Google+

Arama formu

PANAMA'NIN ULAŞILMASI ZORU, BOCAS DEL TORO

Kosta Rika’nın Limon kentine indiğimiz gibi burada bizi bekleyen aracımıza binerek, Panama’nın Bocas del Toro kentine doğru hareket ediyoruz. Limon havaalanından Panama sınırı karayolu ile yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

Yolda akşam romu fazla kaçırmış birinin aracını uçtuğu nehirden çıkarmaya çalışıyorlardı…
Bocas del Toro

1,5 saat sonrasında sınıra geldik. Hayatımda gördüğüm en garip sınır geçişiydi. İki ülkeyi ayıran bir nehrin üstünde artık kullanılmayan bir demiryolu köprüsü var. Valizlerinizle bu köprüyü yürüyerek geçiyorsunuz.
Bocas del Toro-1

Geçiyorsunuz ama köprü üzerinde bir insanın rahatlıkla sığabileceği delikler var. Bir nevi sırat köprüsü yani…

Bocas del Toro bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Sınırı geçtikten sonra yine 1 saatlik bir kara yolculuğu ile bizi Bocas Del Toro adasına götürecek küçük teknelerin olduğu limana ulaştık. Bunlar küçük ama oldukça hızlı tekneler.
Bocas del Toro-2

Tekneler ile yapacağımız yolculuk ise yaklaşık 45 dakika sürüyor. Ancak oldukça keyifli bir yolculuk. Suyun üzerindeki ahşap bacaklar üzerine kurulmuş evler çok güzel görüntüler sunuyor.
Bocas del Toro-3

Bocas del Toro-4

Bocas del Toro şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz J and H Garden Cabinas güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casa Oceana - Sleeps up to 6, The Palmyra, Villa F&B. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hostal Caribe, Aparthotel El Montecarlo, Good Times gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Coconut Hostel, Hostal Buena Vibra, Hostal Camping La Y Griega tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bocas del Toro aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

"Bocas Del Toro" boğanın ağzı anlamına geliyor. Bu bölgede yaşayan etnik gruplara ise Ngöbe ve Bugle isimleri veriliyor.
Bocas del Toro-5

TV ile pek aram yok. Hiç seyretmedim ama kalacağım adanın yakınında Acun'un çektiği Survivor adlı programın da çekimleri yapılıyormuş…
Bocas del Toro-6

Ve kalacağım otel Playa Tortuga göründü. Direk iskelesine yanaşıyoruz.
Bocas del Toro-7

"Playa Tortuga" Kaplumbağa plajı anlamına geliyor. Plaja bu ismin verilmesinin sebebi bu koyun Karaip deniz kaplumbağalarının üreme bölgesi olması.
Bocas del Toro-8

Bocas del Toro, Panama’daki ulaşılması en zor yerlerden biri. Ama Karaip sahillerindeki en güzel plajlara sahip olduğu söyleniyor. Bu nedenle bölgede çok lüks tesislere rastlamak mümkün.
Bocas del Toro-9

Odama yerleştiğim gibi doğruca sahile iniyorum. Oldukça huzurlu ve sakin bir bölge. Sahilde manzaraya karşı Biralarla dünya turuma kaldığım yerden devam ediyorum.  Panama birası çok hafif ve kolay içimli bir bira…
Bocas del Toro-10

Bu güzeldi ama:)
Bocas del Toro-11

Bu Panama biraları bana çok light geldi ya da Efes bizi sert biraya alıştırdı bilemiyorum.
Bocas del Toro-12

Bocas del Toro çevresindeki diğer adalara da deniz taksi ile ulaşmak mümkün. Bu bölgede yapılacak alternatifler arasında surf, dalış, snorkeling, yoga en popüler seçenekler.

Biz bu adada bir gece konakladıktan sonra Panama’nın başkenti Panama City’ye gitmek üzere bölgeden ayrılıyoruz.
Bocas del Toro-13