Adelaide Gezilecek Yerler

Keyifli bir Adelaide gezisi planlayan ziyaretçilere önerimiz Adelaide 3-4 gün kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin keyfini çıkarabilir bunun yanında şehri de rahatlıkla gezebilirsiniz. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri sıraladık.

Adelaide, mutlaka gezip görülmesi gereken en iyi şehirlerarasında yer almaktadır. Doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzelliği ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Adelaide Zoo, Güney Avustralya Sanat Merkezi, Güney Avustralya Müzesi, Güney Avustralya Eyalet Kütüphanesi, Tandanya Ulusal Aborjin Kültür Enstitüsü, Adelaide Botanik Bahçesi, Güney Avustralya Parlemento Binası, Teslis Kilisesi, Himeji Bahçesi ve Hahndorf bölgesi bulunmaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Adelaide Zoo

Champmans_Zebra_-_Adelaide_Zoo_-_Side_View.JPG

Adelaide Zoo, Avustralya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesidir. Torrens Nehri’ne yakın olan hayvanat bahçesi, 1.800 çeşit farklı hayvanı içerisinde barındırmaktadır. Ülkeye ait en önemli bitki ve hayvan çeşidini bulabileceğiniz Adelaide Zoo, hem ailelerin hem çocukların oldukça dikkatini çekmektedir. Hayvanat Bahçesi’nde görebileceğiniz hayvanlar arasında pandalar ve Çin’den özel olarak belli dönemliğine getirtilen Wang Wang ve Funi isimli pandalar bulunmaktadır. Bu pandalar ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Tabiatın tam ortasında yer alan bu yapı, içerisinde birçok farklı hayvan türü barındırmaktadır. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz bu hayvanat bahçesi, saat 09.30-17.00 arasında ziyaretçilere açıktır. Hayvanat bahçesini ziyaret etmek isteyenlerin 50 AUD ödemesi gerekmektedir.

Güney Avustralya Sanat Merkezi

North Terrace Bulvarı üzerinde konumlanan Güney Avustralya Sanat Merkezi, 20. yüzyıldan kalan önemli yapılardan biridir. 1881 yılında halka açılan galeri, Avustralya tarihine dair önemli parçalar barındırmaktadır. Galeride geçmiş döneme ait paralar, antika parçalar, telefon, tablo, heykel, resim ve porselen çalışmaları galeride bulabileceğiniz eserlerin başında gelmektedir. Güney Avustralya Sanat Merkezi’nde 35.000’in üzerinde eser bulabilirsiniz. Güney Avustralya Sanat Merkezi, şehrin önemli Çin porselenlerini bulabileceğiniz tek adrestir.

Haftanın her günü açık olan Sanat Galerisi’ne giriş hafta içi ve hafta sonu 10.00-17.00 arasındadır. Galeriye girmek isteyenlerin ise herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Ayrıca kalabalıktan çok hoşlanmayan ziyaretçilerin hafta içi galeriyi ziyaret etmesini öneririz çünkü hafta sonu çok kalabalık olabilir.

Güney Avustralya Müzesi

Şehrin tam merkezinde yer alan Güney Avustralya Müzesi, Adelaide’nin en önemli müzelerinden birisidir. Şehrin önemli eserlerini bulabileceğiniz müze, her yıl önemli sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça tarihî ve değerli eserlerin bulunduğu müze, kalabalık yapısı ile de dikkat çekmektedir. 1856 yılında halka açılan müze, çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümler arasında balina iskeletleri, Aborjin kültürüne dair eserler ve eşyalar, Güney Pasifik’te yaşayan kabilelere ait maskeler, heykeller, eşyalar ve çeşitli objeler bulabilirsiniz.

Bir şeyler yemek ve içmek isteyenler ise müze içerisindeki kafe de hem dinlenebilir hem de açlığını giderebilir. Müzeyi saat 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girmek isteyenlerin ise herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

Güney Avustralya Eyalet Kütüphanesi

North Terrace üzerinde yer alan Güney Avustralya Eyalet Kütüphanesi, Adelaide şehrinin ilk ulusal kütüphanesidir. State Library of South Australia olarak geçen kütüphane, birçok önemli kitap, el yazması eser, tarihî belge ve haritaları içerisinde barındırmaktadır. Tarihseverler için hazine değeri taşıyan bu kütüphane birçok farklı dilde yazılmış eserleri bir arada bulabileceğiniz nadir adreslerden birisidir. Mimarî açıdan da son derece estetik bir görünümde olan kütüphane görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Kütüphane birçok farklı bölümden oluşmaktadır. Hafta içi her gün saat 10.00-20.00 arasında ziyaret edeceğiniz bu kütüphane için herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Hafta sonları ise kütüphaneyi 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Tandanya Ulusal Aborjin Kültür Enstitüsü

1989 yılında inşa edilen Tandanya Ulusal Aborjin Kültür Enstitüsü, Aborjin kültürünü yakından tanıyabileceğiniz mekânlardan biridir. Adelaide şehrinin tam merkezinde yer alan bu enstitü, sadece kültürel birçok farklı anlamın taşıyıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak farklı objelerin sergilendiği bu bölümde sosyal etkinlikler de gerçekleştirilmektedir. Enstitü içerisinde dileyen ziyaretçiler Aborjin kültürüne ait birçok farklı obje satan dükkânlar bulabilir. Dileyenler buradan hediyelik eşyalar satın alabilir.

Sizler de vaktinizin bir bölümünü bu enstitü için ayırırsanız hem Aborjin kültürünü hem de bu mekânı keşfetme fırsatı yakalamış olursunuz. Pazartesi ve cumartesi günleri arasında bu mekânı 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş için ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Adelaide Botanik Bahçesi

Botanic_Banner2-850x455.jpg

Adelaide’nin en güzel dinlenme alanlarından biri olan Adelaide Botanik Bahçesi, huzurun en güzel adresidir. Bu botanik bahçesi belediye tarafından yönetilmektedir. Günün yorgunluğunu atmak isteyenler, sakinlikte kitap okumak isteyenler veya oturup sessizliği dinlemek isteyenler için şehrin merkezinde yer alan Adelaide Botanik Bahçesi ideal bir adrestir. Bahçe, yaklaşık 20 hektarlık arazinin üstünde konumlanmıştır. Adelaide Botanik Bahçesi, her yıl birçok turistin uğradığı mekânların başında gelmektedir.

1877 yılında kurulan bahçe, özellikle havanın güzel olduğu yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır. Rengârenk çiçeklerin bulunduğu bahçede, göl ve ormanlık alan manzaraları oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle doğa tutkunları Botanik Bahçesi’nde oldukça farklı bitki türlerini de keşfedebilir. Bahçe, her gün saat 07.00-21.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Güney Avustralya Parlamento Binası

ParliamentHouse031.jpg

1874 yılında inşa edilen Güney Avustralya Parlamento Binası, dönemin en önemli siyasi mekânlarından birisi olarak bilinmektedir. Edmund Wright ve Llyold Taylor tarafından tasarlanan bina, eniyi yapılar arasında yer almaktadır. Korint usulde inşa edilen binanın çatısı muhteşem taş işlemeleri ile zenginleştirilmiştir. Şehrin en görkemli ve güzel yapıları arasında yer alan Güney Avustralya Parlamento Binası turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Günümüzde Güney Avustralya Parlamento Binası’na rehberli turlar da düzenlenmektedir.

North Terrace bölgesinde yer alan binaya giriş ücretsizdir. Rehberli turlara katılmak isteyenler ise ekstra para ödemek zorundadır. Güney Avustralya Parlamento Binası içerisinde dönem dönem ise çeşitli şehir etkinlikleri düzenlenmektedir. Hafta içi her gün binayı ziyaret edebilirsiniz.

Teslis Kilisesi

photo-798410.JPG

Adelaide’nin en eski kiliselerinden biri olan Teslis Kilisesi, turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir. 1836 yılında inşa edilen kilise, şehrin en ünlü ibadethaneleri arasında yer almaktadır. North Terrace Bulvarı’nda yer alan kilise, Kutsal Üçleme Kilisesi olarak da bilinmektedir. Şehrin ilk Anglikan kilisesi olan Teslis Kilisesi, zamanla eskimeye yüz tuttuğu için renove edilerek günümüze kadar gelmiştir.

Avustralya’nın en eski kiliseleri arasında yer alan bu tarihî yapı, haftanın her günü ziyarete açıktır. Pazar günleri ayin olduğu için kilise oldukça kalabalık olacaktır. Özellikle Noel dönemlerinde giderseniz Kilise’ye uğramanızı tavsiye ederiz. Kilisede belli günlerde müzikal gösteriler de yapılmaktadır. Kiliseyi saat 09.30’dan 19.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Himeji Bahçesi

Himeji_Gardens_9.JPG

Doğal güzellikleri ile Avusturalya’nın en önemli bahçelerine sahip olan Adelaide, hem yerel halk hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen birçok dinlenme alanına sahiptir. Adelaide’nin en önemli bahçelerinden biri de Himeji Bahçesi’dir. Keyifli yürüyüşlerin yapıldığı alan, özellikle aileler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Himeji Bahçesi, her yıl şehrin önemli festivallerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bahçe içerisinde tarihî çeşmeler ve berrak suyu ile dikkat çeken bir de göl bulunmaktadır.

South Terrace & Glen Osmond yolu üzerinde bulunan bahçe, her gün saat 10.00-17.30 arasında ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Gezinizi bu saatlere göre organize ederseniz Himeji Bahçesi’nin tadını daha fazla çıkarma fırsatı bulabilirsiniz. Alana giriş ise ücretsizdir.

Hahndorf

ADH_hahndorf_27_icecreamery.jpg

Yeşillikleri ve doğası ile ünlü Adelaide, hem yerli hem yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekmektedir. Fotoğrafseverler için oldukça farklı kareler yakalama fırsatı sunan Adelaide içerisindeki Hahndorf, şehrin en önemli turistik yerlerinden biridir. Alman göçmenlerin 1838 yılında kurduğu bu köy, şehir merkezine 27 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Temiz dağ havası almak isteyenler için ideal bir mekân olan köyde oldukça otantik yapılar bulunmaktadır. Her ne kadar günümüzde köy modern bir yapı ile inşa edilse de aslında tarihî yapısı korunmaya çalışılarak bu inşaat gerçekleştirilmiştir.

Yeşilliklerin içerisinde yer alanköyün yakınında kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Dileyenler bu kafelerde oturarak meşhur Alman biralarını tadabilir ve doğanın keyfini doyasıya çıkarabilir. Adelaide’den yarım saatte ulaşabileceğiniz bu köye mutlaka uğramanızı öneririz.