi yükselten bir neden elbette. Uluslararası festivallerin yoğun ziyaretçi sayısına ulaştığı şehirde hâkim olan tropikal iklim nedeni ile hava sıcaklığı hiç düşmüyor. Zaman zaman aşırı yağış alan iklimine rağmen yılın on iki ayı ziyaret edilebilen Panama City turistik değerini her geçen gün katlayarak yükseltiyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Panama City otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Panama City Otelleri

Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un kenarında yer alan Panama Cumhuriyeti’nin başkenti olan Panama City, ülkesinin en büyük şehri olarak Pasifik Kanalı’nın başında bulunuyor. Kanalın Pasifik Okyanusu girişinde konumlu olan Panama City, sahip olduğu muhteşem güzellikler, modern yapılar, tropikal ortamı ve kum plajlar ile konuklarını adeta büyülüyor. Orta Amerika kıtasında yer alan bu harika tatil şehri, taş sokakları, rengârenk doğası ve kültürel değerleriyle her yıl milyonlarca konuğu ağırlıyor.

1800’lü yıllarda inşaatına başlanıp yüzyıl kadar süren çalışmanın ardından açılan Panama Kanalı, ulaşımda yarattığı kolaylıkla hem Panama hem de dünya için önem taşıyor. Bu değerli su yolu Atlas Okyanusu ile Pasifik Okyanusu arasındaki mesafeyi son derece kısaltıyor ve deniz ticareti için büyük bir kolaylık sağlıyor.

 

Panama City, konuklarına gece hayatına dair de son derece fazla seçenek sunuyor. Şehirde akşamüstü başlayıp sabahın ilk saatlerine kadar süren eğlence, turistler için pek çok alternatif içeriyor. Eşcinsel barlarından dans kulüplerine kadar her tarz ortamı bulabileceğiniz Panama City’de eğlence endüstrisi, konuklarına renkli geceler yaşatıyor.

Devamını Oku

 Panama City İçi Ulaşım

bus-travel-panama-2.jpg

Panama City şehir içi ulaşımında pek çok seçenek mevcuttur. Taksiler çok tercih edilir. Ancak hiçbirinde taksimetre bulunmaz. Yetkililerin belirlediği oranlarda ödeme yapmanız gerekir. Bu ücretler de, tıpkı ülkemizdeki dolmuş mantığında işler. Yani bindiğiniz yerden gideceğiniz yere kadar ne kadar ödemeniz gerektiği önceden belirlenmiştir.

Devamını Oku

Panama City Mutfağı

Panama mutfağı, Afrika, İspanyol ve yerel Amerikan mutfağının bir karışımıdır. Yemekler ve malzemeler ülkenin kültürel çeşitliliğinin bir somutlaması niteliğindedir.

İklimsel özelliklerinden dolayı son derece çeşitli tropikal meyvenin, sebzenin ve bitkinin yetiştiği ülkede yemekler, Latin Amerika ve Karayip bölgesindeki diğer komşularının mutfaklarındakinin aksine keskin aromalı değildir.

Yemeklerde en çok kullanılan ürünler mısır, pirinç, buğday unu, yabani muz, yuca, dana, tavuk, damuz ve balık etidir.

Devamını Oku

Panama City Gece Hayatı

Panama City’nin gece hayatı hem çok hareketlidir hem de her zevke hitap edebilecek çeşitliliğe sahiptir. Özetle Panama City’ye giden tatilciler ve orada yaşayanlar partilemeyi seviyor denilebilir.

Kafe, bar ve eğlence mekanlarının dışında gay barlar, dans kulüpleri, striptiz kulüpleri ve kumarhaneler de yer almaktadır.

Eski Şehir (Casco Viejo) kısmında hareketli bir şeyler arıyorsanız Onplog’u tercih edebilirsiniz. Lokal biraların, iyi müziğin ve dans adresi burası diyebiliriz. Sıkıldığınızda havuza atlama şansınız da mevcut.

Devamını Oku

Panama City Festivaller

El desfile de Navidad / Noel korteji (25 Aralık)

Caz Festivali (Ocak)

Korsan Festivali (Ekim)

Karnaval (Paskalya’dan 40 gün önce)

Sobresaltos Dans Festivali (Aralık)

Semana Santa (Paskalya Haftası)

Panama City’de Alışveriş

Panama’nın ülke olarak sahip olduğu çok çeşitli kültürel mozaiği, yerel el sanatlarına da yansımıştır. Örneğin, ahşap oymacılık son derece gelişmiştir. Tören maskları ve seramik ürünler de yerel işçiliğin zarafetini taşır.

Hasır örme sepetler, hasır örme Panama şapkaları ve yerel kadın giysisi “pollera” da Panama City’den satın alabileceğiniz özel ürünlerdir.

Devamını Oku

Panama City Para Birimi

Panama Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Panama City şehrinin iki farklı resmi para birimi vardır: Balboa (PAB), Amerikan Doları (USD).

1 TL yaklaşık 0,33 Amerikan Doları’dır.

Panama City Resmi Dili

Panama Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Panama City şehrinin resmi dili İspanyolca’dır. Ülke nüfusunun %93’ünün ana dili İspanyolca’dır. Ancak Ngabere gibi yerel diller de hâlâ konuşulmaktadır. İngilizce bilenlerin sayısı da bir hayli fazla yer almaktadır. Fransızca ve Arapça da konuşulan diller arasındadır.

Panama City Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Şehitler Günü (9 Ocak)

Karnaval*

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalyadan Önceki Perşembe*

Kutsal Cuma*

Kutsal Cumartesi*

Paskalya*

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Eski Panama Şehri’nin Kuruluşu (15 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Bağımsızlık Günü (3 Kasım)

Bayrak Günü (4 Kasım)

İspanya’dan Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

Anneler Günü (8 Aralık)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (24-25-26 Aralık)

Devamını Oku

Panama City Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 28oC
  • Şub 28oC
  • Mar 28oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 880,691 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Balboa (PAB), Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropikal Savan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün