Adelaide Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adelaide_city_centre_view.jpg

Adelaide, Avustralya'nın Güney Avustralya eyaletinin başkenti ve yaklaşık 1,28 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık beşinci şehridir. Adelaide, 2002 ve 2004 yıllarında The Economist dergisi tarafından düzenlenen dünyanın en yaşanılabilir şehirleri anketinde kültürel nitelik, iklim, yaşama kalitesi ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından birincilik derecesine sahiptir. Avustralya’nın güneyinde, St. Vincent Körfezi’nin doğu kıyılarına kurulan şehir, Torrens Nehri boyunca uzanmaktadır. Okyanus kokan havası ve oldukça fazla yeşil alana sahip olan şehir, keyifli yürüyüş ve bisiklet rotalarına sahiptir. Adelaide, Avustralya şehirlerinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Adelaide, birçok tarihî ve modern yapıyı içerisinde barındıran tarihî bir şehirdir.

Adelaide’nin geçmişi de oldukça eski dönemlere uzanmaktadır. 1836 yılından ilk yerleşim izlerine rastlanan Adelaide’de ilk yaşayanların Avusturalya Aborjinleri olduğu bilinmektedir. Britanyalıların ilk Avrupa yerleşimlerini kurmadan önce sömürge bölgesi olarak anılmayan Adelaide, bu dönemden sonra sömürge haline getirilmiştir. Sömürge döneminde ilk harita çıkarma çalışmalarını başlatan ise General William Light olmuştur. Düzenli yapısı nedeniyle kaybolmanın neredeyse imkânsız olduğu Adelaide, “ızgara şehir” olarak bilinmektedir. Bir ızgaranın içerisinde oluşturulan şehirde bu tasarımı başarıyla uygulayan isim General William Light olmuştur. Bu plana Light Vizyonu da denmektedir. Adını Britanya kralı IV. William'ın karısı Kraliçe Adelaide'dan alan kent, 1840'ta Avustralya'nın ilk belediyesi olma özelliğini kazanmış, 1919'da büyük kent belediyesi statüsüne yükselmiştir.

Torrens Irmağı tarafından doğu-batı doğrultusunda ikiye bölünen kentin kuzeyi endüstri, ticaret; güneyi ise ikametgâh bölgesi olarak kullanılmaktadır. Adelaide, Avustralya'nın en büyük üç şirketine ev sahipliği yapmaktadır. Bu şirketler arasında Telstra, BHP Billiton ve National AustraliaBank’tır. Şehirde Avustralya Ticaret Konseyi, Avustralya Sendika Konseyi ve Avustralya Menkul Kıymetler Borsası bulunmaktadır. Adelaide, büyük bir limana sahip olduğu için yakın şehirlerden gelen birçok ürün buradaki liman sayesinde farklı ülkelere ve şehirlere girmektedir.

Adelaide’nin büyük bir limana sahip olması şehrin ekonomik olarak gelişmesine yardımcı olmuştur. Şehrin çevresindeki ovaların verimliliği, doğu ve güneydoğuya doğru yayılan Murray Düzlüklerine kolayca ulaşılabilmesi ve yakınındaki tepelerde maden yataklarının bulunması kentin büyümesine ayrıca katkıda bulunmuştur. Şehirde, tarihten bu yana tarım ile uğraşılıyor olması, tarım ihracatını da olumlu yönde etkilemiştir. Adelaide'de eski dönemlerde buğday, yün, meyve ve şarap pazarlanırken günümüzde sanayileşmenin etkisi ile kentte otomobil yedek parçaları, makineler, tekstil ve kimyasal maddeler üreten fabrikalar kurulmuştur. Günümüzde de bu sanayi alanları aktif olarak işletilmektedir.

Şehir, eğitimaçısından da oldukça gelişmiştir. Şehirdeki en önemli üniversitelerin başında ise Adelaide Üniversitesi gelmektedir. Üniversite, hem sosyal bilimler hem de fen bilimleri alanında eğitim vermektedir. Şehirde birçok farklı ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Adelaide şehrinin merkezi oldukça hareketli ve canlıdır. Bunun yanında şehirde ulaşım imkânlarının kolaylığı, kafe ve restoran hizmetlerinin oldukça gelişmiş olması, parkları ve gezilecek mekânları ile Adelaide, oldukça fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezi gecenin geç saatlerine kadar oldukça hareketli ve renkli bir yapıya sahiptir. Bunun yanında Adelaide, alışveriş merkezleri, üniversiteleri, spor merkezleri ve gece hayatı ile oldukça ön plana çıkmakta ve hem yerli hem de yabancı turistlerin tercih ettiği yerlerden biri olmaktadır.

Günümüzde Adelaide,hızla büyüyen bir potansiyeli içerisinde barındırmaktadır. Gittikçe kalabalık bir nüfusa sahip olması şehri kozmopolit bir hale getirmektedir. Bunun yanında özellikle son yıllarda farklı ülkelerden yoğun öğrenci nüfusuna ev sahipliği yapması, şehrin canlı kalmasına da katkıda bulunmaktadır. Adelaide, sahip olduğu doğal güzellikler, galeriler, parklar ve tarihî derinliği ile de binlerce turiste her yıl ev sahipliği yapmaktadır.

Adelaide halkı oldukça misafirperver ve güler yüzlü bir yapıya sahiptir. İnsanların telaş yapmadan yaşaması ve güler yüzlü olması sokaklarda mutluluk havası yaratmaktadır. Dolayısıyla şehirde hiç çekinmeden yerli halktan yardım alabilirsiniz. Halkın açık görüşlü olması ve farklı bölgelerden tarihten bu yana göç almış olması bu durumu destekler niteliktedir. Adelaide şehrinde tatil yapmak isteyen ziyaretçiler yeşilin verdiği huzur ile oldukça motive olacak ve dinlenecektir. Kısacası Adelaide, tatilinizi oldukça keyifli geçirebileceğiniz, hem eğlenip hem de tarihî açıdan birçok bilgi edinebileceğiniz önemli şehirlerden birisidir.

Tanıtım Videosu

Adelaide ile İlgili

Adelaide Nerededir?

Adelaide, Avustralya'nın Güney Avustralya eyaletinde, Fleurieu Yarımadası’nın kuzeyinde konumlanmaktadır.

Adelaide’ye Nasıl Gidilir?

airport-768867_960_720.jpg

Türkiye’den Adelaide’ye gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile Adelaide’ye ulaşabilirler. Adelaide Havalimanı’na Türkiye’den gidecek olanlar Doha veya Dubai şehirleri üzerinden aktarmalı uçuş gerçekleştirebilir.

Adelaide’ye Ne Zaman Gidilir?

adelaide-1704190_960_720.jpg

Adelaide Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerden birisidir. Sıcak ve ılıman bir özelliğe sahip şehir, yıl boyu serindir. Bunun yanında Adelaide’de belli dönemlerde aşırı yağmur görülmekte ve hava puslu bir yapıya bürünmektedir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Adelaide ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 16,4 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 536 milimetredir.

Adelaide’de ortalama en yüksek sıcaklık 28 santigrat, en düşük sıcaklık ise 8 santigrattır. İklim olarak bakıldığında Adelaide’de en sıcak ay ocak ayıdır. Bu farklılığın temel sebebi ise şehrin Güney yarımkürede yer alıyor olmasıdır. Adelaide, en fazla turisti genellikle kış aylarında alsa da yine de yılın her döneminde şehre yoğun bir turist akışı mevcuttur. Yılın en sıcak döneminde dahi şehir, insanları çok boğmamakta aksine gayet ılık bir şekilde keyifli günler geçirilmesine yardımcı olmaktadır. Bizim size önerimiz ise Adelaide şehrini nisan, mayıs, haziran, ekim ve kasım dönemlerinde ziyaret etmenizdir.

Adelaide’de kış ayları yani haziran ve ağustos ayları oldukça yağışlı geçer. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 10 santigrat civarlarına kadar düşebilmektedir. Şiddetli yağmurların çok görülmediği şehirde tatil için gidenler planlarında bu yağıştan ötürü herhangi bir aksaklık yaşamazlar. Adelaide’de yılın her dönemi farklı ülkelerden gelen ziyaretçileri görebilirsiniz. Genel olarak Akdeniz ikliminin görüldüğü Adelaide’de hava şartlarının sizi olumsuz yönde pek etkileyemeyeceğini belirtebiliriz.

Adelaide Otelleri

Büyük Avustralya Körfezi, St. Vincent Sahili’nin ortasında bulunan ve dört tarafı yeşillikler içinde bulunan Adelaide, oldukça keyifli bir şehir. İyi planlanmış zarif mimarî detaylara eklenen sanat, kültür etkinlikleri, eğlenceli ve temiz plajlarına hareket getiren harika kafeleri ile son derece güzel bir şehir aynı zamanda.
Kentin pek çok yerinde karşınıza çıkabilen fazla sayıdaki kilise nedeni ile “Kiliseler Şehri” diye de adlandırılan şehir, ismini ilk kurulduğu dönem kraliçe olan Adelaide’dan almış. Oldukça planlı ve modern çizgilerle tasarlanan kent, günümüzde Güney Yarımküre’nin en çok talep alan turistik merkezleri arasında üst sıralarda bulunuyor. Eğitim konusunda da ülkenin ileri gelen şehirleri arasında bulunan Adelaide, 10’dan fazla üniversiteye ve genç öğrenci nüfusuna da ev sahipliği yapıyor.
 

  Adelaide Otelleri
 

Şehir huzurlu, sakin ve yaşam standardı yüksek bir ortama sahip ancak bir o kadar da hareketli gece hayatı ile konuklarını şaşırtıyor. Genç nüfusun yoğun olduğu kent, birbirinden eğlenceli mekânları ile adeta ülkenin eğlence merkezi konumunda bulunuyor. Özellikle restore edilmiş tarihî mekânların yarattığı büyüleyici atmosfer son derece etkileyici. 

Devamını Oku

Adelaide Gezilecek Yerler

Keyifli bir Adelaide gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Adelaide 3-4 gün kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Adelaide, mutlaka gezip görülmesi gereken en iyi şehirlerarasında yer almaktadır. Doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzelliği ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Adelaide Zoo, Güney Avustralya Sanat Merkezi, Güney Avustralya Müzesi, Güney Avustralya Eyalet Kütüphanesi, Tandanya Ulusal Aborjin Kültür Enstitüsü, Adelaide Botanik Bahçesi, Güney Avustralya Parlemento Binası, Teslis Kilisesi, Himeji Bahçesi ve Hahndorf bölgesi bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Adelaide Şehir İçi Ulaşım

Adelaide şehir merkezi, oldukça rahat gezebileceğiniz bir yerdir. Turist bilgilendirme bölümünden şehir merkezi ile ilgili bilgilendirme formlarını ücretsiz olarak alabilirsiniz. Adelaide, farklı toplu ulaşım araçları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir. Genellikle şehirde otobüs, taksi, tramvay ve tren kullanılmaktadır. Dileyenler gezilecek yerleri yürüyerek de gezebilmektedir.

Adelaide, otobüs sistemi oldukça gelişmiş şehirlerden birisidir. Turistlerin birçoğu bu seçeneği tercih ederek gezilerini planlamaktadır. Adelaide’de birçok otobüs hattı mevcuttur. Sefer saatleri ise gideceğiniz yere göre değişkenlik göstermektedir. Toplu taşıma araçları için biletlerinizi otomatlardan temin edebilirsiniz. Otobüs için alacağınız bilet ücretleri ise tek kullanım için 5,20 AUD, gün boyu kullanacağınız biletler için ise 9,90 AUD olarak belirlenmiştir. 3 günlük bilet almak isteyenlerin ise 25 AUD ödemesi gerekmektedir. Havalimanından şehir merkezine gelmek isteyen ziyaretçiler J1-J2 otobüs hattını kullanabilirler. 15-20 dakikada bir kalkan otobüsü sıklıkla bulabilirsiniz. Bunun için ödeyeceğiniz ücret ise 5,20 AUD’dir.

Adelaide’de tren seçeneği diğer bir toplu ulaşım aracıdır. Tren seçeneğini kullanacak olanlar, şehrin 12 farklı bölgesine seyahat edebilirler.

Adelaide’de kullanabileceğiniz diğer bir araç ise taksilerdir. Şehrin her bölgesine hizmet veren taksi seferleri, ücret olarak pahalı kaldığı için turistler tarafından pek tercih edilmemektedir. Taksilerin açılış ücretleri ise 4,50 AUD olarak belirlenmiştir. Dileyen ziyaretçiler taksi ile şehir merkezine ulaşabilirler. Bunun için ödemeleri gereken toplam ücret ise 20 AUD civarındadır.

Adelaide Mutfağı

sea-food-443971_960_720.jpg

Avusturalya’nın en leziz yemeklerini yiyebileceğiniz Adelaide, zengin yemek kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Adelaide geziniz sırasında yemek yiyebileceğiniz oldukça fazla çeşitte deniz ürünü sunan restoranlar ve et restoranları bulunmaktadır. Adelaide mutfağı, her yemek kültürüne hitap eden bir mutfağa sahiptir. Dolayısıyla Adelaide’de her zevke hitap eden birçok restoran bulabilirsiniz.

Hint mutfağından hoşlananlar şehir merkezinde birden fazla restoran bulabilir. Bunların en ünlüsü ise Jasmin Restaurant’dır. Bu restoranda birden fazla egzotik ve ilginç yemek bulabilirsiniz. Bunun yanında şehirde barbekü kültürü oldukça yaygın olduğu için et restoranları bulmanız da olasıdır. Adelaide’de en çok kullanılan et türü ise sığır etidir. Burada kesinlikle Adelaide bifteğini ve rostosunu denemenizi öneririz. Bunun yanında ülkenin sembollerinden biri olan kanguru eti de yemeklerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Kanguru etini daha önce denemeyenler için bu, oldukça farklı bir deneyim olabilir. Fakat yine de Adelaide’dene yenir diye soranlara ilk tavsiyemiz deniz ürünlerini denemeleri yönünde oalcaktır. Levrek, dülger, floater, mezgit ve Avustralya’ya ait bir balık olan barramundi kesinlikle denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Bunun yanında burada bezelye çorbasını da mutlaka denemelisiniz.

Adelaide mutfağında nerede yemek yenir diye soranlara önerimiz ise şunlardır: Luigi Delicatessen, Taj Tandoor, Mai Kitchen, Golden Boy, Marrakech Restaurant, Social Street 2, Orana, Peel Street, Ur Caffe, Jasmin Indian Restaurant,Andre's Cucina and Polenta Bar, Shiki Restaurant, 82 Thai Eatery, The Playford Restaurant, Georges on Waymouth ve Estia Greek Cuisine Restaurant ile Türk mutfağından uzaklaşmak istemeyenler için Saray Kebab House ve Eat in Istanbul Restaurant.

Adelaide’de ortalama yemek fiyatları genellikle 17-50 AUD arasında değişkenlik gösterse de bu durum gideceğiniz restoranın kalitesine ve seçeceğiniz yemek çeşidine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca Adelaide’de beş çayı kültürü oldukça önemli bir yer tutmaktadır ve çayın yanında pavlova adındaki kurabiyeler sunulmaktadır. Bu sebepten dolayı öğlen ve öğleden sonraki saatlerde özellikle kafeler çok yoğun olabilmektedir. Bu durum hafta sonları daha da fazla kalabalığa sebep olmaktadır. Yine de size önerimiz ziyaret edeceğiniz şehrin yerlisi gibi yaşamak adına 5 çayında bu kafelerde oturmanız olacaktır.

Adelaide’de Alışveriş

Rundle_Mall.JPG

Adelaide şehir merkezinde 100’ün üzerinde hem modern hem geleneksel alışveriş mekânı bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri, küçük hediyelik eşya dükkânları, butik dükkânlar bunların arasında yer almaktadır. Şehrin en popüler ürünü şüphesiz kanguru desenli ya da figürlü ürünlerdir. Adelaide sokaklarında gezinirken birçok dükkânda kanguru desenli küçük eşyalar bulabilirsiniz. Bunun yanında koala ve Tazmanya canavarı gibi figürler de hediyelik eşyalar üzerinde sıklıkla rastlayabileceğiniz desenlerdir.

Şehrin en ünlü alışveriş mekânı Adelaide Central Plaza’dır. Kıyafet, ayakkabı, aksesuar gibi birçok ürünü bu alışveriş merkezinde bulabilirsiniz. Uygun fiyatta ürün satın almak isteyenler Adelaide Central Plaza’yı ziyaret edebilirler. Daha uygun fiyatlı ürünlere bakmak isteyenler ise Harbour Town Adelaide kompleksini ziyaret edebilir. Özellikle moda tutkunları için geniş yelpazede ürünler sunan Harbour Town Adelaide kompleksi, sayısız dükkân ve restoranı ile turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Sebze ve meyve pazarını görmek isteyenler ise mutlaka Merkez Pazar’a uğramalıdır. Uygun fiyata taze ürün satın almak istiyorsanız bu pazarı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yiyecek ürünlerinin yanında pazarda kahve satan dükkânlar da bulabilirsiniz. Pazar oldukça tarihî bir binanın içerisinde bulunmaktadır. Meyve, sebze ve kahvenin dışında oldukça güzel hediyelik eşyaları da bu pazarın içerisinde bulabilirsiniz. Vejetaryen ürünlerden hoşlanan ziyaretçiler ise Market Shed’i ziyaret edebilir.

Adelaide sokakları hem alışveriş yapabileceğiniz hem de renkli görüntüler yakalayabileceğiniz bir yerdir. Belli günlerde ikinci el pazarlarını da şehirde bulabilirsiniz. Oldukça rağbet gören bu pazarlarda giyim, aksesuar, hediyelik eşya, CD ve kitaplar bulabilirsiniz. Sizin de vaktiniz olursa bu yerel ürünler satan pazarları muhakkak gezmelisiniz. Adelaide sokaklarında gezerken alışveriş yapmanız için uğramanızı önereceğimiz yerler arasında Unique Opal Mine Pty Ltd, Adelaide Central Market, Haigh's Chocolates Visitor Centre, Adelaide Arcade,Adelaide Farmers' Market ve The Market Shed on Holland bulunmaktadır.

#festival_fuar

Adelaide’de Gece Hayatı

music-concert-1044359_960_720.jpg

Adelaide’de gece hayatı son derece gelişmiştir. Şehir, her ne kadar sessiz ve sakin bir ritme sahip olsa da gece hayatı oldukça gelişmiştir. Belki de şehrin dengesini bu şekilde koruduğunu belirtebiliriz. Özellikle şehirde öğrenci nüfusunun çok fazla olması bu durumu etkileyen en önemli sebeplerin başında gelmektedir. Adelaide’de birçok bar, gece kulübü, dans kulübü ve pub bulunmaktadır. Adelaide, gece hayatı ile Avusturalya’nın en önemli merkezlerinden birisidir. Adelaide’de en fazla gece kulüplerinin yaygınlaştığı bölge Rundle Caddesi’dir. Rundle bölgesinde genellikle geleneksel pub, bar ve gece kulüpleri yoğunlaşmıştır. Bunun yanında gey barları da yine bu bölgede yoğunlaşan diğer bir eğlence mekânıdır. Adelaide, renkli yapısı ile her türlü eğlence mekânının gelişmesine de izin veren şehirlerden birisidir.

Adelaideşarapları ile oldukça ünlüdür. Şehir sizlere birden fazla farklı şarap seçeneğini sunmaktadır. İngiliz biralarını çoğu gece kulübünde, bar ve pub’larda bulabilirisiniz. Şehirde deneyebileceğiniz en ünlü şaraplar arasında Riesling, Semillion, Chardonnay, Cabarnet, Shriaz, Pinot Noir ve Sauvignon bulunmaktadır. Şehirde hem kırmızı hem de beyaz şarapları gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz. Şehrin ışıkları sabahın ilk saatlerine kadar devam etmektedir. Keyifli bir eğlence hayatı arayanlar için Adelaide oldukça uygun bir adrestir. Şehirdeki eğlence mekânları ise oldukça otantiktir.Eski yapıların restore edilerek eğlence mekânı olarak kullanılması şehre ayrı bir hava katmaktadır.

Adelaide’de gidebileceğiniz en popüler mekânlar arasında; Maybe Mae Bar, HENNESSY Rooftop Bar, Black Bull Bar, Bank Street Social Club, The Lion Hotel Bar,The Playford Lounge Bar, Collins at the Hilton Bar, The Wheatsheaf Hotel Bar, Nook Nosh Bar, Chihuahua Bar, Mary Poppin Nightclub, Alfred's Bar, The Gilbert Street Hotel, Baddog Bar, Gaslight Tavern, Chandelier Bar, London Tavern, Cambridge Balcony Bar bulunmaktadır.Bu barlar şehirdeki turistlerin genellikle akın ettiği barlardır. Ayrıca merkeze yakın oluşları da tercih edilme sebebidir. Adelaide şehrinde plaj bölgesinin de eğlence mekânı açısından oldukça hareketli olduğunu söylemeliyiz.

Adelaide’de gey barlar da oldukça yaygındır. Bu barlar ise Gouger bölgesinde bulunmaktadır. Bu mekânların ise şehirde büyük bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Bu barların en popülerleri arasında Oz Nightclub, Feast Festival ANZ Hub ve Mary’s Poppin bulunmaktadır. Gey barlar oldukça renkli görüntülerin sahne olduğu önemli mekânlardan biridir. Ayrıca bu barlarda düzenlenen komedi şovlara ve karaoke gecelerine de dileyen ziyaretçiler katılabilir.

Adelaide, oldukça güvenli bir şehirdir. Dolayısıyla gece geç saatlere kadar eğlenebilir ve kolaylıkla otelinize gitmek için taksi bulabilirsiniz. Adelaide’de eğlence hayatı diğer Avrupa ülkelerine göre pahalı kalabilmektedir. Adelaide, hem Avrupa’dan hem Amerika’dan oldukça fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Eğlencenin doruk noktaya ulaştığı bu şehirde unutulmaz anlar yaşamak, farklı kültürler ve insanlarla tanışmak isteyenler Adelaide gece hayatına muhakkak katılmalıdır.

Adelaide Para Birimi

Adelaide para birimi olarak Avustralya doları (AUD) kullanmaktadır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Adelaide Resmi Dili

Adelaide’de resmi dil olarak İngilizce kullanılmaktadır.

Adelaide Saat Farkı

Adelaide ve Türkiye arasında 6 saat 30 dakikalık bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye’de saat 14.03 iken Adelaide’de 20.33’dür.

Adelaide Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type I / 240V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22.5oC
  • Şub 22.4oC
  • Mar 21oC
  • Nis 18.1oC
  • May 15.2oC
  • Haz 12.7oC
  • Tem 12.7oC
  • Agu 13.9oC
  • Eyl 15.8oC
  • Eki 17.3oC
  • Kas 19.2oC
  • Ara 21.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,28 milyon / Dil: İngilizce / Para Birimi: AUD / İklim: Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün