Google+

Arama formu

Canberra

Avustralya’nın başkenti olan Canberra, Australian Capital Territory...
Devamı oku
Avustralya’nın resmi dili İngilizce'dir.
Devamı oku
Ambulans: 000 İtfaiye: 000 Polis: 000 Trafik Akış Yönü: Sol Uluslararası...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Avustralya Bayramı (26 Ocak) Canberra Bayramı (14 Mart)...
Devamı oku
photobucket.com Lantern Festival (Çin Feneri Festivali): Şubat Art,...
Devamı oku
canberra.edu.au Canberra kenti, kültür sanat merkezleri ve müzeler...
Devamı oku
international.cit.edu.au Renkli gece hayatıyla başkent Canberra, her zevke...
Devamı oku
wordpress.com ​Avustralya mutfağının temelinde kırmızı et, sebze ve...
Devamı oku
wikimedia.org Avustralya’nın federal başkenti Canberra; ülkenin doğal...
Devamı oku
wikimedia.org Canberra şehir içi ulaşım ağı, Avustralya’nın diğer...
Devamı oku
Canberra Avustralya’nın başkentidir. Teknik olarak New South Wales...
Devamı oku
Havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak Canberra kentine ulaşabilirsiniz...
Devamı oku
ibiscanberra.com.au Canberra’da ılıman okyanusal iklim etkileri görülür....
Devamı oku
Umuma mahsus, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Kanberra Büyükelçiliği Adres: 6 Moonah Place,...
Devamı oku
Canberra (UTC+10) ile Türkiye (UTC+2) arasında 8 saat fark vardır....
Devamı oku
Canberra’da Avustralya Doları (AUD) kullanılır.
Devamı oku
Avustralya’nın başkenti Canberra; Avustralya Başkent Bölgesi’nde, ülkenin...
Devamı oku
Avustralya’nın başkenti Canberra, Avustralya Başkent Bölgesi’nde yer...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AUD = 0.00
Priz Tipi Type I240V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 20℃
Şub 20℃
Mar 17℃
Nis 13℃
May 9℃
Haz 6℃
Tem 5℃
Ağu 7℃
Eyl 9℃
Eki 12℃
Kas 15℃
Ara 18℃
Kısa Kısa...
Ülke: Avustralya / Nüfus: 381.488 / Resmi Dil: İngilizce / Para Birimi: Avustralya Doları (AUD) / İklim: Ilıman Okyanusal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 4.32 (Türkiye $ 3.87) /  

Canberra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avustralya’nın başkenti Canberra, Avustralya Başkent Bölgesi’nde yer alır.

Canberra Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wikimedia.org

Avustralya’nın başkenti Canberra, Avustralya Başkent Bölgesi’nde yer alır. Ülkenin, en büyük yüzölçümüne sahip ve en gelişmiş sekizinci kentidir. 1913 – 1927 yıllarında, iki rahip şehir Sidney ve Melbourne arasında başkent olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Mimar Walter Burley Griffin Canberra’yı tasarlarken, Washington D.C. ve Brasília gibi başkent işlevi görmek üzere yapay olarak kurulan kentlerden ilham almıştır.

Canberra Nerededir?

Avustralya’nın başkenti Canberra; Avustralya Başkent Bölgesi’nde, ülkenin güneydoğusunda konumlanır. 

Canberra Para Birimi

Canberra’da Avustralya Doları (AUD) kullanılır.

Canberra Saat Farkı

Canberra (UTC+10) ile Türkiye (UTC+2) arasında 8 saat fark vardır. Canberra Türkiye’den 8 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Canberra’da 18.00’dir.

Canberra Resmi Dili

Avustralya’nın resmi dili İngilizce'dir.

Canberra Vize İşlemleri

Umuma mahsus, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları, Avustralya’ya yapacakları seyahatlerde vizeye tabidir.

Canberra Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Kanberra Büyükelçiliği

 • Adres: 6 Moonah Place, Yarralumla A.C.T., 2600 Australia
 • Telefon: +61 2 62 34 00 00
 • Website: kanberra.be.mfa.gov.tr

Canberra'ya Ne Zaman Gidilir?


ibiscanberra.com.au

Canberra’da ılıman okyanusal iklim etkileri görülür. Şehir yüksek miktarda yağış alır. Güney yarımkürede kışın yaşandığı temmuz ayında en düşük sıcaklıklar yaşanır. Bu dönemde ortalama sıcaklık 5 – 6 derece civarındadır. En sıcak ay olan Ocakta ise 20 – 22 derece civarındadır. İklim koşullarına bakıldığında Canberra’ya gitmek için ideal zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Canberra'da Nerede Kalınır?

Canberra Avustralya’nın başkentidir. Teknik olarak New South Wales eyaletinin sınırlarında olsa da bu şehir Australian Capital Territory olarak eyaletten ayrılmıştır. Doğal sınırlar üzerinden değil, sonradan planlanan ve inşa edilen bir şehir olan Canberra, müzeler, galeriler ve anıtlarla doludur. Yeşil alanların da çok olduğu bir başkenttir. Yapı olarak çok büyük bir şehir değildir ancak ziyaretçilerine keyifli bir deneyim sunar. Açık alanlara ve yapay bir göle sahiptir. Canberra’yı ziyaret edenler konaklamak için sadece şehir merkezini değil, farklı semtleri de göz önünde bulundurmalılar.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Canberra otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.
 

Canberra’da Nerede Kalınır? Canberra'nın Bölgeleri

Yapay bir göl olan Burley Griffin Gölü çevresine kurulan Canberra’ya haritada bakınca şehrin merkez noktaları kendini belli ediyor. National Circuit ve Canberra Central olarak da bilinen London Circuit (haritada Vernon Circuit) şehrin iki merkezî noktasıdır. Bu iki meydandan çıkan Commonwealth Avenue, Northbourne Avenue gibi büyük caddeler boyunca lüks otelleri görmek mümkün. National Circuit ise eski ve yeni parlamento binalarının yer aldığı bir meydan olduğu için turistik değere de sahip. İyi oteller bu meydanların çevresindeki semtlerde de bulunuyor.

Canberra'da Nerede Kalınır?

Booking.com

Canberra Otelleri

Avustralya’nın başkenti olan Canberra, Australian Capital Territory bölgesinde yer alıyor. Australian Capital Territory de New South Wales bölgesinin güney doğusundadır. Şehir özel olarak New South Wales eyaletinden ayrılarak özel bir yönetime devredilmiştir. Sydney ve Melbourne gibi şehirlerin gölgesinde kalsa da başkent Canberra özenerek planlanmış ve ziyaretçilerine sunacak çok fazla şeyi olan bir şehirdir. Canberra’da sadece bu şehirde doğup büyüyenleri değil, okumak veya çalışmak için Avustralya’nın dört bir yanından gelenleri görmek mümkün.

Canberra Otelleri Fiyatları

Başkent olmasının da etkisiyle Canberra’nın ucuz bir destinasyon olduğunu söylemek zor. Tüm Avustralya’da geçerli olan Avustralya doları, Türk lirası için Amerikan doları ve euro’dan daha uygun olsa da, fiyatların anlaşılabilir olması için euro cinsinden yazdık. En lüks otellerde bir gecesi 80 € - 150 € ‘ya konaklayabilirsiniz. Uygun fiyatlı seçeneklerde ise bir gecesi 40 € - 80 €’ya konaklamak mümkün.

Canberra'ya Nasıl Gidilir?

Havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak Canberra kentine ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuş süresi ortalama 25 saattir.

Canberra şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Canberra Şehir İçi Ulaşım

Canberra Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Canberra şehir içi ulaşım ağı, Avustralya’nın diğer kentlerinde olduğu gibi son derece gelişmiş ve pratiktir. Canberra’da ulaşım otobüs, taksi ve bisiklet ile sağlanır. Şehirde birkaç günden fazla konaklamayı düşünüyorsanız araç kiralamak da ideal bir seçenektir. 

Canberra Gezilecek Yerler

Canberra Gezilecek Yerler
wikimedia.org

Avustralya’nın federal başkenti Canberra; ülkenin doğal güzelliklerinin bozulmadan kalmayı başarabildiği nadir kentlerinden biridir. Modern, ferah, düzenli ve doğal yapısı ile Canberra, büyüleyici doğal güzelliklerinin yanı sıra içinde barındırdığı kültürel ve sanatsal kurumlarıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar.

Avustralya Mutfağı

Avustralya Mutfağı
wordpress.com

Avustralya mutfağının temelinde kırmızı et, sebze ve meyveler ve deniz ürünleri bulunur. Ülkenin sığır ve koyun eti merkezi olan Canberra’da en kaliteli kırmızı et çeşitlerini tatmak mümkündür. Canberra’da en çok sevilen yerel spesiyallerin başında domates soslu biftek yahnisi gelir. Patates, havuç, soğan ve domates eşliğinde pişirilen yerel üretim organik kırmızı et, mükemmel bir lezzete sahiptir.

Canberra Gece Hayatı

Canberra Gece Hayatı
international.cit.edu.au

Renkli gece hayatıyla başkent Canberra, her zevke ve tercihe hitap edecek çok sayıda eğlence mekanını içinde barındırır. Canlı müzik barları, bira evleri, İngiliz pubları, dans ve gece kulüpleri; Canberra gece hayatına farklı renkler katan sayısız alternatiften yalnızca birkaçıdır. Canberra eğlence hayatının en hareketli olduğu zaman cuma ve cumartesi geceleridir. Canberra’da eğlencenin kalbi ise “Bunda”, “Kingston”, “Acton”, “Weston”, “Ainslie”, “Dickson” ve “Braddon” caddelerinde atar. 

Canberra'da Alışveriş


canberra.edu.au

Canberra kenti, kültür sanat merkezleri ve müzeler içerisinde bulunan, tarihi eşyalar, hediyelik ürünler, biblolar, el işi  ve yerel ürünlerin satıldığı özel mağazalarıyla ünlüdür. Avustralya kültürüne özgü yerel ürünleri satın almak için; Ulusal Galeri, Ulusal Kütüphane, Questacon Bilim Müzesi, Acton Ulusal Müzesi ve Savaş Anıtı Müzesi kurumları içerisindeki özel mağazalara göz atabilirsiniz.

Canberra’da alışverişin kalbi “Kingston”, “Manuka”, “Braddon”, “Fyshwick”, “Civic” ve “Belconnen” bölgelerinde atar. Bu bölgelerde; ünlü tasarımcıların ilgi çekici butikleri, antika dükkanları, prestijli markaların mağazaları ve giyimden elektroniğe kadar her türlü ürünü bulabileceğiniz büyük alışveriş merkezleri gibi çok sayıda alternatif yer alır. Canberra’nın en popüler alışveriş merkezleri; “Canberra Centre”, “Westfield Belconnen”, “Westfield Woden” ve “Hyperdome”dur. Ayrıca Pazar günleri Kingston bölgesindeki Wentworth caddesinde kurulan “Old Bus Depot Market”, şehrin en renkli ve eğlenceli alışveriş durağıdır. Old Bus Depot Market içerisinde Canberra ve Avustralya’ya özgü dekoratif eşyalar, yerel kıyafetler, hediyelik ve el işi ürünler bulabilirsiniz.

Canberra Festivaller

balloons on the lake photo April007.jpg
photobucket.com

 • Lantern Festival (Çin Feneri Festivali): Şubat
 • Art, Not Apart Festival (Sanat Festivali): Mart
 • Canberra Craft Beer & Cider Festival (Canberra Bira ve Elma Şarabı Festivali): Mart
 • Enlighten (müzik ve eğlence festivali): Mart
 • Canberra Balloon Spectacular (Canberra Balon Festivali): Mart
 • National Folk Festival (Ulusal Kültür Festivali): Mart
 • Groovin the Moo (müzik festivali): Nisan
 • Canberra International Music Festival (Canberra Uluslararası Müzik Festivali): Nisan – Mayıs
 • Floriade (bahar festivali): Eylül – Ekim
 • Canberra International Film Festival (Canberra Uluslararası Film Festivali): Kasım

Canberra Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Avustralya Bayramı (26 Ocak)
 • Canberra Bayramı (14 Mart)
 • Paskalya (Mart/Nisan)
 • Anzak Günü (25 Nisan)
 • Kraliçe’nin Doğum Günü (13 Haziran)
 • İşçi Bayramı (3 Ekim)
 • Noel (25 Aralık)

Canberra Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 000
 • İtfaiye: 000
 • Polis: 000
 • Trafik Akış Yönü: Sol
 • Uluslararası Telefon Kodu: +61
 • Canberra Uluslararası Havalimanı: +61 2 6275 2222