img-script
Google+

ISTANBUL MINIATURK

ISTANBUL MINIATURK

NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar21 Haz 2013102290 Yorum

Masallar Diyarını andıran Miniatürk, Türk kültür ve tarihinin bir arada görülebileceği en değerli yerlerden biridir. Anadolu ve İstanbul coğrafyasından eserleri bünyesinde barındıran iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra bir de Osmanlı coğrafyasından seçilmiş özel eserlerin yer aldığı ayrı bir bölüme de sahiptir.

Miniatürk’ün girişinde ilk olarak Mevlana Türbesi yer alıyor. Girişe bu yapının konmasındaki sebep “Ne olursan ol, gel” çağrısındaki Sevgi ve hoşgörüden kaynaklanıyor olsa gerek.

2003 senesinde hizmete açılan Miniatürk 60 bin metrekare alan üzerine kurulmuş olup Mini bir Ülkeyi andırıyor. Birkaç saat içerisinde Türkiye’de hatta yurtdışında da bulunan Osmanlı coğrafyasından da pek çok tarihi ve turistik noktayı görebilirsiniz.
İstanbul

İstanbul-1

Miniatürk’ün açık alanında Anadolu bölümünde Anıtkabir, Mevlana Türbesi, Selimiye Camii, İzmir Saat Kulesi, Çanakkale Şehitler Anıtı, Safranbolu Evleri, Malabadi Köprüsü, Halil-ül Rahman Camii ve Balıklı Göl, Adana Taş köprü, Bursa Yeşil Türbe, Erzurum Çifte Minareli Medrese, Amasya Yalı Boyu Evleri, Trabzon Sümela Manastırı, Efes Celsus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Peri Bacaları, Pamukkale gibi önemli noktaların küçültülmüş olan maketlerini görebilir bunlar arasında yürüyüş yapabilirsiniz.
İstanbul-2

İstanbul şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Dila Suites, Neorion Hotel - Sirkeci Group, Millennium Suites. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Mio Suites 2, Beyazit Hotel & Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Perapart, Karababa Apartments, Apart of Many Things tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İstanbul aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Miniatürk’ünİstanbul bölümünde ise Atatürk Olimpiyat Stadyumu, Süleymaniye Cami, Kız Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya, Boğaziçi Köprüsü, Atatürk Havalimanı, Haydarpaşa Garı, Küçüksu Kasrı, Rumeli Hisarı, Taksim Meydanı ve Galata Kulesi gibi pek çok tarihi ve turistik noktanın küçültülmüş olan replikalarını görmeniz mümkündür.  
İstanbul-3

İstanbul-4

İstanbul-5

İstanbul-6

İstanbul-7

Osmanlı Coğrafyasından ise yine çeşitli tarihi ve turistik noktalar burada yerini almıştır. Şam İstasyonu, Mescid-i Aksa, Budapeşte’deki Gül Baba Türbesi, Bosna-Hersek’teki Mostar Köprüsü, Selanik’teki Atatürk’ün Evi bunlara sadece birkaç örnektir.
İstanbul-8

İstanbul-9

Açık alanda bulunan bu masal şehirde her üç bölümde de tarihi ve turistik yer maketlerin önündeki Barkoda biletinizi okutursanız size sesli olarak bu eserler hakkında kısa bilgiler veriyor. Aynı zamanda bu bilgileri 9 farklı dilde dinleyebiliyorsunuz.
İstanbul-10

Aynı zamanda dünyanın ilk ve tek Kristal Müzesi de Miniatürk içerisinde yer almaktadır.

Galata kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Çırağan sarayı, Haydarpaşa Garı, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Boğaziçi Köprüsü gibi İstanbul’un birbirinden güzel 16 tarihi eser kristal cam içine lazerle işlenmiştir. Cam, ışık ve lazer teknolojisinin tarihle buluşturulduğu dünyanın ilk ve tek kristal müzesi “Kristal İstanbul”dur.

Yine Panorama Zafer Müzesi de Miniatürk içerisinde yer almaktadır. 25 Aralık 2003’te Cumhuriyet’in kuruluşunun 80. Yılı anısına armağan olarak açılmıştır.

Bu müzede Milli mücadele cephe ve cephe gerisi hayatı ses ve ışık efektleri arasında canlanan maketlerle izleyebiliyorsunuz.

