Sidney Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

AkdenizAnglosaksonAsya ve Okyanusya kültürlerinin eşsiz bir sentezini içinde barındıran Sidney; Avustralya’nın en büyük, en kalabalık ve en çok turist çeken şehridir. Sidney 12,367.7 km2'lik bir alana yayılan 4.810.000 civarı nüfusuyla günümüzün en önemli şehirlerinden biri konumundadır. Aynı zamanda adanın en eski yerleşim birimlerinden biri olan şehir, 1700’lü yıllara kadar Aborjinlerin yaşama alanı iken 1770 yılında James Cook’un keşfi ve 1788 yılında ilk İngiliz kolonisinin yerleşmesi sonucunda modern gelişmeye ve modernleşmeye başlamıştır. Son İngiliz kolonisinin yerleşmesinden sonra, 1851 yılında şehrin yakınlarında altın bulunması, “altına hücum”u başlatarak şehir popülasyonunda patlamaya sebep olmuş, bu artışı desteklemek için yapılan yatırımlar ise Sidney’in bugünkü gelişmişlik seviyesinin temeli olarak kabul edilmiştir. 

Arthur Philip'in “İstisnası olmaksızın, dünyanın en iyi limanı” dediği Sidney; Avustralya’nın New South Wales eyaletinin başkentidir. Şehir dünyanın en büyük doğal limanı olan Port Jackson (Jackson Limanı)’ın çevresinden, batıdaki Blue Mountains (Mavi Dağlar)’a doğru uzanır. Sidney HarbourMiddle HarbourNorth Harbour ve Paramatta Nehri’ni içeren liman, şehre dünyanın en önemli sahil yerleşkelerinden biri olma özelliğini kazandırmıştır. 
 

Devamını Oku

Sidney ile İlgili

Sidney Nerededir?

Sidney Avustralya’nın doğu kısmında bulunan New South Wales eyaletinin başkentidir. Ülkenin doğusundaki Güney Pasifik Okyanusu’nun bir parçası olan Tasman Denizi’nin kıyılarına konumlanmıştır.

Sidney'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den dünyanın diğer ucu diyebileceğimiz Sidney’e direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Sidney’e birçok firmanın aktarmalı uçuşlarıyla gidebilirsiniz. Aktarma olarak Singapur’u seçebilirsiniz böylece Türkiye’den 11 saatte Singapur’a ardından ise 8 saat daha giderek Sidney’e ulaşabilirsiniz. Yani Türkiye'de başladığınız yolculuk, bekleme sürelerini de sayarsak 20 saatten fazla sürmektedir. 
 

Sidney'e Ne Zaman Gidilir?


 

Ilıman bir iklime sahip olan Sidney sıcak yazları ve ılık kışları ile sıcak seven turistlere göz kırpar. Yazın sıcaklıklar ortalama 26 derecedir ancak bazı dönemlerde sıcaklıklar 40 dereceyi bulabilir. Bu sıcak dönemlerde bazı parklar ve kamu alanları kapatılmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda haberlerde ve şehirde belli noktalarda duyurular yapılmaktadır. Ayrıca bazen güneyden gelen soğuk rüzgarlar yağmur getirmektedir ve hava sıcaklığını bir anda düşürebilmektedir. Kışın ise sıcaklık 17 derece civarındadır ve kış gecelerinde 10 derecenin altında sıcaklıklar da görülebilmektedir.  Yağmur ise en çok Mart ve Haziran arasında yağmasına rağmen, genel yağış grafiği dengelidir.

Avustralya Güney yarım kürede bulunduğundan, Sidney’in en sıcak ve en çok turist çeken yaz dönemi Aralık-Şubat aralığıdır. Sörf yapmak, güneşlenmek, denize girmek isteyen gezginler için bu dönem idealdir. Mart ayında da hava sıcaklıkları genel olarak yüksektir ve bu dönemde de denize girmek mümkündür.
 

Sidney'de Nerede Kalınır?

Avustralya dendiği zaman akla gelen ilk şehir olmayı başaran Sydney, ülkenin en büyüleyici noktalarından biri. Hatta çoğu zaman Avustralya’nın başkenti olduğu sanılıyor. Başkent olmaması, Sidney’in ihtişamından hiçbir şey götürmüyor. Sadece Opera Binası’nı görmek için bile yüzbinlerce kilometre uzaktan akın akın turist geliyor. Aslında oldukça büyük olan Sidney’de elbette konaklamak için tercih edebileceğiniz, diğerlerine göre daha iyi konumlar ve özelliklerine göre ön plana çıkan bölgeler var.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Sidney otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Sidney’de Nerede Kalınır - Sidney'in Bölgeleri

Sidney hem çok büyük hem de çok kozmopolit bir şehirdir. Bölgeleri hem şehirdeki konumları, hem de özellikleriyle inceleyip karar vermek en doğrusu olacaktır. Bu, aynı zamanda nasıl bir tatil geçirmek istediğinizle de doğrudan ilgilidir. Şehre geç gelmiş veya şehirden erken ayrılacaksanız havalimanından çok uzaklaşmamakta fayda var. Sidney’de otellerin çoğu şehir merkezinde yer aldığı için, kendinize uygun bir tesisi merkezde bulmak daha kolay olacaktır.

The Rocks, Circular Quay ve Sidney Opera Binası’nı da içine alan burun, şehir içine devam ederek Central Business District’i oluşturuyor. Burası hem en çok otele sahip bölge, hem de şehrin kalbinin attığı yerlerden biri. Genelde turistlerin de en sevdiği konaklama bölgesi yine CBD oluyor. Sidney sadece ikonik yapılarıyla değili plajlarıyla da ünlü. Bunlardan ilk akla geleni kuşkusuz Bondi Beach. Eğer daha çok denize yakın olmak istediğiniz ve şehir merkezine bir iki kere gideceğiniz bir tatil yapacaksanız Bondi’de konaklamak iyi bir tercih olabilir.

Şehri keşfetmek için birçok seçenek var. Her şeyden önce bir Opel Card sahibi olmak gerekiyor. Tüm ulaşım araçlarında kullanabileceğiniz ve önceden bakiye yükleyebileceğiniz bu kart ile şehirde rahatlıkla hareket edebilirsiniz. Trenler Sidney’de sıklıkla kullanılıyor, ancak her tren her istasyonda durmadığı için yönergeleri ve tabelaları iyi takip etmek gerekiyor. Şehir çok geniş bir otobüs ağına da sahip. Banliyölerden şehir merkezine otobüslerle ulaşmak mümkün. Bazı otobüslerde “Limited Stops” veya “Express” ifadelerini görürseniz, bu otobüslerin sadece ana duraklarda durduğunu anlamanız gerekiyor. İnmek isteyeceğiniz durakta durduğundan emin olmak için web sitesinden veya otobüs güzergâhlarını kâğıda bastırarak takip edebilirsiniz. Bunların yanında şehri uzaktan görmek isteyenler denizden de şehre ulaşım sağlayabilirler. Paramatta Nehri üzerinde Circular Quay, Darling Harbour, Manly gibi noktalara uğrayarak gezmek mümkün.

Central Business District(CBD) Bölgesindeki Sidney Otelleri

Şehrin merkezî noktası olduğu için turistler tarafından tercih edilen bölgelerin başında geliyor. Burada konaklayarak hem ikonik yapılara rahatlıkla ulaşabilir hem de otelden adım attığınız anda kafe ve restoranlar bulabilirsiniz.

 • The Grace Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 116 € - 243 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  The Grace Hotel

 • Primus Hotel Sydney
  Özellikler:
  5 yıldızlı, yüzme havuzu, bar
  Fiyat: Geceliği 126 € - 299 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Travelodge Hotel Sydney Martin Place
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 90 € - 199 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hilton Sydney
  Özellikler:
  5 yıldız, bar, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 94 € - 378 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hyatt Regency Sydney
  Özellikler:
  5 yıldızlı, fitness merkezi, restoran
  Fiyat: Geceliği 123 € - 274 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hyatt Regency Sydney

Bondi Bölgesindeki Sidney Otelleri

Sidney’in en ünlü plajı Bondi Beach’e yakın olmak isteyenler bu bölgede konaklayabilirler. Şehir merkezinden biraz uzakta yer aldığı ve yerlilerin de yaşadığı bir bölge olduğu için otellerin yanı sıra apart, pansiyon, kiralık daire gibi seçenekler de Bondi’de mevcuttur. Bu bölgeden konaklama seçeneklerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Hotel Bondi
  Özellikler:
  3 yıldızlı, bar, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 79 € - 227 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Bondi

 • Bondi Backpackers
  Özellikler:
  Havalimanı servisi, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, ortak kullanım alanları
  Fiyat: Geceliği 17 €- 81 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • The Chee Bondi
  Özellikler:
  Otopark, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, çamaşırhane
  Fiyat: Geceliği 103 €- 188 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Quest Bondi Junction
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, fitness merkezi
  Fiyat: Geceliği 70 € - 156 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Meriton Suites Bondi Junction
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 82 € -207 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Meriton Suites Bondi Junction

Darlinghurst Bölgesindeki Sidney Otelleri

Şehrin en hippi ve genç bölgesi Darlinghurst’tur. Central Business District’in güneyinde yer alan bölgede ve hemen yanındaki semt Surry Hills’te daha çok butik oteller yer alıyor. Bu oteller arasından sizin için seçtiklerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

 • Sydney Boutique Hotel
  Özellikler: 3 yıldızlı, bar, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 62 € - 130 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Sydney Boutique Hotel

 • Darlo Bar Sydney
  Özellikler: 3 yıldızlı, bar, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 63 € - 80 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sydney Wattle Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, Wi-Fi hizmeti, teras
  Fiyat: Geceliği 75 € - 120 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Medusa Hotel Sydney
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 48 € - 202 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Kirketon Hotel Sydney
  Özellikler:
  4 yıldızlı, restoran, bar
  Fiyat: Geceliği 58 € - 145 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Kirketon Hotel Sydney

Mascot Bölgesindeki Sidney Otelleri

Sidney’i bir aktarma durağı olarak ziyaret etmişseniz veya şehirde kısıtlı zaman geçirecekseniz havalimanına yakın otellerde konaklayarak uçağınızı kaçırma riskini en aza indirebilirsiniz. Havalimanına yakın konumlanmış otel olanaklarından sizin için seçtiklerimiz aşağıdadır.

 • İbis budget Sydney Airport
  Özellikler:
  2 yıldızlı, bar, Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 60 € - 86 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  İbis budget Sydney Airport

 • Holiday Inn Sydney Airport
  Özellikler:
  4 yıldızlı, bar, restoran
  Fiyat: Geceliği 93 € - 144 €arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Mantra Hotel at Sydney Ariport
  Özellikler:
  4 yıldızlı, restoran, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Konum: Mascot
  Fiyat: Geceliği 85 € - 146 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Pullman Plaza Sydney Airport
  Özellikler:
  5 yıldızlı, restoran, bar
  Fiyat: Geceliği 95 € - 169 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Stamford Plaza Sydney Airport
  Özellikler:
  5 yıldızlı, bar, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 54 € - 107 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Stamford Plaza Sydney Airport

Darling Harbour Bölgesindeki Sidney Otelleri

Central Business District’in batısında yer alan bölge, limanlarıyla ünlü Sidney’in ikonik noktalarından biridir. Darling Harbour’daki tesisler de bölgenin özelliğine yakışacak lükslüktedir. Akvaryumlar, müzeler ve keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok alan yürüme mesafesinde olacak. Bu bölgeden seçtiğimiz oteller aşağıda sizin için geliyor.

 • The Darling at The Star
  Özellikler:
  5 yıldızlı, spa ve sağlık merkezi, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 174 € - 424 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  The Darling at The Star

 • İbis Sydney Darling Harbour
  Özellikler:
  3 yıldız, restoran, otopark
  Fiyat:  Geceliği 91 € - 229 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sofitel Sydney Darling Harbour
  Özellikler:
  5 yıldızlı, fitness merkezi, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 172 € - 327 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Ovolo 1888 Darling Harbour
  Özellikler:
  5 yıldızlı, restoran, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 129 € - 273 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Novotel Sydney Darling Harbour
  Özellikler:
  4 yıldızlı, yüzme havuzu, fitness merkezi
  Fiyat: Geceliği 122 € - 290 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  Novotel Sydney Darling Harbour

Sidney'de bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Sidney Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Sidney otellerini görmek için tıklayın.

Sidney Otelleri

Avustralya’nın tartışmasız en popüler şehri Sidney, ülkeyle o kadar çok anılıyor ki, çoğu kişi Sidney’i başkent biliyor. Opera Binası, renkli hayatı ve dünyanın geri kalanından çok uzakta bir ada ülkede yer almasıyla, çoğu kişinin hayalini süsleyen şehirlerden biri. Güney yarımkürede olmasının yanı sıra başka bir kıtada yer almanın verdiği gizem ve merak, dünyanın dört bir yanından turisti bu şehre çekiyor. Ülkenin zengin şehirlerinden biri olduğu için turistlere de alışık olan Sidney’de konaklamak için yüzlerce fırsat var.

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Sidney otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Sidney Gezilecek Yerler


 

Okyanusun ve sayısız limanın ev sahipliği yaptığı şehirde gezip görülecek bir hayli yer bulunmakta. Özellikle plajları, koyları, alışveriş merkezleri, müzeleri, tarihî mekanları, eşsiz mimarî yapıları ve çeşitli parkları ile gezginlerin önüne azımsanamayacak seçenekler sunan Sidney; yerel kabilelerin eski zamanlardan bıraktığı izleriyle, koloni döneminden kalma tarihî binalarıyla ve modern yaşam tarzına öncülük eden bölgeleriyle gezmeye doyulamayan bir şehirdir.
 

Devamını Oku

Sidney Şehir İçi Ulaşım


 

Metropol yaşam tarzını destekleyebilmek için toplu taşıma sisteminin önemi oldukça mühimdir. Sidney bu alanda oldukça gelişmiş bir şehirdir diyebiliriz. Hem turizm sezonundaki yoğunluğa cevap verebilmek hem de şehir sakinlerinin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla ulaşıma gerekli önem verilmiştir. Otobüsler, raylı sistem ve vapur/feribot seferleri, şehrin geneline yayılmış toplu taşıma ağını oluşturan unsurlar olarak sıralanabilir.

Şehirde bilet sistemi olarak Opal Card kullanılmaktadır. İstasyonlardan doldurulan kartlar bütün toplu taşıma araçlarında geçmektedir.
 

Devamını Oku

Sidney Mutfağı


 

Genç bir kıta olan Avustralya’nın mutfağı küreselleşmenin de etkisiyle bir çok kültürün etkisinde kalmış ve tıpkı Sidney şehrinin kendisi gibi çok çeşitli bir kimliğe bürünmüştür. Gelenksel tatların korumasının yanı sıra, özellikle organik gıdalara erişimin de yaygınlaşmasıyla modern tatlar da ortaya çıkmıştır.

Menülerde özellikle Japon ve Tayland mutfağının etkisi görülmektedir. Uygun fiyatlı yemek için Uzakdoğu mutfağından yemekler tercih edebilirsiniz. Chinatown'da yiyeceğiniz bir yemek 9 Dolar ile 13 Dolar arasında değişebilir. Kanguru eti de Avustralya mutfağının spesiyellerinden biridir. Ülkedeki deniz mahsullerinin zenginliği de tabakları süsleyen bir diğer detay olarak dikkat çekmektedir. Özellikle kabuklu deniz mahsulleri Avustralyalıların iştahla tükettiği gıdaların başında gelmektedir.

Türk yemeklerine yakın bir şeyler arayan gezginler telaşa kapılmasın, Avustralya aynı zamanda kırmızı et tüketimiyle de meşhur bir ülkedir. Biftek, kuzu eti ve barbekü; modern Avustralya mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Daha otantik menüler peşinde olan kişilere tavsiyemiz ise, özellikle kuzey bölgelerde yaygınlık gösteren Aborjin mutfağını denemeleridir. Yerlilerin mutfağı meyve, bitki ve et çeşitleri ağırlıklıdır. Özellikle değişik tatlar denemek isteyenler için kanguru, timsah ve kertenkele eti gibi seçenekler Aborjin mutfağında mevcuttur.

Sidney aynı zamanda dünyaca ünlü lüks restoranlara da sahiptir. Lüks bir yemek isteyen ziyaretçiler Quay, Margue, Pier, ARIA gibi restoranları tercih etmektedir. Ancak bu restoranlar yoğunluk nedeniyle genellikle sadece rezervasyonu olan müşterileri almaktadır. Şehrin özellikle Darling Limanı, King Street gibi bölgelerinde de al-götür yemek yapan yerler çokça bulunmaktadır.

Restoran Önerisi:

 • Farmhouse Kings Cross- Uygun fiyatlara lezzetli bir akşam yemeği ve yanında bir beyaz şarap. Adres: 4/40 Bayswater rd Rushcutters Bay, Sidney, Yeni Güney Galler 2011, Avustralya

 • Twenty 8 Acres- Kahvaltı ya da aperatif bir öğle yemeği. Adres: Shop 1, 74-80 Ivy Street | Chippendale-Darlington,Sidney, Yeni Güney Galler 2008, Avustralya

 • The Sardine RoomLezzetli deniz mahsulü ürünler. Adres: Shop 2, 31 Challis Ave Potts Point, Sidney, Yeni Güney Galler 2011, Avustralya

Bahşiş: Bazı işletmeler hesaba hizmet bedeli olarak bir ücret yansıtırlar eğer böyle bir ücret eklemesi yapılmamışsa gelen hesabın %10’u oranında bir bahşiş bırakabilirsiniz.
 

Sidney'de Alışveriş


 

Pahalı bir şehir olan Sidney’de alışveriş yapmak hem bir o kadar güzel hem de cep yakacak gibidir. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekiyor. Bu güzel şehrin dokusuna kapılıp çok katlı alışveriş merkezlerinde, caddelerin lüks mağazalarınızda bulabilirsiniz kendinizi fakat şehir bunlardan ibaret sanmayın. Sokak aralarında birbirinden güzel dükkanlar, hediyelik eşyacılar ve semt pazarları yer almaktadır. Uygun fiyatlara hediyelik eşya alabilecğeiniz semt pazarlarını dolaşmayı ihmal etmeyin. Sidney genelinde dükkanlar sabah 9 gibi açılıp akşam 6 gibi kapanmaktadır. Darling Limanı'nda ise dükkanlar akşam 9'a kadar açıktır.

Özellikle Queen Victoria Building’te, Paddy’s Market’te ve Oxford Caddesi alışveriş yapabileceğiniz yerlerdir. Queen Victoria Building şehrin merkezinde bulunan 19. yüzyıldan kalma büyük bir binadır. Binanın alt katındaki dükkanlar en ucuz dükkanlarken üst katlara çıktıkça dükkanlardaki fiyatlar artmaktadır.

Sidney’den alınabilecekler:

Huon çamından kaseler, kanguru gibi hayvanların oyuncakları, koyun derisi giysiler, Avustralya şapkası, safir gibi değerli taşlarla yapılan mücevherler, bumerang, yöreye özgü maskeler ve müzik aletleri ve çok daha fazlası… Bu hediyelik eşyaları şehrin dört bir yanında bulabilirsiniz. Ancak Sidney'in güneydoğu ucundaki Paddy's Markets bu eşyaları çok daha uygun fiyata satmaktadır.
 

Sidney Gece Hayatı


 

Hiç bitmeyen bir gece hayatına sahip renkli Sidney, akşamları mekanların kapısında kalabalık kuyruklar oluşan bir şehirdir. Özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri herkes dışarıdaymış gibi bir görüntüsü vardır şehrin. Yüksek ses ve dans severler gece kulüplerini doldururken, pub ve barlarda içkisini içip sohbet eden insanları görebilecek ayrıca yine restoranların ve kafelerin de çok kalabalık olduğuna şahit olacaksınız. 

Sidney’deki eğlence hayatı hava aydınlanana kadar temposunu düşürmeden sürmektedir. Bu şaşaalı ve bol ışıklı şehir hiç zifiri karanlık olmazmış gibi hissedebilirsiniz. George Caddesi'nde bulunan Ivy, Star Casino'da bulunan Marquee ve Cockle Burnu'nda bulunan Home Bar popüler gece kulüplerindendir. King Cross, Oxford Caddesi, Darling Limanı ve the Rocks bölgeleri barların ve gece kulüplerinin yoğun olduğu yerlerdir. Inner West Bölgesi'nde de üniversite öğrencilerinin yoğun olarak gittiği mekanlar bulunur. 

Ayrıca sakin ve huzurlu bir gece geçirmek isteyenler Sidney Opera Evi’ndeki bir etkinlik için yerine ayırtabilir ya da Sidney ışıkları içerisinde bir gece yat turuna katılabilirler.
 
Bar Önerisi:

 • Opera Bar - Manzara eşliğinde damak tadınıza uygun bir kokteyl. Adres: Sydney Opera House, Lower Concourse Level, Bennelong Point | Circular Quay, Sidney, Yeni Güney Galler 2000, Avustralya

 • The Camelot Lounge / DJANGO BAR - Pizza ve yanında güzel bir şarap + farklı müzikler.Adres: Cnr 103 Railway Pde & 19 Marrickville Rd,Marrickville, Sidney, Yeni Güney Galler 2204,Avustralya

 • The Baxter Inn - Viski ya da koktely + harika müzikler. Adres: 152-156 Clarence Street, Sidney, Yeni Güney Galler, Avustralya
   

Sidney Festivaller


 

 • Sydney Festival (Ocak)
 • Field Day Festival (Ocak)
 • St. Jerome's Laneway Festival (Ocak-Şubat)
 • Soundwave Festival (Şubat)
 • Good Vibrations Festival (Şubat)
 • Future Music Festival (Şubat)
 • Sydney French Film Festival (Mart)
 • Sydney German Film Festival (Nisan)
 • Biennale of Sydney (Mayıs)
 • Vivid Sidney (Mayıs)
 • Sydney Film Festival (Haziran)
 • Sydney City to Surf (Ağustos)
 • The Big Exo Day (Eylül)
 • Lavazza Italian Film Festival (Eylül)
 • Musica Viva Festival (Ekim)
 • Manly Festival of Surfing (Kasım)
 • New Year’s Eve (Aralık)
 • Sydney to Hobart Yacht Race
   

Sidney Faydalı Bilgiler

 • Türkiye' ye Telefon Nasıl Açılır? 0011 +90+alan kodu+telefon numarası 
 • Polis, Yangın ve Ambulans: 000
 • Sidney Hastanesi Acil:  9382 7111
 • Sidney Kingsford Havalimanı: 2 9667 9893
 • Turist Ofisi: (02) 360 111
 • Bankalar mesai saatleri: Pazartesi-perşembe 09:00-16.00; cuma 17:00'ye kadar açıktır.

Sidney Para Birimi

Sidney’de para birimi olarak Avustralya Doları kullanılmaktadır. Para birimi kodu ise AUD’dir.

Sidney Resmi Dili

Avustralya’nın resmi bir dili yoktur lakin ezici çoğunluğun konuştuğu dil İngilizcedir. Sidney’de de durum farklı değildir. Yerel nüfusun %80’i evlerinde İngilizce konuşmaktadır. Burada kullanılan İngilizce, Avustralya’ya özgüdür ve değişik bir aksan ile konuşulur.

Sidney Saat Farkı

Sidney (GMT +10) ile Türkiye (GMT +2) arasında yaklaşık 7 saatlik bir zaman farkı vardır. Sidney saati Türkiye saatine göre 7 saat ileridedir. 

Sidney Resmi Tatiller

 • 1 Ocak - Yeni Yıl
 • 6 Ocak - Epiphany (Acı Su Yortusu)
 • 26 Ocak - Avustralya Günü
 • Paskalya (her yıl değişiyor)
 • 25 Nisan - Anzak Günü
 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı
 • 24 Mayıs - Milli Bayram
 • Milli Pazartesi - (Her yıl değişiyor) 
 • 14 Haziran - Dini Bayram (Corpus Christi)
 • 15 Ağustos - Ulusal Bayram
 • 26 Ekim - Ulusal Bayram
 • 1 Kasım - Azizler Günü
 • 8 Aralık - Temiz Toplum Günü
 • 25 Aralık - Noel
 • 26 Aralık - Aziz Stephen Günü 

Sidney Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type I / 240V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22oC
  • Şub 22oC
  • Mar 21oC
  • Nis 18oC
  • May 15oC
  • Haz 12oC
  • Tem 11oC
  • Agu 12oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 17oC
  • Kas 19oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa

Ülke : Avustralya
Nüfus : 4,293 milyon
Dil : Resmi dil yok en çok konuşulan dil ise İngilizcedir.
Para birimi : Avustralya Doları
İklim : Ilıman İklim
Dünya Kültür Mirası Listesi: Mavi Dağlar ve Sidney Opera Binası
Ortalama Kaç Günde Gezilir : 4- 5 Gün