Google+

Arama formu

Avustralya

Avustralya’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar...
Devamı oku
Avustralyalılar son derece sıcakkanlı, açık, rahat ve doğrudan iletişim...
Devamı oku
KANBERRA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 6 MOONAH PLACE, YARRALUMLA, A.C.T. 2600...
Devamı oku
· Yeni Yıl (1 Ocak) · Avustralya Günü (26 Ocak) · Canberra Günü (9...
Devamı oku
Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Hint...
Devamı oku
Avustralya’nın başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney'dir....
Devamı oku
Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları,...
Devamı oku
 Avusturalya’nın resmi dili İngilizce’dir. İngilizce nüfusun yaklaşık...
Devamı oku
Avusturya’da kabul edilen resmi bir din yoktur. Ülke nüfusunun yüzde 61’...
Devamı oku
Resmî kayıtlara göre Avustralya anakarasını gören ilk Avrupalı,...
Devamı oku
Yaz aylarında iç bölgelerde sıcaklıklar yüksektir, kuzey bölgeler ise...
Devamı oku
Avustralya’da iklim okyanus akıntılarının itici gücüne bağlıdır. Kurak...
Devamı oku
Avustralya'nın serbest piyasa ekonomisi vardır. Kişi başına gayri...
Devamı oku
Avustralyalılar açık alanlarda yemek yemeği çok sevdikleri için...
Devamı oku
Ülkede üç adet film festivali yapılmaktadır. Bunlar Adelaide Film...
Devamı oku
Avustralya’nın büyük şehirlerinin hepsinde, birinci sınıf alışveriş...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AUD = 0.00
Priz Tipi Type I240V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 30℃
Şub 29℃
Mar 26℃
Nis 21℃
May 16℃
Haz 13℃
Tem 12℃
Ağu 14℃
Eyl 18℃
Eki 23℃
Kas 26℃
Ara 28℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 24.933.000 / Dili: İngilizce / Para Birimi: Avustralya Doları İklim: Tropikal İklim / Akdeniz İklimi Big Mac Index: 3.74

Avustralya Hakkında Temel Bilgiler

Australia-Kangaroo.jpg

Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Avustralya, 8.617.930 kilometrekarelik karada, 80.920 kilometrekarelik sularda olmak üzere toplam 8.698.850 kilometrekarelik bir alana kurulmuştur. Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır.

Doğal güzellikleri ve biyoçeşitliliği ile Avustralya bir cennettir. Sayısız milli park, koruma alanı ve doğal yaşam alanı vardır. Ülke, tohum güvenliğini korumak açısından çok sıkı yasalar uygulamaktadır.

 

Avustralya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Avustralya’nın başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney'dir. Diğer önemli şehirleri Melbourne, Brisbane, Perth ve Adelaide’dir. Ülkede 6 eyalet vardır: New South Wales (NSW), Queensland (QLD), South Australia (SA), Tasmania (TAS), Victoria (VIC) ve Western Australia (WA)

Avustralya Nerededir?

Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda'dır.

Avusturalya’da Konuşulan Diller

 Avusturalya’nın resmi dili İngilizce’dir. İngilizce nüfusun yaklaşık yüzde 81’i tarafından konuşulmaktadır. Ayrıca ülkede yüzde 12 oranında yerli dilleri konuşulmaktadır. Aborjin yerlilerinin konuştuğu dilin yanı sıra ülkede İtalyanca, Arapça, Yunanca ve Vietnamca da çeşitli azınlık grupları tarafından konuşulmaktadır. 

Avusturalya’da Din ve İnanç

Avusturya’da kabul edilen resmi bir din yoktur. Ülke nüfusunun yüzde 61’lik dilimini Hristiyanlar oluşturmaktadır. Hristiyan nüfusun yüzde 25’lik büyük çoğunluğu ise Katoliktir. Ayrıca ülke nüfusunun yüzde 22’lik kısmı herhangi bir dine mensup değildir.

Avustralya’nın Kısa Tarihi

Resmî kayıtlara göre Avustralya anakarasını gören ilk Avrupalı, Hollandalı kâşif Willem Janszoon'dur. Janszoon Cape York Yarımadası'nı 1606'da görmüştür. 17. yüzyıl boyunca, Hollandalılar tüm batı ve kuzey sahil şeridinin haritasını çıkarmış ve buraları New Holland olarak adlandırmışlardır. Ancak herhangi bir yerleşim yeri kurma çabası göstermemişlerdir.

1770'de James Cook, Avustralya'nın doğu sahillerinde yolculuk yapmış, bölgenin haritasını çıkarmış, New South Wales olarak adlandırdığı bölgeyi Britanya topraklarına kattığını ilan etmiştir. Seferler sonucu yapılan keşifler, kıtanın sömürümü için, hızla mahkûmların ve tutukluların işçi olarak çalıştırıldığı kolonilerin kurulmasını sağlamıştır. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi olan Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki birçok yasal bağlantı, Avustralya'nın 1942 yılında, 1931 Westminister Yasası'nı kabul etmesi ile resmen son bulmuştur. Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki son yasal bağ, 1986 Avustralya Akti ile sona ermiştir.

Avustralya’ya Ne Zaman Gidilir?

Yaz aylarında iç bölgelerde sıcaklıklar yüksektir, kuzey bölgeler ise yazın yağışlıdır. Dolayısıyla buraları ziyaret etmek için bahar ve sonbaharı tercih edilmelidir. Sydney gibi güney bölgelerde ise iklim her mevsim gitmeye elverişlidir. Güney yarımkürede olan Avustralya’da yaz ayları aralık, ocak ve şubat aylarına denk düşer.

Avustralya’ya Nasıl Gidilir?

Avustralya’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Adelaide, Brisbane, Melbourne, Perth ve Sydney’e yapılmaktadır.

Avustralya şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Avustralya’da İklim ve Hava Durumu

Avustralya’da iklim okyanus akıntılarının itici gücüne bağlıdır. Kurak ve nemli dönemler görülür. Yağışların yoğunluğu yıl boyunca büyük farklılıklar gösterir. Genel iklim özellikleri itibariyle tropikal iklim hüküm sürer. Ülkenin güney batısındaki iklim ise Akdeniz iklimi özellikleri gösterir.

Avustralya Ekonomisi

AUD-notes-and-coin_xxl.jpg

Avustralya'nın serbest piyasa ekonomisi vardır. Kişi başına gayri safi yurtiçi hasılası yüksek, yoksulluk oranı ise düşüktür. Avustralya doları; Christmas Adası, Cocos Adaları ve Norfolk Adası dâhil olmak üzere tüm Avustralya'nın para birimi olmasının yanı sıra bağımsız Kiribati, Nauru ve Tuvalu adalarının da para birimidir. Australian Stock Exchange ile Sydney Futures Exchange'in 2006'daki birleşmelerinden sonra Australian Securities Exchange, dünyanın en büyük dokuzuncu borsası olmuştur.

2010 Ekonomik Özgürlük Endeksi'nde üçüncü sırayı alan Avustralya, dünyanın en büyük on üçüncü ekonomisidir ve en yüksek on birinci kişi başına GSYİH'ına sahiptir; bu Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Kanada ve Japonya'dan daha yüksek, ve Amerika Birleşik Devletleri ile aynı sıradadır. 2010 İnsani Gelişme Endeksi'nde ikinci, Legatum'un 2008 Refah Endeksi'nde ilk ve The Economist'in küresel 2005 yaşam kalitesi sıralamasında altıncı sırayı almıştır.

Avustralya Kültürü

Avustralyalılar son derece sıcakkanlı, açık, rahat ve doğrudan iletişim kurmayı seven insanlardır. Son derece eşitlikçi bir toplum olan Avustralya’da sınıf ayrımcılığı ve ırkçılık gibi nahoş pratikler bulunmaz. Bu türden her türlü söz veya hareket tepkiyle karşılanır. Kadın erkek eşitliği toplumsal hayatın her alanında sağlanmıştır. Kurallara uyan, nazik ve saygılı insanlardır. Avustralya’da trafik İngiltere gibi soldan akar. Sosyal hizmetler ve ulaşım gibi altyapı hizmetleri son derece gelişmiştir.

Avustralya Mutfağı

Avustralyalılar açık alanlarda yemek yemeği çok sevdikleri için barbekü, ülkede çok popüler bir aktivitedir. Ülkenin füzyon mutfağı, değerli şefleriyle dünya çapında haklı bir üne sahiptir.

Ülkede Akdeniz iklimi sayesinde hemen her çeşit sebze ve meyve (200 çeşit) yetişmektedir. Çevresindeki adaların ve uzun sahil şeridinin doğal bir sonucu olarak balıkçılığın yaygın olduğu ülke, deniz ürünleri özellikle kabuklu deniz canlıları bakımından oldukça zengindir.

Altın şurup adını verdikleri tatlı bir sos ve güneşte kurutulmuş domates katılarak hazırlanan bir çeşit ekmek olan Dampers, doldurulmuş biftek ve sotelenmiş istiridye ülkenin en değerli lezzetlerindendir. Avustralya'nın en ünlü tatlıları krema ve meyve ile hazırlanmış Pavlova, hindistancevizi, çikolata ve şeker karışımı ile kaplanmış bir çeşit kek olan Lamingtons ve Anzak bisküvisidir. Macadamia fındığı da Avustralya'ya özgü tatlardan biridir. Avustralya ayrıca dünyadaki en iyi makarna üreticilerinden biridir. Dünyanın en iyi zencefili de bu ülkede yetişmektedir. Avustralya, verimli üzüm bağlarından elde edilen kaliteli şarapları ile ilgi çekmektedir.

Avustralya Festivalleri

D174-hero-australia-sydney-gay-and-lesbian-mardi-gras-2000x837.jpg

Ülkede üç adet film festivali yapılmaktadır. Bunlar Adelaide Film Festivali, Sidney Film Festivali ve Tropfest Kısa Film Festivali’dir.

Sydney Mardi Gras, 1979'dan beri her yıl Sidney'de düzenlenen bir LGBTI onur yürüyüşü ve festivalidir. Kendi türünde dünyadaki en büyük festivaller arasındadır. Ayrıca Avustralya'da en çok turist çeken etkinliklerden biridir.

Avusturalya’da ülkenin yerel halkı Aborijinlerin kültürünü yaşatmak amaçlı pek çok festival düzenlenir. Bunların başlıcaları Adelaide’deki Spirit Festival (Şubat), Melbourne’daki Indigenous Arts Festival (Şubat), ve Sydney’deki Homeground’dur (Nisan).

Ülkenin en önemli spor etkinliği olan Avustralya Açık, her yıl ocak ayında Melbourne Park'ta düzenlenen, dört dünya Grand Slam tenis turnuvasından ilkidir. İlk olarak 1905 yılında düzenlenen turnuva, kronolojik olarak diğer Grand Slam turnuvaları olan Wimbledon, Fransa Açık (Roland Garros) ve Amerika Açık'tan önce düzenlenmektedir. Avustralya Açık, Amerika Açık'tan sonra en yüksek katılımlı ikinci tenis turnuvasıdır.

Avustralya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

5002510660_277f37b5d6_z.jpg

Avustralya’nın büyük şehirlerinin hepsinde, birinci sınıf alışveriş merkezleri bulabilirsiniz. Bazı şehirlerde, pazar günleri dâhil, bu büyük mağazaların birçoğu açık bulunur. Çünkü Avustralyalılar, alışverişleri için bu büyük alışveriş merkezlerini tercih ederler.

Avustralya’da, buraya özgü satın alabilecekleriniz arasında kanguru, kaola, tasmanya şeytanı bibloları sayılabilir. Bunun dışında Avustralya’nın şarapları da çok önemlidir; gerek kendiniz ve gerekse yakınlarınız için iyi bir hediyelik olabilir. Ayrıca yine ülkeye özgü olan bumerang da güzel bir hediye seçeneğidir. Her türlü alışveriş sonunda, yanınızdaki pasaportu göstermek ve alışveriş merkezinde yapılan paketlemeyi ülkeyi terk edene kadar açmamak şartıyla, gümrüksüz alışveriş yapmanız mümkündür.

Avusturalya’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

KANBERRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 6 MOONAH PLACE, YARRALUMLA, A.C.T. 2600 AUSTRALIA

Telefon: 00 61 2 62 34 00 00

Faks: 00 61 2 62 73 44 02

embassy.canberra@mfa.gov.tr

http://kanberra.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Avustralya, Kiribati, Marshall Ad., Nauru, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu Cumhuriyeti

MELBURN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Level 8, 24 Albert Road, South Melbourne VICTORIA 3205 AUSTRALIA

Telefon: 0061 3 96 96 60 66 / 0061 3 96 96 60 46

Faks: 00 61 3 96 96 61 04

consulate.melburn@mfa.gov.tr

http://melburn.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Viktorya, Güney Avustralya, Batı Avustralya ve Tasmania Eyaletleri, Heard, Mac Donald ve Macquaire Adaları, Avustralya Antarktika Toprakları

SİDNEY BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 66 OCEAN STREET, WOOLLAHRA NSW 2025 AUSTRALIA

Telefon: 00 61 2 93 02 46 00

Faks: 00 61 2 93 62 45 33

consulate.sydney@mfa.gov.tr

http://www.sidney.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: New South Wales, Queensland, Kuzey Eyaletleri Arazisi, Avustralya Başkent Arazisi (ACT), Norfolk, Ashmore, Cartier, Cocos ve Christmas adaları, Vanuatu

Avusturalya’da Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler/ Resmi Tatiller

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Avustralya Günü (26 Ocak)

· Canberra Günü (9 Mart)

· Kutsal Cuma (25 Mart)

· Paskalya (28 Mart)

· Anzak Günü (25 Nisan)

· Emek ve Dayanışma Günü (1 Mayıs)

· Kraliçe’nin Doğum Günü (8 Haziran)

· Noel Tatili (25 Aralık)

· Boxing Day (26 Aralık)