Bu müzede aynı zamanda Ulu Önder Atatürk’ün fotoğraf sergisi ve geleceğe yön veren sözleri bulunmakta.

Miniatürk içerisindeki bir diğer atraksiyon ise Flyride Helikopter Turu Simulasyonu…

Burada rüzgar, yağmur, kar, dokunma gibi realistik efektler ile zenginleştirilmiş 3 boyutlu bir simülasyon ile Türkiye ve İstanbul turu yapmak mümkün.

Bu turda helikopter ile gerçekten İstanbul üzerinde dolaşıyor gibi hissediyorsunuz. Tur sırasında İstanbul Boğazı, Kız Kulesi, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Haliç, RumeliHisarı ve Mısır Çarşısını kuşbakışı izliyorsunuz. Oldukça keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Türkiye turunda ise yine Miniatürk’ten kalkan sanal helikopter ile Topkapı sarayı, İzmir Bergama ve Efes’te Antik Yunan şehirlerini gezecek, Antalya Aspendos’ta gladyatörleri görecek, Kaş’ta su altı dünyasına dalış yapacak, Fethiye’de Ölüdeniz’i ve Kapadokya’da Peri Bacaları’nda dolaşacak, Nemrut Dağı’ndaki tarihi kalıntıları görecek, Mardin’nin dillere destan evlerine uğrayacak, Trabzon’da Sümela Manastırı’na çıkacak, Uludağ’da kayak keyfi yaşayacaksınız.

Miniatürk’te çocuklar için de pek çok şey düşünülmüş. Çocuklar için geniş oyun alanları, ekspress tren, go-kart, satranç, labirent, kumandalı tekne gibi çeşitli atraksiyonlar mevcut. Yaz aylarında her haftasonu çocuk parkında kukla gösterisi ve çocuklara yönelik pek çok etkinlik de ücretsiz olarak verilmekte.

Her gün 09:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebilen Miniatürk’e giriş ücretleri ise şu şekilde; Tam bilet 5 TL, Öğrenci, öğretmen, Polis ve emekliler için giriş ücreti 3 TL’dir.

Miniatürk’ten çıktıktan sonra Pierre Loti Tepesi’ne gidebilirsiniz.
İstanbul-11

Bu bölgeyi gezerken Tarihi Kahve’ye gidip, birşeyler yiyip içerek dinlenebilirsiniz.
İstanbul-12

Aynı zamanda Pierre Loti Tepesi Haliç manzarasını da en net izleyebileceğiniz yerlerdendir.
İstanbul-13


Sehir Merkezine En Yakın İstanbul Otelleri booking-logo

En Uygun Fiyatlı İstanbul Otelleri booking-logo

Sizin İçin Seçtiğimiz İstanbul Otelleri booking-logo

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan İstanbul Otelleri booking-logo

İstanbul Turları

İstanbul için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

picture-30420-1450200457
Gold Yazar
29 Ara 2015
Gezi Notu

ŞAM ULU CAMİİ (EMEVÎ CAMİİ)

Şam Ulu Camii (705-15) Kubbetü’s-Sahrâ’ya doğal bir ek niteliğindedir. Şam Ulu Camii de şehirdeki en boş ve kamuya açık alana kurulmuş bir hükümdarlık yapısıdır. Bu yapının da topoğrafik olarak merkezi bir noktada bulunması politik çağrışımlar içerir. Yapı etkileyici boyutlara ve sanatsallığa sahiptir ve başka inançtan olanları bu dine dönmeye ikna etmek amacıyla Kur’... daha fazla

ŞAM ULU CAMİİ (EMEVÎ CAMİİ)
picture-33524-1456957717
Bronz Yazar
08 Ara 2015
Ben de Gittim
picture-35-1431349361
Editör
26 Kas 2015
Galeri
Lamar, 5 yaşında, Horgos-Sırbistan
Lamar, 5 yaşında, Horgos-Sırbistan

Stockholm’lü ödüllü fotoğrafçı Magnus Wennman Orta Doğu’nun karmaşasında sürüklenen, kaçmak uğruna yollara düşen Suriyeli çocuklara ne olduğunu göstermek istedi.

Daha fazlası için: https://instagram.com/magnuswennman/

Abdullah, 5 yaşında, Belgrad-Sırbistan
Abdullah, 5 yaşında, Belgrad-Sırbistan

Where The Children Sleep çalışmasının ortaya çıkması için Wennman pek çok bölgeye ziyaretler yaptı ve ailelerden kaçmanın hikayesini dinledi. CNN ile yapılan bir röportajda Wennman çocukların bu durumdan ne kadar etkilendiklerinin ve güvenli bir mekana olan ihtiyaçlarının anlaşılmasının zor olmadığını ifade etti. Ayrıca çocukların umutlarını bu kötü yerlerde ve koşullarda kaybettiklerini de ekledi.

Ahmed, 6 yaşında, Horgos-Sırbistan
Ahmed, 6 yaşında, Horgos-Sırbistan

Çocukların öldüğü yerde gerisi teferruattır bilirsiniz. Bu kareler savaşın acımasızlığını bir kez daha gösteriyor.

Maram, 8 yaşında, Amman
Maram, 8 yaşında, Amman

Maram'ın evine roket çarptığında okuldan eve henüz gelmişti. Annesi onu hastaneye yetiştirmesine rağmen günlerce komada kalmasına engel olamadı. Komadan çıktıktan sonra ise kırık çene kemiklerinden dolayı konuşamıyordu.

Ralia (7), Rahaf(13) Beyrut
Ralia (7), Rahaf(13) Beyrut

Ralia ve Rahaf Beyrut sokaklarında yaşıyorlar. Anneleri ve abileri bir el bombası tarafından öldürüldükten sonra babalarıyla beraber yollara düşmüşler. Yaklaşık 1 yıldır sokaklarda yaşıyorlar...

Suriyeli Çocukların Uyuduğu Yerleri Fotoğrafladı

Stockholm’lü ödüllü fotoğrafçı Magnus Wennman Orta Doğu’nun karmaşasında sürüklenen, kaçmak uğruna yollara düşen Suriyeli çocuklara ne olduğunu göstermek istedi.

Daha fazlası için: https://instagram.com/magnuswennman/

picture-35-1431349361
Editör
23 Eyl 2015
Galeri
Araştırmacılar Tarım Mirasını Korumak İçin Ata Tohumları Suriye’den Çıkartıyor

Suriye’deki savaş aldığı canların yanında kültür ve doğa katliamlarıyla da anılmaya başladı. Tabii elden giden sadece bunlar değil. Araştırmacılar Suriye’de bulunan ata tohumları da yurt dışına çıkarmaya başladılar.

Fotoğraf: livingseedcompany.wordpress.com
Kaynak: http://inhabitat.com/researchers-smuggle-ancient-seeds-out-of-syria-to-s...

 

Araştırmacılar Tarım Mirasını Korumak İçin Ata Tohumları Suriye’den Çıkartıyor

Halep şehrinin yakınlarında yer alan The International Centre for Agricultural Research in Dry Areas (ICARDA) tohum bankasını korumaya çalışıyor. Bankanın elinde bulunan tohumlar oldukça önemli ve özel. Temel gıda maddelerinden olan arpa, buğday ve mısır gibi yiyeceklerin ata tohumlarının bulunduğu merkezden şimdiye kadar 140.000 paket tohum ülke dışına gönderildi.

Araştırmacılar Tarım Mirasını Korumak İçin Ata Tohumları Suriye’den Çıkartıyor

ICARDA yöneticilerinden Dr Mahmoud Solh merkezin ordu güçleri tarafından kontrol edildiğini söylüyor ve ekliyor ‘’Onların aralarında da çiftçiler var ve bizim için tohumlara erişebiliyorlar. Bizim politik bir amacımız veya çıkarımız yok hükümetle ilgili bir şey yapmıyoruz’’. 

Araştırmacılar Tarım Mirasını Korumak İçin Ata Tohumları Suriye’den Çıkartıyor

Tohumların gönderilmesi işlemlerini Suriyeli takım gerçekleştiriyor. Türkiye’deki araştırmacılar ve Lübnan’daki Amerikan Üniversitesi de bu olayın önemli iki ayağını oluşturuyor.

Araştırmacılar Tarım Mirasını Korumak İçin Ata Tohumları Suriye’den Çıkartıyor

Tohumların %87’si neredeyse güvenceye alındı geriye kalan %13’lük dilim ise eğer aktarım işlemi başarılı olmazsa kaybedilebilir.

Fotoğraf: theguardian.com

Araştırmacılar Tarım Mirasını Korumak İçin Ata Tohumları Suriye’den Çıkartıyor

Suriye’deki savaş aldığı canların yanında kültür ve doğa katliamlarıyla da anılmaya başladı. Tabii elden giden sadece bunlar değil. Araştırmacılar Suriye’de bulunan ata tohumları da yurt dışına çıkarmaya başladılar.

Fotoğraf: livingseedcompany.wordpress.com
Kaynak: http://inhabitat.com/researchers-smuggle-ancient-seeds-out-of-syria-to-s...

 

picture-18407-1412371985
Gezgin
06 Eki 2014
Gezi Notu

SURİYE'NİN BAŞKENTİ ŞAM

Seyahatimiz Bursa'dan 30 kişilik bir grupla yolculuğun 27 saat süreceğini tahmin etmediğimiz bir heyecanla başladı. Cilvegözü sınır kapısına geldiğimizde otobüsten çıt çıkmıyordu. Nefesler tutulmuş, korkuyla karışık bir heyecan kulaklarımıza kadar sarmıştı bedenimizi. Halep, Hama, Dar'a ve nihayet Şam… Endülüs gibi mübarek ve Osmanlı gibi muhteşem medeniyetlere ev... daha fazla

SURİYE'NİN BAŞKENTİ ŞAM
19 Eyl 2014
Fotoğraf
Suriye
+56 Fotoğraf
Suriye
Suriye
Suriye
Suriye
picture-1-1395691293
Editör
24 Ara 2013
Duyuru

Türkiye ilk kez Rus askeri kargo uçaklarının Suriye’ye gitmesine izin verdi

Rus gazetesi Vedomosti’ye konuşan Rusya Savunma Bakanlığı kaynakları, Türkiye’nin Suriye’de savaşın çıkmasından bu yana ilk kez olarak Rus askeri uçaklarının Suriye’ye gitmesine izin verdiğini kaydetti. Haberde, Suriye’nin kimyasal silahlardan temizlenmesi karşılığında dış askeri müdahaleyi önleyen Moskova’nın kimyasal silahların bölgeden çıkarılması için çok... daha fazla

picture-1-1395691293
Editör
13 Ara 2013
Duyuru

Suriyeli mültecilerle ilgili AB’ye sert eleştiri

Uluslararası Af Örgütü, AB ülkelerinin cüzi sayıda Suriyeli mülteciye kapılarını açtığını, Avrupa liderlerinin bundan utanması gerektiğini açıkladı. İnsan hakları örgütünün açıklamasında sadece 10 Avrupa ülkesinin savaş mağduru Suriyeliler'i ülkelerinin içine almayı kabul ettiği, bu hakkın sunulduğu kişi sayısının da 12 bin olduğunu belirtti. Örgüt, İngiltere... daha fazla

picture-1-1395691293
Editör
25 Kas 2013
Duyuru

Suriye'deki savaşta 11 bin çocuk öldü

Suriye'deki iç savaşta üç yıl içinde 11 bin çocuğun öldüğü açıklandı. Bu çocukların yüzlercesinin keskin nişancılar tarafından öldürüldüğü belirtiliyor. Bebeklere işkence Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Oxford Research Group (Oxford Araştırma Grubu) adlı kuruluşun yayımladığı rapora göre, bu çocukların bir çoğu, kendi yaşadıkları bölgelerde... daha fazla

Gezimanya interaktif harita
24 Eki 2013
İpuçları
picture-1-1395691293
Editör
24 Eki 2013
Duyuru

NATO, Rusya ile uluslararası Suriye konferansı için mutabakata vardı

Füze savunma sistemleri anlaşmazlığı ise giderilemedi. NATO Savunma Bakanları Zirvesi'nin ikinci gününde NATO-Rusya Konseyi gerçekleşti ve burada başta Suriye olmak üzere Ortadoğu konuları ele alındı. Suriye konusunda her iki taraf da gelecek ay içerisinde bir uluslararası konferans olması gerektiği konusunda hem fikir. Suriye'de askerî çözüm görmediklerini... daha fazla

picture-1-1395691293
Editör
15 Eki 2013
Video

Gezimanya Şam -2

İstanbul Bisiklet Rotaları
picture-1-1395691293
Editör
15 Eki 2013
İpuçları
picture-1-1395691293
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Şam - Suriye

Suriye’nin başkenti Şam’ı bilmeyen yoktur.  Peki burada ne var ne yok? diyorsanız gelin beraber bakalım. Şehre şöyle bir tepeden bakıp görmek isterseniz ilk olarak Kiosk Tepesi’ne gitmek gerekiyor.

Şam - Suriye

İkinci adresiniz Hamidiye Çarşısı olabilir. Çarşı 1863 senesinde Abdülhamid tarafından yaptırılmış, bizde ki kapalıçarşıya benzer bir yer burası. İçinde satılan şeylerde sanki buradan türevlenmiş gibi. Kıyafetler, baharatlar, takılar, masa örtüleri ve Şam’a özgü şeyler. Seksi iç çamaşırları da burada yerlerini alıyor.

Şam - Suriye

Hamidiye Çarşısı’ndan dümdüz yürürseniz  karşınızda Emevi Camii’ni bulabilirsiniz. Omayyad Mosque olarakta bilinen camii 7.000 metrekarelik alana kurulu. 705 senesinde Emevilerin burayı fethine kadar ufak bir kiliseymiş.

Şam - Suriye

Camiye girmeden önce giriş kapısının yanında bulunan cübbelerden alıp giymelisiniz. Burada ilk olarak müslümanlar tarafından inanılan, kıyamete yakın Hz.İsa’nın yeryüzüne ineceği söylenen Ak Minareyi göreceksiniz. Mimari yapısı oldukça güzel ve bembeyaz oluşu da ayrıca etkileyici. Hz. Hüseyin’in kesik başı ve Hz. Yahya’nın kabri de bu camiinin içinde yer alıyor.

Şam - Suriye

Biraz dinlenip tömbek içebilirsiniz burada, ardından ise rotanızı Azem Sarayı’na doğru çevirmelisiniz.

Buranın diğer adı Esat Paşa Yalısı. Osmanlı egemenliği döneminde buraya Suriye Valisi olarak Esat Paşa atanmış, 1749 senesinde de bu konağı yaptırmış. Bahçedeki begonvil çiçekleri ayrı bir güzellik katıyor avluya. Avluya açılan her odada o dönemin yaşam tarzını anlatan konsept içerisine, mankenler yerleştirilmiş.

Şam - Suriye

Suriye’nin başkenti Şam’ı bilmeyen yoktur.  Peki burada ne var ne yok? diyorsanız gelin beraber bakalım. Şehre şöyle bir tepeden bakıp görmek isterseniz ilk olarak Kiosk Tepesi’ne gitmek gerekiyor.

picture-1-1395691293
Editör
14 Eki 2013
Galeri
2142C36CDC9BFF
Halep, Suriye’nin ikinci büyük şehri. Arapçadaki anlamı ise ‘süt veren.’ Yumuşak iklimi, kültür ve sanat çevresi, eğlence hayatı ve tabii ki zengin mutfağıyla insanları kendine çeken bir yer burası. Şehri tanıyıp gezmek isteyenlere işte küçük bir rota.
215884337D0D72
Halep’in simgelerinden olan Zekeriya Camii, ingilizce adıyla ‘Omayyad Mosque’ şehri keşfetmeye başlamak için oldukça uygun bir nokta. 717 yılında inşa edilmiş olan camii şehrin en eski ve en ünlü camisi.
21745532030331
Buradan çıktıktan sonra etrafta gözünüze bir saat kulesi çarpabilir. Özelliği ve ünü ise vakti zamanında idamların bu saat kulesinin önünde yapılıyor olmasından geliyor.
218931AD8A8BCB
Alışveriş severlerin ve şehrin dokusunu yakından tanımak isteyenlerin uğrak mekanı haline gelmiş yer ise Halep Çarşısı. Yollarının uzunluğu toplam 10 kilometreyi bulan ve bölgenin en büyük çarşısı olma ünvanına sahip olan Halep Çarşısı’nda, takılar, giysiler, kilimler, halılar ve meşhur Halep sabununu bulabilirsiniz.
218978EA79AFD4
Halep’in bir diğer olmazsa olmazı ise Halep Kalesi.  Dünyanın en eski ve en büyük kalelerinden biri burası aynı zamanda.

Halep - Suriye

Halep, Suriye’nin ikinci büyük şehri. Arapçadaki anlamı ise ‘süt veren.’ Yumuşak iklimi, kültür ve sanat çevresi, eğlence hayatı ve tabii ki zengin mutfağıyla insanları kendine çeken bir yer burası. Şehri tanıyıp gezmek isteyenlere işte küçük bir rota.
Booking.com Otelleri
picture-1-1395691293
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Palmira - Suriye

Palmira Suriye’nin ilginç şehirlerinden biri ve diğer adı ‘Çölün İncisi.’ Neden bu kadar zarif bir isim? diyorsanız  gelip görmelisiniz mutlaka burayı.

Çölün İncisi, Palmira, eski Hicaz yolunun üzerinde olduğundan tarihte kervanların uğrak yeri olarak kullanılmış. Ve pek çok uygarlık gelmiş geçmiş, bu sebepten her kültürden kalıntılar mevcut burada.

Palmira - Suriye

Burada yapıların yanında hikayeler de oldukça ilginç. Tıpkı hem gözetleme kulesi hem de toplu mezar olarak kullanılan yapılar gibi. Buralara ölüler mumyalanarak bırakılıyormuş. Koku olmaması içinde duvarlarda delikler mevcut.

Palmira - Suriye

Üç Kardeşler Mezarı, uğramanız gereken bir diğer mekan Palmira’da.  Burası diğer toplu mezarlara göre daha süslü ve daha az zarar görmüş durumda. Bu üç kardeşten biri Truva filmine de konu olmuş olan “Achilles.”

Palmira - Suriye

Duvardaki taştan kabartmalarda bir hikaye saklı.

Öndeki resmin kadın kıyafetleri giyen bir figür bulunuyor. Efsaneye göre Achilles’e, küçükken bir kahin tarafından savaşta öldürüleceği söylenmiş. Bunun üzerine annesi onu topuğundan tutup, ölümsüzlük suyuna batırmış ve oğlunun erkek olduğu anlaşılmasın diye belli bir yaşa kadar kadın kıyafetleriyle dolaştırmış.

Palmira - Suriye

Bu antik kalıntılar gerçekten muhteşem, yüzyılların, medeniyetlerin kokusu her yere sinmiş. Tabii ki daha bitmedi gene buraya yakın mesafede bulunan antik tapınak ve tiyatro var sırada görmeniz gereken.

Palmira - Suriye

Palmira Suriye’nin ilginç şehirlerinden biri ve diğer adı ‘Çölün İncisi.’ Neden bu kadar zarif bir isim? diyorsanız  gelip görmelisiniz mutlaka burayı.

Çölün İncisi, Palmira, eski Hicaz yolunun üzerinde olduğundan tarihte kervanların uğrak yeri olarak kullanılmış. Ve pek çok uygarlık gelmiş geçmiş, bu sebepten her kültürden kalıntılar mevcut burada.

picture-1-1395691293
Editör
17 Eyl 2013
Duyuru

Suriye’den açıklama

Suriye Genelkurmay Başkanlığı Türk savaş uçakları tarafından sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürülen Suriye helikopteriyle ilgili açıklama yaptı. Suriye Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada helikopterin Türk savaş uçakları tarafından düşürüldüğü doğrulandı. Suriye ordusu tarafından yapılan açıklamada, bir keşif helikopterinin Pazartesi günü... daha fazla

picture-1-1395691293
Editör
13 Eyl 2013
Duyuru

Esad: 'Rusya istediği için kabul ettik'

Suriye lideri Beşar Esad, kimyasal silahların uluslararası denetime açılmasını ABD'nin tehdidinden dolayı değil, Rusya önerdiği için kabul ettiklerini söyledi. Rus devlet televizyonu Rossiya 24'e konuşan Suriye lideri Beşar Esad, "Suriye kimyasal silahları uluslararası denetime açmayı Rusya istediği için kabul etti" ifadesini kulandı. Esad, "ABD'den yapılan... daha fazla

Gezimanya interaktif harita
picture-1-1395691293
Editör
10 Eyl 2013
Duyuru

Suriye'ye müdahale askıda

ABD’nin Suriye’ye olası askeri müdahalesiyle ilgili son 24 saatte yeni gelişmeler yaşandı. Washington şimdilik topu Rusya’ya atarken, sonuçları görmek için ABD senatosundaki oylama da ertelendi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, bir soru üzerine, "Esad kimyasal silahları verirse askeri müdahale olmayabilir" şeklindeki sözleri, Rusya tarafından bir öneri... daha fazla

picture-1-1395691293
Editör
03 Eyl 2013
Duyuru

BM: Suriye'den kaçanların sayısı 2 milyonu aşıyor

Birleşmiş Milletler, iki milyonu aşkın Suriyelinin mülteci konumunda olduğunu, son üç ayda evlerini terketmek zorunda kalanların yarım milyona ulaştığını duyurdu. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 700 bini aşkın Suriye vatandaşının Lübnan'a kaçtığını belirtirken dünyada en fazla insanın göç etmek zorunda kaldığı yerin de Suriye olduğuna dikkat çekti. BM... daha fazla

picture-1-1395691293
Editör
13 saat önce
Duyuru

Finlandiya vatandaşlık maaşını test edecek: 2 bin kişiye 560 Euro

Ülkedeki tüm yurttaşlarına aylık maaş bağlamayı planlayan Finlandiya, bunu hayata geçirmek için uygulamayı test edecek.  Diken.com.tr'nin haberine göre Finlandiya Sosyal Sigorta Kurumu, 2017’den itibaren rastgele seçilen 2 bin yurttaşına ayda 560 Euro ödeyecek. Uygulamanın amacı ise gelir uçurumunu dengelemek ve yurttaşların finansal konumlarını korumak.... daha fazla

14 saat önce
Gezi Notu

KISA BİR BÜKREŞ GEZİSİ

Daha önce Doğu bloku ülkelerinden Bulgaristan ve Ukrayna seyahatleri yapmıştım. Bükreş seyahatine başlarken de Sofya benzeri bir şehre gideceğimi düşünüyordum ancak beklentilerimin çok üzerinde bir Bükreş ile karşılaştım.  İstanbul'dan yaklaşık 1 saatlik bir uçak yolcuğu ile Bükreş Otopeni Havaalanı'na vardık. Havaalanından şehre gitmek için taksi ya da havaalanının... daha fazla

KISA BİR BÜKREŞ GEZİSİ
picture-30647-1438430525
Gezgin
14 saat önce
Gezi Notu

PHASELİS ANTİK KENTİ VE KOYU

Aslında bu bizim dördüncü Kemer tatilimiz fakat adını bu sene duyduğum Phaselis Antik Kenti ilk defa bu sene ziyaret etme fırsatı bulduk. Tatile susamış bir insan olduğum için ben otelden ayrılmak ve denizden çıkmak istemiyordum ki bir sabah denizin biraz dalgalandığını görünce babam 'hadi' dedi ve gittik. Yolda giderken de kafamda dönüp duran şey ise 'merkezdeki deniz... daha fazla

PHASELİS ANTİK KENTİ VE KOYU
picture-43-1381798159
Gold Yazar
26 Ağu 2016
Gezi Notu

ABD'DE 5700 KM - BÖLÜM 6 - ARİZONA

Parry Lodge’dan ayrılıp artık Navajo topraklarına girmenin zamanı geldi. Benim için uzun yıllardır kurduğum bir düş bu, gerçekleşiyor olması inanılmaz, içim içime sığmıyor. Utah’dan Arizona’ya geçmemizi ve Navajo Land’e girişimizi, Navajo Köprüsü’nden yapacağız. Köprü aslında o kadar eski değil, 1927 yılında yapılmaya başlanıp 1929 yılında trafiğe açılmış. Ama Marble... daha fazla

ABD'DE 5700 KM - BÖLÜM 6 - ARİZONA
picture-45576-1461048500
Editör
26 Ağu 2016
Duyuru

İtalya'dan gençlere kültür-sanat harcamaları için 500 Euro'luk hibe

İtalya Parlamentosu'nun aldığı yeni bir karara göre 31 Aralık 2016 tarihinden önce 18'inci yaşını doldurmuş tüm İtalya vatandaşlarına kültür-sanat harcamaları için 500 Euro hibe verilecek. 'Kültür Bonusu' olarak adlandırılan hibeyi alan gençler bu parayı kitap, konser, sinema veya tiyatro harcamalarında, müze ziyaretlerinde, ülkenin ulusal parklarına girişlerde... daha fazla

picture-30401-1455607509
Silver Yazar
26 Ağu 2016
Gezi Notu

BURSA KASABALARI: CUMALIKIZIK VE GÖLYAZI

I. Bölüm: Cumalıkızık İstanbul'dan 1,5 saat uzaklıkta bir yerde kahvaltı yapmak ister miyidin? Madem büyük şehir dışına çıktın şöyle olsun, böyle olsun demek hakkındır elbette. Neler derdin mesela? - Organik kahvaltı olsun! - Otantik bir hava fena olmaz. - Köy mesela? - Keşif olsun ama çok sıcak da olmasın. Bunları dersin muhtemelen. Bunların yanına bir de patatesli ve... daha fazla

BURSA KASABALARI: CUMALIKIZIK VE GÖLYAZI
26 Ağu 2016
Gezi Notu

MASMAVİ KAŞ

"Maviyle aşk olur mu?" diye sorsalar ne dersiniz? Bu seferki seyahat; sevmeye, gülmeye doyamadığım, bizi kendine hayran bırakan, Akdeniz'in inci köşesi, masmavi Kaş'aydı. Kaş'la ilgili pek az blog ve yazı mevcut, o yüzden döner dönmez hızlıca yazmak ve gidecek olanları bilgilendirmek istedim :) Kaş, 55 bin kişilik nüfusuyla tarihi kalıntıları, mağaraları ve enfes... daha fazla

MASMAVİ KAŞ
picture-43-1381798159
Gold Yazar
25 Ağu 2016
Gezi Notu

ABD'DE 5700 KM - BÖLÜM 5 - ZION NATIONAL PARK

Çölün ortasındaki otelimizden sonraki durağımız Las Vegas’tı ama orayı seneler önce çok detaylı dolaştığımız için bu sefer öyle bir arzumuz yok. Açıkçası bir gece kalıp, Las Vegas havası alıp yolumuza devam etmek bu sefer daha çok işimize geliyor. Diğer büyük şehirlerle kıyaslayınca, eğer hafta sonu gitmiyorsanız, Las Vegas’ta 5 yıldızlı otellerde kalmak aslında çok... daha fazla

ABD'DE 5700 KM - BÖLÜM 5 - ZION NATIONAL PARK
25 Ağu 2016
Gezi Notu

GÜNEY AMERİKA - BUENOS AIRES SEYAHATİ

Buenos Aires’e Giriş 101 (: Güney Amerika’nın ikinci büyük şehri (Sao Paulo’dan sonra), Arjantin’in en büyük şehridir. Nüfusun çoğu İspanyol ve İtalyan kökenlidir. Resmi dil İspanyolcadır. Buenos Aires, İspanyolcada ‘güzel/temiz hava’ demektir. Güney Amerika’nın doğusunda Rio de la Plata denilen bölgede bulunmaktadır. 48 yerel bölgeye ayrılmıştır. 2018 G20 zirvesi ve... daha fazla

GÜNEY AMERİKA - BUENOS AIRES SEYAHATİ
Popüler Şehirler
25 Ağu 2016
Gezi Notu

BOZCAADA YOLCUSU KALMASIN!

Bozcaada Türkiye'nin ikinci büyük adası, 2 bin 700 kişilik nüfusuyla Çanakkale'ye bağlı bir ilçe aynı zamanda. Ulaşım İstanbullular için 400 km'lik (yaklaşık 5 saatlik) bir serüven. İstanbul’dan karayoluyla Eceabat’a, oradan boğaz geçişi sonrasında 50 dk araba yolculuğuyla Geyikli İskelesi'ne ve yine arabalı vapur geçişiyle yarım saatte Büyükada'ya varabiliyorsunuz.... daha fazla

BOZCAADA YOLCUSU KALMASIN!