Santa Teresa

Santa Teresa Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Kosta Rika’nın Puntarenas Bölgesi’nde bulunan Santa Teresa başkent San Jose’ye 150 kilometre uzaklıktadır. Küçük fakat hızla büyümekte olan bu kent tıpkı diğer sahil kenti Nicoya gibi balıkçılığın geliştiği bir yer olmasıyla ünlüdür.

Bölgedeki diğer üretim faaliyetleri ise hayvancılık ve tomrukçuluktur. Son yıllarda popülerliğini artırmaya başlayan ve gitgide daha da tercih edilen lokasyonlardan birisi olan Santa Teresa’nın turistler tarafından keşfi 1990’ların başına rastlamaktadır. Altın ve gri karışımı kumsalları, gelişmiş sörf imkânları ve rahatlatıcı atmosferiyle nam salmış Santa Teresa’da dünyanın farklı yerlerinden gelen pek çok aşçı bulunmaktadır. Pek çok şık restoranın bulunduğu bölgenin bir diğer özelliği ise bölge içi ve çevresi ile gelişmiş ulaşım ağıdır. Santa Teresa’dan Cobano, Montezuma, Mal Pais gibi yerlere ulaşım mümkündür. Ayrıca buradan gelen günübirlik ziyaretçiler de bulunmaktadır. Her bütçeye uygun konaklama imkânının bulunduğu kente ulaşmak için pek çok ziyaretçi San Jose üzerinden Tambor’a aktarmalı uçuş seçeneğini tercih etmektedir. Tambor’dan Santa Teresa’ya ulaşım ise havaalanından hareket eden servisler aracılığıyla yaklaşık 45 dakikadır.

Santa Teresa’da Yapmanız Gerekenler 

Santa Teresa dendiğinde akla ilk gelenler sörf ve eko-turizmdir. Dolayısıyla buraya geldiğinizde yapmanızın tavsiye edileceği iki şey bunlar olacaktır. Cabo Blanco Doğa Koruma Alanı burada mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. ATV motor kiralayarak 30 dakikada gidiş imkânının bulunduğu bu koruma alanı yeşilin bin bir çeşit tonuna ev sahipliği yapmaktadır. Santa Teresa’nın bir diğer meşhur özelliği ise kendisine hayran bırakan sahil şeridi olacaktır. Oldukça etkileyici bir manzaraya sahip olan bu sahil şeridinde sörf hizmeti de veren pek çok hostel konumlanmıştır. Ayrıca Kosta Rika’nın en meşhur sörf alanlarından birisi olarak kabul edilen “Suck Rock” da yine buradadır. Her daim büyük dalgaları ile meşhur bu kısmın hemen yakınında ise beyaz kumlarıyla meşhur La Lora Kumsalı bulunmaktadır. La Lora özellikle fotoğraf sevdalıları için idealdir. Çünkü eşsiz günbatımı manzarası ve mavi ile beyazın iç içe geçtiği büyüleyici renkleriyle görenlere adeta “Cennet burası olmalı” dedirtir.


 
Santa Teresa aynı zamanda bir sörf diyarı olduğundan hemen hemen her yerde sörf ekipmanı kiralayabileceğiniz dükkânlara rastlamanız mümkündür. 24 saatlik kiralama bedelinin yaklaşık 10 dolar civarında olduğu kentte ayrıca eğitmen gözetiminde sörf yapma imkânı da sunulmaktadır. Buranın bir diğer meşhur şeyi ise restoranlarıdır. Dünyaca ünlü pek çok şefi mutfağında ağırlayan bu restoranlarda özellikle balık çeşitlerini tadın. Zira bir balıkçı kentindesiniz. Bunun yanı sıra kokteyl menüsü de hayli zengin olan Santa Teresa’da kent içerisinde küçük lokantalar ve büfelere uğrayarak yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Eğer lezzetli bir kahvaltı peşindeyseniz bölgenin en popüler kahvaltıcısı The Bakery mutlaka listenizde olsun. Özellikle muffin çeşitleri ve kahveleriyle ön plana çıkan bu küçük kafede nisan ve mayıs aylarında pazartesi geceleri artık bir geleneğe dönüşmüş “ne kadar yiyebilirsen” temalı sınırsız pizza geceleri düzenlenmektedir. 

Santa Teresa’da Konaklama İmkânları 

Santa Teresa’da her bütçeye uygun konaklama imkânı mevcuttur. Bunlardan ilki olan kamp için ise iki farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Zenaidas ismiyle anılan kamp bölgesi sörf bölgesi Playa Santa, Teresa’nın hemen yanı başındadır. Ağaçlarla çevrili Zenaidas’ta ayrıca duş, banyo ve ücretsiz internet erişimi hizmetleri de sunulmaktadır. Bir diğer kamp alanı Sunset Camping ise Playa Santa Teresa’nın güneyine denk düşmektedir. Sörf alanına görece uzaklığından ötürü daha tenha olan bu alanda banyo ve duş imkânının yanı sıra elektrik bağlantısı da mevcuttur. Santa Teresa’da bulunan ve orta bütçeye uygun Hostel Casa Cecilia, El Rey Patricio, Funky Monkey gibi hostel ve otellerin her birinde internet bağlantısı ve kahvaltı servisi sunulmaktadır. Daha lüks denebilecek Red Palm Villas, Flor Blanca, Latitude 10 Exclusive Beach Resort gibi adreslerde ise önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda vardır. Bunlar arasında en popüler olanı Latitude kumsalın tam tepesine kurulmuş romantik tasarımıyla da dikkat çeken bir oteldir. Burada ayrıca gökyüzü manzaralı banyolar, spa servisi, sörf dersleri restoran hizmeti, ücretsiz bisiklet kiralama imkânı ve yoga aktiviteleri de düzenlenmektedir. Ayrıca bungalov evleri şeklinde tasarlanmış Blue Surf Sanctuary bir butik otel olup, açık mutfağı ve kumsal hattı boyunca yürüyüş imkânı sunan lokasyonu ile yine bölgenin sıkça tercih edilen konaklama adreslerinden bir diğeridir.

Santa Teresa ile İlgili

Santa Teresa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa