Perth Hakkında Bilinmesi Gerekenler

17-000-visitperthcity-banner-pics-2560x1440-city-day-1038x584.jpg

Yükselen bir ekonomiye, tutarlı bir iklime ve olağanüstü bir doğal ortama sahip olan Perth, Avustralya’nın en batısında yer alan kentlerden biridir. Avustralya’nın yüzölçümü bakımından en geniş eyaleti olan Batı Avustralya’nın başkentidir. İki milyona yaklaşan nüfusuyla Avustralya’nın metropollerinden biri olmaya aday Perth ülkenin en kalabalık dördüncü şehridir. Perth’in güneş ışığından, doğal park alanlarından ve mükemmel plajlarından yararlanmak için hazır olun. Avustralya’nın yaklaşık üçte birini kaplayan Batı Avustralya Eyaleti beş bölgeye ayrılmıştır: Kimberley, The North West, South West, The Interior ve the Wheat Belt. Nüfusun çoğunluğu Batı Avustralya kıyılarının güzel beyaz kumlu plajları boyunca yaşamaktadır. Perth, ziyaretçilere kendilerini evinde hissettiren dost canlısı yerlilere sahiptir.

Kaptan James Stirling, Perth şehrini 1829 yılında Swan River Kolonisi’nin bir parçası olarak kurmuştur. İngiliz hükümeti, koloniyi Avustralya’daki ilk serbest yerleşim yeri olarak kabul etti ve ilk yerleşimciler 1829 haziranında Batı Avustralya’ya geldi. Yine bu yılın 12 Ağustos’unda buradaki bir ağacın kesilmesi Perth şehrinin resmî olarak kuruluşunu temsil etmiştir.

Perth şehri Hint Okyanusu ile Darling Sıradağları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda okyanustan 12 km boyunca devam eden Swan Nehri kıyılarında bulunur. Nehir adını nehir boyunca bulunabilen meşhur siyah kuğulardan almıştır. Şehrin batısında kent merkezine ve Swan Nehri’ne bakan 400 hektarlık doğal Avustralya çalılar ile dolu Kings Park bulunuyor. Swan Nehri metropol bölgesinden kıyısı boyunca birçok güzel eve, restorana ve dinlenme alanına sahip Fremantle Limanı’na doğru yol alır. Nehirde yelkencilik, su kayağı, rüzgâr sörfü, kürek çekme, balık tutma, yüzme, jet ski, deniz paraşütü ve daha birçok su sporu yapılmaktadır. Avustralya’nın diğer şehirlerine kıyasla daha küçük bir kent merkezine sahip olan Perth’in doğudan batıya uzanan dört ana caddesi vardır: St. George’s Terrace, Hay Street, Murray Street ve WellingtonStreet.

Perth hem yerel halkın hem de ziyaretçilerin ilgisini çeken harika mimariye sahip binalara ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bir tanesi 19. yüzyılın sonlarından kalma bir darphane olan Perth Mint’tir. Avustralya’nın en eski darphanesi Perth Mint altın eritme odalarıyla ilgi çeken önemli turistik noktalardan biridir.

Kentin ana iş bölgesi Hay Street ve Murray Street üzerindeki birçok alışveriş noktasıyla birlikte St. Georgas Terrace’tır. Şehrin kuzeyinde gece hayatı ve konaklama alanlarıyla meşhur Northbridge bölgesi bulunuyor. Kings Park’a sahip West bölgesi ise rahatlamak, piknik yapmak veya keyifli bir yürüyüş yapmak için ideal bir bölgedir. Burada muhteşem ekili bahçelerin, doğal çalılıkların, dinlenme alanlarının ve yaklaşık 80 kuş türüyle birlikte 300’den fazla yerli bitkinin tadını çıkarabilirsiniz. Kings Park ayrıca Perth ve Swan Nehri’nin muhteşem manzaralarını sunmaktadır. Plajlarıyla ünlü kentin merkezi iş bölgesine yakın birçok plajı bulunuyor. Bu plajların birçoğu sörf için idealdir. Cottesloe, Port ve Trigg Island plajları sörf tutkunları için harika bölgelerdir. Daha sakin plajlar için Como, Crawley ve Peppermint Grove örnek gösterilebilir.

Perth bir dizi turistik konaklama imkânı sunmaktadır. Şehir çevresinde ve şehirde çok sayıda hostel bulabilirsiniz. Kamp alanları, apart daireler, oteller, moteller ve kahvaltı servisine sahip çeşitli konaklama hizmetlerini Perth banliyölerinde bulabilirsiniz. Kente gelen ziyaretçiler için çok çeşitli turlar da yer alıyor. Popüler günlük turların yanı sıra Pinnacles ve Wave Rock gibi yerel doğa harikalarını görebileceğiniz turlar da mevcuttur. Diğer popüler turlar arasında rahatlatıcı Wine and Chocolate Tour, Rottnes Island Day Trip ve Swan Valley Lunch gezisi bulunmaktadır.

Oldukça kullanışlı ve kolay bir yerel ulaşım sistemine sahip Perth’te belirli noktalara kadar ücretsiz seyahat edebilirsiniz. Kent merkezindeki birkaç noktayı kapsayan ücretsiz seyahat bölgesinde demir yolu sistemleri de hizmet vermektedir. Avustralya güney yarım kürede yer aldığı için mevsimler farklıdır. Kenti ziyaret etmek için en uygun dönem kış mevsiminin bittiği ağustos ayı ile ilkbahar mevsiminin başladığı eylül ayıdır. Bu dönemlerde havalar turistik geziler için oldukça ideal olduğu gibi çeşitli festivaller de düzenlenmektedir. Batı Avustralya’nın en hareketli gece hayatını Perth’te bulabilirsiniz. Her kesime hitap eden farklı konseptlere sahip yüzlerce eğlence mekânı bulabilirsiniz. Perth’te gece hayatı denildiğinde akla gelen ilk yer Northbridge’tir. Central Business Distric ve Fremantle bölgeleri de canlı gece hayatına sahip bölgelerdendir.

Tanıtım Videosu