İran Gezi Notları – Tahran

İran hakkında bildiklerinizi unutun! İran son derece güvenli bir ülke İran’a gideceğimi arkadaşlarıma söylediğimde, ne işin var İran’da orada şeriat var seni keserler gitme gibi bir çok söz söylediler. Onlar öyle diye dursun ben yine düştüm yollara.

İstanbul'danTahran'a tarifeli yolculukla  2,5 saat süren uçuşun ardından Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalananı'na geldim, kısa süren pasaport işlemlerinin ardından İran’a vizesiz giriş yaptım. Hatırlatmakta fayda var İran Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden.

Kolayca ve sorunsuzca biten ülkeye giriş işlemlerin ardından bana bu gezimde eşlik eden Nazif arkadaşım ile Harem Mohatar metro istasyonuna  gitmek için taksi ile 25.000 tümene yaklaşık 24 TL’ye anlaşıyoruz. Yolculuk yaklaşık 15-20 dk sürüyor. Sonrasında kişi başı 75 Kuruş ödeyip metroya biniyoruz. Burada Tahran metro ağı toplam 60 istasyondan oluşuyor ve metro ağının uzunluğu 140 kilometre, metroda ön vagonlara sadece kadınlar binebiliyor.

.

Yaklaşık 10 dakika sonrasında metro ile  İmam Humeyni Meydanı'na geliyoruz  burası tahranın merkezi konumunda bir yer ve gezeceğimiz birçok noktaya yakın.

Sırtımızda çantamız elimizde Zafer Bozkaya’nın İran gezi kitabı ile kitapta tavsiye edilen Firouzeh Hotel bulmak için yola koyuluyoruz. Hani derler ya sora sora Bağdat bulunurmuş, biz de sora sora Bağdat’ı değil ama kalmayı düşündüğümüz oteli buluyoruz. Fiyatta anlaşamayınca bizde aşağıdaki resimdeki otele yerleşiyoruz. Şunu da hatırlatmak isterim İran halkı çok yardım sever. Çoğu size karşılıksız yardım etmek için elinden geleni yapıyorlar. Hatta sorduğumuz insanlardan bir tanesi işini bırakıp bizimle oteli aramaya çıktı. :)

Otel aramaktan ayaklarımıza karasular indi. :) Otele kişi başı 500.000 Tümen yaklaşık 45 TL ödüyoruz. Bu fiyata kahvaltı dahil odamızda buzdolabı ve bize özel banyo, tuvalet var. Biraz dinlendikten sonra güzel bir akşam yemeği yiyoruz ve ardından yarın için gezi planları yapmaya başlıyoruz. Yemek demişken yemekleri hakkında kısa bilgi vermek istiyorum. Bir kere çok lezizler, her şey doğal hormon daha henüz oralara girmemiş. Görmüş olduğunuz safranlı tavuk şiş 10.000 Tümen (9 TL).

Devamı var ...

Hakan Çobanoğlu

Yazar Hakkında

Hakan Çobanoğlu

Ben ikizler burcu olan ve özelliklerini taşıyan ” Empat” kişiliğe sahip birisiyim“Empat’ı açıklamak gerekirse empat  karşısındaki kişi yada kişilerin duygu durumlarını kontrollü bir biçimde algılay