Kosta Rika Mutfağı

Kosta Rika’da pirinç temel besin kaynağıdır. Örneğin, “Gallo Pinto" yemeği fasulye ve kızarmış pirincin karıştırılmasıyla yapılan yemeklerdendir. Bir diğer pirinç ile yapılan yemek pilav, fasulye, balık veya tavuk etinin karıştırılmasıyla hazırlanır. Salata ve kızarmış sebzeler ile servis edilir. Malzeme çeşitliliğine göre çeşitli adlarla isimlendirilir.

Kosta Rika geleneksel yemekleri genellikle tavuk ya da balık ile pişirilir ve sebzeyle servis edilir. Kırmızı et tüketimi de yaygındır. "Picadillo", et, domates, patates, soğan ve çeşitli baharatlarla pişirilir.

Kahvaltıda bir çanak içerisinde "natilla" adı verilen denilen ekşi krema, yumurta (pişmiş) ve kızarmış muz ile birlikte "Gallo Pinto"dan (siyah fasulye ile karıştırılmış pirinç) oluşur. Genellikle yanında bir fincan kahve veya taze sıkılmış meyve suyu içilir.

Öğle yemeklerinde et ya da balığın yanında Casados ​​(fasulye, pirinç), salata, kızartılmış muz (plantains), beyaz peynir ve mısır tortillası yenir. Gallo Pinto ile Casado arasındaki fark Casado'da, pirinç ve fasulyenin karışık olmamasıdır.

Kosta Rika’nın akşam saatleri için tipik ana yemeği “Arroz con pollo”dur. Tavuk ve pirinçle hazırlanan bu yemeğin yanında genellikle tatlı mor patates (camote) ya da yer elması ve patates benzeri olan “yuca” tüketilir. Aynı sebzeler deniz ürünleriyle hazırlanan yemeklerin yanında da tercih edilir.

Kosta Rika halkı kimi zaman yemek öncesinde ya da yemek aralarında küçük atıştırmalıklar tüketir. Buna kendi dillerinde “bocas” derler. Tortilla cips ya da siyah fasulye yenir.

Kosta Rika mutfağının pirinçten sonra bir diğer vazgeçilmezi mısırdır. Mısır tortillası dışında da pek çok şey hazırlanır. "Tamale plantains" bunlardan biridir. Muz yaprakları içerisine konulan mısır hamurunun pirinç, fasulye, çeşitli sebze ve et ilavesiyle sarılarak hazırlanan bir yemektir. Mısır çorbası olan “Pozol” ve mısırdan yapılan krep olan “chorreadas” bunlardandır.