Canberra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avustralya’nın başkenti Canberra, Avustralya Başkent Bölgesi’nde yer alır.


wikimedia.org

Avustralya’nın başkenti Canberra, Avustralya Başkent Bölgesi’nde yer alır. Ülkenin, en büyük yüzölçümüne sahip ve en gelişmiş sekizinci kentidir. 1913 – 1927 yıllarında, iki rahip şehir Sidney ve Melbourne arasında başkent olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Mimar Walter Burley Griffin Canberra’yı tasarlarken, Washington D.C. ve Brasília gibi başkent işlevi görmek üzere yapay olarak kurulan kentlerden ilham almıştır.

Devamını Oku

Canberra ile İlgili

Canberra Nerededir?

Avustralya’nın başkenti Canberra; Avustralya Başkent Bölgesi’nde, ülkenin güneydoğusunda konumlanır. 

Canberra Saat Farkı

Canberra (UTC+10) ile Türkiye (UTC+2) arasında 8 saat fark vardır. Canberra Türkiye’den 8 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Canberra’da 18.00’dir.

Canberra Vize İşlemleri

Umuma mahsus, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları, Avustralya’ya yapacakları seyahatlerde vizeye tabidir.

Canberra Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Kanberra Büyükelçiliği

 • Adres: 6 Moonah Place, Yarralumla A.C.T., 2600 Australia
 • Telefon: +61 2 62 34 00 00
 • Website: kanberra.be.mfa.gov.tr

Canberra'ya Ne Zaman Gidilir?


ibiscanberra.com.au

Canberra’da ılıman okyanusal iklim etkileri görülür. Şehir yüksek miktarda yağış alır. Güney yarımkürede kışın yaşandığı temmuz ayında en düşük sıcaklıklar yaşanır. Bu dönemde ortalama sıcaklık 5 – 6 derece civarındadır. En sıcak ay olan Ocakta ise 20 – 22 derece civarındadır. İklim koşullarına bakıldığında Canberra’ya gitmek için ideal zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Canberra'da Nerede Kalınır?

Canberra Avustralya’nın başkentidir. Teknik olarak New South Wales eyaletinin sınırlarında olsa da bu şehir Australian Capital Territory olarak eyaletten ayrılmıştır. Doğal sınırlar üzerinden değil, sonradan planlanan ve inşa edilen bir şehir olan Canberra, müzeler, galeriler ve anıtlarla doludur. Yeşil alanların da çok olduğu bir başkenttir. Yapı olarak çok büyük bir şehir değildir ancak ziyaretçilerine keyifli bir deneyim sunar. Açık alanlara ve yapay bir göle sahiptir. Canberra’yı ziyaret edenler konaklamak için sadece şehir merkezini değil, farklı semtleri de göz önünde bulundurmalılar.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Canberra otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.
 

Canberra’da Nerede Kalınır? Canberra'nın Bölgeleri

Yapay bir göl olan Burley Griffin Gölü çevresine kurulan Canberra’ya haritada bakınca şehrin merkez noktaları kendini belli ediyor. National Circuit ve Canberra Central olarak da bilinen London Circuit (haritada Vernon Circuit) şehrin iki merkezî noktasıdır. Bu iki meydandan çıkan Commonwealth Avenue, Northbourne Avenue gibi büyük caddeler boyunca lüks otelleri görmek mümkün. National Circuit ise eski ve yeni parlamento binalarının yer aldığı bir meydan olduğu için turistik değere de sahip. İyi oteller bu meydanların çevresindeki semtlerde de bulunuyor.

Devamını Oku

Canberra Otelleri

Avustralya’nın başkenti olan Canberra, Australian Capital Territory bölgesinde yer alıyor. Australian Capital Territory de New South Wales bölgesinin güney doğusundadır. Şehir özel olarak New South Wales eyaletinden ayrılarak özel bir yönetime devredilmiştir. Sydney ve Melbourne gibi şehirlerin gölgesinde kalsa da başkent Canberra özenerek planlanmış ve ziyaretçilerine sunacak çok fazla şeyi olan bir şehirdir. Canberra’da sadece bu şehirde doğup büyüyenleri değil, okumak veya çalışmak için Avustralya’nın dört bir yanından gelenleri görmek mümkün.

Canberra Otelleri Fiyatları

Başkent olmasının da etkisiyle Canberra’nın ucuz bir destinasyon olduğunu söylemek zor. Tüm Avustralya’da geçerli olan Avustralya doları, Türk lirası için Amerikan doları ve euro’dan daha uygun olsa da, fiyatların anlaşılabilir olması için euro cinsinden yazdık. En lüks otellerde bir gecesi 80 € - 150 € ‘ya konaklayabilirsiniz. Uygun fiyatlı seçeneklerde ise bir gecesi 40 € - 80 €’ya konaklamak mümkün.

Devamını Oku

Canberra'ya Nasıl Gidilir?

Havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak Canberra kentine ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuş süresi ortalama 25 saattir.

Canberra Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Canberra şehir içi ulaşım ağı, Avustralya’nın diğer kentlerinde olduğu gibi son derece gelişmiş ve pratiktir. Canberra’da ulaşım otobüs, taksi ve bisiklet ile sağlanır. Şehirde birkaç günden fazla konaklamayı düşünüyorsanız araç kiralamak da ideal bir seçenektir. 

Devamını Oku

Canberra Gezilecek Yerler


wikimedia.org

Avustralya’nın federal başkenti Canberra; ülkenin doğal güzelliklerinin bozulmadan kalmayı başarabildiği nadir kentlerinden biridir. Modern, ferah, düzenli ve doğal yapısı ile Canberra, büyüleyici doğal güzelliklerinin yanı sıra içinde barındırdığı kültürel ve sanatsal kurumlarıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar.

Canberra gezilecek yerler:

Australian War Memorial (Avustralya Savaş Anıtı)


wikimedia.org

Canberra’nın en popüler turistik durağı olan Avustralya Savaş Anıtı; Avustralya’nın bugüne kadar katıldığı tüm savaşlarda hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak için inşa edilmiştir. Kapsamlı bir savaş tarihi içeriğinin yer aldığı komplekste; tarihi belgeler, fotoğraf ve dokümanlar, savaş üniformaları, savaş aletleri ve ganimetleri sergilenmektedir. Anıtın bahçesinde ayrıca Avustralya’nın savaştığı ülkelerin anısına, ülke liderlerinin büstleri dikilmiştir. Bahçede Mustafa Kemal Atatürk’ün de büstü bulunmaktadır.

 • Adres: Treloar Cres, Campbell ACT 2612, Avustralya
 • Telefon: +61 2 6243 4211
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 17.00
 • Giriş ücretsizdir.
 • Web sitesi için tıklayınız.

National Gallery of Australia (Avustralya Ulusal Galerisi)


wikimedia.org

Avustralya Ulusal Galerisi; Aborjin sanat eserlerinden 20. yüzyıla ait modern resim ve heykellere kadar geniş bir yelpazeyi içinde barındırır. Ülkenin en prestijli galerinden biri olan Avustralya Ulusal Galerisi kapsamında yalnızca resim ve heykel çalışmaları değil, tarihi mobilyalar, çizimleri, fotoğraflar, el işi ürünleri, moda yaratımları, seramik ve gümüş eşyalar da sergilenmektedir.

 • Adres: Parkes Place, Parkes ACT 2600, Avustralya
 • Telefon: +61 2 6240 6411
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 17.00
 • Giriş ücretsizdir.
 • Web sitesi için tıklayınız.

 National Zoo & Aquarium (Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum)


abc.net.au

Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum, Burkey Griffin Gölü kıyısında geniş bir arazi üzerine kuruludur. Hayvan severler için büyüleyici bir gezi durağı olan Ulusal Hayvanat Bahçesi’nde; Tazmanya şeytanı, aslan, kaplan, puma, ayı, maymun, kanguru, kırmızı panda, zürafa ve birçok sürüngeni görebilirsiniz. Akvaryum bölümünde ise köpekbalığı başta olmak üzere çok sayıda deniz ve tatlı su canlısı bulunmaktadır.

 • Adres: 999, Lady Denman Dr, Canberra ACT 2611, Avustralya
 • Telefon: +61 2 6287 8400
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.30 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Yetişkin 40 AUD / Öğrenci 33 AUD / Çocuk 23 AUD
 • Web sitesi için tıklayınız.

National Library of Australia (Avustralya Ulusal Kütüphanesi)


wikimedia.org

1960 yılında kurulmuş olan Avustralya Ulusal Kütüphanesi, ülkenin en büyük kütüphanesi olma özelliğine sahiptir. İçerisinde 9 milyonu aşkın kitabın bulunduğu yapı, Avustralya kültürü ve tarihi hakkında en zengin bilgi içeriğine sahip kurumdur. Kütüphane içerisinde ayrıca prestijli bir kafe ve nadir bulunan değerli kitapların yer aldığı bir kitapçı bulunmaktadır.

 • Adres: Parkes Pl W, Canberra ACT 2600, Avustralya
 • Telefon: +61 2 6262 1111
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Perşembe: 10.00 – 20.00 / Cuma – Cumartesi: 10.00 – 17.00 / Pazar: 13.30 – 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Parliament House (Parlamento Binası)


wikimedia.org

Avustralya Parlamentosu'nun toplandığı yapı olan Parlamento Binası, 9 Mayıs 1988 tarihinde Kraliçe II. Elizabeth tarafından resmi olarak açılmıştır. Maliyeti 1.1 milyar doları aşan Parlamento Binası, inşa edildiği döneminde güney yarımkürenin en pahalı yapısı ünvanını almıştır. Eski Parlamento Binası'nın altmış yıldan fazla kullanılmasının ardından daha modern bir yapıya geçme ihtiyacı oluşmuş ve günümüzde halen kullanılan bu yapı inşa edilmiştir. Modern ve fütüristik mimarisiyle dikkat çeken yapıyı, cuma - pazartesi günleri 09.00 - 17.00 saatlerinde düzenlenen turlara katılarak ziyaret etmek mümkündür. Diğer günlerde ziyaretçi kabul edilmemektedir.

 • Adres: Parliament Dr, Canberra ACT 2600, Avustralya
 • Telefon: +61 2 6277 7111

Telstra Tower (Telstra Kulesi)


wikimedia.org

Telstra Kulesi, Black Mountain (Kara Dağ) üzerinde, 195 metre yükseklikte bulunan bir yayın kulesi ve Canberra’nın en ünlü sembollerinden biridir. 1980 yılında inşası tamamlanan kule, ziyaretçilerinin şehri panoramik açıdan seyretmesine imkan veren gözlem alanlarını, lüks bir restoran, bir kafe ve hediyelik eşya mağazasını da içinde barındırır.
Adres: 100 Black Mountain Dr, Acton ACT 2601, Avustralya

 • Telefon: +61 2 6219 6120
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 22.00
 • Giriş ücretleri: Tam 7.50 AUD / Öğrenci 3.00 AUD / Çocuk 3.00 AUD
 • Web sitesi için tıklayınız.

Australian National Botanic Gardens (Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri)


under-guide.com

1949 yılında açılmış olan Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri; Avustralya bitki örtüsünü korumayı ve tanıtmayı amaçlar. Bahçe içerisinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bitki türleri yaşatılır ve yeniden çoğalmaları sağlanır. Avustralya bitki örtüsüne ait hemen her çeşit bitkinin yer aldığı botanik bahçesi, aynı zamanda Avustralya kıtasına özgü hayvan türlerini de içinde barındırır.

 • Adres: Clunies Ross St, Acton ACT 2601, Avustralya
 • Telefon: +61 2 6250 9588
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.30 – 17.00
 • Giriş ücretsizdir.
 • Web sitesi için tıklayınız.

​Canberra gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Avustralya Mutfağı


wordpress.com

Avustralya mutfağının temelinde kırmızı et, sebze ve meyveler ve deniz ürünleri bulunur. Ülkenin sığır ve koyun eti merkezi olan Canberra’da en kaliteli kırmızı et çeşitlerini tatmak mümkündür. Canberra’da en çok sevilen yerel spesiyallerin başında domates soslu biftek yahnisi gelir. Patates, havuç, soğan ve domates eşliğinde pişirilen yerel üretim organik kırmızı et, mükemmel bir lezzete sahiptir.

Devamını Oku

Canberra Gece Hayatı


international.cit.edu.au

Renkli gece hayatıyla başkent Canberra, her zevke ve tercihe hitap edecek çok sayıda eğlence mekanını içinde barındırır. Canlı müzik barları, bira evleri, İngiliz pubları, dans ve gece kulüpleri; Canberra gece hayatına farklı renkler katan sayısız alternatiften yalnızca birkaçıdır. Canberra eğlence hayatının en hareketli olduğu zaman cuma ve cumartesi geceleridir. Canberra’da eğlencenin kalbi ise “Bunda”, “Kingston”, “Acton”, “Weston”, “Ainslie”, “Dickson” ve “Braddon” caddelerinde atar. 

Devamını Oku

Canberra'da Alışveriş


canberra.edu.au

Canberra kenti, kültür sanat merkezleri ve müzeler içerisinde bulunan, tarihi eşyalar, hediyelik ürünler, biblolar, el işi  ve yerel ürünlerin satıldığı özel mağazalarıyla ünlüdür. Avustralya kültürüne özgü yerel ürünleri satın almak için; Ulusal Galeri, Ulusal Kütüphane, Questacon Bilim Müzesi, Acton Ulusal Müzesi ve Savaş Anıtı Müzesi kurumları içerisindeki özel mağazalara göz atabilirsiniz.

Devamını Oku

Canberra Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Avustralya Bayramı (26 Ocak)
 • Canberra Bayramı (14 Mart)
 • Paskalya (Mart/Nisan)
 • Anzak Günü (25 Nisan)
 • Kraliçe’nin Doğum Günü (13 Haziran)
 • İşçi Bayramı (3 Ekim)
 • Noel (25 Aralık)

Canberra Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 000
 • İtfaiye: 000
 • Polis: 000
 • Trafik Akış Yönü: Sol
 • Uluslararası Telefon Kodu: +61
 • Canberra Uluslararası Havalimanı: +61 2 6275 2222

Canberra Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type I / 240V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 20oC
  • Mar 17oC
  • Nis 13oC
  • May 9oC
  • Haz 6oC
  • Tem 5oC
  • Agu 7oC
  • Eyl 9oC
  • Eki 12oC
  • Kas 15oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa

Ülke: Avustralya
Nüfus: 381.488
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: Avustralya Doları (AUD)
İklim: Ilıman Okyanusal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 4.32 (Türkiye $ 3.87)