Lviv Opera Binası

Lviv’de ziyaret edebilmesi gereken ilk yerler arasında Opera Binası gelir. Burası hemen hemen haftanın her günü mutlaka bale, konser, opera veya tiyatroya ev sahipliği yapan Avrupa’nın en iyi opera binalarından biri. Ayrıca cepheleri heykellerle donatılmış ve farklı mimari tarzlara ait yansımaları rahatlıkla ayırt edebileceğiniz Opera Binası’nda dünyaca ünlü oyunlar da sık sık sergileniyor.

Buranın ismi aslında Lviv Ulusal Akademik Opera, Bale ve Tiyatro Merkezi. 1900’de inşa ediliyor ancak Lviv’de opera performansları 18. yüzyılın sonlarından beri düzenleniyordu.

Bu Opera Binası’nın ayrıca ünlü bir hikayesi de var. 1895 yılında Lviv’de bir opera binası yapımı için yarışma düzenlenir. En iyi proje sahibi seçilen Zygmunt Gorgolevski adında bir mimar projeyi nehrin üstüne inşa etmeyi planlar ve büyük tepki alır. Bu tepki binanın sağlamlığına dair yaşanan kuşkudan doğar. Bunun üzerine şehirde dedikodular dolaşsa da Opera Binası sağlam temeller üzerine kurulur. Fakat binanın yapımı biter bitmez mimar Zygmunt Gorgolevski hayatını kaybetmiştir.

Üzerinden yüzyıl geçmiş olmasına karşın bina hala sapasağlam duruyor. Binanın iç dekorasyonu oldukça çeşitli. Resim, rölyef süsleri, mozaikler, mermer ve altın detaylar oldukça çarpıcı bir atmosfer yaratıyor. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken dünyanın en iyi tiyatro ve opera binasının bu eşsiz güzelliğine şahit olmalısınız. Seyahatiniz sırasında bir gösteri varsa mutlaka katılmalısınız. Gösteri takvimine Opera Binası’nın oldukça kullanışlı olan web adresinden ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi günleri dışında her gün açık olan binayı 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet fiyatı ise yetişkinler için bir saatlik rehberli tur 80 Grivna’dır.

Adres:28 Svobody Avenue, Lviv 79008

Yol Tarifi: Svobody Caddesi’nde yer alan Opera Binası’na 33 numaralı troleybüsle veya 3N, 4N, 5N,5A, 46, 53 ve 114 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Monument to Inventors of Petroleum Lamp