Google+

Arama formu

Panama City

Panama City Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Panama City, Orta Amerika'da Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un kuzey...
Devamı oku
Panama City Resmi Tatiller
Yeni Yıl (1 Ocak) Şehitler Günü (9 Ocak) Karnaval* Mart Ekinoksu (...
Devamı oku
Panama City Nerededir?
Panama City, Panama Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Orta...
Devamı oku
Panama City İçin Faydalı Bilgiler
Acil yardım: 911 Yangın: 911 Polis: 911
Devamı oku
Panama City Para Birimi
Panama Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Panama City şehrinin...
Devamı oku
Panama City Resmi Dili
Panama Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Panama City şehrinin...
Devamı oku
Panama City Saat Farkı
Panama City (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı...
Devamı oku
Panama Türkiye Dış Temsilciliği
PANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Embajada de la República de Turquía Piso...
Devamı oku
Panama City Vize İşlemleri
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Panama City’ye gitmek için vize...
Devamı oku
Panama City’ye Ne Zaman Gidilir?
Panama City şehrinde tropikal savan iklimi hakimdir. Mayıs-Aralık ayları...
Devamı oku
Panama City’ye Nasıl Gidilir?
Şehrin hemen dışında Tocumen Uluslararası Havalimanı yer alır. Türkiye’...
Devamı oku
Panama City’de Nerede Kalmalı?
Panama City şehrinde hayal edebileceğiniz tüm özelliklere sahip lüks...
Devamı oku
 Panama City İçi Ulaşım
Panama City şehir içi ulaşımında pek çok seçenek mevcuttur. Taksiler...
Devamı oku
Panama City Gezilecek Yerler
Orta Amerika’nın ilham verici ülkesi Panama, Karayip Denizi ve Büyük...
Devamı oku
Panama City Mutfağı
Panama mutfağı, Afrika, İspanyol ve yerel Amerikan mutfağının bir...
Devamı oku
Panama City Gece Hayatı
Panama City’nin gece hayatı hem çok hareketlidir hem de her zevke hitap...
Devamı oku
Panama City’de Alışveriş
Panama’nın ülke olarak sahip olduğu çok çeşitli kültürel mozaiği, yerel...
Devamı oku
Panama City Festivaller
El desfile de Navidad / Noel korteji (25 Aralık) Caz Festivali (Ocak...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PAB = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 28℃
Şub 28℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 880,691 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Balboa (PAB), Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropikal Savan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Panama City Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Panama-City-580x300.jpg

Panama City, Orta Amerika'da Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un kuzey kıyısında, Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alan Panama Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Panama Kanalı’nın Pasifik Okyanusu girişinde yer alır.

Bu güzel sahil şehrinin ismi, yerel dilde ‘sayısız kelebek’ anlamına gelir. Gerçekten de kelebekler kadar güzel ve renkli bir yerdir Panama City. İnsana kendini tropikal bir cennette gibi hissettirmeyi başarır.

showimage

1519 yılında kurulan şehir kolonyal taş binaları, Arnavut kaldırımı dar sokakları, güzel plajları ve müzeleriyle nefes kesiyor.

Görkemli yağmur ormanları, lezzetli Panama mutfağı ile okyanusun ortasında yer alan bu bakir topraklara yapacağınız bir gezi, kendinize verebileceğiniz en unutulmaz armağan olabilir.

Şehre hakim olan tropikal savan iklimi sayesinde yıl boyunca hava sıcaklıklarında büyük farklılıklar yaşanmaz. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 27 derecedir. Bu sayede Panama City’ye yılın her döneminde gitmek mümkündür.

Panama City, bir tatil şehri olmasının yanı sıra, aynı zamanda Panama Cumhuriyeti’nin finans merkezidir. Bankacılık, ticaret ve turizmin kalbi burada atmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=GMXwc-fheBQ

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Panama City Gezilecek Yerler

Orta Amerika’nın ilham verici ülkesi Panama, Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un göz alıcı kıyılarını paylaşıyor. Panama’nın başkenti ise ülke ile aynı adı taşıyan, yerel dilde ‘sayısız kelebek’ anlamına gelen Panama City’dir.

Panama City, insana kendini bir tropikal cennette gibi hissettiriyor. 1519 yılında kurulan şehir kolonyal taş binaları, Arnavut taşlı dar sokakları, güzel plajları ve müzeleriyle nefes kesiyor. Görkemli yağmur ormanları, lezzetli Panama mutfağı ile okyanusun ortasında yer alan bu bakir topraklara yapacağınız bir gezi, kendinize verebileceğiniz en unutulmaz armağanlardan biri olabilir.

Panama City’de görülmesi gereken diğer yerler

San Jose Kilisesi, Bahai Temple, Old Panama Katedrali, Metropolitan Cathedral, Panama La Vieja, Avenida Balboa, Gatun Gölü, Aziz Fransis Kilisesi ve Manastırı

Panama Kanalı

Panama Kanalı’ndan ilk buharlı gemi 3 Ağustos 1914’te geçti. Bu sayede, Isthmus of Panama’yı geçerek Atlantik’i Pasifik’e bağlama yolunda yıllar süren çalışmanın tatmini yaşandı.

Kanalın bir kıyıdan diğer kıyıya uzunluğu 64.8 kilometre. Bir okyanusun dibinden diğerine olan mesafe ise 81.7 kilometre. Görünenin aksine, kanal doğudan batıya uzanmıyor. Isthmus of Panama’nın coğrafi yapısından dolayı, Atlantik’ten Pasifik’e suyun yolu, güneydoğu yönünde ilerlemektedir.

Pasifik ucundaki Panama City, Atlantik ucunda, Colon’un güneydoğusunda yer alır. (Panama’daki bazı yerlerden, güneşin Pasifik üzerinden yükselişi görülebilir.)

Kanalın inşası sadece su yoluyla sınırlı değildi; aynı zamanda limanlar, bunların tesisleri, dalgakıranlar, setler, havuzlar ve yapay göller de yapılması gerekti. Colon ile Panama City arasında büyük bir demiryolu yapılmalıydı.

Atlantik tarafında, Limon Körfezi’ndeki dalgakıran 3.5 km uzunluğunda, üstten de 4.6 metre genişliğindedir. Gemiler buradan güneye, 3 Gatun Havuzu’na, oradan da 26 metre yükseklikteki yapay Gatun Gölü’ne yol alır. 152 metre genişliğindeki yarıktan, deniz seviyesinin 9.5 ve 16.5 metre altındaki başka havuzlardan geçip tekrar deniz seviyesine yükselerek Panama Körfezi’nde, 5.2 km uzunluğundaki dalgakıranın koruduğu Pasifik istasyonuna ulaşır.

Şehirde kanala geziler düzenleyen pek çok turizm acentası bulunmaktadır.

Panama Kanalı

Panama City lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Cabañas Colindas, Casa Garay, AC Hotel by Marriott Panama City. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz The Saba Hotel, Hostal Luna House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Party house, Holiday Inn Panama Canal, Riande Granada Urban Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Panama City aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Casco Viejo (Eski Şehir)

Aynı zamanda Casco Antiguo veya San Felipe olarak da bilinen eski şehir bölgesi, 1673 yılında yapılmış ve yerleşimler başlamıştır.

Panam Viejo isimli eski ve orijinal Panama City 1671 yılında devasa bir yangın ve korsan saldırıları sonucunda neredeyse bütünüyle yok olduktan sonra inşa edilen şehir, 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Orijinal şehir 15 Auğustos 1519 yılında kurulmuştur ve 152 yıl boyunca varlığını sürdürmüştür. 1671 yılında o zamanın valisi Juan Perez de Guzman şehri ateşe vermiş, ardından da Henry Morgan isimli kaptanın öncülüğünde bir korsan grubu şehri talan etmiştir.

1672 yılında Antonio Fernández de Córdoba yeni şehrin inşaatını başlatmıştır. İnşaat 21 Ocak 1673 yılında tamamlanmıştır. Şehir tamamiyle denizle çevrili bir yatımadaya inşa edilmiştir ve çevresine bir savunma sistemi olarak surlar örülmüştür. Günümüzde bu yer modern Panama City’ye dair ilk kurum ve binaların yükseldiği alandır.

Casco Viejo (Eski Şehir)

Panama Kanal Müzesi

Müzenin orijinal adı “Museo del Canal Interoceánico de Panamá”dır. Kâr amacı gütmeyen bu halka açık müze, 1997 yılında Panama’nın başkenti olan Panama City’de kurulmuştur.

Müze arşivi, Panama Kanalı’nın inşaatının çeşitli evrelerine dair tarihine odaklanmaktadır. Bu evreler tarihte ilk defa Fransızların buraya bir kanal dikme girişimlerini de kapsar. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri tarafından inşa edişen kanalın inşaat sürecine ve en nihayetinde kanalın kontrolünün Panama devletine bırakılması sürecine dair sergilemeler yapar.

Müzenin içinde yer aldığı şu anki bina 1874 yılında yapılmıştır. İlk yapıldığında Panama Kanalı inşaatını üstlenen hem Fransız hem de Amerikalı şirketlerin merkez ofisi olarak hizmet vermiştir.

Museo del Canal Interoceánico de Panamá, eski şehir bölgesinde yer almaktadır.

Panama Kanal Müzesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Panama City Nerededir?

Panama City, Panama Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Orta Amerika’da Panama Kanalı’nın Pasifik Okyanusu girişinde yer alır.

Panama City’ye Ne Zaman Gidilir?

Panama City şehrinde tropikal savan iklimi hakimdir. Mayıs-Aralık ayları arasında yağış görülür. Ocak-Nisan ayları arası ise kurak geçer. Hava sıcaklıklarında yıl boyunca büyük farklılıklar yaşanmaz. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 27 derecedir. Panama City’i yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz.

Panama City’ye Nasıl Gidilir?

Şehrin hemen dışında Tocumen Uluslararası Havalimanı yer alır. Türkiye’den direkt uçuşun bulunmadığı Panama City şehrine aktarmalı olarak Boston, Miami, Los Angeles, New York ve Orlando gibi pek çok ABD şehrinden gidilebilmektedir. Ayrıca Avrupa kıtası üzerinden Paris, Frankfurt, Madrid, Amsterdam ve Lizbon’dan uçuşlar yapılmaktadır.

Panama City’de Nerede Kalmalı?

Panama City şehrinde hayal edebileceğiniz tüm özelliklere sahip lüks oteller yer almaktadır. Özellikle plaj bölgesinde bunların sayısı bir hayli fazladır. Şehir merkezinde de uygun bütçeli oteller bulunabilmektedir. ‘Evden uzakta ev’ konseptiyle hizmet veren otellerde tatmin edici hizmetler alabilirsiniz.

 Panama City İçi Ulaşım

bus-travel-panama-2.jpg

Panama City şehir içi ulaşımında pek çok seçenek mevcuttur. Taksiler çok tercih edilir. Ancak hiçbirinde taksimetre bulunmaz. Yetkililerin belirlediği oranlarda ödeme yapmanız gerekir. Bu ücretler de, tıpkı ülkemizdeki dolmuş mantığında işler. Yani bindiğiniz yerden gideceğiniz yere kadar ne kadar ödemeniz gerektiği önceden belirlenmiştir.

Şehir içinde otobüsle de dolaşmak mümkün ve oldukça ucuz bir yöntemdir. Ancak her otobüs özel olduğundan, yani şoföre ait olduğundan, müşterileri etkilemek ve binmesini sağlamak için pek çok yola başvururlar. Örneğin, yol boyunca oldukça süslü, rengarenk otobüsler görmeniz mümkündür. 2014 yılından bu yana da Panama City şehrinde metro kullanımı başlamıştır.

Panama City Mutfağı

Panama mutfağı, Afrika, İspanyol ve yerel Amerikan mutfağının bir karışımıdır. Yemekler ve malzemeler ülkenin kültürel çeşitliliğinin bir somutlaması niteliğindedir.

İklimsel özelliklerinden dolayı son derece çeşitli tropikal meyvenin, sebzenin ve bitkinin yetiştiği ülkede yemekler, Latin Amerika ve Karayip bölgesindeki diğer komşularının mutfaklarındakinin aksine keskin aromalı değildir.

Yemeklerde en çok kullanılan ürünler mısır, pirinç, buğday unu, yabani muz, yuca, dana, tavuk, damuz ve balık etidir.

Dünyanın en önemli muz üreticileri arasında yer alan Panama’da tüm yemeklerde bol miktarda egzotik meyve kullanılır. Kızarmış muz, neredeyse her yemekle birlikte servis edilen bir garnitür gibi kullanılır. Soslu yemek hazırlamayı da çok severler. Örneğin, marine edildikten sonra egzotik soslarla servis edilen ahtapot, bol miktarda az pişmiş sebzeyle sunuluyor. Ya da “Ceviche” adı verilen yemekleri bol soğan ve limonla hazırlanan sosla yapılan bir balık yemeğidir.

Panama’nın sağlıklı olduğu kadar iştah da açıcı bir mutfağı vardır. Ülkede fast-food kültürü çok gelişmemiş olsa da, arzu edildiğinde bulmak mümkündür. Yöresel yemeklerin dışında Hint, İspanyol ve İtalyan mutfağı yapan restoranlar da şehirde mevcuttur.

