Google+

Arama formu

Panama City Gezilecek Yerler

Orta Amerika’nın ilham verici ülkesi Panama, Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un göz alıcı kıyılarını paylaşıyor. Panama’nın başkenti ise ülke ile aynı adı taşıyan, yerel dilde ‘sayısız kelebek’ anlamına gelen Panama City’dir.

Panama City, insana kendini bir tropikal cennette gibi hissettiriyor. 1519 yılında kurulan şehir kolonyal taş binaları, Arnavut taşlı dar sokakları, güzel plajları ve müzeleriyle nefes kesiyor. Görkemli yağmur ormanları, lezzetli Panama mutfağı ile okyanusun ortasında yer alan bu bakir topraklara yapacağınız bir gezi, kendinize verebileceğiniz en unutulmaz armağanlardan biri olabilir.

Panama City Gezilecek Yerler

Panama City lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Cabañas Colindas, Casa Garay, AC Hotel by Marriott Panama City. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel 2 Mares, GM Lodge gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Eurohotel, Zebulo Hostel, The Saba Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Panama City aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Panama City’de görülmesi gereken diğer yerler

San Jose Kilisesi, Bahai Temple, Old Panama Katedrali, Metropolitan Cathedral, Panama La Vieja, Avenida Balboa, Gatun Gölü, Aziz Fransis Kilisesi ve Manastırı

Panama Kanalı

Panama Kanalı’ndan ilk buharlı gemi 3 Ağustos 1914’te geçti. Bu sayede, Isthmus of Panama’yı geçerek Atlantik’i Pasifik’e bağlama yolunda yıllar süren çalışmanın tatmini yaşandı.

Kanalın bir kıyıdan diğer kıyıya uzunluğu 64.8 kilometre. Bir okyanusun dibinden diğerine olan mesafe ise 81.7 kilometre. Görünenin aksine, kanal doğudan batıya uzanmıyor. Isthmus of Panama’nın coğrafi yapısından dolayı, Atlantik’ten Pasifik’e suyun yolu, güneydoğu yönünde ilerlemektedir.

Pasifik ucundaki Panama City, Atlantik ucunda, Colon’un güneydoğusunda yer alır. (Panama’daki bazı yerlerden, güneşin Pasifik üzerinden yükselişi görülebilir.)

Kanalın inşası sadece su yoluyla sınırlı değildi; aynı zamanda limanlar, bunların tesisleri, dalgakıranlar, setler, havuzlar ve yapay göller de yapılması gerekti. Colon ile Panama City arasında büyük bir demiryolu yapılmalıydı.

Atlantik tarafında, Limon Körfezi’ndeki dalgakıran 3.5 km uzunluğunda, üstten de 4.6 metre genişliğindedir. Gemiler buradan güneye, 3 Gatun Havuzu’na, oradan da 26 metre yükseklikteki yapay Gatun Gölü’ne yol alır. 152 metre genişliğindeki yarıktan, deniz seviyesinin 9.5 ve 16.5 metre altındaki başka havuzlardan geçip tekrar deniz seviyesine yükselerek Panama Körfezi’nde, 5.2 km uzunluğundaki dalgakıranın koruduğu Pasifik istasyonuna ulaşır.

Şehirde kanala geziler düzenleyen pek çok turizm acentası bulunmaktadır.

Panama Kanalı

Casco Viejo (Eski Şehir)

Aynı zamanda Casco Antiguo veya San Felipe olarak da bilinen eski şehir bölgesi, 1673 yılında yapılmış ve yerleşimler başlamıştır.

Panam Viejo isimli eski ve orijinal Panama City 1671 yılında devasa bir yangın ve korsan saldırıları sonucunda neredeyse bütünüyle yok olduktan sonra inşa edilen şehir, 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Orijinal şehir 15 Auğustos 1519 yılında kurulmuştur ve 152 yıl boyunca varlığını sürdürmüştür. 1671 yılında o zamanın valisi Juan Perez de Guzman şehri ateşe vermiş, ardından da Henry Morgan isimli kaptanın öncülüğünde bir korsan grubu şehri talan etmiştir.

1672 yılında Antonio Fernández de Córdoba yeni şehrin inşaatını başlatmıştır. İnşaat 21 Ocak 1673 yılında tamamlanmıştır. Şehir tamamiyle denizle çevrili bir yatımadaya inşa edilmiştir ve çevresine bir savunma sistemi olarak surlar örülmüştür. Günümüzde bu yer modern Panama City’ye dair ilk kurum ve binaların yükseldiği alandır.

Casco Viejo (Eski Şehir)

Panama Kanal Müzesi

Müzenin orijinal adı “Museo del Canal Interoceánico de Panamá”dır. Kâr amacı gütmeyen bu halka açık müze, 1997 yılında Panama’nın başkenti olan Panama City’de kurulmuştur.

Müze arşivi, Panama Kanalı’nın inşaatının çeşitli evrelerine dair tarihine odaklanmaktadır. Bu evreler tarihte ilk defa Fransızların buraya bir kanal dikme girişimlerini de kapsar. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri tarafından inşa edişen kanalın inşaat sürecine ve en nihayetinde kanalın kontrolünün Panama devletine bırakılması sürecine dair sergilemeler yapar.

Müzenin içinde yer aldığı şu anki bina 1874 yılında yapılmıştır. İlk yapıldığında Panama Kanalı inşaatını üstlenen hem Fransız hem de Amerikalı şirketlerin merkez ofisi olarak hizmet vermiştir.

Museo del Canal Interoceánico de Panamá, eski şehir bölgesinde yer almaktadır.

Panama Kanal Müzesi