Yürüyen Köşk

Yürüyen köşk, Yalova’da bulunan ve 1929 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet etmesi için inşa edilen bir köşktür. Yanında bulunan ağacın kesilmemesi için bir ray sistemi ile kaydırılarak uzaklaştırıldığı için bu ismi alan yapı günümüzde de ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Atatürk’ün “memleketim” diye söz ettiği Yalova’ya yolunuz düşerse yürüyen köşkü dolaşıp tarihe meydan okuyan koca çınara selam verebilirsiniz. Köşkün taşınması için gösterilen özveriyi okuduğunuz zaman Atatürk’ün doğaya olan hassasiyetini daha iyi anlayabilirsiniz.

Yürüyen Köşk Hakkında Bilgi

Yalova’daki yürüyen köşk içi kadar dış görünüşü ile de büyük beğeni toplayan şirin bir yapı olarak karşınıza çıkıyor.

Köşkün tarihi ile bilgi verecek olursak, Atatürk’ün Yalova’da tarımda modern tekniklerin kullanılması ve nitelikli fideler yetiştirerek halka örnek olmak için “millet çiftliği”ni düzenlediğini söyleyebiliriz. Burada bulunduğu zamanda kalmak için de deniz kıyısında bir çınar ağacının yanına iki katlı köşk inşa edilir. Atatürk 1936 senesindeki ziyareti sırasında ağacın dallarının, köşkün pencerelerine zarar vereceği gerekçesiyle kesilmesi gerektiğini öğrenir. Ağacın dallarının kesilmesine izin vermeyen Atatürk ise evin kaydırılarak ağaçtan uzaklaştırılmasını ister. Bunun üzerine evin temelinin altına zorluklarla bir ray sistemi döşenir ve köşk kaydırılarak bugünkü yerine getirilmiş olur. 11 Haziran 1937 tarihinde tüm taşınmaz malları gibi Türk Milleti’ne bağışlayan Atatürk’ün yürüyen köşkü günümüzde ziyaretçilerini ağırlar. Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü arazisi içinde bulunan alanda günümüzde tarımla ilgili çalışmalar ve hizmetler devam eder.

Yürüyen Köşk Kahvaltı

Yalova Yürüyen Köşk’e ziyaret düzenlerseniz burada bulunan kafede kahvaltı ve diğer öğünleri de geçirebileceğinizi söyleyebiliriz. Deniz kenarında, köşkün hemen yanında bulunan kafeteryada günün her saatinde kahvaltı seçenekleri, tost, sandviç, börek gibi atıştırmalıklar, ızgara çeşitleri, tatlı, dondurma, çay, kahve ve soğuk içecek çeşitlerini bulabilirsiniz. Mekânda 2 kişi için 35-75 Türk lirası arasında harcama ile öğün geçirebilirsiniz. İşletmenin 08.30 – 23.30 saatleri arasında açık olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Telefon: (0226) 812 73 41

*Fiyatlar ve saatler Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Yalova Yürüyen Köşk Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Yalova’nın simgesi haline gelen ve Atatürk’ün pek çok önemli toplantısını burada yaptığı köşk günümüzde ziyaret edilebiliyor. Tarihi ile ilginizi çekebilecek köşkün bahçesine ücretsiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. Evin içine girmek için ise öğrencilerin 1 Türk lirası, yetişkinlerin ise 2 Türk lirası ödemesi yeterli oluyor. İçeride 20 dakikada bir düzenlenen 10 dakikalık rehberli turlara katılmanız mümkün.
Pazartesi günleri kapalı olan köşkü diğer tüm günler 09.20 – 17.20 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

*Saatler ve tarihler  Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Yürüyen Köşk Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yürüyen Köşk nerede diye soracak olursanız Yalova’nın merkezinde olduğunu söyleyebiliriz. Ulaşım için farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Deniz otobüsü – feribot: Deniz yolu ile ulaşım için İdo seferlerini takip edebilirsiniz. Köşk iskeleye yakın mesafede bulunuyor.

Otomobil: Şahsi aracınızla gitmek isterseniz adres bilgisinden ve navigasyon desteğinden faydalanabilirsiniz.

Adres: İsmet Paşa Mahallesi, Yürüyen Köşk – Merkez / Yalova