Perth Hakkında Bilinmesi Gerekenler

17-000-visitperthcity-banner-pics-2560x1440-city-day-1038x584.jpg

Yükselen bir ekonomiye, tutarlı bir iklime ve olağanüstü bir doğal ortama sahip olan Perth, Avustralya’nın en batısında yer alan kentlerden biridir. Avustralya’nın yüzölçümü bakımından en geniş eyaleti olan Batı Avustralya’nın başkentidir. İki milyona yaklaşan nüfusuyla Avustralya’nın metropollerinden biri olmaya aday Perth ülkenin en kalabalık dördüncü şehridir. Perth’in güneş ışığından, doğal park alanlarından ve mükemmel plajlarından yararlanmak için hazır olun. Avustralya’nın yaklaşık üçte birini kaplayan Batı Avustralya Eyaleti beş bölgeye ayrılmıştır: Kimberley, The North West, South West, The Interior ve the Wheat Belt. Nüfusun çoğunluğu Batı Avustralya kıyılarının güzel beyaz kumlu plajları boyunca yaşamaktadır. Perth, ziyaretçilere kendilerini evinde hissettiren dost canlısı yerlilere sahiptir.

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Perth ile İlgili

Perth Nerededir?

Avustralya’nın en batısında yer alan Perth aynı zamanda Batı Avustralya Eyaleti’nin başkentidir. Denizden 34 metre yükseklikte bulunan kentin Hint Okyanusu’na kıyısı vardır.

Perth’e Nasıl Gidilir?

MG_3130_reduced.jpg
 

Türkiye’den Perth’e direkt uçuş yoktur. Aktarmalı uçuşlarla Doha üzerinden minimum 17 saatlik bir uçuşun ardından Perth Havalimanı’na inebilirsiniz.

Perth’e Ne Zaman Gidilir?

58731.jpg

Batı Avustralya’nın başkenti Perth, kentin doğallığına karşı mükemmel bir uyum ve denge sunan bir şehirdir. Bir tarafı Avustralya’nın çalılık arazisi ile sınırlanmış diğer tarafı Swan Nehri’nin güzel suları tarafından kesilmiş olan kent ülkedeki ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir. Perth’i ziyaret etmek için en uygun dönem kış ve ilkbahar mevsimlerini birleştiren ağustos ve eylül aylarıdır. Rahat ve ılık hava koşulları, çiçek açan kırları ve açık gökyüzüyle ziyaret için en güzel aylardır. Ağustos ayında kentteki sıcaklıklar 8 ila 19 derece arasında değişirken eylül ayında bu sıcaklıklar 12 ila 23 arasındadır. Eylül ayı güzel havalara sahip olsa da ziyaret için tek sebep değildir. Eylül ayı boyunca bölgede düzenlenen etkinliklerle kent oldukça canlı bir görünüme kavuşuyor. Perth Royal Show, Listen Out Festival ve Kings Park Festival eylül ayının en popüler etkinlikleridir.

Eğer sezonluk atraksiyonlarla ilgilenmek yerine şehri keşfetmek istiyorsanız hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Yerli ve yabancı birçok turistin şehre geldiği bu aylarda önemli cazibe merkezlerini kötü havalara yakalanmadan gezebilirsiniz. Perth Sanat Merkezi, Perth Mint ve şehrin ikonik çan kulesi Swan Bells mutlaka ziyaret edilmeli. Şehrin dışına çıkmak isterseniz yakındaki Fremantle şehrini mutlaka görmelisiniz. Fremantle, bu aylarda canlanan bir liman kentidir ve ilkbaharda haftalık olarak düzenlediği ünlü Fremantle pazarlarında taze ürünler, lezzetli yemekler ve el işi ürünler sunmaktadır.

Perth’de Nerede Kalınır?

Batı Avustralya eyaletinin başkenti olan turistik liman kenti Perth, ülkenin ilk beş büyük şehri arasında bulunuyor. Sanayi ve ticaret konusunda ülkenin söz sahibi bölgelerinden olan Perth, aynı zamanda yönetim merkezi olarak da iş görüyor.

Akdeniz İklimi etkisinde bulunan şehirde yaz ve kış ayları da dâhil olmak üzere turizm faaliyetleri ara vermeden devam ediyor. Güney yarımkürede yer alan şehir, özellikle şubat aylarında en sıcak dönemini yaşıyor.

Swan Nehri’nin parçası gibi olan şehir; deniz kıyısında bulunan bembeyaz kumsallar, pırıl pırıl bir güneş ve yüksek enerjili, hareketli insan popülasyonu ile turistik bir cazibe merkezi adeta. Görsel güzelliğinin yanı sıra kültür ve sanat konusundaki etkin yaşantı ile uluslararası festivaller; bölgenin tercih edilirliğini arttıran nedenler arasında sayılıyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Perth otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Perth’de Nerede Kalınır - Perth’in Bölgeleri

Batı Avustralya’nın kıymetli şehri Perth ülkenin en büyük akvaryum merkezine de ev sahipliği yapıyor. Kısa adı AQWA olan Aquarium of Western Australia şehri ziyaret eden konukların ilk uğradıkları yer oluyor. Bölgeye özgü deniz canlılarını izleyip onlarla birlikte dalış yapabilme keyfine de varabileceğiniz bu akvaryum, mutlaka gezilecek yerler listenizde olmalı diye hatırlatmamız gerekiyor. Batı Avustralya Sanat Galerisi, Çan Kulesi, Batı Avustralya Müzesi, Krallar Parkı ve Botanik Parkı, Londra Caddesi ile Hayvanat Bahçesi de listenizi tamamlayacak diğer mekânlar olarak sayılabilir.

Krallar Parkı’nın da dâhil olduğu West Perth bölgesi, eğlence ve etkinliklerin yoğun yaşandığı Northbridge bölgesi, turistik alanların merkezi sayılan East Perth bölgesi, sayfiye noktası olan Scarborough bölgesi ve Swan Nehri ile yarış pistine yakın Ascot bölgesi; sizlere şehirde konaklama için önerebileceğimiz bölgeler olarak sıralanıyor.

 

Ülkemizden Perth’e direkt uçuş bulunmuyor. Ancak neredeyse tüm hava yolu firmalarının Singapur’a yaptığı uçuşları tercih edip akabinde aktarma ile şehre varmanız mümkün. Dubai ve Kuala Lumpur üzerinden aktarma yaparak bölgeye ulaşmayı tercih etmeniz de söz konusu olabilir.

Şehir içinde kolay ulaşım için tüm tedbirler alınmış bulunuyor. Tren hatları ve otobüs seferleri topluma taşıma alternatiflerinizden. Bunun dışında taksi, kiralık araç ve bisiklet de diğer çözümler arasında sayılabilir.

West Perth Bölgesindeki Perth Otelleri


Krallar Parkı, Hay Street Mall Alışveriş Merkezi, Barrak Kemeri gibi turistik mevkileri kapsayan bölge, şehrin en popüler mevkiileri arasında bulunuyor. Bölgede yer alan kafe ve restoranlarda vakit geçirip Merkez Park ve Stirling Park gibi keyifli yeşil alanlarda dinlenebileceğiniz bölgenin otellerine mutlaka bakmanızı öneriyoruz.

 • Tribe Perth
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar
  Konum: Walker Avenue, West Perth
  Fiyat: Geceliği 95 € - 120 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Tribe Perth

 • Quest West Perth
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, spor merkezi
  Konum: Kings Park Road
  Fiyat: Geceliği 101 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Ramada Perth-The Outram
  Özellikler:
  4 yıldızlı, Wi-Fi, kahvaltı, aile odası, sigara içilmeyen oda, çay / kahve makinesi
  Konum: Outram Street
  Fiyat: Geceliği 119 € - 140 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • The Murray Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, oda servisi, restoran
  Konum: Murray Street
  Fiyat: Geceliği 88 € - 107 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Mountway Holiday Apartments
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, aile odası
  Konum: Mount Street
  Fiyat: Geceliği 49 € - 54 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Mountway Holiday Apartments

 

Northbridge Bölgesindeki Perth Otelleri

Şehrin eğlence merkezlerinden biri olan Northbridge; Leederville Oval isimli futbol merkezi ve Medibank Stadyumu’na da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca çeşitli kültür ve sanat merkezleri ile Perth Convention and Exhibition Centre ve Perth Konser Salonu’da bölgenin etkinlik merkezleri arasında yer alıyor. Şehrin ekonomik tesislerinin de bulunduğu bu bölgenin en iyileri arasından seçtiğimiz oteller listesi aşağıda bulunuyor.

 • Attika Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, klima, sigara içilmeyen oda, çay / kahve makinesi
  Konum: Newcastle Street
  Fiyat: Geceliği 106 € - 116 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Attika Hotel

 • Haus Accommodation
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, aile odası, sigara içilmeyen oda, çamaşırhane
  Konum: Francis Street
  Fiyat: Geceliği 15 € - 17 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Britannia on William
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, çamaşırhane, sigara içilmeyen oda
  Konum: William Street
  Fiyat: Geceliği 13 € - 14 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Central Perth Apartment
  Özellikler:
  Ücretsiz kablolu internet, ücretsiz otopark, havuz, klima
  Konum: James Street
  Fiyat: Geceliği 63 € - 70 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Perth 178 Backpackers
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, çamaşırhane, klima
  Konum: James Street
  Fiyat: Geceliği 12 € - 14 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Perth 178 Backpackers

East Perth Bölgesindeki Perth Otelleri

Heirisson Adası’nı da kapsayan East Perth bölgesi, Swan Nehri’ne doğru uzanan bir yarımadaya benziyor. Yarış pisti, Kriket Stadyumu, Victoria Bahçeleri ve Gloucester Parkı gibi turistik pek çok mevkiye sahip olan bölge Vasto Gölü’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu mavi yeşil, hareketli ve keyifli bölgenin otellerini, aşağıdaki listemizi inceleyerek daha yakından tanıyabilir ve adımları izleyerek rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

 • Fraser Suites Perth
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, oda servisi, spor merkezi
  Konum: Adelaide Terrace
  Fiyat: Geceliği 137 € - 162 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Fraser Suites Perth

 • Mantra on Hay
  Özellikler:
  4 yıldızlı, Wi-Fi, otopark, havuz, oda servisi, spor merkezi, bar
  Konum: Hay Street
  Fiyat: Geceliği 114 € - 149 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Crowne Plaza Perth
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, havuz, spor merkezi, bar
  Konum: Terrace Road
  Fiyat: Geceliği 87 € - 139 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • The Sebel East Perth
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, spor merkezi
  Konum: Royal Street
  Fiyat: Geceliği 107 € - 151 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Quest East Perth
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, oda servisi, spor merkezi
  Konum: Adelaide Terrace
  Fiyat: Geceliği 114 € - 126 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Quest East Perth

Scarborough Bölgesindeki Perth Otelleri

Deniz kenarında yer alan Scarborough bölgesi, şehrin sayfiye noktası sayılıyor. Plajları, plajların çevresindeki kafe ve restoranları ile oldukça hareketli olan bölge Abbett Park’ın da yakınında yer alıyor. Bu bölgenin tesisleri arasından seçtiğimiz en iyiler listemizi hemen aşağıda görebilirsiniz.

 • Rendezvous Hotel Perth Scarborough
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, SPA, spor merkezi, bar
  Konum: The Esplanade, Scarborough
  Fiyat: Geceliği 95 € - 126 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Rendezvous Hotel Perth Scarborough

 • Quest Scarborough
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Brighton Road, Scarborough
  Fiyat: Geceliği 111 € - 124 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Ramada VetroBlu Scarborough Beach
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, spor merkezi
  Konum: Filburn Street, Scarborough
  Fiyat: Geceliği 95 € - 111 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Indian Ocean Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, bar
  Konum: Hastings Street, Scarborough
  Fiyat: Geceliği 62 € - 70 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Scarborough Apartments
  Özellikler:
  Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, aile odası
  Konum: West Coast Highway, Scarborough
  Fiyat: Geceliği 41 € - 68 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Scarborough Apartments

Ascot Bölgesindeki Perth Otelleri

Swan Nehri’ne ve yarış pistine yakın konumu ile şehrin yeşil alanı çok olan bölgeleri arasında bulunan Ascot, Freshwater Park alanını da içeriyor. Genellikle 3 ve 4 yıldızlı, orta-üst standartta tesisleri ile konuklarını ağırlayan bölgenin en iyilerinden seçtiğimiz otelleri aşağıda görebilirsiniz.

 • Epsom on Swan Bed & Breakfast
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
  Konum: Epsom Avenue, Ascot
  Fiyat: Geceliği 76 € - 80 € arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Epsom on Swan Bed & Breakfast

 • International on the Water Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, oda servisi, spor merkezi, bar
  Konum: Epsom Avenue, Ascot
  Fiyat: Geceliği 82 € - 91 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Ascot on Swan Bed & Breakfast
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Konum: Hay Road, Ascot
  Fiyat: Geceliği 89 € - 94 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Central Caravan Park
  Özellikler:
  3 yıldızlı, sigara içilmeyen oda, ücretsiz otopark, havuz
  Konum: Central Avenue, Ascot
  Fiyat: Geceliği 92 € - 111 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Assured Ascot Quays Apartment Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, havuz, spor merkezi
  Konum: Great Eastern Highway, Ascot
  Fiyat: Geceliği 111 € - 126 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Assured Ascot Quays Apartment Hotel


Perth’de bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Perth Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Perth otellerini görmek için tıklayın.

Perth Otelleri

Batı Avustralya’nın başkenti olan Perth, aynı zamanda Avustralya’nın 4. büyük şehri olarak ülkenin önemli kentlerinin arasında yer alıyor. 1800’lü yılların ikinci çeyreğinden itibaren İngiliz kolonisi olarak yerleşim yapılan bölge son derece ıssız ve izole bir mevki olduğu için şehrin gelişimi 20. yüzyıl başlarına denk geliyor. Bölgedeki altın madenlerinin keşfiyle ekonomisi canlanan şehirde, Fremantle Limanı da açıldıktan sonra sanayi ve ticaret hızla gelişmeye başlıyor ve günümüzde ülkenin batısında yer alan en gelişmiş şehir olarak anılıyor.

Avustralya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Perth, doğal park alanları, güneş, deniz ve plaj avantajları ile oldukça hareketli ve keyifli bir şehir. Swan Nehri’nin kenarında bulunan Perth’de tatil yapmayı tercih eden konukların hemen hepsi, bölge insanının sıcakkanlı ve misafirperver yapısından dolayı kendilerini evlerinde hissettiklerini belirtiyorlar.

 

Perth şehrinde gece hayatı oldukça hareketli, şehrin pek çok noktasında bulunan popüler gece kulüpleri, barlar ve dans mekânları genellikle sabah 03.00’e kadar konuklarına dünya müziği ile eğlence imkânı sunuyor.

Devamını Oku

Perth Gezilecek Yerler

Avustralya’nın en büyük dördüncü kenti ve Batı Avustralya’nın başkenti Perth’te gezilip görülecek onlarca yer bulunuyor. Tarihi 1829 yılına kadar uzanan kentte tarihî mekânların yanı sıra görülmesi gereken çok sayıda doğal güzellik de bulunuyor.

Perth Gezilecek Yerler

Tatiliniz kısa süreli de olsa uzun süreli de olsa Perth’te seyahatinizi dolu dolu geçireceğiniz birçok destinasyon bulunuyor. Her kesime hitap eden ilgi çekici bir şey bulmak mümkün. Dağ ve nehir manzaralarına sahip yeşil cennet Kings Park ve Botanik Bahçesi, üzerinde tekne turu yapıp yüzebileceğiniz Swan Nehri, saf altın dökümünü görebileceğiniz eski bir darphane olan Perth Mint, kanguru ve Tazmanya canavarı gibi hayvanları görebileceğiniz Perth Zoo, 700 yıllık çanlara sahip değişik görünümlü The Bell Tower, farklı güzelliklerdeki Perth Sahilleri, iki yüzden fazla deniz hayvanını görebileceğiniz bir akvaryuma sahip Hillarys Boat Harbour, dünyanın en iyi yerli sanat koleksiyonlarına sahip Batı Avustralya Sanat Galerisi, özellikle çocuklu ailelere hitap eden ve çocukların bilime teşvikini sağlayan Scitech ile Perth’in ünlü ibadethanelerinden St. Mary’s Cathedral hakkında detaylı bilgileri rehberimizin bu bölümünde bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Perth Şehir İçi Ulaşım

Transperth_Sets-1080x675.jpg

Perth’te toplu taşıma birçok seyahat için hızlı ve uygun bir seçenek olabilir. Trafik riskini göze almak yerine otobüs veya trene binmeyi deneyebilirsiniz. Perth, kent sınırları içinde ücretsiz toplu taşıma ve cumartesi günlerinde Batı Avustralya’nın önde gelen eğlence bölgesi Northbridge’den gece geç saatlere kadar süren otobüs seferleri hizmetleri sağlamaktadır.

Perth’te metropol bölgesinin Transperth otobüs sistemine bağlı olarak çalışan otobüs sisteminin adı CAT (Central Area Transit)’tir. Modern ve ücretsiz bir hizmet olan CAT otobüsleri düzenli güzergahlarda çalışır. Kent yönetimi trafik sıkışıklığını azaltmak için ziyaretçilere ücretsiz otobüs hizmeti vermektedir. Otobüs durakları şehir geneline yayılmakta olup bir sonraki otobüsün ne zaman geleceğini gerçek zamanlı olarak öğrenebilirsiniz. CAT sistemi kırmızı, mavi, sarı ve yeşil rotalarda hizmet vermektedir. Free Transit Zone (FTZ) kent sınırları içinde ücret ödemeden yolculuk yapabileceğiniz bölgeyi temsil eder. Ücretsiz hizmet veren otobüslerin üzerinde FTZ logoları bulunuyor. Çok küçük bir bölgede verilen bu ücretsiz hizmetin dışında bir yerlere gitmek için ücret ödemelisiniz. Nakit bilet alarak seyahat edecek olursanız bir bölge için 3,10 iki bölge için 4,80 ve üç bölge için 5,60 dolar ödeyeceksiniz. Eğer SmartRider kartları kullanırsanız indirimli seyahat edebilirsiniz.

Trenleri kullanmak için SmartRider kartınızın olması gerekiyor. FTZ’de yer alan Perth Tren İstasyonu, City West ve Claisebrook istasyonları arasında ücretsiz seyahat edebilirsiniz. Biletleri her tren istasyonundaki makinelerden satın alabilirsiniz. Barrack Street İskelesi’nden Mends Caddesi İskelesi’ne gitmek için feribotları kullanabilirsiniz.

* Kur fiyatları haziran 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.

Perth Mutfağı

tapas-restaurant.jpg

Perth mutfağını her zevke hitap edebilecek yemeklere sahip kapsamlı bir açık büfe olarak hayal edebilirsiniz. Modern Avrupa ve Doğu mutfaklarının bir potada eritildiği bu mutfakta en çok tüketilenlerin başında etli deniz ürünleri ile yerel olarak üretilen kaliteli şaraplar geliyor. Yerliler genellikle kızarmış pilav, Tay körisi ve Akdeniz mutfağı yemekleri yese de bunlar Avustralya mutfağına ait değildir. Reçel dolgulu süngerimsi bir tatlı olan lamington kültürel bir simgedir. Çikolataya batırıldıktan sonra Hindistan ceviziyle süslenen bu tatlının ulusal bir günü bile var. Kolay hazırlanan ve bol kalorili bir diğer yiyecek ise sosis rulolarıdır.

1. Dünya Savaşı sırasında Anzak askerlerine eşleri tarafından yapılıp gönderilen Anzak bisküvisini de deneyebilirsiniz. Yulaf, un, şeker, tereyağı ve soda gibi bileşenlere sahip bu yiyecek ülkenin savaş tarihî hakkında da fikir vermektedir. Avustralyalıların en çok tükettiği yemeklerden patates keki içinde füme somon ve yumurta barındıran doyurucu bir yemektir. Perth’e geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken yemekler arasında Meet & Bun’daki cheeseburger, Meat Candy’deki kızarmış tavuk, Bao Stop’taki kızarmış pekin ördeği ve Monsterella Pizza’daki bufalina pizza gösterilebilir.

Mart ve nisan aylarında Perth’i ziyaret ediyorsanız her yıl düzenlenen Eat Drink Perth Festivali’ni kaçırmayın. Kent boyunca 70’ten fazla noktada kutlanan festivalde, yemek ve yemeğe dair fikirlerin yanı sıra brançtan geç saatlere kadar süren etkinlikler yer alıyor.

Perth’te Alışveriş

5947887_orig.jpg

Perth’te tüm gezilerinizi bitirdikten sonra harika bir alışveriş deneyimine hazır olmalısınız. Sadece lüks alışveriş merkezlerine değil, dünyanın başka bir yerinde bulamayacağınız otantik dükkânlara da sahiptir.

Kentte alışveriş hayatı birkaç ana alanda yoğunlaşmıştır. Kentin en popüler alışveriş noktaları şüphesiz Murray ve Hay Street alışveriş merkezleridir. Her iki alışveriş merkezi de trafiğe kapalı ve çok çeşitli özel mağazalar sunuyor. Müzeler, sanat galerileri ve diğer turistik mekanlara yakın bir noktada yer alan bu alışveriş merkezlerinde Aborjin sanatına dair her türlü ürünü bulabilirsiniz. El yapımı incili mücevherlerden el yapımı maskelere birçok seçeneğe sahipsiniz.

Galleria Alışveriş Merkezi ise ev eşyalarından giysi ve aksesuarlara, gıdadan kozmetiğe birçok yerli ve yabancı markaya sahip popüler bir adrestir. Yağmurlu bir günde burayı ziyaret edip eğlence alanlarından faydalanabilir, lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Lüks bir alışveriş deneyimi yakalamak isteyenler için tasarlanmış King Street yerliler arasında West End olarak biliniyor. Arnavut kaldırımlı sokakları boyunca dünyaca ünlü lüks markaların mağazalarına rastlayabilirsiniz.

Turistlerin uğrak noktası E Shed Markets, sadece hafta sonları açık bir pazardır. Avustralya’ya özgü hediyelik eşyaları satın alabileceğiniz bu pazar canlı atmosferiyle alışveriş keyfinizi ikiye katlayacak. Doldurulmuş koala ve kanguru, deri çantalar ve dahasını bu alışveriş merkezinde bulabilirsiniz.

Eklektik bir pazar yeri olan Rockingham Market, sadece temmuz ve aralık ayları arasında açıktır. El yapımı zanaat ürünlerinden son teknoloji ürünlere geniş ürün yelpazesine sahip tezgahlar sunuyor. Çocuklu aileler için mükemmel bir seçenek olan Rockingham’da yüz boyama gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Fremantle Markets 150’den fazla tezgahıyla hizmet veren ve kaçırılmaması gereken bir pazardır. El yapımı ahşap oyuncaklar, çeşitli çocuk aktiviteleri, yerel biblolar ve Noel’e özgü hediyelik eşyalar barındıran Fremantle kentin en çok ziyaret edilen turistik pazar yerlerinden biridir.

Kalamunda Farmers Markets taze ürünleri doğrudan çiftçiden satın alabileceğiniz bir alışveriş merkezidir. Taze etler, yerel sebze ve meyveler, ev yapımı tereyağı ve organik arı kovanları burada bulabileceğiniz ürünlerden sadece bazıları. Perth’e kısa bir mesafede bulunan Kalamunda ekim ayından kasım ayına kadar mevsimlik hediyelerini ve ilkbaharın lezzetli ilk meyvelerini sunmaktadır.

Perth Gece Hayatı  

brookfield-place-bhp-perth-city-lights1.jpg

Perth gibi canlı bir şehirde güneş battığında eğlenmek için birçok seçeneğe sahip olmak isteyebilirsiniz. Perth gece hayatı beklentilerinizi karşılamakla kalmayacak, hayal edebileceğinizden daha fazlasını sunabilecek bir kapasiteye sahiptir. Çeşitli bar, pub, gece kulübü ve bira bahçelerine sahip olan kent her kesime hitap eden zengin bir gece hayatına sahiptir.

Northbridge, hem yerlilerin hem de turistlerin hafta sonlarını geçirdikleri küçük ama iyi düzenlenmiş bir parti bölgesidir. Harika bir gece geçirmek için yapmanız gereken tek şey akşamınıza Northbridge’deki barlarda parti öncesi içeceklerle başlamak ve daha sonra bölgedeki gece kulüplerinde eğlenceye devam etmektir. Karanlık gecelerin en iyilerinden biri olan Air Nightclub, büyük bir dans pistine, zarif oturma kabinlerine sahip iki bara ve güzel bir verandaya sahip şık bir mekandır. Bu kulüp, en son teknolojiye sahip lüks atmosferiyle dikkat çekiyor. Her ne kadar lüks bir görünüme sahip olsa da her bütçeye hitap eden fiyatlara sahiptir. Süslü bir elbise gecesi arıyorsanız burayı seçebilirsiniz. Jack Rabbit Slim’s hızlı ve güler yüzlü personeli tarafından sunulan ekonomik yiyecek ve içeceklerle gecenizi daha keyifli hale getirecek yerlerdendir. Büyük bir ses sistemiyle hizmet veren mekân yerli ve turistlerin karışımından oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. Kulübün önünde patates kızartması ve milkshake servis eden bir retro lokanta bulunuyor. Dans etmek ve canlı müzik dinlemek için mükemmel bir mekân. Gruplar genellikle gece 00.00’da sahneden inse de sabahın ilk ışıklarına kadar DJ performanslarıyla doyasıya eğlenebilirsiniz.

Perth’in kalbi Central Business District gece hayatının en hareketli seçeneklerine sahip bir bölgedir. Birbirinden tamamen farklı konseptlere sahip ancak birbirini tamamlayan iki farklı mekânın bir alanda bulunduğu Amplifier/Capitol bölgedeki en iyi gece mekânlarındandır. Capitol Perth’teki en büyük gece kulüplerinden biridir. Amplifier ise dans seanslarının düzenlendiği bir bira bahçesidir. Ayrı girişleri olan bu mekanlar birbirine bağlıdır. Yerliler arasında “Caps” olarak bilinen Capitol Club hafta sonları hippi ve genç kalabalıklarla doludur. CBD’nin doğusunda yer alan Ambar 2003’ten beri yerel ve ulusal DJ’lerin en iyi festival müziklerini çaldığı büyük iç ve dış mekâna sahiptir.

Perth’in hareketli gece hayatına sahip bölgelerinden bir diğer ise Burswood’tur. Burswood Eğlence Kompleksi’nde vakit geçirenler için harika bir seçenek olan Eve Night Club Burswood’un en iyi seçeneğidir. Gece boyunca R&B, old school ve tekno müziklerin çalındığı DJ setlerini dinleyerek eğlencenin doruklarına ulaşabilirsiniz.

Kent merkezinden uzaklaşarak civardaki bölgelerde günübirlik tatil deneyimi yaşamak isteyenler için Fremantleturları vazgeçilmezdir. Yeterli zamanınız varsa Fremantle gece hayatını da deneyimlemelisiniz. Bölgedeki en büyük gece kulüplerinden Metropolis, iki dans pisti, sekiz bar ve “earth, air, water, fire” olmak üzere dört farklı alana sahiptir. Oldukça etkileyici bir mekân olan burada çeşitli müzikleri dinleyebileceğiniz gibi farklı festivallere de katılabilirsiniz. Özellikle cuma günlerinde insanlar buraya tekno ve elektronik müzik dinlemek için geliyorlar.

Perth Festivalleri

6026080-3x2-940x627.jpg

Perth’te her yaştan ve her kesimden insana hitap eden çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Yıl içinde binlerce insanın katıldığı bu festivaller aracılığıyla hem kent kültürünü özümseyebilir hem de halkın yaşayış tarzını yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Fremantle Winter Music Festival: Her yıl 16 Haziran’da düzenlenen bu müzik festivali Fremantle’ın birçok mekânında eş zamanlı olarak düzenlenmektedir. Yerel halk müziklerinden elektronik müziğe çeşitli sahnelere sahiptir.

The Brookfield Winter Lights Festival: Her yıl 20 - 30 Haziran tarihlerinde düzenlenen festival kent merkezindeki St. Georges Terrace’ta düzenlenmektedir. Brookfield Place’teki eski miras binaları her akşam saat 18.00 ila 23.00 arasında değişik renklerle göz kamaştırıcı bir şekilde aydınlatılmaktadır.

Perth International Arts Festival: Her yıl değişen tarihlere sahip festival 2019 yılında 8 Şubat - 13 Mart tarihleri arasında düzenlenecektir. Çeşitli programlara sahip festivalde ulusal ve uluslararası sanatçıların eserlerinin yanı sıra operadan dansa, tiyatrodan sinemaya birçok alanda gösterimler bulabilirsiniz.

Perth’s Autumn Festival: Kente sonbaharın gelişiyle kutlanan festivalde 50’den fazla etkinlik bulabilirsiniz. Perth halkıyla kaynaşmak ve topluluğun gizli hazinesini keşfetmek için harika bir festivaldir. Bisiklet, yürüyüş, yemek gibi çeşitli toplu etkinliklere katılabilirsiniz. 1 Mart ve 31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenir.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Perth Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

26 Ocak: Avustralya Günü

5 Mart: İşçi Bayramı

30 Mart: Kutsal Cuma

31 Mart: Kutsal Cuma’nın Ertesi Günü

1 Nisan: Paskalya Pazarı

2 Nisan: Paskalya Pazartesisi

25 Nisan: ANZAC Günü

4 Haziran: Batı Avustralya Günü

24 Eylül: Kraliçe’nin Doğum Günü

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Noel’in Ertesi Günü

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Perth İçin Faydalı Bilgiler

Acil Durumlar: 000

Polis: 000

Ambulans: 000

İtfaiye: 000

Perth Dış Temsilcilikleri

Perth’te Türkiye’ye ait bir dış temsilcilik bulunmamaktadır. Ancak kent, T.C. Melburn Başkonsolosluğu’nun görev bölgesi içindedir.

T.C. Melburn Başkonsolosluğu

Telefon: +61 3 96 96 60 66

E-posta: [email protected]

Adres: Level 8, 24 Albert Road, South Melbourne Victoria 3205

İnternet sitesi: http://melburn.bk.mfa.gov.tr/

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Perth Para Birimi

Perth’te para birimi olarak Avustralya’nın resmî para birimi olan Avustralya Doları kullanılmaktadır. 1 Avustralya doları yaklaşık olarak 3,5 Türk lirasına tekabül etmektedir.

* Kur bilgisi Haziran 2018’de güncellenmiştir.

Perth’in Resmi Dili

Perth’te resmî dil ülkenin resmi dili olan İngilizcedir. Diğer popüler diller ise Mandarin dili, Kantonca ve Korecedir.

Perth Saat Farkı

Perth ile Türkiye arasında 5 saatlik bir zaman dilimi farkı vardır. Türkiye’de saatler 12.00’yi gösterirken Perth’te saat 17.00’dir.

Perth Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type I / 240V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 24oC
  • Mar 22oC
  • Nis 18oC
  • May 16oC
  • Haz 13oC
  • Tem 12oC
  • Agu 13oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 16oC
  • Kas 18oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.190.000 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Avustralya Doları / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün