Google+

ISTANBUL MINIATURK

ISTANBUL MINIATURK

NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar21 Haz 201365590 Yorum

Masallar Diyarını andıran Miniatürk, Türk kültür ve tarihinin bir arada görülebileceği en değerli yerlerden biridir. Anadolu ve İstanbul coğrafyasından eserleri bünyesinde barındıran iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra bir de Osmanlı coğrafyasından seçilmiş özel eserlerin yer aldığı ayrı bir bölüme de sahiptir.

Miniatürk’ün girişinde ilk olarak Mevlana Türbesi yer alıyor. Girişe bu yapının konmasındaki sebep “Ne olursan ol, gel” çağrısındaki Sevgi ve hoşgörüden kaynaklanıyor olsa gerek.

2003 senesinde hizmete açılan Miniatürk 60 bin metrekare alan üzerine kurulmuş olup Mini bir Ülkeyi andırıyor. Birkaç saat içerisinde Türkiye’de hatta yurtdışında da bulunan Osmanlı coğrafyasından da pek çok tarihi ve turistik noktayı görebilirsiniz.

Miniatürk’ün açık alanında Anadolu bölümünde Anıtkabir, Mevlana Türbesi, Selimiye Camii, İzmir Saat Kulesi, Çanakkale Şehitler Anıtı, Safranbolu Evleri, Malabadi Köprüsü, Halil-ül Rahman Camii ve Balıklı Göl, Adana Taş köprü, Bursa Yeşil Türbe, Erzurum Çifte Minareli Medrese, Amasya Yalı Boyu Evleri, Trabzon Sümela Manastırı, Efes Celsus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Peri Bacaları, Pamukkale gibi önemli noktaların küçültülmüş olan maketlerini görebilir bunlar arasında yürüyüş yapabilirsiniz.

İstanbul lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Airport House, Salimbey Apartments, Tulip City Taksim. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Educa Hostel Airport, Berk Guesthouse - Grandma's House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Perapart, Karababa Apartments, Apart of Many Things otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İstanbul aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Miniatürk’ünİstanbul bölümünde ise Atatürk Olimpiyat Stadyumu, Süleymaniye Cami, Kız Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya, Boğaziçi Köprüsü, Atatürk Havalimanı, Haydarpaşa Garı, Küçüksu Kasrı, Rumeli Hisarı, Taksim Meydanı ve Galata Kulesi gibi pek çok tarihi ve turistik noktanın küçültülmüş olan replikalarını görmeniz mümkündür.  

Osmanlı Coğrafyasından ise yine çeşitli tarihi ve turistik noktalar burada yerini almıştır. Şam İstasyonu, Mescid-i Aksa, Budapeşte’deki Gül Baba Türbesi, Bosna-Hersek’teki Mostar Köprüsü, Selanik’teki Atatürk’ün Evi bunlara sadece birkaç örnektir.

Açık alanda bulunan bu masal şehirde her üç bölümde de tarihi ve turistik yer maketlerin önündeki Barkoda biletinizi okutursanız size sesli olarak bu eserler hakkında kısa bilgiler veriyor. Aynı zamanda bu bilgileri 9 farklı dilde dinleyebiliyorsunuz.

Aynı zamanda dünyanın ilk ve tek Kristal Müzesi de Miniatürk içerisinde yer almaktadır.

Galata kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Çırağan sarayı, Haydarpaşa Garı, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Boğaziçi Köprüsü gibi İstanbul’un birbirinden güzel 16 tarihi eser kristal cam içine lazerle işlenmiştir. Cam, ışık ve lazer teknolojisinin tarihle buluşturulduğu dünyanın ilk ve tek kristal müzesi “Kristal İstanbul”dur.

Yine Panorama Zafer Müzesi de Miniatürk içerisinde yer almaktadır. 25 Aralık 2003’te Cumhuriyet’in kuruluşunun 80. Yılı anısına armağan olarak açılmıştır.

Bu müzede Milli mücadele cephe ve cephe gerisi hayatı ses ve ışık efektleri arasında canlanan maketlerle izleyebiliyorsunuz.

Bu müzede aynı zamanda Ulu Önder Atatürk’ün fotoğraf sergisi ve geleceğe yön veren sözleri bulunmakta.

Miniatürk içerisindeki bir diğer atraksiyon ise Flyride Helikopter Turu Simulasyonu…

Burada rüzgar, yağmur, kar, dokunma gibi realistik efektler ile zenginleştirilmiş 3 boyutlu bir simülasyon ile Türkiye ve İstanbul turu yapmak mümkün.

Bu turda helikopter ile gerçekten İstanbul üzerinde dolaşıyor gibi hissediyorsunuz. Tur sırasında İstanbul Boğazı, Kız Kulesi, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Haliç, RumeliHisarı ve Mısır Çarşısını kuşbakışı izliyorsunuz. Oldukça keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Türkiye turunda ise yine Miniatürk’ten kalkan sanal helikopter ile Topkapı sarayı, İzmir Bergama ve Efes’te Antik Yunan şehirlerini gezecek, Antalya Aspendos’ta gladyatörleri görecek, Kaş’ta su altı dünyasına dalış yapacak, Fethiye’de Ölüdeniz’i ve Kapadokya’da Peri Bacaları’nda dolaşacak, Nemrut Dağı’ndaki tarihi kalıntıları görecek, Mardin’nin dillere destan evlerine uğrayacak, Trabzon’da Sümela Manastırı’na çıkacak, Uludağ’da kayak keyfi yaşayacaksınız.

Miniatürk’te çocuklar için de pek çok şey düşünülmüş. Çocuklar için geniş oyun alanları, ekspress tren, go-kart, satranç, labirent, kumandalı tekne gibi çeşitli atraksiyonlar mevcut. Yaz aylarında her haftasonu çocuk parkında kukla gösterisi ve çocuklara yönelik pek çok etkinlik de ücretsiz olarak verilmekte.

Her gün 09:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebilen Miniatürk’e giriş ücretleri ise şu şekilde; Tam bilet 5 TL, Öğrenci, öğretmen, Polis ve emekliler için giriş ücreti 3 TL’dir.

Miniatürk’ten çıktıktan sonra Pierre Loti Tepesi’ne gidebilirsiniz.

Bu bölgeyi gezerken Tarihi Kahve’ye gidip, birşeyler yiyip içerek dinlenebilirsiniz.

Aynı zamanda Pierre Loti Tepesi Haliç manzarasını da en net izleyebileceğiniz yerlerdendir.


Sehir Merkezine En Yakın İstanbul Otelleri

En Uygun Fiyatlı İstanbul Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz İstanbul Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan İstanbul Otelleri

İstanbul Turları

“Heidi’nin Köyleri “ (996.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 7 Kasım 2015,Cumartesi

İstanbul için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

01 Eki 2015
Galeri
İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

"Bir kişinin ölümü trajediyken, bir milyonunki istatistiktir."

Alman yazar Kurt Tucholsky'ye ait olmasına rağmen sıklıkla Joseph Stalin'e atfedilen bu söz, günümüzde yaşanan ve milyonları etkileyen pek çok felakette geçerliliğini kanıtlamaya devam ediyor. 2 Eylül'de, ailesiyle birlikte Yunanistan'a ulaşmak üzere bir botla çıktığı yolculuk Türkiye kıyılarına cansız bedeninin ulaşmasıyla sonuçlanan 3 yaşındaki Aylan'ın fotoğrafı özellikle sosyal medyada insanların gözlerini savaş ve sığınmacılar gerçeğine çevirmesini sağladı.

Fotoğraf: http://www.blazingcatfur.ca/wp-content/uploads/2014/10/Syrian-Kurds-refu...

İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

Ancak Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından itibaren Suriye'den kaçan insanlar her gün gittikçe artan sayılarla başta Türkiye olmak üzere Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır'a geçiş yaptılar. AFAD verilerine göre Türkiye'ye gelen sığınmacıların sayısı 1.6 milyonu aşarken sadece 225 bini kamplarda yaşıyor. Türkiye'ye dağılan sığınmacıların en yoğun şekilde tercih ettiği şehir ise İstanbul.

Fotoğraf: http://amnesty.org.tr/uploads/Images/%C2%A9-bulent-kilic-afp-getty-image...

İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre İstanbul 330 bin sığınmacıyla başı çekerken, İstanbul'u 220 bin sığınmacıyla Gaziantep, 190 bin sığınmacıyla Hatay ve 170 bin sığınmacıyla Şanlıurfa takip ediyor. 

Fotoğraf: http://si.wsj.net/public/resources/images/TU-AE419_0307su_M_201403070523...

İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

Ancak hiçbir şehir bu ölçüde bir ev sahipliğine hazır değil. 2014 tarihli bir haber, adeta bu plansızlığın özeti: Fatih Belediyesi zabıtaları Eminönü'nde dilencilik yapan sığınmacılarla başa çıkamayınca herkesi toplayıp vapura bindirerek Kadıköy'e gönderiyorlar. Ancak Kadıköy Belediyesi de gelen şikayetler üzerine sessiz kalmıyor ve çözümü gelenleri gerisin geriye Eminönü vapuruna bindirmekte buluyor. Aynı gün içinde Kadıköy Eminönü vapur hattındaki 4-5 seferde bu inatlaşma devam etmiş...

