İzmir’in Bornova ilçesine bağlı olan Çiçekliköy, Bornova ve İzmir’in akciğeri olarak bilinir. Restoranları, organik ürünlerle donatılmış köy kahvaltıları ve temiz havası, ziyaretçilerin vakitlerini burada geçirmeyi tercih etmelerinin en önemli sebepleri arasındadır.
Şehir hayatından kaçmak isteyenler için ideal bir yer olan Çiçekliköy’ün batısında Eğridere Mahallesi, doğusunda Yakaköy Mahallesi, kuzeyinde ise Karaçam Mahallesi yer almaktadır. Manisa – İzmir Karayolu’na 2 kilometre mesafede bulunur; ayrıca Bornova ilçesinin merkezine 6 kilometre uzaklıkta konumlanmıştır. 

Çiçekliköy’ün Tarihi

Çiçekliköy’ün tarihi 1877-1878 yıllarında gerçekleşen, Rumî takvime göre 1293’te gerçekleştiği için 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı dönemine dayanmaktadır. Savaş, Osmanlı’nın batı sınırındaki Balkan Cephesi’nde ve doğu sınırındaki Kafkas Cephesi’nde yaşanmıştır. Yaklaşık bir yıl süren savaş, Rusya’nın Balkanlar’da genişleme politikasına dayanmaktadır. Özellikle Balkanlar’da yaşanan bu olaylar neticesinde etnik saldırılar ve kırımlar meydana gelmiştir. Bunun sonucunda ise Balkanlar’dan Anadolu’ya göç yaşanmaya başlamıştır. Çoğunluğu Balkanlar, Sırbistan ve Bosna Hersek’te yaşayan Boşnaklar, 93 Harbi döneminde Anadolu topraklarına göç etmişlerdir. Anadolu topraklarına göç eden Boşnak muhacirler Çiçekliköy’ün asıl kurucularıdır.

Çiçekliköy’de Ne Yapılır?

İzmir’e 20 dakikalık uzaklıkta yer alan köy, oldukça geniş bir orman alanına sahiptir. Bu sebeple İzmir ili ve Bornova ilçesinin akciğeri olarak nitelendirilen, yeşil ve doğa ile iç içe olan köy, şehir merkezinde yaşayanlar için bir nefes alma, dinlenme ve doğanın tadını çıkarma alanıdır. Köy, şehir merkezinden uzaklaşıp huzurlu bir ortamda dinlenmek ve vakit geçirmek isteyenler için oldukça güzel imkânlar sunmaktadır. Yeşilliklerin içinde yer alan restoranlar ve kahvaltıcılar birçok kişinin uğrak noktasıdır. Temiz havası, doğal ürünlerden oluşturulmuş kahvaltı menüleriyle köyde hizmet veren kahvaltıcıları ve piknik alanları ile yüksek talep gören Çiçekliköy, günümüzde pazar kahvaltıları için popüler olan yerlerdendir.

1

Çiçekliköy aynı zamanda, İzmirlilerin eskiden uçurtma şenlikleri için buluştuğu bir yer olma özelliğine de sahiptir. Restoranların ve kahvaltıcıların henüz açılmadığı eski zamanlarda oldukça boş olan köy, İzmirlilerin şenliklerde buluştuğu bir yer konumundaydı. İnsana sevinç ve neşe katan, büyüleyici doğasıyla Çiçekliköy, kuşkusuz ki günümüzde de İzmir halkı için önemli mesire alanlarındandır. Yürüyüş yapmak, doğayı seyretmek ve rahatlamak için Çiçekliköy, büyük şehre yakın bir cennettir adeta.
Ailecek güzel vakit geçirilebilecek, çocukların doğanın koynunda enerji harcayıp, oyunlar oynayıp eğlenebilecekleri bir yer olmasının yanı sıra, insanın aynı zamanda tek başına sessizce huzurlu vakit geçirebileceği bir yer olma özelliğine de sahiptir. Yaz aylarında sıcaklığın çok fazla yüksek dereceleri görebildiği İzmir şehir merkezinden ve bunaltıcı sıcaklarından uzaklaşıp Çiçekliköy’de nispeten daha serin havanın tadını çıkartmak da mümkündür. Çiçekliköy’de kır düğünü yapmak isteyenler için de oldukça güzel yeşil alanlar da bulunmaktadır.