Popüler restoranlar

Donde Jose, Madrigal, Maito, Sabores del Chorrilo, Parillada Jimmy.

Bahşiş

Panama’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Panama City Gece Hayatı

Panama City’nin gece hayatı hem çok hareketlidir hem de her zevke hitap edebilecek çeşitliliğe sahiptir. Özetle Panama City’ye giden tatilciler ve orada yaşayanlar partilemeyi seviyor denilebilir.

Kafe, bar ve eğlence mekanlarının dışında gay barlar, dans kulüpleri, striptiz kulüpleri ve kumarhaneler de yer almaktadır.

Eski Şehir (Casco Viejo) kısmında hareketli bir şeyler arıyorsanız Onplog’u tercih edebilirsiniz. Lokal biraların, iyi müziğin ve dans adresi burası diyebiliriz. Sıkıldığınızda havuza atlama şansınız da mevcut.

Eğer iyi bir manzara arıyorsanız, yine Eski Şehir (Casco Viejo) bölgesinde yer alan Tantalo, iyi bir seçenek. Çatı katında yer ala mekanda yemek yeme şansı da mevcut.

Panama City Festivaller

El desfile de Navidad / Noel korteji (25 Aralık)

Caz Festivali (Ocak)

Korsan Festivali (Ekim)

Karnaval (Paskalya’dan 40 gün önce)

Sobresaltos Dans Festivali (Aralık)

Semana Santa (Paskalya Haftası)

Panama City’de Alışveriş

Panama’nın ülke olarak sahip olduğu çok çeşitli kültürel mozaiği, yerel el sanatlarına da yansımıştır. Örneğin, ahşap oymacılık son derece gelişmiştir. Tören maskları ve seramik ürünler de yerel işçiliğin zarafetini taşır.

Hasır örme sepetler, hasır örme Panama şapkaları ve yerel kadın giysisi “pollera” da Panama City’den satın alabileceğiniz özel ürünlerdir.

Mola” isimli işlemeli bluzler birden çok kumaş katmanının gevşekçe birbirine tutturulması ve ters aplike yöntemiyle işlenmesiyle üretilir. Turistlerin en çok tercih ettiği hediyelik eşya seçeneklerinden biridir.

Bu tür ürünleri Panama City’deki büyük alışveriş merkezlerinde de bulabilirsiniz belki ama en keyiflisi, özellikle Eksi Şehir (Casco Viejo) bölgesinde yapacağınız güzel bir yürüyüş sırasında karşınıza çıkan küçük mağazalardan alışveriş yapmak olacaktır.

Panama City Saat Farkı

Panama City (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat zaman farkı vardır.

Panama City Para Birimi

Panama Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Panama City şehrinin iki farklı resmi para birimi vardır: Balboa (PAB), Amerikan Doları (USD).

1 TL yaklaşık 0,33 Amerikan Doları’dır.

Panama City Resmi Dili

Panama Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Panama City şehrinin resmi dili İspanyolca’dır. Ülke nüfusunun %93’ünün ana dili İspanyolca’dır. Ancak Ngabere gibi yerel diller de hâlâ konuşulmaktadır. İngilizce bilenlerin sayısı da bir hayli fazla yer almaktadır. Fransızca ve Arapça da konuşulan diller arasındadır.

Panama Türkiye Dış Temsilciliği

PANAMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embajada de la República de Turquía Piso 11 P.H. TORRE SFC, Calle 55 Este, Corregimiento de Bella Vista, Ciudad de Panamá República de Panamá

Telefon: +507.302.77.29, +507.302.77.30, +507.302.77.35, +507.302.77.36

E-posta: embajada.panama@mfa.gov.tr

Website: http://panama.be.mfa.gov.tr

Panama City Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Şehitler Günü (9 Ocak)

Karnaval*

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalyadan Önceki Perşembe*

Kutsal Cuma*

Kutsal Cumartesi*

Paskalya*

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Eski Panama Şehri’nin Kuruluşu (15 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Bağımsızlık Günü (3 Kasım)

Bayrak Günü (4 Kasım)

İspanya’dan Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

Anneler Günü (8 Aralık)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (24-25-26 Aralık)

Yeni Yıl Arefesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Panama City İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Panama City Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Panama City’ye gitmek için vize almalarına gerek yoktur.

Panama Vizesi

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 6 aylık bir süre için vizeden muaf bulunmaktadırlar.