Google+

Arama formu

Panama City Gezilecek Yerler

Orta Amerika’nın ilham verici ülkesi Panama, Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’un göz alıcı kıyılarını paylaşıyor. Panama’nın başkenti ise ülke ile aynı adı taşıyan, yerel dilde ‘sayısız kelebek’ anlamına gelen Panama City’dir.

Panama City, insana kendini bir tropikal cennette gibi hissettiriyor. 1519 yılında kurulan şehir kolonyal taş binaları, Arnavut taşlı dar sokakları, güzel plajları ve müzeleriyle nefes kesiyor. Görkemli yağmur ormanları, lezzetli Panama mutfağı ile okyanusun ortasında yer alan bu bakir topraklara yapacağınız bir gezi, kendinize verebileceğiniz en unutulmaz armağanlardan biri olabilir.

Panama City Gezilecek Yerler

Panama City şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz TOP TOWER COSTA DEL ESTE, Bird watching paradise, Apartamento El Dorado güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Romantic Ocean Apartment, Casa Andrea, La Concordia - Boutique Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Las Perlas, Casa de Campo / Hacienda, Holiday Inn Panama Canal gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sophias Hostel PTY, Mochila & Art Hostal, Nomade Hostal tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Panama City aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Panama City’de görülmesi gereken diğer yerler

San Jose Kilisesi, Bahai Temple, Old Panama Katedrali, Metropolitan Cathedral, Panama La Vieja, Avenida Balboa, Gatun Gölü, Aziz Fransis Kilisesi ve Manastırı

Panama Kanalı

Panama ülkesi topraklarında yer alan Panama Kanalı, Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’u birbirine bağlama işlevi görmektedir. Amerika Birleşik Devletleri tarafından inşa edilmiş ve yapım maliyeti en yüksek kanal olan Panama Kanalı, 15 Ağustos 1914 tarihinde hizmete açılmıştır. Güney ve Kuzey Amerika kıtalarını birbirinden ayırmakta olan kanalın yapımında çok büyük zorluklarla karşılaşılmıştır. 27.500 kişinin yapımı sırasında hayatını kaybettiği Panama Kanalı, sıtma ve sarıhumma gibi hastalıklara ve büyük toprak kaymalarına yol açmıştır. Fakat kanalın sağladığı kolaylıklar da bir o kadar fazladır. New York’tan San Francisco’ya önceden Horn Burnu’nu dolanıp 22.500 kilometre yol yapmak zorunda olan gemiler; artık bu yolu Panama Kanalı’nı kullanarak 9.500 kilometreye indirmişlerdir.

Panama Kanalı, dünya deniz ticaretinin %5’ini üstlenmiş vaziyettedir. Kanaldan her yıl tahminen 14 binden fazla gemi geçmektedir. Aşılması yaklaşık 9 saati bulan Panama Kanalı’nın tam yönetme hakkı 1999’da Amerika Birleşik Devletleri’nden Panama’ya devredilmiştir. Dünya deniz ticaretinin büyük kısmı Avrupa ve Amerika kıtaları arasında gerçekleştiğinden Avrupa’dan gelen gemiler Panama Kanalı’nı kullanmaktadır. Macellan, Drake ve Beagle gibi geçitlerin önemini azaltan Panama Kanalı, sağladığı gelire ek olarak büyük bir istihdam sahası da yaratmıştır.

Panama Kanalı

Panama Kanalı’nın yapımı esnasında kullanılan mühendislik hayran edicidir. Kanalın aşılması zor olan bölümlerinde yer alan kaldırgaç sistemi ile gemiler ilerletilip hareketlenme kazanabilmektedir. Panama Kanalı’nın, dünyada balıkların geçmediği tek kanal olmasının sebebi ise deniz seviyesinden 28 metre yüksek olmasıdır.

Panama Kanalı’nın yapılması için ilk ciddi girişim 1 Ocak 1881 tarihinde gerçekleşmiştir. Öncelikle deniz seviyesi kanalı olarak tasarlanmış olan Panama Kanalı projesi, Süveyş Kanalı’nın inşaatını gerçekleştiren Ferdinand de Lesseps’e verilmiştir.
Kanalın yapımının başlaması sorunların da sahneye çıkmasına sebep olmuştur. İlk yıllarda kazı işlemlerinden ortaya çıkan atıkların nakledilememesi ve organizasyon eksiklikleri zorluklara yol açmıştır. Toprak kaymalarının ciddi zorluklara sebep olmasından dolayı da kanalın belli bölgelerinde kazı derinliği azaltılmıştır.

Yapımı sırasında birçok sağlık sorunu ve çevre felaketine sebep olmuş olan Panama Kanalı, günümüzde ülkeye büyük bir refah sağlamaktadır. Panama bu sayede, Amerika kıtasının önde gelen ülkelerinden biri olmuştur. Çeşitli çalışmalarla genişletilmiş olan kanal tekrar 26 Haziran 2016 yılında hizmete açılmıştır.

Panama Kanalı, Orta Amerika’da bulunan Panama Cumhuriyeti’nde yer almaktadır. Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’a kıyısı bulunan ve gemi ticaretinde büyük bir öneme sahip olan Panama’da yer alan kanal, dünyanın en büyük bu iki su kitlesini birbirine bağlamaktadır.

Türkiye’den Panama’ya gitmek için uçak yolculuğu tercih edilebilir. Ülkenin başkentinde yer alan havalimanına Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşmak mümkündür. Amsterdam, Paris ve Frankfurt gibi büyük Avrupa şehirleri üzerinden aktarma yaparak Panama’ya ulaşım sağlamak mümkündür.

Panama’ya ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer yol ise komşu ülkelerden otobüs ve tren kullanmaktır.

Panama Kanalı-1

Limanları ile ünlü bir ülke olması sebebiyle de Panama’ya deniz yolu ile ulaşım da oldukça yaygındır. Okyanus aşırı seyahat eden gemilerin birçoğu Panama Kanalı’ndan geçmektedir. Türkiye’nin İstanbul ve İzmir limanlarından bu tarz seyahat gemileri ile Panama’ya ulaşım sağlamak mümkündür.

Casco Viejo (Eski Şehir)

Aynı zamanda Casco Antiguo veya San Felipe olarak da bilinen eski şehir bölgesi, 1673 yılında yapılmış ve yerleşimler başlamıştır.

Panam Viejo isimli eski ve orijinal Panama City 1671 yılında devasa bir yangın ve korsan saldırıları sonucunda neredeyse bütünüyle yok olduktan sonra inşa edilen şehir, 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Orijinal şehir 15 Auğustos 1519 yılında kurulmuştur ve 152 yıl boyunca varlığını sürdürmüştür. 1671 yılında o zamanın valisi Juan Perez de Guzman şehri ateşe vermiş, ardından da Henry Morgan isimli kaptanın öncülüğünde bir korsan grubu şehri talan etmiştir.

1672 yılında Antonio Fernández de Córdoba yeni şehrin inşaatını başlatmıştır. İnşaat 21 Ocak 1673 yılında tamamlanmıştır. Şehir tamamiyle denizle çevrili bir yatımadaya inşa edilmiştir ve çevresine bir savunma sistemi olarak surlar örülmüştür. Günümüzde bu yer modern Panama City’ye dair ilk kurum ve binaların yükseldiği alandır.

Casco Viejo (Eski Şehir)

Panama Kanal Müzesi

Müzenin orijinal adı “Museo del Canal Interoceánico de Panamá”dır. Kâr amacı gütmeyen bu halka açık müze, 1997 yılında Panama’nın başkenti olan Panama City’de kurulmuştur.

Müze arşivi, Panama Kanalı’nın inşaatının çeşitli evrelerine dair tarihine odaklanmaktadır. Bu evreler tarihte ilk defa Fransızların buraya bir kanal dikme girişimlerini de kapsar. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri tarafından inşa edişen kanalın inşaat sürecine ve en nihayetinde kanalın kontrolünün Panama devletine bırakılması sürecine dair sergilemeler yapar.

Müzenin içinde yer aldığı şu anki bina 1874 yılında yapılmıştır. İlk yapıldığında Panama Kanalı inşaatını üstlenen hem Fransız hem de Amerikalı şirketlerin merkez ofisi olarak hizmet vermiştir.

Museo del Canal Interoceánico de Panamá, eski şehir bölgesinde yer almaktadır.

Panama Kanal Müzesi