Göksu Parkı, Ankara’nın en büyük parklarından biri olup Ankara Büyükşehir Belediyesi Anfa Altınpark işletmeleri tarafından işletilmektedir.

Göksu Parkı

Göksu Parkı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği bir park projesidir. Eryaman mevkiinde bulunan eski susuz gölet bölgesinde faaliyete geçirilen bu rekreasyon alanı Ankara’nın hem yeşil hem de mavi yüzlerinden biri olmuştur.
Göksu Parkı kısa süren çalışmalar sonucunda, hemen hemen 3 ay gibi bir süre zarfında bitirilip 2003 senesinde Ankaralılar ile buluşturulmuştur. Park içerisinde planlanıp hayata geçirilmiş pek çok sosyal tesispiknik ve oyun alanlarıspor merkezlerikafe ve büfeler bulunmaktadır.

Göksu Parkı'nda Neler Var? 

Toplam 508.000 metrekarelik tabana yayılmış olan park alanında büyük bir gölet oluşturulmuştur. 141.000 metrekarelik gölet içinde keyifli bir gezi yapılabilecek bir gemi ve kayıklar konumlandırılmıştır. Missisipi adı verilmiş olan bu gemi ve kayıklar, göletin tadını çıkaran Ankaralı misafirlerden oldukça yoğun ilgi görmektedir. Gölete doğal bir görünüm kazandırmak amacı ile ada ve sazlıklar da unutulmamıştır. Ayrıca toplam 9 tane yüzer iskele balık tutmak isteyenlere hizmet vermektedir.
Daha iyi canlandırılması için rakamlar ile konuşmak gerekirse Göksu Parkı içinde bulunan toplamda 250.200 metrekare yeşil alanın 117.000 metrekarelik bölümünde 99.000 bitki, 700 barbekü ve kamelya, 700 çardak, 75 çeşme, 37 heykel, 500 bank, 2100 metrekare koşu alanı, 1.600 metrelik ahşap yürüme yolu bulunmaktadır.
Ayrıca park içerisinde bulunan Yelken Kaskatlı Ada RestoranTepe Restoran, çay bahçeleri, sinema salonu, spor salonu, çocuk oyun alanları parkın diğer sosyal tesisleridir. Geniş otopark alanı ile park içinde otopark sorununun da önüne geçilmiştir.
Lunapark alanında kurulu bulunan dağ kızağı pek çok Ankaralının denemek için parka geldiği bir eğlence haline gelmiştir. Alternatif olarak yukarıdan bölgeyi seyretme imkânı yaratan deniz feneri de hayli popülerdir.

Göksu Parkı Piknik Alanı 

Göksu Parkı çeşitli sosyal etkinlik alanlarını da Ankaralılar ile buluşturmaktadır. Park içinde kafe, restoran, piknik ve dinlenme alanları, lunapark ve Göksu parkı mangal yerleri ile yürüyüş alanları yer almaktadır.

Göksu Parkı Piknik Alanı

Göksu Parkı piknik alanı 13.000 metrekarelik bir alanda planlanmış olup bu bölümde kullanılmak üzere yüzlerce hazır mangal da bölgeye yerleştirilmiştir. Bu anlamda Göksu Parkı mangal yakmak isteyen Başkentlilere hazır bir alan da sağlamaktadır.

Ankara Mesire Yerleri 

Ankara halkının hizmetinde olan Göksu Parkı mangal yakmak için gerekli ortamı sunsa da alternatif arayışında olan başkent sakinleri olabilir. Bu okuyucularımız için mesire alanı olarak kullanabilecekler diğer alanlarına da Ankara Mesire Yerleri başlığı altında kısaca değinmek istedik.
Altınpark: İrfan Başbuğ Caddesi’nde 640.000 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur.
Atatürk Orman Çiftliği: Atatürk tarafından kurulmuş alan Başkentlilerin yıllardır hizmetinde olan keyifli bir mesire yeridir.
Çamlık Parkı: Çankaya 50. Yıl Mahallesi’nde yer almaktadır.
Gölbaşı Mogan Parkı: Ankara’ya 25 kilometre uzaklıktaki Mogan Gölü kenarında bulunmaktadır.
Gökçek Parkı: 53.746 metrekarelik alanı ile Ankara sakinlerinin mesire yerlerinden birisidir.
Mavi Göl: Ankara’ya 12 kilometre uzaklıkta Samsun yolu üzerindedir. 24.000 metrekarelik alanı ile keyifli bir mesire alanıdır.
Karagöl: Çubuk ile Kızılcahamam arasında kalan bir krater gölüdür. Son derece güzel bir doğal alan olup, şehirden biraz uzaklaşmak isteyenler arasında hayli popüler bir mesire yeridir.

Göksu Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir? 

Ankara Eryaman’da bulunan Göksu Parkı ulaşım sorunu olmayan bir konumdadır. Dilerseniz kendi aracınız, dilerseniz toplu taşıma araçları ile Göksu Parkı bölgesine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.
Otomobil: İstanbul - Ankara yolu üzerinden Eryaman kavşağından dönüp yaklaşık 20 kilometre sonra Göksu Parkı’na ulaşabilirsiniz.
Otobüs: Kızılay Meydanı’ndan belediye otobüsü ya da metro ile yaklaşık 1 saat 15 dakikada Göksu Parkı’na gidebilirsiniz.
Uçak: Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşıp buradan toplu taşıma araçları ile Göksu Parkı’na gidebilirsiniz.

Göksu Parkı Giriş Ücreti 

Göksu Parkı'nı gezebilmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. 

Göksu Parkı Ziyarete Açık Gün ve Saatleri 

Göksu Parkı saat kaça kadar açık sorusunu ise şu şekilde cevaplayabiliriz:
Yaz Dönemi (15 Nisan – 2 Ekim): 07.00 – 00.00
Kış Dönemi (3 Ekim – 14 Nisan): 07.00 – 00.00