Melbourne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Melbourne bir kıta-ülke olan Avustralya’nın Victoria eyaletinde yer alan şehirdir. 4 milyona yaklaşan nüfusu ile Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri sayılmaktadır. Melbourne’u kalabalık şehirler listesine sokan bir diğer özelliği ise dünyanın en güneyinde bulunan en kalabalık şehir olmasıdır. Avustralya’nın kültür, ekonomi, spor gibi alanlarda önde gelen şehirlerinden kabul edilmektedir. 2011 yılında dünyaca ünlü bir derginin hazırladığı rapora göre ise Dünyanın En Yaşanabilir Şehirler listesinde ilk sıraya yerleşmiştir. Yaşam standartları, sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği ve suç oranının azlığı dolayısıyla bu listede birinci sırada yer alan Melbourne turistik açıdan da en gözde şehirler arasında gösterilmektedir.

Avustralya ekonomisine yön veren şehirlerden biri olan Melbourne, büyük şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Dünya çapında ün yapmış ve ülke ekonomisine büyük gelirler sağlayan üç önemli şirket de Melbourne’de bulunuyor.

Ekonomik başarasının yanı sıra spor alanındaki çalışmalarıyla da adını duyurmayı başaran Melbourne, Avustralya’nın spor merkezi olarak kabul edilmektedir. Ülkede düzenlenen büyük spor müsabakalarına ev sahipliği yapan Melbourne, dünya çapında düzenlenen etkinliklerde de ev sahipliği yapmıştır. 1956 yılında gerçekleştirilen Güney Yarım Küre’nin ilk spor olimpiyatları Melbourne’de düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra 2006 yılında İngiliz Milletler Topluluğu oyunlarına da ev sahipliği yapmıştır. Dünya çapında gerçekleştirilen etikliklerin yanı sıra Avustralya’nın en önemli etkinlikleri arasında kabul edilen At Yarışları Festivali, Avustralya Formula 1 Grand Prix, Avustralya Açık Tenis Turnuvası gibi müsabakalar da Melbourne’de gerçekleştirilmektedir. Bulunduğu konum itibariyle sörf için de oldukça elverişli olan Melbourne sahillerinde her yıl yüzlerce kişi sörf yapmaktadır.

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Melbourne’de Gezilecek Yerler


Melbourne, bir sahil şehri olarak gezginlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle su sporları ile uğraşan gezginler tarafından tercih edilen şehir çok sayıda müze ve sanat galerisine de sahip. Şehirde bunların yanı sıra tarihi yapılar da çok fazla. Sahip olduğu tarihî ve doğal güzellikleri, elverişli iklimi ve hareketli gece hayatı, kültür ve sanat alanındaki etkinlikleri ile Melbourne’de gezilecek çok fazla nokta bulunuyor.

Melbourne Gezilecek Yerler

Avustralya’nın güney ucunda bulunan Melbourne, eşsiz bir doğaya sahiptir. Melbourne seyahatiniz sırasında şehri ikiye bölen Yarra Nehri’ne mutlaka uğramalısınız. Sahip olduğu doğal yaşamı korumayı bilen Melbourne’de renk cümbüşüne tanık olmak için gezilmesi gereken bir mekân olarak Kraliyet Botanik Bahçeleri önerilebilir. Şehrin en emektar treni olan ve yeşilliğin içinde eşsiz bir güzergâhta ilerleyen Puffing Billy Tarihi Treni ile yolculuk yapmalı, Viktorya Ulusal Galerisi’nde birbirinden kıymetli sanat eserlerini incelemelisiniz. Flinders Caddesi İstasyonu’nu şehrin mutlaka uğramanız gereken bir başka tarihi noktasıdır. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış olan Kraliyet Sergi Binası’nı görebilir, Melbourne Müzesi’ni gezerek şehir tarihi hakkında bilgiler edinebilirsiniz. İhtişamlı mimarileri ile St. Patrick ve St. Paul Katedrallerini ziyaret etmeden dönememelisiniz. Avustralya Federasyonunun 100. yılı şerefine yapılan Federasyon Meydanı’nı mutlaka gezmelisiniz.

Devamını Oku

Melbourne Nerededir?

Bir kıta-ülke olan Avustralya’da bulunan Melbourne ülkenin güneydoğusunda yer almaktadır. Canberra ve Adelaide şehirleri arasında bulunan Melbourne kıtanın güney ucunda bulunmaktadır.

Melbourne’e Ne Zaman Gidilir?

melbourne-2262233_960_720.jpg


Avustralya’nın geneline hâkim olan yüksek sıcaklık değerleri Melbourne’de biraz daha düşüktür. Ülke genelinde bunaltıcı sıcaklıkların yaşandığı dönemde Melbourne daha ılıman iklim özellikleri göstermektedir. Her ne kadar sıcaklıklar Avustralya’nın diğer şehirlerine oranla daha düşük olsa da Melbourne’deki en düşük sıcaklık 10 derece civarındadır. Kış mevsiminin yaşandığı aylarda bile şehirde ılıman bir iklim hâkimdir. Kar yağışı oldukça nadirdir ve yağış genellikle yağmur şeklinde düşmektedir.

Yaz mevsiminde ise şehir daha bir hareketli olmaktadır. Özellikle plaj turizmi şehre çok sayıda turist gelmesine neden olmaktadır. Seyahatiniz için en elverişli dönem yaz mevsiminin yaşandığı aylardır denebilir. Ayrıca Melbourne’ün denizi sörf yapmak için çok uygundur. Bu durum sörfçüler için büyük bir avantajdır ve her yıl şehre sırf sörf yapmak için yüzlerce ziyaretçi gelmektedir. Sert geçmeyen kış mevsimi de şehri ziyaret etmek için uygun olsa da Melbourne’unun festival ve etkinlik takvimi yaz mevsiminde oldukça kabarıktır. Hem Melbourne ‘nü gezmek hem de bu etkinliklere katılmak istiyorsanız ziyaret için en uygun dönem yaz mevsimi olacaktır.

Melbourne’e Nasıl Gidilir?

melbourne-airport-tullamarine-airport-parking.jpg


Türkiye’den Melbourne’e doğrudan uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul, Ankara ve bazı dönemlerde de Antalya’da bulunan uluslararası havaalanlarından aktarmalı uçuşlarla Melbourne’e ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlarda Melbourne- İstanbul arası uçuş yaklaşık olarak 20 saat sürmektedir.

Melbourne Tulamarine Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak içinse çeşitli imkânlar bulunuyor. Bunların bir tanesi araç kiralamadır. Melbourne oldukça büyük bir şehir olduğundan araba kiralayarak şehrin dilediğiniz noktasına ulaşabilirsiniz. Havaalanının içerisinde çeşitli firmaların araç kiralama stantlarını bulabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine ulaşımda en çok tercih edilen yöntem ise havaalanı servislerini kullanmaktadır. Bu servisler tatil günlerinde bile 24 saat hizmet vermektedir. Sefer sıklığı ise her on dakikada birdir. Bu servislerin tek kişi için ücreti 18 Dolar, 1-4 çocuklu bir aile içinse toplam 41 dolardır. Bu servisleri kullanarak yaklaşık 20 dakikada şehir merkezine gidebilirsiniz. Dilerseniz havaalanından taksi ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz fakat bu çok pahalıya mal olmaktadır.

Melbourne’de Nerede Kalınır?

Avustralya kıtası üzerinde yer alan Melbourne, Victoria eyaletine de başkentlik yapıyor. Ülkenin ekonomik seviyesi ve nüfusu yüksek kentlerinden biri olan Melbourne, konumu nedeniyle ılıman iklim koşullarına sahip. Bu avantajdan dolayı yıl boyu süren bir turizm sezonu bulunuyor.

Eğitim, kültür, ekonomi, sanat ve spor konularında ülkenin önde gelen büyük kentleri arasında yer alan Melbourne, 30’dan fazla üniversitesi ile son derece yüksek sayıda öğrenciye de ev sahipliği yapıyor. Yıl boyunca pek çok spor ve sanat olayına kucak açan kentte, genel olarak hareketli ve sistemli bir yaşam hâkim. Ulaşım konusundaki sorunların tamamı çözülmüş, alt yapı planlanmış ve sosyal yaşam standardı da yüksek olan şehir, sahip olduğu doğal güzellikleri de eklenince haliyle oldukça keyifli bir turistik destinasyon olarak yüksek ilgi görüyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Melbourne otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Melbourne Otelleri

Avustralya kıtasında yer alan Melbourne, Avustralya’nın en kalabalık 2. şehri olarak Victoria eyaletine bağlı bulunuyor. Ekonomi, kültür ve spor gibi sosyal konularda son derece gelişmiş olan şehir, doğal güzellikleri ile turizm konusunda da hayli söz sahibi bir konumda bulunuyor. Ülkenin spor başkenti sayılan şehir, pek çok spor dalında uluslararası onlarca turnuvaya ve olimpiyatlara da ev sahipliği yapıyor. Su sporları konusunda gelişmiş bir altyapısı bulunan Melbourne sörf yapmayı seven turistler için de bir çekim merkezi oluyor.

Şehrin ortasından geçen ve bölünmüş gibi iki yakaya ayıran Yarra Nehri, aynı zamanda silueti de hafızalara kazıyan bir detay olarak önem buluyor. Tarih boyunca Melbourne için hayati bir önemi olan nehir, eski devirlerde beslenmek için kıymet görürken artık daha çok eğlenmek, dinlenmek ve sosyalleşmek için şehir halkının simgesel noktaları arasında sayılıyor.  

 

Melbourne, oldukça renkli ve enerjisi yüksek gece hayatı ile de kenti ziyaret eden turistlerin keyifli bir tatil yapmasına ortam sağlıyor. Büyük gece kulüpleri, dans ve müzik mekânları, lüks restoranlar, salaş bar ve kafeler şehrin hemen her noktasında ve her bütçeye uygun eğlence imkânı sunuyorlar.

Devamını Oku

Melbourne İçi Ulaşım

Melbourne-4.jpg
 

Melbourne şehir içi ulaşım konusunda dünyanın en gelişmiş sistemine sahip şehirlerden bir tanesidir. Melbourne’de çeşitli toplu taşıma araçları mevcut olup bu araçların güzergâhların şehrin neredeyse her noktasına ulaşmaktadır. Hem konforlu hem de hızlı bir toplu taşıma ağına sahip olan Melbourne’de biletler de oldukça uygun fiyatlıdır. Şehirdeki toplu taşıma araçlarında tek bir bilet sistemi geçerlidir. Myki adı verilen kartlı sistemle Melbourne’de bulunan bütün toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Myki kartlarınızı şehrin birçok noktasında bulunan büfelerden ve bilet makinelerinden alabileceğiniz gibi metro girişinde bulunan görevlilerden de alabilirsiniz. Myki kartlarının ücretlendirmesi hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Bir gün boyunca geçerli hafta içi biletinin ücreti 7,50 AUD, hafta sonu biletinin ücreti ise 6 AUDdir. Tüm gün boyunca geçerli olan kart yerine iki saatlik biletleri de tercih edebilirsiniz. Bu biletlerde hafta içi ve hafta sonu ayrımı yapılmaksızın sabit ücret olan 3,76 AUD uygulanır.

Melbourne’u gezerken şehrin pek çok noktasına tramvay ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Dünyadaki en gelişmiş tramvay hattına sahip olan Melbourne’de tramvaylar tüm gün hizmet vermektedir.

Devamını Oku

Melbourne Mutfağı

aussie-meat-pies-79274-1.jpeg

Melbourne seyahatinizin en tatmin edici bölümlerinden birisi hiç kuşkusuz şehrin mutfağı olacaktır. Avustralya’nın kendi özgü mutfağının en güzel örneklerini Melbourne’de bulabilirsiniz. Bulunduğu konum itibariyle Avustralya dünyanın çeşitli yerlerinden çok sayıda göç almaktadır. Bu durumun izlerini ise en iyi ülke mutfağında görüyoruz. Çeşitli kültürlerin bir araya geldiği Avustralya mutfağı oldukça zengindir. Melbourne mutfağında öne çıkan en önemli yiyecekler kırmızı et ve deniz ürünleridir. Ülke hayvancılık konusunda oldukça gelişmiş olduğundan bol miktarda kırmız ete erişim vardır. Melbourne halkının en gözde yeme alışkanlıklarının başında barbekü gelmektedir. Özellikle kalabalık etkinliklerde ya da büyük aile toplantılarında değişmez yemek menüsü olarak barbeküyü görmek mümkün. Barbekü alışkanlığı o kadar yaygın ki şehirde bulunan bazı parklarda pişirmeye hazır barbeküler bulunuyor. Kendi etinizi alıp bu hazır barbekülerde kolaylıkla pişirebilirsiniz.

Devamını Oku

Melbourne’de Gece Hayatı

melbourne-77724_960_720.jpg
 

Melbourne gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Şehirde birbirinden çeşitli konseptlerle kurulmuş sayısız eğlence mekânı mevcuttur. Melbourne seyahatiniz sırasında gece hayatına çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yoktur. Şehir Avustralya’nın diğer şehirlerine oranla daha ucuz bir gece hayatına sahiptir. Şehirde en çok tercih edilen eğlence mekânları Collins ve Elizabeth Caddeleri üzerinde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Melbourne’unun büyük caddelerinde çeşitli eğlence mekânları da mevcuttur. Melbourne’de her bütçeye uygun eğlence mekânı bulmak mümkündür.

Büyük ve lüks gece kulüpleri çeşitli gösterileri ve birbirinden zengin menüleri ile misafirlerini memnun etmektedir. Melbourne’de bulunan lüks gece kulüplerine gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız yer bulama sorunu yaşamanızı önleyecektir.

Devamını Oku

Melbourne Festivalleri

crowdfestival.jpg

Avustralya’nın en hareketli şehirlerinden olan Melbourne’de yılın farklı zamanlarında çeşitli etkinlikler ve festivaller gerçekleştirilmektedir. Bu festivaller süresince şehir kıpır kıpır ve rengârenk bir görünüme bürünmektedir.
 

Yemek ve Şarap Festivali: Melbourne’ün en bilinen ve en lezzetli etkinliği olarak kabul edilen bu festival 20 yıldır düzenlenmektedir. Her yıl şubat ayının sonunda başlayan festival 2 hafta sürmektedir. Avustralya’nın dört bir yanından gelen aşçılar birbirinden lezzetli tariflerle ziyaretçilerin hem damaklarına hem de gözlerine adeta şölen yaşatmaktadır.

Melbourne Film Festivali: 1952 yılından beri düzenlenen ve dünyanın en eski film festivallerinden olan Melbourne Film Festivali kapsamında her yıl çeşitli filmlerin gösterimleri olmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen sinemayla ilgili konuklar ve bu alanda başarılı kariyer sahipleri konferanslar vermektedir. Melbourne Film Festivali eylül ayında gerçekleştirilmektedir.

Devamını Oku

Melbourne Alışveriş

melbourne-shopping-578x290.jpg

Melbourne’de alışveriş seçenekleri oldukça fazla olduğundan şehirde alışveriş yapmak da büyük bir keyif olmaktadır. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi, semt pazarları, butikler, geniş caddelere yayılmış mağazalar bulunuyor. Alışverişin adeta kalbinin attığı yer ise Melbourne’ün güney kesimidir. Burada çok sayıda mağaza, butik ve semt pazarı yer almaktadır. Melbourne’un en meşhur alışveriş noktası ise Queen Victoria Market olarak bilinen açık alanda kurulmuş olan pazardır. Ülkedeki en büyük açık Pazar olan Queen Victoria Market’da aklınıza gelebilecek her türlü ürünü bulabilirsiniz. Turistler tarafından yoğun ilgi gösterilen bu pazarda yöresel ürünler, el yapımı hediyelik eşyalar, birbirinden ilginç kıyafetleren gözde ürünlerin başında gelmektedir. Queen Victoria Market’de renkli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Burada bulunan satıcılar özellikle turistlere karşı oldukça ilgilidirler. Sadece satış yapma odaklı olmayıp size turistik olmayan, şehrin gizli kalmış noktalarını, yerel yemeklerle ilgili ipuçları da verebilirler. Bunların yanı sıra pazarlık yapmayı da sevdikleri için satıcılar ve alıcılar arasında sıklıkla pazarlık yapıldığını görebilirsiniz. Eğer iki taraf da bu âdete alışkınsa sıkı pazarlıklar eğlenceli görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Devamını Oku

Melbourne Saat Farkı

Melbourne(GMT +10) ile Türkiye (GMT +3) arasında 7 saat fark vardır. Melbourne saati Türkiye saatinden 7 saat ileridedir.

Melbourne Para Birimi

Melbourne’un resmî para birimi Avustralya dolarıdır. (AUD). 1 Avustralya doları 2,7 Türk lirasına eşittir.

Melbourne’un Resmi Dili

Avustralya’nın anayasalarınca belirlenmiş bir resmî dili bulunmamaktadır. Yasal olarak belirlenmemiş olsa da Melbourne’de konuşulan dil İngilizcedir.

Melbourne Türkiye Dış Temsilcilikleri

Melbourne, T.C. Melburn Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. MELBURN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Level 8, 24 Albert Road, South Melbourne Victoria 3205

Telefon: +61 3 96 96 60 66, +61 3 96 96 60 46

e- Posta: [email protected]

Melbourne Resmi Tatiller

01 Ocak: Yeni Yıl

26 Ocak: Avustralya Günü

14 Mart: İşçi Günü

25 Mart: Kutsal Cuma

28 Mart: Paskalya

25 Nisan: Anzak Günü

01 Mayıs: Emek ve Dayanışma Günü

13 Haziran: Kraliçe’nin Doğum Günü

26 Aralık: Noel Arifesi

27 Aralık: Noel Günü

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Melbourne Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type I / 240V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 20oC
  • Mar 18oC
  • Nis 15oC
  • May 12oC
  • Haz 10oC
  • Tem 8oC
  • Agu 10oC
  • Eyl 11oC
  • Eki 13oC
  • Kas 16oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa

Nüfus: 3.848.000 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Avusturalya doları / İklim: Tropikal Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün