Google+

Arama formu

Sidney

Avustralya’nın tartışmasız en popüler şehri Sidney, ülkeyle o kadar çok...
Devamı oku
Türkiye' ye Telefon Nasıl Açılır? 0011 +90+alan kodu+telefon numarası ...
Devamı oku
1 Ocak - Yeni Yıl 6 Ocak - Epiphany (Acı Su Yortusu) 26 Ocak -...
Devamı oku
  Sydney Festival (Ocak) Field Day Festival (Ocak) St....
Devamı oku
  Pahalı bir şehir olan Sidney’de alışveriş yapmak hem bir o kadar...
Devamı oku
  Hiç bitmeyen bir gece hayatına sahip renkli Sidney, akşamları...
Devamı oku
  Genç bir kıta olan Avustralya’nın mutfağı küreselleşmenin de...
Devamı oku
  Okyanusun ve sayısız limanın ev sahipliği yaptığı şehirde gezip...
Devamı oku
  Metropol yaşam tarzını destekleyebilmek için toplu taşıma sisteminin...
Devamı oku
Avustralya dendiği zaman akla gelen ilk şehir olmayı başaran Sydney,...
Devamı oku
Türkiye’den dünyanın diğer ucu diyebileceğimiz Sidney’e direkt uçuşlar...
Devamı oku
  Ilıman bir iklime sahip olan Sidney sıcak yazları ve ılık kışları ile...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avustralya’ya girebilmeleri için vize...
Devamı oku
SİDNEY BAŞKONSOLOSLUĞUAdres: 66 OCEAN STREET, WOOLLAHRA NSW 2025...
Devamı oku
Sidney (GMT +10) ile Türkiye (GMT +2) arasında yaklaşık 7 saatlik bir...
Devamı oku
Avustralya’nın resmi bir dili yoktur lakin ezici çoğunluğun konuştuğu dil...
Devamı oku
Sidney’de para birimi olarak Avustralya Doları kullanılmaktadır. Para...
Devamı oku
Sidney Avustralya’nın doğu kısmında bulunan New South Wales eyaletinin...
Devamı oku
  Akdeniz, Anglosakson, Asya ve Okyanusya kültürlerinin eşsiz bir...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AUD = 0.00
Priz Tipi Type I240V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22℃
Şub 22℃
Mar 21℃
Nis 18℃
May 15℃
Haz 12℃
Tem 11℃
Ağu 12℃
Eyl 15℃
Eki 17℃
Kas 19℃
Ara 21℃
Kısa Kısa...
Ülke : Avustralya / Nüfus : 4,293 milyon / Dil : Resmi dil yok en çok konuşulan dil ise İngilizcedir. / Para birimi : Avustralya Doları / İklim : Ilıman İklim / Dünya Kültür Mirası Listesi: Mavi Dağlar ve Sidney Opera Binası / Ortalama Kaç Günde Gezilir : 4- 5 Gün

Sidney Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sidney Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

AkdenizAnglosaksonAsya ve Okyanusya kültürlerinin eşsiz bir sentezini içinde barındıran Sidney; Avustralya’nın en büyük, en kalabalık ve en çok turist çeken şehridir. Sidney 12,367.7 km2'lik bir alana yayılan 4.810.000 civarı nüfusuyla günümüzün en önemli şehirlerinden biri konumundadır. Aynı zamanda adanın en eski yerleşim birimlerinden biri olan şehir, 1700’lü yıllara kadar Aborjinlerin yaşama alanı iken 1770 yılında James Cook’un keşfi ve 1788 yılında ilk İngiliz kolonisinin yerleşmesi sonucunda modern gelişmeye ve modernleşmeye başlamıştır. Son İngiliz kolonisinin yerleşmesinden sonra, 1851 yılında şehrin yakınlarında altın bulunması, “altına hücum”u başlatarak şehir popülasyonunda patlamaya sebep olmuş, bu artışı desteklemek için yapılan yatırımlar ise Sidney’in bugünkü gelişmişlik seviyesinin temeli olarak kabul edilmiştir. 

Arthur Philip'in “İstisnası olmaksızın, dünyanın en iyi limanı” dediği Sidney; Avustralya’nın New South Wales eyaletinin başkentidir. Şehir dünyanın en büyük doğal limanı olan Port Jackson (Jackson Limanı)’ın çevresinden, batıdaki Blue Mountains (Mavi Dağlar)’a doğru uzanır. Sidney HarbourMiddle HarbourNorth Harbour ve Paramatta Nehri’ni içeren liman, şehre dünyanın en önemli sahil yerleşkelerinden biri olma özelliğini kazandırmıştır. 
 

Sidney Nerededir?

Sidney Avustralya’nın doğu kısmında bulunan New South Wales eyaletinin başkentidir. Ülkenin doğusundaki Güney Pasifik Okyanusu’nun bir parçası olan Tasman Denizi’nin kıyılarına konumlanmıştır.

Sidney Gezilecek Yerler

Sidney Gezilecek Yerler
 

Okyanusun ve sayısız limanın ev sahipliği yaptığı şehirde gezip görülecek bir hayli yer bulunmakta. Özellikle plajları, koyları, alışveriş merkezleri, müzeleri, tarihî mekanları, eşsiz mimarî yapıları ve çeşitli parkları ile gezginlerin önüne azımsanamayacak seçenekler sunan Sidney; yerel kabilelerin eski zamanlardan bıraktığı izleriyle, koloni döneminden kalma tarihî binalarıyla ve modern yaşam tarzına öncülük eden bölgeleriyle gezmeye doyulamayan bir şehirdir.
 

Sidney Para Birimi

Sidney’de para birimi olarak Avustralya Doları kullanılmaktadır. Para birimi kodu ise AUD’dir.

Sidney Resmi Dili

Avustralya’nın resmi bir dili yoktur lakin ezici çoğunluğun konuştuğu dil İngilizcedir. Sidney’de de durum farklı değildir. Yerel nüfusun %80’i evlerinde İngilizce konuşmaktadır. Burada kullanılan İngilizce, Avustralya’ya özgüdür ve değişik bir aksan ile konuşulur.

Sidney Saat Farkı

Sidney (GMT +10) ile Türkiye (GMT +2) arasında yaklaşık 7 saatlik bir zaman farkı vardır. Sidney saati Türkiye saatine göre 7 saat ileridedir. 

Sidney Türkiye Dış Temsilcilikleri

SİDNEY BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 66 OCEAN STREET, WOOLLAHRA NSW 2025 AUSTRALIA
Telefon: 00 61 2 93 02 46 00 
Faks: 00 61 2 93 62 45 33
consulate.sydney@mfa.gov.tr
http://www.sidney.bk.mfa.gov.tr/

 

Sidney'e Ne Zaman Gidilir?


 

Ilıman bir iklime sahip olan Sidney sıcak yazları ve ılık kışları ile sıcak seven turistlere göz kırpar. Yazın sıcaklıklar ortalama 26 derecedir ancak bazı dönemlerde sıcaklıklar 40 dereceyi bulabilir. Bu sıcak dönemlerde bazı parklar ve kamu alanları kapatılmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda haberlerde ve şehirde belli noktalarda duyurular yapılmaktadır. Ayrıca bazen güneyden gelen soğuk rüzgarlar yağmur getirmektedir ve hava sıcaklığını bir anda düşürebilmektedir. Kışın ise sıcaklık 17 derece civarındadır ve kış gecelerinde 10 derecenin altında sıcaklıklar da görülebilmektedir.  Yağmur ise en çok Mart ve Haziran arasında yağmasına rağmen, genel yağış grafiği dengelidir.

Avustralya Güney yarım kürede bulunduğundan, Sidney’in en sıcak ve en çok turist çeken yaz dönemi Aralık-Şubat aralığıdır. Sörf yapmak, güneşlenmek, denize girmek isteyen gezginler için bu dönem idealdir. Mart ayında da hava sıcaklıkları genel olarak yüksektir ve bu dönemde de denize girmek mümkündür.
 

Sidney'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den dünyanın diğer ucu diyebileceğimiz Sidney’e direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Sidney’e birçok firmanın aktarmalı uçuşlarıyla gidebilirsiniz. Aktarma olarak Singapur’u seçebilirsiniz böylece Türkiye’den 11 saatte Singapur’a ardından ise 8 saat daha giderek Sidney’e ulaşabilirsiniz. Yani Türkiye'de başladığınız yolculuk, bekleme sürelerini de sayarsak 20 saatten fazla sürmektedir. 
 

Sidney şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Sidney'de Nerede Kalınır?

Avustralya dendiği zaman akla gelen ilk şehir olmayı başaran Sydney, ülkenin en büyüleyici noktalarından biri. Hatta çoğu zaman Avustralya’nın başkenti olduğu sanılıyor. Başkent olmaması, Sidney’in ihtişamından hiçbir şey götürmüyor. Sadece Opera Binası’nı görmek için bile yüzbinlerce kilometre uzaktan akın akın turist geliyor. Aslında oldukça büyük olan Sidney’de elbette konaklamak için tercih edebileceğiniz, diğerlerine göre daha iyi konumlar ve özelliklerine göre ön plana çıkan bölgeler var.

Sidney'de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Sidney otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Sidney pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Sidney Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sidney Otelleri
En Uygun Fiyatlı Sidney Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Sidney Otelleri
Sidney Ev Kiralama

Sidney Otelleri

Avustralya’nın tartışmasız en popüler şehri Sidney, ülkeyle o kadar çok anılıyor ki, çoğu kişi Sidney’i başkent biliyor. Opera Binası, renkli hayatı ve dünyanın geri kalanından çok uzakta bir ada ülkede yer almasıyla, çoğu kişinin hayalini süsleyen şehirlerden biri. Güney yarımkürede olmasının yanı sıra başka bir kıtada yer almanın verdiği gizem ve merak, dünyanın dört bir yanından turisti bu şehre çekiyor. Ülkenin zengin şehirlerinden biri olduğu için turistlere de alışık olan Sidney’de konaklamak için yüzlerce fırsat var.

Sidney Otelleri

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Sidney otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Sidney Şehir İçi Ulaşım

Sidney Şehir İçi Ulaşım
 

Metropol yaşam tarzını destekleyebilmek için toplu taşıma sisteminin önemi oldukça mühimdir. Sidney bu alanda oldukça gelişmiş bir şehirdir diyebiliriz. Hem turizm sezonundaki yoğunluğa cevap verebilmek hem de şehir sakinlerinin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla ulaşıma gerekli önem verilmiştir. Otobüsler, raylı sistem ve vapur/feribot seferleri, şehrin geneline yayılmış toplu taşıma ağını oluşturan unsurlar olarak sıralanabilir.

Şehirde bilet sistemi olarak Opal Card kullanılmaktadır. İstasyonlardan doldurulan kartlar bütün toplu taşıma araçlarında geçmektedir.
 

Sidney Mutfağı

Sidney Mutfağı
 

Genç bir kıta olan Avustralya’nın mutfağı küreselleşmenin de etkisiyle bir çok kültürün etkisinde kalmış ve tıpkı Sidney şehrinin kendisi gibi çok çeşitli bir kimliğe bürünmüştür. Gelenksel tatların korumasının yanı sıra, özellikle organik gıdalara erişimin de yaygınlaşmasıyla modern tatlar da ortaya çıkmıştır.

Menülerde özellikle Japon ve Tayland mutfağının etkisi görülmektedir. Uygun fiyatlı yemek için Uzakdoğu mutfağından yemekler tercih edebilirsiniz. Chinatown'da yiyeceğiniz bir yemek 9 Dolar ile 13 Dolar arasında değişebilir. Kanguru eti de Avustralya mutfağının spesiyellerinden biridir. Ülkedeki deniz mahsullerinin zenginliği de tabakları süsleyen bir diğer detay olarak dikkat çekmektedir. Özellikle kabuklu deniz mahsulleri Avustralyalıların iştahla tükettiği gıdaların başında gelmektedir.
 

Sidney Gece Hayatı


 

Hiç bitmeyen bir gece hayatına sahip renkli Sidney, akşamları mekanların kapısında kalabalık kuyruklar oluşan bir şehirdir. Özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri herkes dışarıdaymış gibi bir görüntüsü vardır şehrin. Yüksek ses ve dans severler gece kulüplerini doldururken, pub ve barlarda içkisini içip sohbet eden insanları görebilecek ayrıca yine restoranların ve kafelerin de çok kalabalık olduğuna şahit olacaksınız. 

Sidney’deki eğlence hayatı hava aydınlanana kadar temposunu düşürmeden sürmektedir. Bu şaşaalı ve bol ışıklı şehir hiç zifiri karanlık olmazmış gibi hissedebilirsiniz. George Caddesi'nde bulunan Ivy, Star Casino'da bulunan Marquee ve Cockle Burnu'nda bulunan Home Bar popüler gece kulüplerindendir. King Cross, Oxford Caddesi, Darling Limanı ve the Rocks bölgeleri barların ve gece kulüplerinin yoğun olduğu yerlerdir. Inner West Bölgesi'nde de üniversite öğrencilerinin yoğun olarak gittiği mekanlar bulunur. 

Ayrıca sakin ve huzurlu bir gece geçirmek isteyenler Sidney Opera Evi’ndeki bir etkinlik için yerine ayırtabilir ya da Sidney ışıkları içerisinde bir gece yat turuna katılabilirler.
 
Bar Önerisi:

 • Opera Bar - Manzara eşliğinde damak tadınıza uygun bir kokteyl. Adres: Sydney Opera House, Lower Concourse Level, Bennelong Point | Circular Quay, Sidney, Yeni Güney Galler 2000, Avustralya

 • The Camelot Lounge / DJANGO BAR - Pizza ve yanında güzel bir şarap + farklı müzikler.Adres: Cnr 103 Railway Pde & 19 Marrickville Rd,Marrickville, Sidney, Yeni Güney Galler 2204,Avustralya

 • The Baxter Inn - Viski ya da koktely + harika müzikler. Adres: 152-156 Clarence Street, Sidney, Yeni Güney Galler, Avustralya
   

Sidney Festivaller


 

 • Sydney Festival (Ocak)
 • Field Day Festival (Ocak)
 • St. Jerome's Laneway Festival (Ocak-Şubat)
 • Soundwave Festival (Şubat)
 • Good Vibrations Festival (Şubat)
 • Future Music Festival (Şubat)
 • Sydney French Film Festival (Mart)
 • Sydney German Film Festival (Nisan)
 • Biennale of Sydney (Mayıs)
 • Vivid Sidney (Mayıs)
 • Sydney Film Festival (Haziran)
 • Sydney City to Surf (Ağustos)
 • The Big Exo Day (Eylül)
 • Lavazza Italian Film Festival (Eylül)
 • Musica Viva Festival (Ekim)
 • Manly Festival of Surfing (Kasım)
 • New Year’s Eve (Aralık)
 • Sydney to Hobart Yacht Race
   

Sidney'de Alışveriş


 

Pahalı bir şehir olan Sidney’de alışveriş yapmak hem bir o kadar güzel hem de cep yakacak gibidir. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekiyor. Bu güzel şehrin dokusuna kapılıp çok katlı alışveriş merkezlerinde, caddelerin lüks mağazalarınızda bulabilirsiniz kendinizi fakat şehir bunlardan ibaret sanmayın. Sokak aralarında birbirinden güzel dükkanlar, hediyelik eşyacılar ve semt pazarları yer almaktadır. Uygun fiyatlara hediyelik eşya alabilecğeiniz semt pazarlarını dolaşmayı ihmal etmeyin. Sidney genelinde dükkanlar sabah 9 gibi açılıp akşam 6 gibi kapanmaktadır. Darling Limanı'nda ise dükkanlar akşam 9'a kadar açıktır.

Özellikle Queen Victoria Building’te, Paddy’s Market’te ve Oxford Caddesi alışveriş yapabileceğiniz yerlerdir. Queen Victoria Building şehrin merkezinde bulunan 19. yüzyıldan kalma büyük bir binadır. Binanın alt katındaki dükkanlar en ucuz dükkanlarken üst katlara çıktıkça dükkanlardaki fiyatlar artmaktadır.

Sidney’den alınabilecekler:

Huon çamından kaseler, kanguru gibi hayvanların oyuncakları, koyun derisi giysiler, Avustralya şapkası, safir gibi değerli taşlarla yapılan mücevherler, bumerang, yöreye özgü maskeler ve müzik aletleri ve çok daha fazlası… Bu hediyelik eşyaları şehrin dört bir yanında bulabilirsiniz. Ancak Sidney'in güneydoğu ucundaki Paddy's Markets bu eşyaları çok daha uygun fiyata satmaktadır.
 

Sidney Resmi Tatiller

 • 1 Ocak - Yeni Yıl
 • 6 Ocak - Epiphany (Acı Su Yortusu)
 • 26 Ocak - Avustralya Günü
 • Paskalya (her yıl değişiyor)
 • 25 Nisan - Anzak Günü
 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı
 • 24 Mayıs - Milli Bayram
 • Milli Pazartesi - (Her yıl değişiyor) 
 • 14 Haziran - Dini Bayram (Corpus Christi)
 • 15 Ağustos - Ulusal Bayram
 • 26 Ekim - Ulusal Bayram
 • 1 Kasım - Azizler Günü
 • 8 Aralık - Temiz Toplum Günü
 • 25 Aralık - Noel
 • 26 Aralık - Aziz Stephen Günü 

Sidney Faydalı Bilgiler

 • Türkiye' ye Telefon Nasıl Açılır? 0011 +90+alan kodu+telefon numarası 
 • Polis, Yangın ve Ambulans: 000
 • Sidney Hastanesi Acil:  9382 7111
 • Sidney Kingsford Havalimanı: 2 9667 9893
 • Turist Ofisi: (02) 360 111
 • Bankalar mesai saatleri: Pazartesi-perşembe 09:00-16.00; cuma 17:00'ye kadar açıktır.