Kosta Rika Hakkında Temel Bilgiler

Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın İspanyolca’daki anlamı “zengin sahil”dir. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşu olan ülkenin batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Tam da bu sebeplerden, tıpkı adının anlamı gibi zengin sahil şeritlerine ve muhteşem plajlara sahiptir. Doğal güzellikleri sadece bunlarla da sınırlı değildir. Hem bitki hem de hayvansal anlamda nadir görülen türlerle ve şelalelerle dolu doğa parkları ile de öne çıkan bir ülkedir.

19. yüzyılda İspanya’dan bağımsızlığını kazandığında dış dünyaya kapalı ve fakir bir ülke olan Kosta Rika, zamanla Orta Amerika’nın gelişmiş ve çok ziyaret edilen ülkelerinden biri haline geldi. Kendisiyle aynı gelir seviyesindeki ülkelere göre çok daha fazla insani kalkınma gerçekleştirdiği için 2010 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından örnek ülke olarak seçildi. 2011’de ise yine aynı kuruluş tarafından insani kalkınma ve eşitsizlikle mücadele yanı sıra, sürdürülebilir çevre politikaları konularında UNDP'nin örnek gösterdiği bir ülke olmuştur.

Her ne kadar Kosta Rika bir turizm ülkesi olarak anılsa da, ekonomik anlamda kazancının yüzde 55’ini tarımdan sağlanmaktadır. Ülkede hayvancılık da gelişmiştir. Kosta Rika, Orta Amerika’nın en çok süt ürünleri ihraç eden ülkesidir.

Tropikal iklimin etkisiyle Kosta Rika’da yıl boyunca güzel hava yaşanır. Sıcaklık ortalaması 25 derecedir. Yağışın hiç olmadığı dönemde gitmek isteyenler için Aralık-Nisan ayları arası uygundur. Ancak yine de Kosta Rika, yılın her mevsimi ziyaret edilebilecek bir ülkedir. Özellikle Ocak ve Şubat ayında düzenlenen uluslararası festivaller, ülkeye çok fazla turist çekmektedir.