Fotoğraf: http://media.vocativ.com/photos/2014/07/syrians_refugees_012035955914.jpg

İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

Dilenen sığınmacı sayısının 3000 olarak belirlendiği İstanbul'da elbette geri kalan daha geniş kesimde insanlar ellerinden gelen işlerden hayatlarını kazanmaya çalışıyorlar. Tekstil, restoran, ayakkabıcılık, turizm ve emlak sektörleri Suriyelilerin iş bulabildiği alanlar. Ancak sigortasız bir şekilde tehlikeli işlerde çalıştırıldıkları ve her zaman yaptıkları işin karşılığını alamadıkları da bir gerçek... Çocuk işçiler ve kadınların fuhuşa zorlanması gibi konular da sığınmacı gerçeğinin genellikle görmezden gelinen bir başka yüzü.

Fotoğraf: http://www.haaretz.com/polopoly_fs/1.634512.1419947053!/image/3924858334...

İstanbul'a Sığınmak: Hayatlar ve Sayılar

"Bir kişinin ölümü trajediyken, bir milyonunki istatistiktir."

Alman yazar Kurt Tucholsky'ye ait olmasına rağmen sıklıkla Joseph Stalin'e atfedilen bu söz, günümüzde yaşanan ve milyonları etkileyen pek çok felakette geçerliliğini kanıtlamaya devam ediyor. 2 Eylül'de, ailesiyle birlikte Yunanistan'a ulaşmak üzere bir botla çıktığı yolculuk Türkiye kıyılarına cansız bedeninin ulaşmasıyla sonuçlanan 3 yaşındaki Aylan'ın fotoğrafı özellikle sosyal medyada insanların gözlerini savaş ve sığınmacılar gerçeğine çevirmesini sağladı.

Fotoğraf: http://www.blazingcatfur.ca/wp-content/uploads/2014/10/Syrian-Kurds-refu...

01 Eki 2015
Galeri
İstanbul'un Sokak Lezzetleri

İstanbul’da sokak lezzeti dendiğinde akla gelen ilk şeydir simit. Evet pastane ve fırınlarda satılsa da birçok kişi sokak simidini daha çok sever. Geleneklerin en güzeli de simidi vapurda yerken martılara da atmak. İstanbul’u İstanbul yapan değerlerden belki de...

Fotoğraf: foodstaycation.wordpress.com

İstanbul'un Sokak Lezzetleri

Kokoreç! Seveni de çok sevmeyeni de... Fakat İstanbul sokaklarında akşamların bir vazgeçilmezi. Kimi yerlerde kokoreç yemek için uzun kuyruklar olduğu bile görülüyor. Sevenler için beklemeye değecek bir lezzet olduğu kesin.

Fotoğraf: turkishtravelblog.com

İstanbul'un Sokak Lezzetleri

Kumpir denince akla gelen ilk yer Ortaköy mutlaka. Sokakta sıralanmış kumpircilerin arasından geçerken canınızın çekmemesi mümkün değil. Bir de kumpiri harika boğaz manzarasına karşı yemek, vazgeçilmez keyiflerden.

Fotoğraf: www.wanderingeducators.com

İstanbul'un Sokak Lezzetleri

Eminönü’nde sıralanmış balık-ekmek tezgahları adeta diyet bozduracak cinsten. Zaten kokusu uzaktan gelmeye başladığı andan itibaren gelir bir yeme hissi. Turistlerin de en çok tercih ettiği lezzetlerden...

Fotoğraf: cemsclubbudapest.com

İstanbul'un Sokak Lezzetleri

Kestane yalnızca kışın var olan sokak lezzetlerden. Taksim’de İstiklal Caddesi boyunca o kadar sık rastlayacaksınızdır ki birinden yemeden geçmek pişmanlık uyandıracaktır. Mis kokusu da cabası tabii ki..

Fotoğraf: omnivorescookbook.com

İstanbul'un Sokak Lezzetleri

İstanbul’da sokak lezzeti dendiğinde akla gelen ilk şeydir simit. Evet pastane ve fırınlarda satılsa da birçok kişi sokak simidini daha çok sever. Geleneklerin en güzeli de simidi vapurda yerken martılara da atmak. İstanbul’u İstanbul yapan değerlerden belki de...

Fotoğraf: foodstaycation.wordpress.com

19 Eyl 2015
Galeri
İstanbul’un Kırmızı Tramvayları
İstanbul’un Kırmızı Tramvayları

İstiklal’deki kırmızı ve şirin tramvayı biliyor musunuz? İşte bu o’nun hikayesi. Şehir içi toplu ulaşım araçlarının en eskilerinden ve önemlilerinden olan tramvaylar, 1852'de Amerika'da ve 1855'de Fransa'da hizmete girdi. Daha sonraları diğer Avrupa şehirlerinde de kullanılmaya başlandı.

Fotoğraf: www.trainsofturkey.com

İstanbul’un Kırmızı Tramvayları
İstanbul’un Kırmızı Tramvayları

1871 yılına gelindiğinde, İstanbul’da ilk tramvay Azapkapı-Beşiktaş arasında hizmete girdi. Bu tramvay hattı, Kostantin Karapano Efendi'ye verilen imtiyaz neticesinde gerçekleşti. 1881’den itibaren "Dersaadet Tramvay Şirketi" olarak anılmaya hizmet verdi.

Fotoğraf: en.wikipedia.org

İstanbul’un Kırmızı Tramvayları
İstanbul’un Kırmızı Tramvayları

Fakat bu tramvaylar bildiğimiz tramvaylardan değildi. Atların çektiği tramvaylar, 430 at ile İstanbul’un birçok köşesine yayıldı.

Fotoğraf: www.trainsofturkey.com

İstanbul’un Kırmızı Tramvayları
İstanbul’un Kırmızı Tramvayları

1880 yılında, tramvaylar istasyon sistemine geçtiler ve yolculuk süreleri kısaldı. 1883’te İstiklal Caddesi’ne tramvay hattı döşendi.

Fotoğraf: www.trainsofturkey.com

İstanbul’un Kırmızı Tramvayları
İstanbul’un Kırmızı Tramvayları

1912’de Birinci Balkan Savaşı sırasında, tramvayların sahip olduğu bütün atlar ordu tarafından satın alınınca, İstanbul bir sene tramvaysız kaldı. Birinci Dünya Savaşı başladığında ise 8 ay boyunca İstanbul’da tramvaylar çalışmadı.

Fotoğraf: www.amolenuvolette.it

İstanbul’un Kırmızı Tramvayları

İstiklal’deki kırmızı ve şirin tramvayı biliyor musunuz? İşte bu o’nun hikayesi. Şehir içi toplu ulaşım araçlarının en eskilerinden ve önemlilerinden olan tramvaylar, 1852'de Amerika'da ve 1855'de Fransa'da hizmete girdi. Daha sonraları diğer Avrupa şehirlerinde de kullanılmaya başlandı.

Fotoğraf: www.trainsofturkey.com

Emir Ergin
Gold Yazar
16 Eyl 2015
Gezi Notu

ÇOCUKLU GEZGİNLERİN İSTANBUL ANADOLU YAKASI’NDA MUTLAKA GİTMESİ GEREKEN 3 YER

Çocuğunuz var diye eve kapanmayın! Hele bir de İstanbul Anadolu yakasındaysanız karşıya nasıl gideceğim diye de söylenmeyin. Avrupa yakası gezginlerine değişiklik, Anadolu yakası seyyahlarına yorgunluk atmaları için 3 yer öneriyoruz. Alın çocuklarınızı gelin hem siz hem de çocuklarınız Tatiliyet (Tatile ait olan. Kısacası tatil hakkında her şey) hakkından yararlansın... daha fazla

ÇOCUKLU GEZGİNLERİN İSTANBUL ANADOLU YAKASI’NDA MUTLAKA GİTMESİ GEREKEN 3 YER
15 Eyl 2015
Galeri
İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü Boğaziçi Köprüsü
İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü Boğaziçi Köprüsü

İstanbul; bir ayağı Avrupa, bir ayağı Anadolu’da olan şehir. Tarih boyunca Avrupa ve Anadolu yakalarını birbirine bağlama fikirleri ortaya atılmış. Birçok proje yazılmış, çizilmiş. Fakat 1973’e kadar projelerin hiçbiri hayata geçirilememiş.

Fotoğraf: https://en.wikipedia.org/

İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü Boğaziçi Köprüsü
İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü Boğaziçi Köprüsü

İskit seferine çıkan Pers Kralı Darius'un 80 bin kişilik ordusu, gemilerin yan yana getirilmesiyle oluşturulan yüzer köprü ile Trakya'ya geçmiş. Osmanlı döneminde ise insanlar karşıya vapurlar ve sandallar ile geçiyormuş. Cumhuriyet dönemine gelinince, 1940 yılında Nuri Demirağ'ın girişimiyle Türk mühendisler ve Amerikalı uzmanlar tarafından boğaz köprüsü projelendirilmiş, ama o zamanki iktidar tarafından "boğaza köprü olmaz, yıkılır" diye bu teklif reddedilmiştir.

Fotoğraf: http://www.mlahanas.de/

İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü Boğaziçi Köprüsü
İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü Boğaziçi Köprüsü

20. yüzyılda, İstanbul'un hızla gelişmesi ve Avrupa-Asya arasındaki trafiğin artışı Boğaz'a köprü yapılmasını zorunlu hale getirdi. Başbakan Adnan Menderes 25 Mayıs 1960'ta köprü yapımı için işe koyulsa da birkaç gün sonra meydana gelen 27 Mayıs Darbesi dolayısıyla bu projenin gerçekleşmesi ancak 1965 yılında Adalet Partisi'nin tek başına iktidarı sırasında olmuştur.

Fotoğraf: http://docplayer.biz.tr/

İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü Boğaziçi Köprüsü
İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü Boğaziçi Köprüsü

1967'de, inşaatı gerçekleştirecek firmayı seçmek için açılan ihaleyi de Hochtief AG adlı Alman ve Cleveland Bridge and Engineering Company adlı İngiliz firmalarının oluşturduğu konsorsiyum kazandı. Köprünün inşaatına 1970 yılında başlandı. Anlaşmaya göre inşaatın maliyeti 21.774.283 dolardır.

Fotoğraf: http://www.midyathabur.com/

İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü Boğaziçi Köprüsü
İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü Boğaziçi Köprüsü

İnşaat 3 yılda tamamlanmış ve 29 Ekim 1973'te, Cumhuriyetin ilanı'nın 50. yıldönümünde, devlet töreni ile hizmete açılmıştır.

Fotoğraf: http://eskicidukkani.tumblr.com/

İki Kıtayı Birbirine Bağlayan İlk Köprü: Boğaziçi Köprüsü

İstanbul; bir ayağı Avrupa, bir ayağı Anadolu’da olan şehir. Tarih boyunca Avrupa ve Anadolu yakalarını birbirine bağlama fikirleri ortaya atılmış. Birçok proje yazılmış, çizilmiş. Fakat 1973’e kadar projelerin hiçbiri hayata geçirilememiş.

Fotoğraf: https://en.wikipedia.org/

20 Ağu 2015
Gezi Notu

TARİHİN ÖNEMLİ OLAYLARINA TANIKLIK EDEN TOPKAPI SARAYI

Sarayburnu güzelliği ile tüm imparatorları büyülemiş ve hepsi burada bir ev yaptırmış kendisine. Bunların en sonuncusu olan Topkapı Sarayı, hem Osmanlı sultanlarının hem de devletin yönetim merkezi olarak tarihin önemli olaylarına tanıklık etmiş. Fotoğraf: http://www.goturkey.com/tr/news/detail/394 Topkapı Sarayı; köşkler, daireler, setler ve çiçek bahçelerinden... daha fazla

TARİHİN ÖNEMLİ OLAYLARINA TANIKLIK EDEN TOPKAPI SARAYI
Emir Ergin
Gold Yazar
01 Ağu 2015
Gezi Notu

BİR PAZAR POLONEZKÖY GEZİSİ

İstanbul’da yaşayanların özellikle baharda günübirlik olarak geziler için tercih ettikleri yerlerin başında Polonezköy gelir. Beykoz’a bağlı köy, denizden uzakta yeşilliğin tam ortasındadır. Kadıköy’e yaklaşık 30 km uzaktaki yerleşime araçla 45 dakika gibi bir sürede rahatlıkla ulaşırsınız. Polonyalı lider olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulan... daha fazla

BİR PAZAR POLONEZKÖY GEZİSİ
SEYHAN YÜCEYATAK
Silver Yazar
30 Tem 2015
Gezi Notu

DURU İLE LEGOLAND KEŞFİ

Torunum Duru, ne zaman İstanbul’a gelse İstanbul kazan biz kepçe durumuna geçiyoruz. Nerede yeni ne var? Çocuklara yönelik neler açıldı? Hangi çocuk tiyatrolarında hangi oyun gösterimde Duru gelmeden 1 ay önce başlıyorum çalışmalara. Bu kez oğlum, gelinim ve Duru’cum 1 haftalığına ziyarete geldiler. Temmuz’un 29’unda döneceklerini öğrenince Legoland’i de Duru’dan... daha fazla

DURU İLE LEGOLAND KEŞFİ
Gezimanya
Editör
30 Tem 2015
Video

Legoland Discovery Center İstanbul

30 Tem 2015
Gezi Notu

İSTANBUL’DA ÇOCUK OLMAK: LEGOLAND DISCOVERY CENTER

Çocukluk yıllarını küçük bir şehirde geçirmiş biri olarak aslında kendimi çok şanslı görüyorum. Tabii biz küçükken büyük kentlerde şimdiki gibi büyük çocuk parkları, çocuk gelişimine katkı sağlayacak oyun parkları, tema parkları yoktu. Şimdiki çocuklar çok şanslı. Her tür tema park ve eğitici park mevcut. Bu nedenle artık büyük kentlerde çocuk olmak da çok cazip. Hele... daha fazla

İSTANBUL’DA ÇOCUK OLMAK: LEGOLAND DISCOVERY CENTER
Gizem Şahin
Silver Yazar
28 Tem 2015
Gezi Notu

KARAKÖY'DE GÖRMEDEN GEÇMEMENİZ GEREKEN 8 GRAFFİTİ

Graffiti sanatı ile ne kadar ilgilisiniz bilmiyorum ama ben gerçekten bu sanatı çok seviyorum. Hatta bazen güzel graffitiler bulurum umuduyla sokak sokak çılgınlar gibi gezdiğim oluyor. Bu gezilerim sırasında da çok farklı graffitilere rastlayabiliyorum. Genelde gezip, keşfe çıktığım yerlerde bir graffiti bulursam da önünde fotoğraf çekilmeyi ya da sadece o karenin... daha fazla

KARAKÖY'DE GÖRMEDEN GEÇMEMENİZ GEREKEN 8 GRAFFİTİ
27 Tem 2015
Ben de Gittim

Emir Ergin
Gold Yazar
22 Tem 2015
Gezi Notu

3. KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ: GARİPÇE, RUMELİ KAVAĞI VE RUMELİ FENERİ

3. köprü yapılmadan önce İstanbul'un el değmemiş köylerini görme fırsatı olan kişilerden biri olduğum için mutluyum. Hayat farklı ihtiyaçlar doğursa da eskinin güzelliği her zaman heyecanlandırır. Üçüncü köprünün yapım çalışmalarından önce aldığım kısa notlar: Hafta sonu, Ekim ayının sonlarında olmamıza rağmen  havanın da güzel olmasıyla en sonunda Garipçe’ye gitmeye... daha fazla

3. KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ: GARİPÇE, RUMELİ KAVAĞI VE RUMELİ FENERİ
Gizem Şahin
Silver Yazar
10 Tem 2015
Gezi Notu

HAPPY MOON'S LEZZETLERİ

Anadolu yakasının vazgeçilmez lezzeti olan Happy Moon's yeni şubesini Galleria'ya açtı. Tabi bende Happy Moon's lezzetine hayran kalan bir Avrupa yakalı olarak bu habere gerçekten çok sevindim ve hemen koştum Galleria'ya :) Daha önceden bahsetmişimdir Marina tarafından nefret ederim. Gelen kişiler, mekanlar yani kısacası ortamı bana hiç cazip gelmemiştir ama Galleria... daha fazla

HAPPY MOON'S LEZZETLERİ
30 Haz 2015
Ben de Gittim

26 Haz 2015
Gezi Notu

BİR ESKİ İSTANBUL SEMTİ: ZEYREK

Defalarca geçmişimdir Unkapanı'ndaki Atatürk Bulvarı'ndan, özellikle kış aylarında her hafta bir oyun izlemeye giderim Reşat Nuri sahnesine ancak hiçbir zaman bu caddenin arkasında bir tarih hazinesi olacağı aklıma gelmezdi. İşte İstanbul böyle bir şehir; her zaman saklı bir köşesi, gizemli bir yanı ve kendisine sakladığı sırları vardır. Günümüze kadar bir "bütün"... daha fazla

BİR ESKİ İSTANBUL SEMTİ: ZEYREK
17 Haz 2015
Ben de Gittim
Gizem Şahin
Silver Yazar
10 Haz 2015
Gezi Notu

ALAÇATI MUHALLEBİCİSİ'NDE KAHVALTI

Güzel İstanbul'umuza günlerdir yaz gelmeyince, güneşli havalardan tam umudu kesmiştik ki gün itibari ile umutlarımız yeniden yeşerdi :) Bugün hava mis gibiydi. ''Tam kahvaltı yapılacak hava yani!! :))'' dedim ve yine kendimi kahvaltıya vurdum. Tüm yazılarımda ne kadar kahvaltı aşığı olduğumu belirttiğim için benden ve kahvaltı aşkımdan bıkmış olabilirsiniz ama affedin... daha fazla

ALAÇATI MUHALLEBİCİSİ'NDE KAHVALTI

07 Haz 2015
Gezi Notu

TÜRK KAHVESİYLE GELEN EGE ESİNTİSİ

Cunda yazısını yazdığım günden beri canım sakız aromalı bir şeyler çekiyordu ki Caddebostan’da amansız bir yağmura yakalanmam sonucu rast geldiğim keyifli mekanda buldum onu... Burası 'Tarihi Bağdat Kurukahvecisi'. Şaşkınbakkal Boyner'in karşısında, Marks & Spencer’ın sağında kalan bu mekanın önünden defalarca geçmeme rağmen daha önce nasıl olup da girmediğim için... daha fazla

TÜRK KAHVESİYLE GELEN EGE ESİNTİSİ
03 Haz 2015
Ben de Gittim
Özlem Mete
Editör
7 saat önce
Duyuru

ABD’de Hurricane Joaquin kasırgası

Florida’nın güneydoğu açıklarındaki Bahama Adaları’nda sağanak yağmurla birlikte başlayan fırtınanın kasırgaya dönüştüğü açıklandı. Hızı saatte 210 kilometreye ulaşan Hurricane Joaquin kasırgasının, Kuzey Karolina’ya doğru ilerlediği bildirildi. Kasırganın birkaç gün içinde ABD’nin doğu kıyılarını vurabileceği uyarısı yapıldı. Kuzey Karolina’da birkaç gündür... daha fazla

serap selçuk
Gold Yazar
7 saat önce
Gezi Notu

SAMOS'TA NELER YAPILIR

Sabah kalktığımızda tertemiz havayı solumak; samimi ve güler yüzlü ada halkıyla selamlaşmak; sakin ve huzur verici bir ortamda kahvemizi yudumlamak; turkuaz renkli serin sularda yüzmek için nereye gitmek gerek? Tabii ki Samos'a! Samos diğer adıyla Sisam, Ege'de bize en yakın on iki Yunan adasından biri... Kuşadası'nın hemen karşısında yer alan adaya, altı günlük tatil... daha fazla

SAMOS'TA NELER YAPILIR
Özlem Mete
Editör
8 saat önce
Duyuru

Maximilien Parkı boşaltılıyor

Brüksel’de göçmenlerin sığındığı Maximilien Parkı’nın boşaltıldığı açıklandı. Göçmenlerin, yeni bir binaya yerleştirileceği bildirildi. Parka son birkaç haftada 5 bin mültecinin sığındığı ve Belçika’da birçok kişinin göçmenlere kapılarını açmaya hazır bulundukları belirtiliyor. Dünya doktorları örgütünün tıbbi müdahaleler için özel bir alanı olacağı, çocukların... daha fazla

ikiseyyah
Gezgin
8 saat önce
Özel Yazı

BALKANLARA GİDECEKLER İÇİN SIK SORULAN SORULAR VE ÖNERİLER

Balkanlar seyahatimizle ilgili gezi rehberlerini yayınlamaya başladıktan sonra Facebook sayfamız üzerinden sorular almaya başladık. Gelen sorular arasından derleyip Balkanlar Gezisi Sık Sorulan Sorular yazısını hazırlamaya karar verdik. Soruların odak noktasını bütçe oluşturma, gezerken dil bilme ve kadın olarak gezmek mümkünmüdür gibi sorular oluşturuyor. Bu yazıyla... daha fazla

BALKANLARA GİDECEKLER İÇİN SIK SORULAN SORULAR VE ÖNERİLER
Özlem Mete
Editör
02 Eki 2015
Duyuru

Motosikletle dünyayı dolaşırken Bartın'a ulaştılar

Litvanya'dan yaklaşık 3,5 ay önce motosikletle yola çıkan iki gencin, 3 yıl sürecek dünya turu kapsamında Bartın'a ulaştığı bildirildi. İngiltere'de yaşayan 23 yaşındaki fotoğrafçı ve süpermarkette satış  müdürü Jonas Ropas (23) ile aşçı Augustinas Bakutis (22) scooter tarzı motosikletleriyle dünyayı dolaşıyorlar. 8 Haziran'da başlayan yolculuklarında Polonya,... daha fazla

Özlem Mete
Editör
02 Eki 2015
Söyleşiler

Mehmet Akçay: “Bir yerin video ile anlatılmasının, fotoğrafa göre çok daha etkili olduğunu düşünüyorum”

Mehmet Akçay, gezip gördüğü yerleri blogunda kendi çekip montajladığı videolarıyla anlatan bir gezgin. Mehmet Bey, gezilerini ve gezgin hayatını Gezimanya.com’a anlattı.

Mehmet Akçay: “Bir yerin video ile anlatılmasının, fotoğrafa göre çok daha etkili olduğunu düşünüyorum”

02 Eki 2015
Galeri
Amphawa Floating Market
Amphawa Floating Market

Amphawa-Floating Market

Başkent Bangkok'tan minibüslerler 1 ya da 1,5 saatte gidilebilir. Dikkat edilmesi gerekn en önemli konu ise bu minibüslere çok büyük bavulların sığmaması. Tavsiyemiz sırt çantası ile gidilmesi. Tabi daha büyük otobüslerle de gidilebilir ama varış zamanı ve durak sayılarının arttığını unutmayın.

Fotoğraf: http://magictravelblog.com/wp-content/uploads/2012/03/Minibus-from-Phetc...

Amphawa-Floating Market
Amphawa-Floating Market

Amphawa-Floating Market

Egzotik meyveler, deniz ürünleri, satıcıların konuşmaları, turistler, masaj salonları...Tam bir cümbüş. Buraya gelen turistler en az 1 günlerini burada geçiriyorlar. O yüzden hiç acele etmeden doya doya her anı yaşıyorlar. Biraz da bu nedenden insan trafiği oluşuyor.

Fotoğraf: http://www.zingtravel.pl/Media/Default/Inspiracje/pływający%20targ-102404_v3232323800x600.jpg

Amphawa-Floating Market
Amphawa-Floating Market

Amphawa-Floating Market

Akşam havanın kararması ile beraber tezgahların ve teknelerin ışıkları belli oluyor. İnsanlar can yeleklerini giyip teknedeki yerlerini alıyorlar. Amaç kanaldaki çalılıkların arasında parlayan ateş böceklerini görmek.

Fotoğraf: http://www.bobcatravel.com/wp-content/uploads/2014/04/Amphawa-564x272.jpg

Daemon Saduak-Floating Market
Daemon Saduak-Floating Market

Amphawa'daki yüzen pazardan önce burası daha gözdeydi. Burada insanlar tekne kiralayıp, alışverişlerini öyle yapmayı tercih ediyorlar. Yani dükkanlar arasında yürümek pek popüler değil. Turistler genellikle buradaki atmosferi daha iyi hissetmek için tekne kiralıyorlar. Kanaldaki tekne sayısının bir hayli fazla olduğunu söylemek gerekir.

Fotoğraf: http://www.vsehpozdravil.ru/res/files/postcards/11783.jpg

Daemon Saduak-Floating Market
Daemon Saduak-Floating Market

Amphawa yüzen pazarı ile birbirlerine çok yakınlar. Turistler genellikle hem vakitten kazanmak için hem de daha fazla zevk almak için yöresel yemekleri yine teknede yemeyi tercih ediyorlar. Burada bir başka meşhur olan şey ise hindistancevizi suyu içmek.

Fotoğraf: http://vserejsy.ru/content/category/140715/ne-rugajtes-s-torgovcami-v-ta...

Tayland'ın Yüzen Pazarları

Amphawa-Floating Market

Başkent Bangkok'tan minibüslerler 1 ya da 1,5 saatte gidilebilir. Dikkat edilmesi gerekn en önemli konu ise bu minibüslere çok büyük bavulların sığmaması. Tavsiyemiz sırt çantası ile gidilmesi. Tabi daha büyük otobüslerle de gidilebilir ama varış zamanı ve durak sayılarının arttığını unutmayın.

Fotoğraf: http://magictravelblog.com/wp-content/uploads/2012/03/Minibus-from-Phetc...

Özlem Mete
Editör
02 Eki 2015
Söyleşiler

Güneş Arslan Ulus: “İki çocuklu hayat içerisinde bazı şeyleri keşfederek onlarla birlikte büyüyorum”

Güneş Arslan Ulus, evli ve iki çocuk annesi bir anne blogger. Güneş Hanım, iki çocukla hayatın nasıl geçtiğini, kızlarıyla etkinliklerini ve sosyal medyaya bakış açısını Gezimanya.com ile paylaştı. Ayrıntılar söyleşimizde…

Güneş Arslan Ulus: “İki çocuklu hayat içerisinde bazı şeyleri keşfederek onlarla birlikte büyüyorum”
Özlem Mete
Editör
02 Eki 2015
Duyuru

AtlasGlobal'den Kharkiv ve Zaporijya’ya uçuş

Atlasglobal Havayolları’nın Ukrayna’daki yatırımı Aircompany Atlasjet Ukraine Ltd; İstanbul-Kharkiv, İstanbul- Zaporijya rotalarına uçuş başlattı. İstanbul-Kharkiv rotasında ilk tarifeli seferini 30 Eylül 2015 tarihinde, İstanbul-Zaporijya rotasında ise 01 Ekim tarihinde gerçekleştiren Atlasglobal, uçuşlarını bir törenle gerçekleştirdi. Atlasglobal’in 25 Ekim... daha fazla

BANU DEMİR
Silver Yazar
02 Eki 2015
Gezi Notu

STAR WARS’UN ÇEKİLDİĞİ TURDA TUZ MADENİ VE CLUJ ŞEHRİ

Romanya’nın kuzeyine doğru yaptığımız yolculuğun ikinci durağı Turda Tuz Madeniydi. Gitmeden önce isminden söz edildiğini duymuştum, ama bir maden gezisinde insanın beklentisi ne olabilir ki, öyle değil mi? Ama burada tüm beklentilerinizi bence kapıda bırakıp, madenin sizi şaşırtmasına hazır olun derim. 1992 yılında ziyarete açıldığından bu yana iki milyondan fazla... daha fazla

STAR WARS’UN ÇEKİLDİĞİ TURDA TUZ MADENİ VE CLUJ ŞEHRİ