Google+

ADIM ADIM İSTANBUL: KİLİSELER

ADIM ADIM İSTANBUL: KİLİSELER

Kenan YıldırımKenan YıldırımGezgin12 Şub 201462200 Yorum

Bir büyüğüm güzel bir söz söyledi gezi notlarımı paylaşırken, aynen şöyle: “Senin kemik diye attığını el âlem ilik diye kapıyor”. Geçenlerde de televizyonda konuşan biri (adını hatırlamıyorum): “Bu topraklarda bilmem kaç tane medeniyet yaşadı ama birçoğunun sadece eserleri kaldı” diyor. Peki, biz yanı başımızda yaşananlardan ne denli haberdarız. Böyle düşünerek İstanbul'un Karaköy ve Taksim taraflarında bulunan kiliselerini listeledim. Hepsi değil elbette sadece öne çıkanları. Sayıyı duyup, kiliseleri görünce çok şaşırdım. Unutmadan söyleyeyim, bu yapılar dün inşa edilmemiş, yıllardır varlıklarını sürdürüyorlar.

Gelelim Karaköy'den başlayıp İstiklal Caddesi'ne kadar uzanan rotamıza. Öncesinde bir bilgilendirme yapmalıyım. Pazar ayini sabah 09.00’da başlayıp 12.00’ye kadar sürüyormuş. Bu yüzden çoğu kiliseler gittiğim saatlerde kapalıydı.

1 - Aya Andrea Kilisesi:
9. yüzyılda Rus hacıların konaklaması için yapılmış. Dışardan baktığınızda kilise olduğunu anlamanız güç. Ben de sorarak buldum. Hoca Tahsin ve Kemankeş Caddeleri arasında kalıyor. Ne yazık ki, erken saatte gitmeme rağmen kapalıydı. Papaz çok yaşlı ve hasta olduğu için her zaman açık tutamıyormuş. Sabah kahvaltıları verilip sohbetler ediliyormuş normalde.

İstanbul civarında öne çıkanlar


Aya Andrea Kilisesi Giriş Kapısı

2 - Aya Panteleymon Kilisesi:
Aya Andrea Kilisesi'nin hemen arkasında bulunuyor. Rus hacılar için yapılmış.

İstanbul lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Orient Hostel, Modern Sultan Hotel, Richmond Istanbul. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Mio Suites 2, Beyazit Hotel & Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Karababa Apartments, Perapart, Ikbal Deluxe Hotel Istanbul otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İstanbul aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.


Yanlış okumuyorsunuz, 6. katta bulunuyor.

İçeriye girdiğimde ziyaret amaçlı geldiğimi söyledim. Ayin yeni bitmişti ve temizlik yapılıyordu. Güler yüzle karşılayıp gezebileceğimi söylediler. Sohbet ettiğim hanım; Rusya'dan bu kilisede görev almak için geldiğini ve 10 yıldır Türkiye'de yaşadığını söyledi. Her pazar ayin düzenleniyormuş.

Fotoğraf çekmek yasak dediler. Biraz konuştuktan sonra niyetimin kötü olmadığını düşünüp izin verdiler. Anlatılana göre, fotoğraflar kötü tanıtılıyormuş ya da farklı amaçlara alet ediliyormuş.

Birkaç genç içeriyi öyle temizliyordu ki anlatamam. Birçoğumuzun evi bu denli temizlenmiyordur.

Bu kilisenin diğerlerine nazaran neden farklı figürler ile donatıldığını sorunca, Rus mimarisiyle bağlantılı olduğunu söylediler. Daha canlı figürler kullanılırmış.

3 - Türk Ortodoks Meryem Ana Kilisesi:

1475 yılında Kırım'da bulunan Rumlar tarafından inşa edilmiş. Geçen zaman içerisinde birçok kez tadilat yapılıp el değiştirmiş (fazlasıyla ansiklopedik bilgiler mevcut). Günümüzde cemaati bulunmayan patrikhane, hiçbir kilise ve patriklik tarafından tanınmıyor.

4 - Sen Piyer Kilisesi:

Yapı, 1841 - 1843 tarihlerinde rahipler tarafından inşa edilmiş. Ana yapı 1660 yılındaki yangından büyük zarar görünce, yemekhane kısmı kiliseye çevrilmiş.

Sonrasında Venedik himayesine geçen kilise, en son Fransa'nın himayesine geçmiş. Çeşitli değişikliklere ve onarım işlemlerine tanıklık etmiş.


Ziyaret Günleri ve Saatleri

Yazıyı okumama rağmen zili çaldım fakat açan olmayınca kapıdan dönmek zorunda kaldım.

5 - Anglikan Kilisesi (Kırım Kilisesi):

Galip Dede Caddesi'nde bulunan yapıya; Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nin önünden aşağıya doğru ilerleyince ulaşıyorsunuz.

Sri Lanka'da bulunan bir cemaat tarafından kurulmuş. Kilisede kullanılan tüm taşlar Malta'dan getirtilmiş ve neogotik tarzda inşa edilmiş. Uzaktan da olsa görme imkânım oldu ama içine girmek istediğim bir mekândı.

Basamaklara çıkıp, korkuluklara tırmanarak bu fotoğrafları çekebildim. Sanırım siz de benim gibi düşünüp içini çok merak ediyorsunuz.

6 - Saint Maria Draperis Kilisesi: 
İstiklal Caddesi'nde ve rahatlıkla bulabileceğiniz bir kilise. Belki de önünden çokça geçtiniz fakat ismini dahi bilmiyor olabilirsiniz.

1584 yılında inşa edilen kilise birçok kez yangınlardan zarar görüyor hatta kullanılamaz hale gelmiş.

Şimdiki yapı 1904 yılında İtalyan mimar Guglielmo Semprini tarafından yapılmış.

7 - Saint Antoine (Antuan) Katolik Kilisesi: 
İstanbul'a gelen herkesin uğradığı bir nevi turistik yerdir. Bol bol fotoğraflar çekilir fakat tarihi hakkında benim de bu zamana kadar bilgim yoktu.

1906 - 1912 yıllarında inşa edilmiş. Beyoğlu'nun ilk betonarme yapıları arasındaymış. Kilise; yangın, siyasi neden vb. gibi durumlardan ötürü 4 kez yer değiştirmek zorunda kalmış. İstanbul'da en çok cemaati olan kilise olarak biliniyor.

8 - Üç Horan Ermeni Kilisesi:

Beyoğlu Balık Pazarı'ndan girince sağ tarafta kalıyor.

Öncesinde okul olan bu arazide, 1807 yılında kilise inşa edilmiş. Bu tarihten önce de yer, Ermeniler tarafından kullanılıyormuş. Yangın geçiren ahşap kilise kullanılamaz hale gelmiş ve şimdiki yapı inşa edilerek 18 Haziran 1838 tarihinde ibadete açılmış. Patrik mezarları da kilisenin içinde yer alıyor.

Yanımda bulunan arkadaşım Ermeni olunca içeride düğün olduğunu hemen anladı. Bu çiçekler düğün olduğunu gösteriyormuş. Konuyla ilgili de bana bilgiler verdi.

Önceden patrikhane, farklı bir dine mensup kişiyle kilisede evlenmeye izin veriyormuş fakat şimdi bu değişmiş ve kesinlikle izin verilmiyormuş. Birkaç yıl önce, yarım damat ya da yarım gelin gibi adlandırılacak şekilde kilise nikâhları gerçekleşirmiş.

9 - Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi: 

Katolik Ermenilerin merkezi olan ibadethane 1864 yılında kurulmuş. Dışarıdan sadece birkaç fotoğrafla görüntüleyebiliyorum ne yazık ki.

10 - Aya Triada Kilisesi:

Kilisenin bulunduğu yer, öncesinde bir kısım mezarlık bir kısım hastane olarak açılmış. Hastane kısmı, günümüzde Fransız Kültür Merkezi olarak hizmet veren bina. Birçok inşaat işleminden geçen yapı 1880 yılında ibadete açılmış.

Uğramadığım daha doğrusu fotoğrafını bile çekemediğim için yazıda paylaşmadığım kiliseler var fakat bu sayı bile düşündüğümden çok. Kaldı ki bunlar sadece Karaköy ve Taksim bölgesinde olanlar… Balat, Hasköy, Kurtuluş gibi yerleri rotaya dâhil bile etmedim.


Son olarak; bir çiftin dileğinde yanan mum (ön tarafta yapışık olan)

Atçantana.com'dan sizin için seçtiğimiz ürünler.

Sehir Merkezine En Yakın İstanbul Otelleri

En Uygun Fiyatlı İstanbul Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz İstanbul Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan İstanbul Otelleri

İstanbul Turları

Kavala-Selanik Turu Luks Otobus İle 3 gece (199.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 22 Ocak 2016,Cuma - 25 Ocak 2016,Pazartesi
Bansko Kayak Turu Özel Otobüs 4 gece (159.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 23 Ocak 2016,Cumartesi - 28 Ocak 2016,Perşembe
Bansko Kayak Turu Özel Otobüs 3 gece (149.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 10 Şubat 2016,Çarşamba - 14 Şubat 2016,Pazar
Borovets Kayak Turu Özel Otobüs 4 gece (229.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 13 Şubat 2016,Cumartesi - 18 Şubat 2016,Perşembe
Bansko Kayak Turu Özel Otobüs 3 gece (149.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 24 Şubat 2016,Çarşamba - 28 Şubat 2016,Pazar

İstanbul için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

21 Kas 2015
Gezi Notu

BALAT MACERASI

Bugüne kadar gittiğim her yerde bir güzellik bulmaya çalışmıştım. İstanbul gibi büyük metropollerde insan ruhu kirlenir. Özünde ne kadar iyi biri olursan ol, evinden dışarı adımını attığın anda İstanbul seni canavarlaştırır bazen. Karşılaştığın her insan, insanlıktan nasibini almamış gibi gelir. Oysa bilirsin, onlar da evlerine döndüklerinde, muhtemelen dünyanın en iyi... daha fazla

BALAT MACERASI
Ebru H
Bronz Yazar
10 Kas 2015
Gezi Notu

TATLI BİR MOLA: PELİT ÇİKOLATA MÜZESİ

Pelit Çikolata Müzesi’ni hiç duydunuz mu? İstanbul Esenyurt'ta yer alan çikolata müzesine gittik. Giriş ücreti 20 TL idi ve gittiğinizde 1 paket çikolata ikram ediyorlar. Aynı zamanda müzede ikramlar da var. Pelit çikolata fabrikasının yanı sıra içinde müze, restoran ve kafesi bulunmaktadır. Haftanın tüm günleri müze, ziyarete açık. Burası her şeyin çikolatadan... daha fazla

TATLI BİR MOLA: PELİT ÇİKOLATA MÜZESİ
serap selçuk
Gold Yazar
05 Kas 2015
Gezi Notu

İSTANBUL’DA ŞEHİRDEN KAÇIŞ YERLERİ: HEYBELİADA

Canınız gezmek mi istedi, şöyle temiz hava alıp, biraz da deniz diyorsanız doğru rotanız Adalar olsun... Anadolu yakasında adalara gitmek için bir çok seçenek var, biz Kartal iskelesini tercih ediyoruz. Sıradaki feribotta, açık alana kuruluyoruz. Biraz deniz manzarası, rüzgarın sesi, martının sesi derken adalardan Heybeli'yi seçiyor ve iniyoruz. İLK DURAĞIMIZ... daha fazla

İSTANBUL’DA ŞEHİRDEN KAÇIŞ YERLERİ: HEYBELİADA

24 Eki 2015
Galeri
İstanbul'un Darağacında Sallandırılan Maymunları
İstanbul'un Darağacında Sallandırılan Maymunları

3. Murat devrinde, İstanbul’da kedi, köpek dışında yeni bir evcil hayvan trendi baş gösterdi.
Fotoğraf: https://tr.wikipedia.org/ 
 

İstanbul'un Darağacında Sallandırılan Maymunları
İstanbul'un Darağacında Sallandırılan Maymunları

Yavuz Sultan Selim’in başlattığı Kuzey Afrika seferleriyle beraber, buradaki illerden çok sayıda maymun İstanbu’a getirilmiş.

Fotoğraf: https://commons.wikimedia.org
 

İstanbul'un Darağacında Sallandırılan Maymunları
İstanbul'un Darağacında Sallandırılan Maymunları

Maymunların irileri Kuzey Afrika’dan getirildikten sonra, İstanbul’da gemiciler tarafından eğitilip, gemilerde gözcü olarak kullanılıyormuş.

Fotoğraf: http://www.mike2.com
 

İstanbul'un Darağacında Sallandırılan Maymunları
İstanbul'un Darağacında Sallandırılan Maymunları

Dönemin zenginliğininde etkisiyle, gözetleme için eğitilen maymunlar, dükkanlardan satın alınıp evcil hayvan yapılmaya başlanmışlar.

Fotoğraf: http://www.garipamagercek.net
 

İstanbul'un Darağacında Sallandırılan Maymunları
İstanbul'un Darağacında Sallandırılan Maymunları

Maymuncu dükkanları bugünkü Şişhane tarafında, Sokullu Mehmet Paşa Camisi’nin yanındaymış.

Fotoğraf: http://www.hotelfinderinturkey.com/ 
 

İstanbul'da Darağacında Sallandırılan Maymunlar

3. Murat devrinde, İstanbul’da kedi, köpek dışında yeni bir evcil hayvan trendi baş gösterdi.
Fotoğraf: https://tr.wikipedia.org/ 
 

Emir Ergin
Gold Yazar
21 Eki 2015
Gezi Notu

KARAKÖY'DE GÖRÜLECEK 10 YER

Bazen hafta sonu ne yapacağız diye düşünürüz.  Hatta İstanbul’da yaşayanlar dahi bunu söyleyebilir.  Sanki tüm İstanbul’u gezmişiz gibi bir şey bulamaz ve eve kapanırız. Aslında yapacak çok şey var da biraz da tembelizdir. İstanbul’da bir Karaköy vardır herkese ayrı şeyler ifade eder. Babam yıllarca orda çalıştı. İnşaat malzemeleri satıyordu. Aklımda tek kalan cadde... daha fazla

KARAKÖY'DE GÖRÜLECEK 10 YER
Ozge Sezginer
Editör
17 Eki 2015
Etkinlik
23 Ekim 2015,Cuma

Bill Frisell Music for Strings

Klarnet eğitimi aldığı yıllarda radyoda keşfettiği blues ve soul klasiklerine duyduğu ilgiyle gitara yönelen Bill Frisell, caz tarihine adını yazdırmış yüzyılımızın en önemli müzisyenlerindendir. Berklee Müzik Okulu'nda Jim Hall'un öğrencisi olma şansını yakalayan sanatçı, kısa zamanda yeteneğini göstererek cazın önemli plak firması ECM'in stüdyo gitarcısı oldu.... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
16 Eki 2015
Etkinlik
17 Ekim 2015,Cumartesi

Oktoberfest 2015

Münih’in meşhur Oktoberfest’ini kutlayınız ve Oktoberfest’in atmosferini Boğaz’da geleneksel Bayern yemekleri ile birlikte enfes Alman birasının tadını çıkararak yaşayınız.       çadır müzik gruplarının en iyilerinden biri olan “Happy Bavarians” hoşsohbet atmosfer ile birlikte tipik Bayern dansları ve oyunları muhteşem ödüller Sizleri bekliyor.... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
15 Eki 2015
Etkinlik
16 Ekim 2015,Cuma

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öncülüğünde beşinci yılına giren festivalin bu yılki ana teması “ayrımcılık.” Hiç de yabancısı olmadığımız bir konu. Festivalin yıldızı Emin Alper’in tam da bu konuya değinen, ilk defa izleme şansı bulacağımız filmi ‘Abluka’. ‘Tepenin Arında’da Kürt sorunu, erkeklik krizi, homososyal ilişkiler gibi konuları özgün bir anlatımla ele... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
15 Eki 2015
Etkinlik
15 Ekim 2015,Perşembe

40 Metre 4 Duvar 8 Küp

40 metre uzunluğundaki alan birbirine bitişik 8 farklı odaya bölünerek, her bir odada 8 farklı sanatçının kendi sanatsal üretimini anlatan ve izleyiciye yeni bir deneyim yaşatacak mekanlara dönüşüyor. Bu sekiz oda veya küpten birbirine geçiş tek bir kapıyla gerçekliyor ve izleyici bu kapıları takip ederek sergiyi gezme, projeleri deneyimleme fırsatına sahip oluyor... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
15 Eki 2015
Duyuru

İstanbul'un kayıp adası gün yüzüne çıkıyor

İstanbulda  Maltepe sahilinden 700 metre uzaklıkta bulunan  "kayıp adası" Vordonisi tarihi ada, Maltepe Belediyesi'nin desteğiyle gün yüzüne çıkarılıyor. 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde üzerinde inşa edilen manastır ve rahipleriyle birlikte battığı biliniyor. Vordonisi  Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Sivri ve... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
14 Eki 2015
Etkinlik
14 Ekim 2015,Çarşamba

Karanlıkta futbol

Etkinlik, her gün saat 10:00'dan sonra 30'ar dakika arayla yapılmaktadır. Pazar günleri seanslar saat 12:00'da başlamaktadır. Son seans tüm günler için 19:00'dır. - Maç tamamen zifiri karanlıkta oynanır.- Taç, korner, devre arası yoktur.- Süre 10 dakikadır.- Hakem düdüğünü duymadan oyuna başlanmaz.- Kural ihlali takımın hanesine yazılır. 3 kural ihlali bir penaltı ile... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
14 Eki 2015
Etkinlik
14 Ekim 2015,Çarşamba

Dünyadan Bir Köşe

14-28 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da ilk kez gerçekleşecek olan Dünyada Bir Köşe Festivali dans, tiyatro ve müzik gösterilerinden oluşan, yakın coğrafyalarda üretim yapan ancak birbirinin işlerini izleme, tecrübe etme ve aynı sahneyi paylaşarak diyalog geliştirme şansı bulamayan sanatçıları bir araya getiriyor. Festivalin yapımcılığını performans sanatları... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
13 Eki 2015
Etkinlik
22 Ekim 2015,Perşembe

Kara Hafta Festivali

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü polisiye romanı yazarlarından Agatha Christie de 1926-1932 yılları arasında birçok kez İstanbul’da, Pera Palace Hotel’de konaklamış. Hatta, 'Orient Ekspress’te Cinayet'i, ziyaretlerinden biri esnasında 411 numaralı odasında yazdığı rivayet edilir. Bu münasebetle, Pera Palace Hotel Jumeirah, ünlü yazarın doğumunun 125. yılı şerefine 'Kara... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
12 Eki 2015
Etkinlik
14 Ekim 2015,Çarşamba

Alman Sineması Günleri Başlıyor

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisi kapsamında Alman sinemasının önemli yapımlarını ağırlıyor! 20. yüzyılın en büyük sanat ağı ZERO’nun enerjisini S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi galerilerine taşıyan “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisine paralel olarak gerçekleşecek SSM Alman Sineması Günleri,  II. Dünya Savaşı sonrasındaki yıkım ve olumsuzluk... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
12 Eki 2015
Etkinlik
16 Ekim 2015,Cuma

Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni

Abdi İbrahim Otsuka’nın katkılarıyla hazırlanan ve şizofreni konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen ‘Görmezden Gelmeyelim - Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi, 16-25 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da, 5-15 Kasım tarihleri arasında ise Ankara’da ziyaretçilerle ücretsiz olarak buluşacak. Konunun uzmanları tarafından hazırlanan zengin... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
10 Eki 2015
Etkinlik
10 Ekim 2015,Cumartesi

Sanatçı ve Zamanı

Şehrin modern sanat algısını şekillendiren İstanbul Modern'deki sergide 136 sanatçının işlerinden oluşan Sanatçı ve Zamanı, sanat eserinde zaman kavramının oluşması ve yitirilmesine farklı bir bakış sunuyor.  Sergiye gidince, "gelip geçicilik çağında yapıtlar ne olarak kalır, kimliği ve varoluşu nedir..?" Sorularını bir kez daha soracak, bu kez düşünmek için zamanın... daha fazla

Ozge Sezginer
Editör
10 Eki 2015
Etkinlik
10 Ekim 2015,Cumartesi

Karanlıkta Diyalog

Sıra dışı bir deneyim için 90 dakikanızı Karanlıkta Diyalog Sergisi'ne ayırın, hayatınızın deneyimini yaşayın! Karanlıkta Diyalog Sergisi sizi parkta dolaşmak, bir caddede karşıdan karşıya geçmek gibi günlük hayat deneyimlerine sokacak; ama tümüyle karanlıkta! Duyularınızı uyandırarak ve farkındalığınızı derinleştirerek. Görme engelli rehberler, dokunarak, koklayarak... daha fazla

Gizem Şahin
Silver Yazar
09 Eki 2015
Gezi Notu

MİNİATURK İSTANBUL

İstanbul gibi bir çok kültüre şahitlik etmiş, onları içine sindirmiş bir şehir de müze gezmek; bana göre dünyanın en keyifli etkinliklerinden biri. Bu şehir de sanat adına, bilim adına o kadar çok eserle karşılaşıyorsunuz ki ''Bu kadar muhteşem eserlere sahip olup, kendimizi nasıl geliştiremeyiz?'', ''Nasıl sanatta ve bilim de dünya devi olamayız!'' diyorsunuz. Tabi... daha fazla

MİNİATURK İSTANBUL

01 Eki 2015
Galeri
İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

"Bir kişinin ölümü trajediyken, bir milyonunki istatistiktir."

Alman yazar Kurt Tucholsky'ye ait olmasına rağmen sıklıkla Joseph Stalin'e atfedilen bu söz, günümüzde yaşanan ve milyonları etkileyen pek çok felakette geçerliliğini kanıtlamaya devam ediyor. 2 Eylül'de, ailesiyle birlikte Yunanistan'a ulaşmak üzere bir botla çıktığı yolculuk Türkiye kıyılarına cansız bedeninin ulaşmasıyla sonuçlanan 3 yaşındaki Aylan'ın fotoğrafı özellikle sosyal medyada insanların gözlerini savaş ve sığınmacılar gerçeğine çevirmesini sağladı.

Fotoğraf: http://www.blazingcatfur.ca/wp-content/uploads/2014/10/Syrian-Kurds-refu...

İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

Ancak Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından itibaren Suriye'den kaçan insanlar her gün gittikçe artan sayılarla başta Türkiye olmak üzere Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır'a geçiş yaptılar. AFAD verilerine göre Türkiye'ye gelen sığınmacıların sayısı 1.6 milyonu aşarken sadece 225 bini kamplarda yaşıyor. Türkiye'ye dağılan sığınmacıların en yoğun şekilde tercih ettiği şehir ise İstanbul.

Fotoğraf: http://amnesty.org.tr/uploads/Images/%C2%A9-bulent-kilic-afp-getty-image...

İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre İstanbul 330 bin sığınmacıyla başı çekerken, İstanbul'u 220 bin sığınmacıyla Gaziantep, 190 bin sığınmacıyla Hatay ve 170 bin sığınmacıyla Şanlıurfa takip ediyor. 

Fotoğraf: http://si.wsj.net/public/resources/images/TU-AE419_0307su_M_201403070523...

İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

Ancak hiçbir şehir bu ölçüde bir ev sahipliğine hazır değil. 2014 tarihli bir haber, adeta bu plansızlığın özeti: Fatih Belediyesi zabıtaları Eminönü'nde dilencilik yapan sığınmacılarla başa çıkamayınca herkesi toplayıp vapura bindirerek Kadıköy'e gönderiyorlar. Ancak Kadıköy Belediyesi de gelen şikayetler üzerine sessiz kalmıyor ve çözümü gelenleri gerisin geriye Eminönü vapuruna bindirmekte buluyor. Aynı gün içinde Kadıköy Eminönü vapur hattındaki 4-5 seferde bu inatlaşma devam etmiş...

Fotoğraf: http://media.vocativ.com/photos/2014/07/syrians_refugees_012035955914.jpg

İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

Dilenen sığınmacı sayısının 3000 olarak belirlendiği İstanbul'da elbette geri kalan daha geniş kesimde insanlar ellerinden gelen işlerden hayatlarını kazanmaya çalışıyorlar. Tekstil, restoran, ayakkabıcılık, turizm ve emlak sektörleri Suriyelilerin iş bulabildiği alanlar. Ancak sigortasız bir şekilde tehlikeli işlerde çalıştırıldıkları ve her zaman yaptıkları işin karşılığını alamadıkları da bir gerçek... Çocuk işçiler ve kadınların fuhuşa zorlanması gibi konular da sığınmacı gerçeğinin genellikle görmezden gelinen bir başka yüzü.

Fotoğraf: http://www.haaretz.com/polopoly_fs/1.634512.1419947053!/image/3924858334...

İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

"Bir kişinin ölümü trajediyken, bir milyonunki istatistiktir."

Alman yazar Kurt Tucholsky'ye ait olmasına rağmen sıklıkla Joseph Stalin'e atfedilen bu söz, günümüzde yaşanan ve milyonları etkileyen pek çok felakette geçerliliğini kanıtlamaya devam ediyor. 2 Eylül'de, ailesiyle birlikte Yunanistan'a ulaşmak üzere bir botla çıktığı yolculuk Türkiye kıyılarına cansız bedeninin ulaşmasıyla sonuçlanan 3 yaşındaki Aylan'ın fotoğrafı özellikle sosyal medyada insanların gözlerini savaş ve sığınmacılar gerçeğine çevirmesini sağladı.

Fotoğraf: http://www.blazingcatfur.ca/wp-content/uploads/2014/10/Syrian-Kurds-refu...

01 Eki 2015
Galeri
İstanbul'un Sokak Lezzetleri

İstanbul’da sokak lezzeti dendiğinde akla gelen ilk şeydir simit. Evet pastane ve fırınlarda satılsa da birçok kişi sokak simidini daha çok sever. Geleneklerin en güzeli de simidi vapurda yerken martılara da atmak. İstanbul’u İstanbul yapan değerlerden belki de...

Fotoğraf: foodstaycation.wordpress.com

İstanbul'un Sokak Lezzetleri

Kokoreç! Seveni de çok sevmeyeni de... Fakat İstanbul sokaklarında akşamların bir vazgeçilmezi. Kimi yerlerde kokoreç yemek için uzun kuyruklar olduğu bile görülüyor. Sevenler için beklemeye değecek bir lezzet olduğu kesin.

Fotoğraf: turkishtravelblog.com

İstanbul'un Sokak Lezzetleri

Kumpir denince akla gelen ilk yer Ortaköy mutlaka. Sokakta sıralanmış kumpircilerin arasından geçerken canınızın çekmemesi mümkün değil. Bir de kumpiri harika boğaz manzarasına karşı yemek, vazgeçilmez keyiflerden.

Fotoğraf: www.wanderingeducators.com

İstanbul'un Sokak Lezzetleri

Eminönü’nde sıralanmış balık-ekmek tezgahları adeta diyet bozduracak cinsten. Zaten kokusu uzaktan gelmeye başladığı andan itibaren gelir bir yeme hissi. Turistlerin de en çok tercih ettiği lezzetlerden...

Fotoğraf: cemsclubbudapest.com

İstanbul'un Sokak Lezzetleri

Kestane yalnızca kışın var olan sokak lezzetlerden. Taksim’de İstiklal Caddesi boyunca o kadar sık rastlayacaksınızdır ki birinden yemeden geçmek pişmanlık uyandıracaktır. Mis kokusu da cabası tabii ki..

Fotoğraf: omnivorescookbook.com

İstanbul'un Sokak Lezzetleri

İstanbul’da sokak lezzeti dendiğinde akla gelen ilk şeydir simit. Evet pastane ve fırınlarda satılsa da birçok kişi sokak simidini daha çok sever. Geleneklerin en güzeli de simidi vapurda yerken martılara da atmak. İstanbul’u İstanbul yapan değerlerden belki de...

Fotoğraf: foodstaycation.wordpress.com

31 dak önce
Galeri
Basın Özgürlüğü Konusunda Sınıfta Kalan Ülkeler

CPJ'nin raporuna göre; Türkiye, İran, Çin ve daha birçok ülkede 232 gazetecinin şu an hapiste olduğu belirtiliyor.

Fotoğraf: https://pixabay.com/tr/hapis-tutukland%C4%B1-tutuklama-ceza-983153/

Türkiye
Türkiye

Sadece resmi olarak tutuklanan gazetecilerin 100'ü geçtiği Türkiye hapishanelerinde, bir o kadar da freelance çalışan gazeteci tutuklu.

Fotoğraf: http://www.buzzfeed.com/miriamberger/10-countries-with-the-most-imprison...

İran
İran

Her ne kadar nükleer anlaşma ile birlikte birçok gazeteci bırakılsa da İran, gazeteci tutuklama konusunda başı çeken ülkeler arasında.

Fotoğraf: http://www.buzzfeed.com/miriamberger/10-countries-with-the-most-imprison...

Çin
Çin

Çin, sürekli uyguladığı baskı ve sansür politikası ile yüzlerce gazeteciyi içeri almış ve sansür uygulamıştır. Fotoğrafta görülen gazeteci Chen Youngzhou, Ekim ayında gözaltına alındı.

Fotoğraf: http://www.buzzfeed.com/miriamberger/10-countries-with-the-most-imprison...

Eritre
Eritre

Basın özgürlüğü bakımından Afrika'nın en sicili kabarık ülkesi olan Eritre, gazetecileri yargılamadan direkt hapsetmesi ile nam salmış bir ülke.

Fotoğraf: http://www.buzzfeed.com/miriamberger/10-countries-with-the-most-imprison...

Basın Özgürlüğü Konusunda Sınıfta Kalan Ülkeler

CPJ'nin raporuna göre; Türkiye, İran, Çin ve daha birçok ülkede 232 gazetecinin şu an hapiste olduğu belirtiliyor.

Fotoğraf: https://pixabay.com/tr/hapis-tutukland%C4%B1-tutuklama-ceza-983153/

Özlem Mete
Editör
53 dak önce
Duyuru

Moskova’da yoğun kar yağışı

Moskova’da yoğun kar yağışı nedeniyle uçuşların iptal olduğu bildirildi. Üç uluslararası havaalanında iptal edilen uçak sefer sayısının 150’ye yükseldiği açıklandı. Meteoroloji uzmanlarına göre kar yağışının süreceği ve kar kalınlığının 5-12 santimetre yükselmesi bekleniyor. (Tourexpi)

Özlem Mete
Editör
1 saat önce
Söyleşiler

Sema Taştan Çelepci: “Los Angeles’ta araba kiralamak bizim için en mantıklı hareket oldu”

Sevgili Sema Taştan Çelepci, Gezimanya ile son seyahati olan Los Angeles gezisinin detaylarını paylaştı. Los Angeles ile ilgili merak ettiklerinize bu keyifli söyleşiden ulaşabilirsiniz.

Sema Taştan Çelepci: “Los Angeles’ta araba kiralamak bizim için en mantıklı hareket oldu”

Özlem Mete
Editör
1 saat önce
Duyuru

Türkiye ile Rusya arasında flaş vize kararı

Rusya Dışişleri Bakanı’nın, Türkiye ile Rusya arasında vize serbestisinin 1 Ocak'tan itibaren askıya alınacağını açıkladığı bildirildi. İki ülke arasındaki siyasi gerilimin halen devam ettiği belirtiliyor. Rusya Turizm Ajansı Başkanı’nın ise "Türkiye ile Rusya arasındaki turizm faaliyeti görünür şekilde durdu" sözlerini söylediği ifade ediliyor. (NTV)

Özlem Mete
Editör
2 saat önce
Söyleşiler

Kevser’in Mutfağı: “Türkiye’nin hatta dünyanın en iyi restoranı, insanın kendi mutfağıdır”

Kevser Hanım, Kevser’in Mutfağı isimli blogunda yemek tarifleri ve mutfakla ilgili püf noktaları paylaştığını belirtiyor. 2008 yılında eşinin desteğiyle açtığı blogu gelişmiş ve Tabule Dergi isimli yemek ve yaşam içerikleri barındıran bir dergi de çıkarmaya başlamış. Gelin Kevser Hanım’ın hikâyesini kendisinden dinleyelim…

Kevser’in Mutfağı: “Türkiye’nin hatta dünyanın en iyi restoranı, insanın kendi mutfağıdır”
Özlem Mete
Editör
4 saat önce
Etkinlik
5 Ağustos 2015,Çarşamba

"Sanatçı ve Zamanı" İstanbul Modern'de

“Sanatçı ve Zamanı” adlı koleksiyon sergisi, İstanbul Modern’de ziyaretçilerini kabul etmeye devam ediyor. Sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağın vurgulandığı sergide geçmişten geleceğe farklı zamanla inceleniyor. Serginin çıkış noktasının; Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında”... daha fazla

Bigbro
Gezgin
5 saat önce
Gezi Notu

AMSTERDAM'DA HAFTASONU

Kız arkadaşım ile Havana’ya KLM ile gitmeye karar verdiğimizde aktarma ile vakit kaybedeceğimize yolculuk öncesi 1 gece, İstanbul’a dönüşte de 2 gece 3 gün Amsterdam’da kalmaya karar verdik. Şehir merkezinin karmaşasından biraz uzak olmak için havalimanına araç ile 20 dakikalık mesafedeki ve etrafı genelde meskenlerle çevrili Hilton Amsterdam’ı tercih ettik. Ucuz ve... daha fazla

AMSTERDAM'DA HAFTASONU
Özlem Mete
Editör
6 saat önce
Duyuru

ABD'de Black Friday başladı

ABD’de Black Friday çılgınlığının başladığı ve binlerce kişinin indirimli mağazalara akın ettiği bildirildi. Şükran Günü yemeğinden sonra soluğu mağazalarda alan insanlar, beğendikleri ürünleri yarı fiyatına aldılar. Amerika’da her yıl Şükran Günü gecesinde, birçok mağaza ve online alışveriş sitesinin özel indirimler uyguladığı biliniyor. Hafta sonu da devam... daha fazla

6 saat önce
Galeri
Balonlara Gözlerini Açmak
Balonlara Gözlerini Açmak

Müebbet hapse mahkum edilseniz ne hissederdiniz? Peki doğar doğmaz hapse atılsaydınız? David Vetter, Teksas'ta yaşayan Vetter ailesinin 3. çocuğu. 1971 yılında dünyaya gelen David, SCID (ağır bağışıklık sistemi hastalığına)'e sahipti. Bu nedenle hayatını bir balon içinde geçirmek zorundaydı.

Fotoğraf: http://i2.mirror.co.uk/

Balonlara Gözlerini Açmak
Balonlara Gözlerini Açmak

21 Eylül 1971’de Texas Çocuk Hastahanesi’nde doğduktan tam 20 saniye sonra, ölene kadar hayatını sürdüreceği bir balonun içine konuldu.

Fotoğraf: http://cbsnews2.cbsistatic.com/

Balonlara Gözlerini Açmak
Balonlara Gözlerini Açmak

Aslında ailenin ilk erkek çocuğu da bu hastalık sebebi ile ölmüş. Ailenin bir kız çocuğu olduktan sonra annenin Vetter’e hamile olduğu ortaya çıkmış. Bu hastalık sadece erkek çocuklarda görüldüğü için, aileye % 50 şansları olduğu söylenmiş.

Fotoğraf: https://dailyfunnyphotos.files.wordpress.com

Balonlara Gözlerini Açmak
Balonlara Gözlerini Açmak

Doktorların, David 2 yaşına gelene kadar hastalığın çözümünü bulabiliriz demeleri üzerine anne, çocuğu doğurmaya karar vermiş.

Fotoğraf: http://www.worldmag.com/

Balonlara Gözlerini Açmak
Balonlara Gözlerini Açmak

NASA tarafından yapılan ve bir dizi balondan oluşan yaşam alanında David büyümeye başlamış. Tam 6 yaşına kadar bu yaşam alanından çıkmamış. Ailesi ile sadece balonlar arkasından konuşabilmiş.

Fotoğraf: http://images.agoramedia.com/

Balonlara Gözlerini Açmak: David Vetter'ın Hayat Hikâyesi

Müebbet hapse mahkum edilseniz ne hissederdiniz? Peki doğar doğmaz hapse atılsaydınız? David Vetter, Teksas'ta yaşayan Vetter ailesinin 3. çocuğu. 1971 yılında dünyaya gelen David, SCID (ağır bağışıklık sistemi hastalığına)'e sahipti. Bu nedenle hayatını bir balon içinde geçirmek zorundaydı.

Fotoğraf: http://i2.mirror.co.uk/

23 saat önce
Galeri
Savaşın Ardından: Olmayan Kollarıyla Hayata Sımsıkı Sarılan Bir Hikaye

Vietnam Savaşı esnasında Amerikan ordusu ormanın derinliklerine kadar Agent Orange-Turuncu Ajan saldı. Ağaçları kurutan, pusuda bekleyen gerillaları yok etmeyi amaçlayan bu gaz en uç noktalara kadar gitti.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/armless-vietnamese-girl-after-the-war-nguyen-vu-phuoc-vietnam/

Savaşın Ardından: Olmayan Kollarıyla Hayata Sımsıkı Sarılan Bir Hikaye

Vietnam bu olaydan fazlaca zarar gördü. Tahminen 4.8 milyon insan bu kimyasaldan etkilendi, yüzbinlercesi hayatını kaybetti ve bu gazdan etkilenenlerin çocukları bir dizi hastalıkla yaşamaya mahkum oldu.

Savaşın Ardından: Olmayan Kollarıyla Hayata Sımsıkı Sarılan Bir Hikaye

Bu yazının konusu olan, yaşayan kurbanlardan biri de Nguyet.

Savaşın Ardından: Olmayan Kollarıyla Hayata Sımsıkı Sarılan Bir Hikaye

Vietnamlı bu genç kız hastalıkla boğuşan pek çok insandan biri. Fakat enerjisi, hayata tutunması ve bitmeyen isteği dikkatleri ona yönlendiriyor.

Savaşın Ardından: Olmayan Kollarıyla Hayata Sımsıkı Sarılan Bir Hikaye

Nguyet kolsuz olarak dünyaya gelmiş. Bu büyük eksiklik ona ayaklarını kullanmayı öğretmiş. Hem de yeğenlerine bakabilecek yeterlilikte.

Savaşın Ardından: Olmayan Kollarıyla Hayata Sımsıkı Sarılan Bir Hikaye

Vietnam Savaşı esnasında Amerikan ordusu ormanın derinliklerine kadar Agent Orange-Turuncu Ajan saldı. Ağaçları kurutan, pusuda bekleyen gerillaları yok etmeyi amaçlayan bu gaz en uç noktalara kadar gitti.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/armless-vietnamese-girl-after-the-war-nguyen-vu-phuoc-vietnam/