Gamboa

Gamboa Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Gamboa, Panama Cumhuriyeti’nde bulunan küçük bir kasabadır. Panama Kanalı çalışanlarının evlerinin inşa edildiği kasaba adını ayva ailesinden bir ağaçtan almıştır. Kasaba eski canlılığına sahip değildir. Sessiz bir atmosferi olan kasaba, yaban hayatı gözlemcileri için eşsiz bir yerdir. Kıvrımlı ve geniş sokaklarında eski ahşap kanal evleri kasabanın mimarisini oluşturmaktadır. Gamboa’da bakkal ve leziz restoran seçenekleri bulunmadığı için kasabanın yakınındaki ülkenin başkenti Panama’nın ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Eski Santa Cruz köyü yakınlarında inşa edilmiş olan Gamboa, 1855’te Panama demir yolunun tamamlanmasının ardından demir yolu hattına yakın bir konumda bulunmuştur fakat kasabaya durak konulmamıştır. Bu yüzden de Gamboa gezi haritalarında yer bulamamıştır. Günümüzdeki Gamboa ise 1911 yılında, Panama Kanalı yapımı sırasında inşa edilmiştir. Bu dönemde işçiler tarafından buraya yerleşilmiş ve kasabada yaşayan kişi sayısı 700 olarak sayılmıştır. 1914 yılına gelindiğinde ise Panama Kanalı yapım faaliyetlerinin sonuçlanması ile Gamboa’nın nüfusunun 173’e düştüğü gözlenmiştir. Yıllar boyu süren çalışma ve tartışmalar sonucunda ise 1936 yılında Paraíso kasabası Gamboa’ya taşınmıştır. Bu hamle sonucunda bir yıl içinde nüfus 1.419’a yükselmiştir. Kasabanın en yüksek nüfusa ulaştığı yıl ise 1942 olmuştur. Çoğu kanal bölgesi kasabası gibi Gamboa’nın da kendi postanesi, kiliseleri, okulları, tren istasyonu ve itfaiyesi gibi imkânları olmuştur. Gamboa günümüzde halen yerleşim görmektedir fakat eski canlılığına sahip değildir.

Orta Amerika’nın önde gelen kuş gözlem noktalarından biri olan Gamboa, birçok kuş gözlemcisi için çekim merkezidir. Tropikal timsah, iguanalar ve birkaç yüz kuş türü ile vahşi yaşama ev sahipliği yapan Gamboa, coğrafi konumu sebebiyle Kuzey Amerika ve Güney Amerika’dan hayvan türlerini bir arada bünyesinde barındırmaktadır.

Gamboa Nerededir?

Gamboa, Orta Amerika ülkesi Panama Cumhuriyeti’nin Panama Kanalı kıyısında yer almaktadır. Chagres Nehri'nin keskin bir virajında bulunan kasaba, ülkenin Pasifik tarafına daha yakın bir noktada konumlanmaktadır. 

Gamboa’ya Nasıl Gidilir?

Gamboa, ülkenin başkenti Panama şehrine 35 kilometre mesafede yer almaktadır. Panama şehrinde iki adet uluslararası havalimanı hizmet vermektedir. Havalimanından taksi kullanma seçeneği bulunabileceği gibi, Albrook Otobüs Terminali’nden kalkan Gamboa bağlantılı otobüsler ile de kasabaya ulaşmak mümkündür. 

Gamboa’da Yapılacaklar

Soberanía Ulusal Parkı, 1980’de ulusak park ilan edilmiş doğal bir alandır. 220 kilometrekarelik bir alanı kaplayan park, Gamboa’ya yakın bir mesafede yer almaktadır. Park, kuş türü bolluğu sebebiyle kuş gözlemcileri arasında meşhur bir bölgedir. Burada 525 adet kuş türü yaşamını sürdürmektedir. Devamlı görülen kuş türleri arasında portakal çeneli muhabbet kuşu, kırmızı papağan, mavi başlı papağan, menekşe göbekli sinek kuşu, kahverengi kapüşonlu papağan ve daha onlarcası sayılabilir. Yeşil iguanaların da bulunduğu parkta 105 adet memeli türü de tespit edilmiştir. Milli Park içerisinde 16. yüzyıla tarihlenen Las Cruces Trail adlı tarihî patika da keşfedilebilir. Bu patika İspanyollar tarafından altın taşıma amaçlı kullanılmıştır. Patika halen bir zamanlar yolu çizen eski orijinal taşlar ile kaplıdır.

Panama Kanalı’nda yapılacak bot turları ile de kanal suyu üzerinde gezinirken rehber eşliğinde kanalın tarihi ile bilgi edinilebilir. Tarihi ile ilgili bilgi edinme fırsatının yanı sıra doğal yaşamın gözlenebileceği aktivite esnasında iguanalara, kuş türlerine ve maymunlara rastlamak mümkündür. Bu esnada maymunlar botunuzu ziyaret edebilmektedir ve böylece onları besleyebilme fırsatı da doğmaktadır.

Gamboa ile İlgili

Gamboa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 27oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa