Adelaide Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adelaide_city_centre_view.jpg

Adelaide, Avustralya'nın Güney Avustralya eyaletinin başkenti ve yaklaşık 1,28 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık beşinci şehridir. Adelaide, 2002 ve 2004 yıllarında The Economist dergisi tarafından düzenlenen dünyanın en yaşanılabilir şehirleri anketinde kültürel nitelik, iklim, yaşama kalitesi ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından birincilik derecesine sahiptir. Avustralya’nın güneyinde, St. Vincent Körfezi’nin doğu kıyılarına kurulan şehir, Torrens Nehri boyunca uzanmaktadır. Okyanus kokan havası ve oldukça fazla yeşil alana sahip olan şehir, keyifli yürüyüş ve bisiklet rotalarına sahiptir. Adelaide, Avustralya şehirlerinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Adelaide, birçok tarihî ve modern yapıyı içerisinde barındıran tarihî bir şehirdir.

Devamını Oku

Adelaide ile İlgili

Adelaide Nerededir?

Adelaide, Avustralya'nın Güney Avustralya eyaletinde, Fleurieu Yarımadası’nın kuzeyinde konumlanmaktadır.

Adelaide’ye Nasıl Gidilir?

airport-768867_960_720.jpg

Türkiye’den Adelaide’ye gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile Adelaide’ye ulaşabilirler. Adelaide Havalimanı’na Türkiye’den gidecek olanlar Doha veya Dubai şehirleri üzerinden aktarmalı uçuş gerçekleştirebilir.

Adelaide’ye Ne Zaman Gidilir?

adelaide-1704190_960_720.jpg

Adelaide Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerden birisidir. Sıcak ve ılıman bir özelliğe sahip şehir, yıl boyu serindir. Bunun yanında Adelaide’de belli dönemlerde aşırı yağmur görülmekte ve hava puslu bir yapıya bürünmektedir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Adelaide ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 16,4 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 536 milimetredir.

Adelaide’de ortalama en yüksek sıcaklık 28 santigrat, en düşük sıcaklık ise 8 santigrattır. İklim olarak bakıldığında Adelaide’de en sıcak ay ocak ayıdır. Bu farklılığın temel sebebi ise şehrin Güney yarımkürede yer alıyor olmasıdır. Adelaide, en fazla turisti genellikle kış aylarında alsa da yine de yılın her döneminde şehre yoğun bir turist akışı mevcuttur. Yılın en sıcak döneminde dahi şehir, insanları çok boğmamakta aksine gayet ılık bir şekilde keyifli günler geçirilmesine yardımcı olmaktadır. Bizim size önerimiz ise Adelaide şehrini nisan, mayıs, haziran, ekim ve kasım dönemlerinde ziyaret etmenizdir.

Adelaide’de kış ayları yani haziran ve ağustos ayları oldukça yağışlı geçer. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 10 santigrat civarlarına kadar düşebilmektedir. Şiddetli yağmurların çok görülmediği şehirde tatil için gidenler planlarında bu yağıştan ötürü herhangi bir aksaklık yaşamazlar. Adelaide’de yılın her dönemi farklı ülkelerden gelen ziyaretçileri görebilirsiniz. Genel olarak Akdeniz ikliminin görüldüğü Adelaide’de hava şartlarının sizi olumsuz yönde pek etkileyemeyeceğini belirtebiliriz.

Adelaide Otelleri

Büyük Avustralya Körfezi, St. Vincent Sahili’nin ortasında bulunan ve dört tarafı yeşillikler içinde bulunan Adelaide, oldukça keyifli bir şehir. İyi planlanmış zarif mimarî detaylara eklenen sanat, kültür etkinlikleri, eğlenceli ve temiz plajlarına hareket getiren harika kafeleri ile son derece güzel bir şehir aynı zamanda.
Kentin pek çok yerinde karşınıza çıkabilen fazla sayıdaki kilise nedeni ile “Kiliseler Şehri” diye de adlandırılan şehir, ismini ilk kurulduğu dönem kraliçe olan Adelaide’dan almış. Oldukça planlı ve modern çizgilerle tasarlanan kent, günümüzde Güney Yarımküre’nin en çok talep alan turistik merkezleri arasında üst sıralarda bulunuyor. Eğitim konusunda da ülkenin ileri gelen şehirleri arasında bulunan Adelaide, 10’dan fazla üniversiteye ve genç öğrenci nüfusuna da ev sahipliği yapıyor.
 

  Adelaide Otelleri
 

Şehir huzurlu, sakin ve yaşam standardı yüksek bir ortama sahip ancak bir o kadar da hareketli gece hayatı ile konuklarını şaşırtıyor. Genç nüfusun yoğun olduğu kent, birbirinden eğlenceli mekânları ile adeta ülkenin eğlence merkezi konumunda bulunuyor. Özellikle restore edilmiş tarihî mekânların yarattığı büyüleyici atmosfer son derece etkileyici. 

Devamını Oku

Adelaide Gezilecek Yerler

Keyifli bir Adelaide gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Adelaide 3-4 gün kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Adelaide, mutlaka gezip görülmesi gereken en iyi şehirlerarasında yer almaktadır. Doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzelliği ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Adelaide Zoo, Güney Avustralya Sanat Merkezi, Güney Avustralya Müzesi, Güney Avustralya Eyalet Kütüphanesi, Tandanya Ulusal Aborjin Kültür Enstitüsü, Adelaide Botanik Bahçesi, Güney Avustralya Parlemento Binası, Teslis Kilisesi, Himeji Bahçesi ve Hahndorf bölgesi bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Adelaide Şehir İçi Ulaşım

Adelaide şehir merkezi, oldukça rahat gezebileceğiniz bir yerdir. Turist bilgilendirme bölümünden şehir merkezi ile ilgili bilgilendirme formlarını ücretsiz olarak alabilirsiniz. Adelaide, farklı toplu ulaşım araçları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir. Genellikle şehirde otobüs, taksi, tramvay ve tren kullanılmaktadır. Dileyenler gezilecek yerleri yürüyerek de gezebilmektedir.

Adelaide, otobüs sistemi oldukça gelişmiş şehirlerden birisidir. Turistlerin birçoğu bu seçeneği tercih ederek gezilerini planlamaktadır. Adelaide’de birçok otobüs hattı mevcuttur. Sefer saatleri ise gideceğiniz yere göre değişkenlik göstermektedir. Toplu taşıma araçları için biletlerinizi otomatlardan temin edebilirsiniz. Otobüs için alacağınız bilet ücretleri ise tek kullanım için 5,20 AUD, gün boyu kullanacağınız biletler için ise 9,90 AUD olarak belirlenmiştir. 3 günlük bilet almak isteyenlerin ise 25 AUD ödemesi gerekmektedir. Havalimanından şehir merkezine gelmek isteyen ziyaretçiler J1-J2 otobüs hattını kullanabilirler. 15-20 dakikada bir kalkan otobüsü sıklıkla bulabilirsiniz. Bunun için ödeyeceğiniz ücret ise 5,20 AUD’dir.

Adelaide’de tren seçeneği diğer bir toplu ulaşım aracıdır. Tren seçeneğini kullanacak olanlar, şehrin 12 farklı bölgesine seyahat edebilirler.

Adelaide’de kullanabileceğiniz diğer bir araç ise taksilerdir. Şehrin her bölgesine hizmet veren taksi seferleri, ücret olarak pahalı kaldığı için turistler tarafından pek tercih edilmemektedir. Taksilerin açılış ücretleri ise 4,50 AUD olarak belirlenmiştir. Dileyen ziyaretçiler taksi ile şehir merkezine ulaşabilirler. Bunun için ödemeleri gereken toplam ücret ise 20 AUD civarındadır.

Adelaide Mutfağı

sea-food-443971_960_720.jpg

Avusturalya’nın en leziz yemeklerini yiyebileceğiniz Adelaide, zengin yemek kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Adelaide geziniz sırasında yemek yiyebileceğiniz oldukça fazla çeşitte deniz ürünü sunan restoranlar ve et restoranları bulunmaktadır. Adelaide mutfağı, her yemek kültürüne hitap eden bir mutfağa sahiptir. Dolayısıyla Adelaide’de her zevke hitap eden birçok restoran bulabilirsiniz.

Hint mutfağından hoşlananlar şehir merkezinde birden fazla restoran bulabilir. Bunların en ünlüsü ise Jasmin Restaurant’dır. Bu restoranda birden fazla egzotik ve ilginç yemek bulabilirsiniz. Bunun yanında şehirde barbekü kültürü oldukça yaygın olduğu için et restoranları bulmanız da olasıdır. Adelaide’de en çok kullanılan et türü ise sığır etidir. Burada kesinlikle Adelaide bifteğini ve rostosunu denemenizi öneririz. Bunun yanında ülkenin sembollerinden biri olan kanguru eti de yemeklerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Kanguru etini daha önce denemeyenler için bu, oldukça farklı bir deneyim olabilir. Fakat yine de Adelaide’dene yenir diye soranlara ilk tavsiyemiz deniz ürünlerini denemeleri yönünde oalcaktır. Levrek, dülger, floater, mezgit ve Avustralya’ya ait bir balık olan barramundi kesinlikle denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Bunun yanında burada bezelye çorbasını da mutlaka denemelisiniz.

Adelaide mutfağında nerede yemek yenir diye soranlara önerimiz ise şunlardır: Luigi Delicatessen, Taj Tandoor, Mai Kitchen, Golden Boy, Marrakech Restaurant, Social Street 2, Orana, Peel Street, Ur Caffe, Jasmin Indian Restaurant,Andre's Cucina and Polenta Bar, Shiki Restaurant, 82 Thai Eatery, The Playford Restaurant, Georges on Waymouth ve Estia Greek Cuisine Restaurant ile Türk mutfağından uzaklaşmak istemeyenler için Saray Kebab House ve Eat in Istanbul Restaurant.

Adelaide’de ortalama yemek fiyatları genellikle 17-50 AUD arasında değişkenlik gösterse de bu durum gideceğiniz restoranın kalitesine ve seçeceğiniz yemek çeşidine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca Adelaide’de beş çayı kültürü oldukça önemli bir yer tutmaktadır ve çayın yanında pavlova adındaki kurabiyeler sunulmaktadır. Bu sebepten dolayı öğlen ve öğleden sonraki saatlerde özellikle kafeler çok yoğun olabilmektedir. Bu durum hafta sonları daha da fazla kalabalığa sebep olmaktadır. Yine de size önerimiz ziyaret edeceğiniz şehrin yerlisi gibi yaşamak adına 5 çayında bu kafelerde oturmanız olacaktır.

Adelaide’de Alışveriş

Rundle_Mall.JPG

Adelaide şehir merkezinde 100’ün üzerinde hem modern hem geleneksel alışveriş mekânı bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri, küçük hediyelik eşya dükkânları, butik dükkânlar bunların arasında yer almaktadır. Şehrin en popüler ürünü şüphesiz kanguru desenli ya da figürlü ürünlerdir. Adelaide sokaklarında gezinirken birçok dükkânda kanguru desenli küçük eşyalar bulabilirsiniz. Bunun yanında koala ve Tazmanya canavarı gibi figürler de hediyelik eşyalar üzerinde sıklıkla rastlayabileceğiniz desenlerdir.

Devamını Oku

Adelaide’de Gece Hayatı

music-concert-1044359_960_720.jpg

Adelaide’de gece hayatı son derece gelişmiştir. Şehir, her ne kadar sessiz ve sakin bir ritme sahip olsa da gece hayatı oldukça gelişmiştir. Belki de şehrin dengesini bu şekilde koruduğunu belirtebiliriz. Özellikle şehirde öğrenci nüfusunun çok fazla olması bu durumu etkileyen en önemli sebeplerin başında gelmektedir. Adelaide’de birçok bar, gece kulübü, dans kulübü ve pub bulunmaktadır. Adelaide, gece hayatı ile Avusturalya’nın en önemli merkezlerinden birisidir. Adelaide’de en fazla gece kulüplerinin yaygınlaştığı bölge Rundle Caddesi’dir. Rundle bölgesinde genellikle geleneksel pub, bar ve gece kulüpleri yoğunlaşmıştır. Bunun yanında gey barları da yine bu bölgede yoğunlaşan diğer bir eğlence mekânıdır. Adelaide, renkli yapısı ile her türlü eğlence mekânının gelişmesine de izin veren şehirlerden birisidir.

Devamını Oku

Adelaide Para Birimi

Adelaide para birimi olarak Avustralya doları (AUD) kullanmaktadır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Adelaide Saat Farkı

Adelaide ve Türkiye arasında 6 saat 30 dakikalık bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye’de saat 14.03 iken Adelaide’de 20.33’dür.

Adelaide Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type I / 240V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22.5oC
  • Şub 22.4oC
  • Mar 21oC
  • Nis 18.1oC
  • May 15.2oC
  • Haz 12.7oC
  • Tem 12.7oC
  • Agu 13.9oC
  • Eyl 15.8oC
  • Eki 17.3oC
  • Kas 19.2oC
  • Ara 21.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,28 milyon / Dil: İngilizce / Para Birimi: AUD / İklim: Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün