Google+

Melbourne

Melbourne06:13 AM
16℃
1 AUD=0.00
Type I240V10 A
 • Ocaweather-icon20℃
 • Şubweather-icon20℃
 • Marweather-icon18℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon10℃
 • Temweather-icon8℃
 • Ağuweather-icon10℃
 • Eylweather-icon11℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon16℃
 • Araweather-icon18℃
Nüfus: 3.848.000 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Avusturalya doları / İklim: Tropikal Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Melbourne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Melbourne bir kıta-ülke olan Avustralya’nın Victoria eyaletinde yer alan şehirdir. 4 milyona yaklaşan nüfusu ile Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri sayılmaktadır. Melbourne’u kalabalık şehirler listesine sokan bir diğer özelliği ise dünyanın en güneyinde bulunan en kalabalık şehir olmasıdır. Avustralya’nın kültür, ekonomi, spor gibi alanlarda önde gelen şehirlerinden kabul edilmektedir. 2011 yılında dünyaca ünlü bir derginin hazırladığı rapora göre ise Dünyanın En Yaşanabilir Şehirler listesinde ilk sıraya yerleşmiştir. Yaşam standartları, sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği ve suç oranının azlığı dolayısıyla bu listede birinci sırada yer alan Melbourne turistik açıdan da en gözde şehirler arasında gösterilmektedir.

Avustralya ekonomisine yön veren şehirlerden biri olan Melbourne, büyük şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Dünya çapında ün yapmış ve ülke ekonomisine büyük gelirler sağlayan üç önemli şirket de Melbourne’de bulunuyor.

Ekonomik başarasının yanı sıra spor alanındaki çalışmalarıyla da adını duyurmayı başaran Melbourne, Avustralya’nın spor merkezi olarak kabul edilmektedir. Ülkede düzenlenen büyük spor müsabakalarına ev sahipliği yapan Melbourne, dünya çapında düzenlenen etkinliklerde de ev sahipliği yapmıştır. 1956 yılında gerçekleştirilen Güney Yarım Küre’nin ilk spor olimpiyatları Melbourne’de düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra 2006 yılında İngiliz Milletler Topluluğu oyunlarına da ev sahipliği yapmıştır. Dünya çapında gerçekleştirilen etikliklerin yanı sıra Avustralya’nın en önemli etkinlikleri arasında kabul edilen At Yarışları Festivali, Avustralya Formula 1 Grand Prix, Avustralya Açık Tenis Turnuvası gibi müsabakalar da Melbourne’de gerçekleştirilmektedir. Bulunduğu konum itibariyle sörf için de oldukça elverişli olan Melbourne sahillerinde her yıl yüzlerce kişi sörf yapmaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Melbourne’de Gezilecek Yerler

Melbourne, bir sahil şehri olarak gezginlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle su sporları ile uğraşan gezginler tarafından tercih edilen şehir çok sayıda müze ve sanat galerisine de sahip. Şehirde bunların yanı sıra tarihi yapılar da çok fazla. Sahip olduğu tarihî ve doğal güzellikleri, elverişli iklimi ve hareketli gece hayatı, kültür ve sanat alanındaki etkinlikleri ile Melbourne’de gezilecek çok fazla nokta bulunuyor.

Yarra Nehri

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Melbourne’de Gezilecek Yerler-1

Melbourne’un sahip olduğu en göz alıcı doğal güzelliklerin başında Yarra Nehri geliyor. Şehrin tam ortasından geçen ve şehri ikiye bölen Yarra Nehri, Melbourne denildiğinde akla gelen ilk yerlerden bir tanesidir. Şehrin ortasından geçen ve iki yanı yemyeşil çimenler ve ağaçlarla kaplı olan Yarra Nehri’nin kenarında gezinti, Melbourne halkının günlük yaşantısının bir parçası haline gelmiştir. Tarih öncesi devirlerde bölge halkı için temel besin kaynaklarından birisi olan nehir günümüzde dinlenme, buluşma ve eğlence amacıyla Melbourne halkının yaşantısına dahil olmaktadır. Son zamanlarda kirlilik sorunları ile gündeme gelse de nehrin temizlenmesi ve nehir altı yaşamın sağlıklı döngüsüne kavuşması için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Yarra Nehri, aşağıdan yukarı akan nehir olarak ünlenmiştir. Bunun sebebi ise nehrin içerisinde bulunan çamurun görsel bir yanılsama yaratmasıdır. Yarra Nehri’nin üzerinde dilerseniz su kayağı yapabilir, dilerseniz de botla gezintiye çıkabilirsiniz. Ayrıca nehrin kenar bölümünde yürüyüş, koşu ve bisiklet için ayrılmış yollar bulunuyor. İsterseniz Yarra Nehri kıyısında bu aktiviteleri de yapabilirsiniz.

Melbourne lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz LittleStay Collection - Hudson, Freshwater - A Luxico Holiday Home, Hotel Frank. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Vera - Beyond a Room Private Apartments, Liam - Beyond a Room Private Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Wesley - Beyond a Room Private Apartments, 166 apartment on Wellington Parade, Lords Lodge otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Melbourne aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kraliyet Botanik Bahçesi

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Melbourne’de Gezilecek Yerler-2

Kraliyet Botanik Bahçesi, Melbourne’un merkezine yakın 38 hektarlık bir arazi üzerine kurulmuş bir tesis olup mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Yarra Nehri’nin güney tarafında kalan botanik bahçe yerel ve egzotik bitki türlerini bünyesinde barındırıyor. Botanik bahçe o kadar kapsamlı ki 10.000’in üzerinde bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Çevre Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Kraliyet Botanik Bahçesi’nin içerisinde çok sayıda bölüm ve tesis bulunuyor. Botanik bahçe sadece çeşitli bitki türlerinin sergilendiği bir alan değil. İçerisinde bulunan araştırma ve geliştirme laboratuvarları ile botanik çalışmalara katkı sağlanıyor. Tükenmekte olan bitki türleri koruma altına alınarak iyileştirme çalışmaları yapıyor. İçerisinde çocuklar için oyun alanı da bulunan botanik bahçede yaz dönemlerinde çocuklar için temel bitkibilim dersleri de veriliyor. Kraliyet Botanik Bahçesi’nin içerisinde yer alan hediyelik eşya dükkânından botanik ve bahçe bakımı ile ilgili kitaplar ve ürünler satın alabileceğiniz gibi minik saksılarda bitkiler de alabilirsiniz.

Kraliyet Botanik Bahçeleri 07.30’da açılıyor ve güneş batana kadar ziyaretçi kabul etmeye devam ediyor.

Puffing Billy Tarihi treni

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Melbourne’de Gezilecek Yerler-3

Melbourne seyahatiniz sırasında katılabileceğiniz en ilgi çekici etkinliklerden bir tanesi Puffing Billy ile yolculuk yapmak olacaktır. 1900’lü yılların başında şehirlerarası ulaşım amacıyla hizmete açılan tarihi Puffing Billy treni günümüzde hala işler vaziyettedir. Trenin güzergâhı ise muhteşem doğanın ortasından geçmektedir. Bu tren yolu günümüzde taşıma amacıyla kullanılmasa da Puffing Billy’in uzun yıllar yaptığı hizmete saygı amacıyla yıkılmamıştır. Trenin kendisi de işler durumda olduğu için artık turistik amaçlı kullanılıyor. Puffing Billy Treni’nin başlangıç noktası Melbourne’dur. Buradan tren biletinizi alıp tarihi tren yolunda yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Bu yolculuk süresince eşsiz Melbourne doğasının içerisinden geçecek, yol boyunca birbirinden lezzetli el yapımı şarapların tadına bakacak ve unutulmaz bir deneyim yaşayacaksınız. Dilerseniz tren içinde bulunan restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında sefer yapan Puffing Billy’inin sefer listesine bilet gişelerinden ulaşabilirsiniz.

Melbourne Turistik Gezi Biletleri

Melbourne şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Bir kıta-ülke olan Avustralya’da bulunan Melbourne ülkenin güneydoğusunda yer almaktadır. Canberra ve Adelaide şehirleri arasında bulunan Melbourne kıtanın güney ucunda bulunmaktadır.

Geolocation

Melbourne lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Melbourne lokasyonunu gezmek isterseniz; 5* Noordam İle Avustralya & Yeni Zelanda - 2999 EUR , Avustralya & Yeni Zelanda Turu - 4196 EUR , Avustralya &Tazmanya & Yeni Zelanda Turu - 5509.05 EUR , Diamond Princess İle Avusturalya Yeni Zelanda - 3709 EUR , Diamond Princess İle Avusturalya Yeni Zelanda - 3609 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Melbourne turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

melbourne-2262233_960_720.jpg


Avustralya’nın geneline hâkim olan yüksek sıcaklık değerleri Melbourne’de biraz daha düşüktür. Ülke genelinde bunaltıcı sıcaklıkların yaşandığı dönemde Melbourne daha ılıman iklim özellikleri göstermektedir. Her ne kadar sıcaklıklar Avustralya’nın diğer şehirlerine oranla daha düşük olsa da Melbourne’deki en düşük sıcaklık 10 derece civarındadır. Kış mevsiminin yaşandığı aylarda bile şehirde ılıman bir iklim hâkimdir. Kar yağışı oldukça nadirdir ve yağış genellikle yağmur şeklinde düşmektedir.

Yaz mevsiminde ise şehir daha bir hareketli olmaktadır. Özellikle plaj turizmi şehre çok sayıda turist gelmesine neden olmaktadır. Seyahatiniz için en elverişli dönem yaz mevsiminin yaşandığı aylardır denebilir. Ayrıca Melbourne’ün denizi sörf yapmak için çok uygundur. Bu durum sörfçüler için büyük bir avantajdır ve her yıl şehre sırf sörf yapmak için yüzlerce ziyaretçi gelmektedir. Sert geçmeyen kış mevsimi de şehri ziyaret etmek için uygun olsa da Melbourne’unun festival ve etkinlik takvimi yaz mevsiminde oldukça kabarıktır. Hem Melbourne ‘nü gezmek hem de bu etkinliklere katılmak istiyorsanız ziyaret için en uygun dönem yaz mevsimi olacaktır.

melbourne-airport-tullamarine-airport-parking.jpg


Türkiye’den Melbourne’e doğrudan uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul, Ankara ve bazı dönemlerde de Antalya’da bulunan uluslararası havaalanlarından aktarmalı uçuşlarla Melbourne’e ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlarda Melbourne- İstanbul arası uçuş yaklaşık olarak 20 saat sürmektedir.

Melbourne Tulamarine Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak içinse çeşitli imkânlar bulunuyor. Bunların bir tanesi araç kiralamadır. Melbourne oldukça büyük bir şehir olduğundan araba kiralayarak şehrin dilediğiniz noktasına ulaşabilirsiniz. Havaalanının içerisinde çeşitli firmaların araç kiralama stantlarını bulabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine ulaşımda en çok tercih edilen yöntem ise havaalanı servislerini kullanmaktadır. Bu servisler tatil günlerinde bile 24 saat hizmet vermektedir. Sefer sıklığı ise her on dakikada birdir. Bu servislerin tek kişi için ücreti 18 Dolar, 1-4 çocuklu bir aile içinse toplam 41 dolardır. Bu servisleri kullanarak yaklaşık 20 dakikada şehir merkezine gidebilirsiniz. Dilerseniz havaalanından taksi ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz fakat bu çok pahalıya mal olmaktadır.

Melbourne’de Nerede Kalınır?

Melbourne’de her zevke ve bütçeye uyan oteller bulmak mümkün. Şehir çok sayıda otele sahip olduğundan her türlü konaklama mekânı mevcut. Melbourne’de lüks otellerden, orta bütçeli otellerden pansiyonlara, butik otellerden konukevlerine kadar sayısız seçeneği ile konaklama sıkıntısı yaşamadan rahat bir seyahat geçirmeniz mümkün. Melbourne’de konaklama için tercih edebileceğiniz bölgelerin başında Docklands, St. K,lda, Fitzroy, Albert Parkı, Carlton gelmektedir. Melbourne’deki otellerde genellikle yer bulma sıkıntısı yaşanmamaktadır. Yine de yılın belli zamanlarında şehir çok sayıda ziyaretçi ağırladığından otellerdeki odalar da hızla dolmaktadır. Özellikle yaz dönemi şehirde turizm faaliyetlerinin hızlandığı bir dönemdir. Yaz aylarında şehir çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Ayrıca her yıl düzenlenen yemek ve şarap festivali zamanında da şehir adeta ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu zamanlar Melbourne otellerin kapasitelerinin hızla dolduğu zamanlardır. Eğer seyahatinizi bu süre zarfı içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyorsanız yerinizi önceden ayırtmalısınız. Böylece hem yer bulma sorunu yaşamayacak hem de erken rezervasyon indirimleriyle konaklamaya ayırdığınız bütçeyi azaltmış olacaksınız.

Melbourne Otelleri

Melbourne İçi Ulaşım
 

Melbourne şehir içi ulaşım konusunda dünyanın en gelişmiş sistemine sahip şehirlerden bir tanesidir. Melbourne’de çeşitli toplu taşıma araçları mevcut olup bu araçların güzergâhların şehrin neredeyse her noktasına ulaşmaktadır. Hem konforlu hem de hızlı bir toplu taşıma ağına sahip olan Melbourne’de biletler de oldukça uygun fiyatlıdır. Şehirdeki toplu taşıma araçlarında tek bir bilet sistemi geçerlidir. Myki adı verilen kartlı sistemle Melbourne’de bulunan bütün toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Myki kartlarınızı şehrin birçok noktasında bulunan büfelerden ve bilet makinelerinden alabileceğiniz gibi metro girişinde bulunan görevlilerden de alabilirsiniz. Myki kartlarının ücretlendirmesi hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Bir gün boyunca geçerli hafta içi biletinin ücreti 7,50 AUD, hafta sonu biletinin ücreti ise 6 AUDdir. Tüm gün boyunca geçerli olan kart yerine iki saatlik biletleri de tercih edebilirsiniz. Bu biletlerde hafta içi ve hafta sonu ayrımı yapılmaksızın sabit ücret olan 3,76 AUD uygulanır.

Melbourne’u gezerken şehrin pek çok noktasına tramvay ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Dünyadaki en gelişmiş tramvay hattına sahip olan Melbourne’de tramvaylar tüm gün hizmet vermektedir.

Melbourne Mutfağı

Melbourne seyahatinizin en tatmin edici bölümlerinden birisi hiç kuşkusuz şehrin mutfağı olacaktır. Avustralya’nın kendi özgü mutfağının en güzel örneklerini Melbourne’de bulabilirsiniz. Bulunduğu konum itibariyle Avustralya dünyanın çeşitli yerlerinden çok sayıda göç almaktadır. Bu durumun izlerini ise en iyi ülke mutfağında görüyoruz. Çeşitli kültürlerin bir araya geldiği Avustralya mutfağı oldukça zengindir. Melbourne mutfağında öne çıkan en önemli yiyecekler kırmızı et ve deniz ürünleridir. Ülke hayvancılık konusunda oldukça gelişmiş olduğundan bol miktarda kırmız ete erişim vardır. Melbourne halkının en gözde yeme alışkanlıklarının başında barbekü gelmektedir. Özellikle kalabalık etkinliklerde ya da büyük aile toplantılarında değişmez yemek menüsü olarak barbeküyü görmek mümkün. Barbekü alışkanlığı o kadar yaygın ki şehirde bulunan bazı parklarda pişirmeye hazır barbeküler bulunuyor. Kendi etinizi alıp bu hazır barbekülerde kolaylıkla pişirebilirsiniz.

Melbourne’de Gece Hayatı
 

Melbourne gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Şehirde birbirinden çeşitli konseptlerle kurulmuş sayısız eğlence mekânı mevcuttur. Melbourne seyahatiniz sırasında gece hayatına çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yoktur. Şehir Avustralya’nın diğer şehirlerine oranla daha ucuz bir gece hayatına sahiptir. Şehirde en çok tercih edilen eğlence mekânları Collins ve Elizabeth Caddeleri üzerinde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Melbourne’unun büyük caddelerinde çeşitli eğlence mekânları da mevcuttur. Melbourne’de her bütçeye uygun eğlence mekânı bulmak mümkündür.

Büyük ve lüks gece kulüpleri çeşitli gösterileri ve birbirinden zengin menüleri ile misafirlerini memnun etmektedir. Melbourne’de bulunan lüks gece kulüplerine gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız yer bulama sorunu yaşamanızı önleyecektir.

Melbourne Festivalleri

Avustralya’nın en hareketli şehirlerinden olan Melbourne’de yılın farklı zamanlarında çeşitli etkinlikler ve festivaller gerçekleştirilmektedir. Bu festivaller süresince şehir kıpır kıpır ve rengârenk bir görünüme bürünmektedir.
 

Yemek ve Şarap Festivali: Melbourne’ün en bilinen ve en lezzetli etkinliği olarak kabul edilen bu festival 20 yıldır düzenlenmektedir. Her yıl şubat ayının sonunda başlayan festival 2 hafta sürmektedir. Avustralya’nın dört bir yanından gelen aşçılar birbirinden lezzetli tariflerle ziyaretçilerin hem damaklarına hem de gözlerine adeta şölen yaşatmaktadır.

Melbourne Film Festivali: 1952 yılından beri düzenlenen ve dünyanın en eski film festivallerinden olan Melbourne Film Festivali kapsamında her yıl çeşitli filmlerin gösterimleri olmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen sinemayla ilgili konuklar ve bu alanda başarılı kariyer sahipleri konferanslar vermektedir. Melbourne Film Festivali eylül ayında gerçekleştirilmektedir.

Melbourne Alışveriş

Melbourne’de alışveriş seçenekleri oldukça fazla olduğundan şehirde alışveriş yapmak da büyük bir keyif olmaktadır. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi, semt pazarları, butikler, geniş caddelere yayılmış mağazalar bulunuyor. Alışverişin adeta kalbinin attığı yer ise Melbourne’ün güney kesimidir. Burada çok sayıda mağaza, butik ve semt pazarı yer almaktadır. Melbourne’un en meşhur alışveriş noktası ise Queen Victoria Market olarak bilinen açık alanda kurulmuş olan pazardır. Ülkedeki en büyük açık Pazar olan Queen Victoria Market’da aklınıza gelebilecek her türlü ürünü bulabilirsiniz. Turistler tarafından yoğun ilgi gösterilen bu pazarda yöresel ürünler, el yapımı hediyelik eşyalar, birbirinden ilginç kıyafetler en gözde ürünlerin başında gelmektedir. Queen Victoria Market’de renkli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Burada bulunan satıcılar özellikle turistlere karşı oldukça ilgilidirler. Sadece satış yapma odaklı olmayıp size turistik olmayan, şehrin gizli kalmış noktalarını, yerel yemeklerle ilgili ipuçları da verebilirler. Bunların yanı sıra pazarlık yapmayı da sevdikleri için satıcılar ve alıcılar arasında sıklıkla pazarlık yapıldığını görebilirsiniz. Eğer iki taraf da bu âdete alışkınsa sıkı pazarlıklar eğlenceli görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Melbourne(GMT +10) ile Türkiye (GMT +3) arasında 7 saat fark vardır. Melbourne saati Türkiye saatinden 7 saat ileridedir.

Melbourne’un resmî para birimi Avustralya dolarıdır. (AUD). 1 Avustralya doları 2,7 Türk lirasına eşittir.

Avustralya’nın anayasalarınca belirlenmiş bir resmî dili bulunmamaktadır. Yasal olarak belirlenmemiş olsa da Melbourne’de konuşulan dil İngilizcedir.

Melbourne, T.C. Melburn Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. MELBURN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Level 8, 24 Albert Road, South Melbourne Victoria 3205

Telefon: +61 3 96 96 60 66, +61 3 96 96 60 46

e- Posta: consulate.melburn@mfa.gov.tr

01 Ocak: Yeni Yıl

26 Ocak: Avustralya Günü

14 Mart: İşçi Günü

25 Mart: Kutsal Cuma

28 Mart: Paskalya

25 Nisan: Anzak Günü

01 Mayıs: Emek ve Dayanışma Günü

13 Haziran: Kraliçe’nin Doğum Günü

26 Aralık: Noel Arifesi

27 Aralık: Noel Günü

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 000/112

Yangın: 000/112

Polis: 000/112