Google+

Arama formu

BÜYÜK VE ŞIK GÖKDELENLER ŞEHRİ, PANAMA CITY

Soralım; Diyarbakır ile Panama arasında benzerlik nedir? Hiç uğraşmadan ben söyleyeyim. "Çiğer" Gördüğüm, kahvaltıda ciğer yiyen 2.memleket Panama. Bir de Karadeniz'den benzerlik verelim. "Mısır ekmeği" Ancak burada Mısır'la ilişki daha abartılı. Ekmek, tatlı, yemek derken Mısır içkisi "*chicha de mais*"ın da menşei Panama.

<<<<<<<
 
Hazır yemeklerden giriş yapmışken Panama'da sofraların olmazsa olmazı *Sancocho* isimli tavuk çorbasından bahsedelim. İçinde tavuğun yanı sıra mısır, patates, soğan ve bilimum zerzevatın da yer aldığı bir çorba bu. Tavukları bize sert gelebilir. Ancak burada ki tavukların 18 aylık normal gelişimlerini tamamlamış, doğal ortamda yaşayan, yürüyen "mutlu tavuklar" olduğunu belirtmekte fayda var. Bizde ise tavuklar 42-45 günde gelişirler!. Zaten hayvan 48. güne kalırsa ayakta dahi duramaz. Bizim tavuklar 1.dakikada pişerler. Çoluk çocuk bu tavukları yeriz ama hayvanla beraber aldığımız ama dışarı atamadığımız sentetik hormonlar hücrelerimizi parçalar veeee...
 
Diyeceksiniz ki madem Panamalılar böyle sağlıklı besleniyorlar, o halde nedir bu kadınlarının devasa kalçalarının durumu? Bilimsel yaklaşalım; Bunun müsebbibi *"Chicharrón"* yani domuz derisi kızartması. Bizim memlekette ne kadar dönerci varsa Panama'da bir o kadar Chicharrón dükkanı var. Ha bir de coco yani Hindistan cevizinden mamul çeşitli tatlıları. O da enine büyümeye yol açıyor.
 
Panama'ya gitmeden önce fakir bir Orta Amerika ülkesi hayal ediyordum. Uçaktan şehri görünce ne kadar yanıldığımı düşündüm. Hepsi birbirinden modern, büyük ve şık gökdelenler şehriymiş Panama City.
Panama City
 
Panama City-1
 
Tabii uzaktan. Binalar 5 yıldız ancak arka sokaklar tahmin ettiğimiz gibi tipik latin, tehlikeli, fahişelerin ve uyuşturucu satıcılarının kol gezdiği sokaklar.
Panama City-2
 
Ancak araştırmacı gazetecilik! yapacağız ya, attık kendimizi sokaklara.
Panama City-3
 
Attık diyorum çünkü yanımda gözü benden de kara bir sanatçı dostum var; “Attila Atasoy”. Attila, gece çıkmadan önce dersini çalışmış.
Panama City-4
 
Önce otel önünden taksi alınacak, alışveriş ve sosyetik caddesi "Calle Espagna" da iki tur atılacak, ardından "Honduras caddesi"ne gidilecek. Her ne ise “Panama raconu” ona uygun eğlenilecek. Calle Espagna'da meşhur, hasır Panama şapkası ve buzdolabı magneti dışında şunu da alsaydık diyebileceğimiz bir şey görmedik. 
Panama City-5
 
Eğlenceye gelince; Ooo her şeyi yazacaksak yandık valla. O da bize kalsın. Ancak kısa tüyolar vermek gerekirse, Panama City Panama Kanalı dolayısı ile bir "denizci kenti" Denizcilerde aylarca denizde kaldıklarından karaya çıktıklarında eğlenmeyi seviyorlar. Eh, bu şehir de denizcilere uygun eğlence yerleri içeriyor.
Panama City-6
Panama City-7
 
Panama'da dikkat çekici bir husus da ülkenin Askeri olmaması. Çok da mantıklı. "Zaten ufacık bir ülkeyiz, 3 tane askerimiz olsa ne yazar" demişler.  Askerin masrafı dediğin sadece yemesi, içmesi değil ki. Uçak alacaksın, Tank alacaksın, Top, Tüfek v.s. alacaksın. Bir de bunlar 3,5 senede bir yenilenecek, bakım görecek. 
 
Nitekim, Askeriye'ye harcayacağı parayı halkın refahına harcamışlar. Üstüne üstlük Panama kanalından her gün 7 milyon dolar para akıyormuş ekonomilerine. O da iyi para. Para deyince; akıllı ekonomistleri ikide bir devalüe edilen paralarından bıkmış, kendi paralarını dolara endekslemişler. Ne alırsan dolarla.
Panama City-8
 
Bu ülkede en çok ne ilgini çekti ? diye sorarsanız, ne Panama kanalı, ne Chicha de mais, ne de Chicharrón… Müzik derim. Panama müziği mi? Yok canım. Klasik, bildiğimiz latin müziği. Özelliği, halkın üzerinde bıraktığı olumlu etki. Çıplak gözlerimle en az 3 kez sokak ve bar kavgasına şahit oldum. Biz de ne yaparlar kavgayı ayırmak için? Araya girerler, yapma etme… diye yalvarırlar v.s. Burada, yani Panama'da ya müzik açıyorlar ya da müziğin sesini. Bunu duyan kavgacılar ve çevresi başlıyor oynamaya veya kıpraşmaya. Ortada ne kavga kalıyor ne bağrışma.
 
Ülke detaylarına gelince;
Nüfus; 4 milyon, Yüzölçümü: 78,200 km²
Sınır komşuları: Kolombiya 225 km, Kosta Rika 330 km, Başkent; Panama City. Başkent'in nüfusu 1 milyon
Panama City-9
 
Yönetim biçimi; Demokrasi
Bağımsızlık; İspanya'dan 28 Kasım 1821 ve Kolombiya'dan 3 Kasım 1903
Kişi başına milli geliri; 12,503$
İklimi: Tropikal deniz iklimi, sıcak, nemli, bulutlu; Mayıs - Ocak ayları arasında uzun süreli yağmur mevsimi, Ocak - Mayıs ayları arasında ise kısa kuru mevsim yaşanıyor.
Panama City-10
 
Doğal kaynakları: Bakır, maun ormanları, karides, hidro enerji.
Etnik dağılım; Melez %70, Kızılderili ve Batı Hintli karışımı %14, beyaz % 10, Kızılderili %6.
Din: Roma Katolikleri %85, Protestanlar %15
Diller: İspanyolca (resmi), İngilizce %14
 
Panama Kanalı hakkında;
Kanal, Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus'unu birbirine bağlar. 77 kilometre uzunluğunda ki kanal 1914'te hizmete açılmıştır.
Panama City-11
 
Her yıl 15.000'den fazla gemi bu kanalı kullanmaktadır. Kanal boyunca yolculuk yaklaşık 9 saat sürüyor. Kanal, deniz seviyesinden 28 metre yukarıda. Sıvıların dengesi kanunundan faydalanılarak gemiler kanal içinde yavaş yavaş yükseltiliyor ve aynı metotla diğer tarafa doğru indiriliyor.
Panama City-12
 
Panama City-13
 
Nereleri görülür?
UNESCO Dünya Kültür Mirası sayılan “Panama Viejo” ve Tarihi Panama Bölgesi, ünlü “Panama Kanalı”, “Portobelo” – “San Lorenzo Kalesi” görülecek yerler arasındadır.
Panama City-14
 
Panama City-15
 
Panama City-16
 
Saygılarımla
 
Cem Polatoğlu

Panama City şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Lindo Apartamento en el Corazón de Panamá, Hogar fuera de casa. güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Anexo independiente y privado totalmente amueblado muy lindo y acogedor, Small loft at Casa Neuman, Casco Antiguo, Casco Casa Amigos. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Coronado, Casa de Campo / Hacienda, Holiday Inn Panama Canal gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hospedaje Casco Viejo, Sophias Hostel PTY, Norita`s Hostel PTY tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Panama City aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.


CEM POLATOĞLU kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

CEM POLATOĞLU

1978’den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi, Acente Sahibi) İ.T.Ü. Gemi inşaatı mezunu, Amerika’da North Caroline S.U. Master, Avusturya/ Viyana’da W.T.Ü. de doktora çalışması. 1987’de Birleşmiş Milletler’de Deniz Hukuku Departmanında(USA), 1988’de IBM (İspanya) çalışma. 10 seneyi aşkın yurtdışı...