Panama'nın Ulaşılması Zoru, Bocas Del Toro

Kosta Rika’nın Limon kentine indiğimiz gibi burada bizi bekleyen aracımıza binerek, Panama’nın Bocas del Toro kentine doğru hareket ediyoruz. Limon havaalanından Panama sınırı karayolu ile yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

Yolda akşam romu fazla kaçırmış birinin aracını uçtuğu nehirden çıkarmaya çalışıyorlardı…

Sınırdan Geçiş ve Limana Varış

1,5 saat sonrasında sınıra geldik. Hayatımda gördüğüm en garip sınır geçişiydi. İki ülkeyi ayıran bir nehrin üstünde artık kullanılmayan bir demiryolu köprüsü var. Valizlerinizle bu köprüyü yürüyerek geçiyorsunuz.

Geçiyorsunuz ama köprü üzerinde bir insanın rahatlıkla sığabileceği delikler var. Bir nevi sırat köprüsü yani…

Sınırı geçtikten sonra yine 1 saatlik bir kara yolculuğu ile bizi Bocas Del Toro adasına götürecek küçük teknelerin olduğu limana ulaştık. Bunlar küçük ama oldukça hızlı tekneler.

Tekneler ile yapacağımız yolculuk ise yaklaşık 45 dakika sürüyor. Ancak oldukça keyifli bir yolculuk. Suyun üzerindeki ahşap bacaklar üzerine kurulmuş evler çok güzel görüntüler sunuyor.

"Bocas Del Toro" boğanın ağzı anlamına geliyor. Bu bölgede yaşayan etnik gruplara ise Ngöbe ve Bugle isimleri veriliyor.

TV ile pek aram yok. Hiç seyretmedim ama kalacağım adanın yakınında Acun'un çektiği Survivor adlı programın da çekimleri yapılıyormuş…

Kaplumbağa Plajı'nda Konaklama

Ve kalacağım otel Playa Tortuga göründü. Direkt iskelesine yanaşıyoruz.

"Playa Tortuga" Kaplumbağa plajı anlamına geliyor. Plaja bu ismin verilmesinin sebebi bu koyun Karayip deniz kaplumbağalarının üreme bölgesi olması.

Bocas del Toro, Panama’daki ulaşılması en zor yerlerden biri. Ama Karayip sahillerindeki en güzel plajlara sahip olduğu söyleniyor. Bu nedenle bölgede çok lüks tesislere rastlamak mümkün.

Yerel Biraları Keşfetme

Odama yerleştiğim gibi doğruca sahile iniyorum. Oldukça huzurlu ve sakin bir bölge. Sahilde manzaraya karşı biralarla dünya turuma kaldığım yerden devam ediyorum. Panama birası çok hafif ve kolay içimli bir bira…

Bu güzeldi ama:)

Bu Panama biraları bana çok light geldi ya da Efes bizi sert biraya alıştırdı bilemiyorum.

Bocas del Toro çevresindeki diğer adalara da deniz taksi ile ulaşmak mümkün. Bu bölgede yapılacak alternatifler arasında surf, dalış, snorkeling, yoga en popüler seçenekler.

Biz bu adada bir gece konakladıktan sonra Panama’nın başkenti Panama City’ye gitmek üzere bölgeden ayrılıyoruz.