Lido, Venedik'te küçük bir adadır. Ödüllü plajlara sahip olan Lido en çok  Venedik Film Festivali'ne ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Bununla birlikte, Art Deco mimarisi ve spor merkezleri ile de Venedik'in en çok turist çeken sayfiye yerleri arasında gelmektedir. Lido, İtalyanca'da kıyı anlamına gelirken İngilizce'de havuz ya da plaj anlamındadır. 

Lido açıklarında bulunan küçük bir ada  olan San Lazzaro degli Armeni, gezilecek önemli yerlerdendir. 1717'den beri San Lazzaro ‘daki Ermeni Katolik Manastırı'na ev sahipliği yaptı. Manastırın en dikkat çeken ziyaretçisi, adada Ermenice çalışarak vakit geçiren şair Byron’dıır. Günümüzde manastır, ünlü yazara adanmış kalıcı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, 1789 yılında keşişler tarafından kurulan ve dünyadaki sürekli çalışan en eski Ermeni yayınevi olan adada bir yayınevi olduğu da unutulmamalıdır. Rahipler tarafından günde bir kez düzenlenen ada turuna katılın derim.

Lido, Venedik'in spor ve rekreasyon alanı olarak bilinir. 11 km'den fazla uzanan ve Adriyatik Denizi'ne bakan Lido ‘nun kumlu kısmını gezmekten keyif alacaksınız. Bütçenize bağlı olarak, özel veya halka açık bir plaja gidebilirsiniz. En iyi özel plajlardan biri Hotel Excelsior Beach, Lido ‘nun genel plajı ise kuzeydedir. Denizin yakınında iyi bir yer kapmak için erken gitmeye çalışmakta fayda var.

Alberoni Vahası, Lido adasının güney ucunda bulunan korunan bir doğal koruma alanıdır. Vaha, bir çam ormanı Byron ve Goethe şiirindeki güzelliği için ölümsüzleştirilen karmaşık bir kumul sisteminden oluşur. 9 metreye kadar çıkan kumullar, 1800'lerde gelişmeye başladı ve korunan kuş türleri Kentish Plover ve Little Tern de dâhil olmak üzere çeşitli ekosisteme ev sahipliği yapıyor. Merkezden bir bisiklet kiralayabilirsiniz ve Alberoni ‘ye giderken Via Malamocco boyunca batı sahilini keşfedebilirsiniz.

San Nicolò al Lido Kilisesi, Venedik'te önemli bir tarihi yere sahiptir. Her yıl yapılan Sposalizio del Mare'nin Venedik Doge'sının Adriyatik Denizinde ticaret gemileri batıya yelken açmadan önce ziyafet düzenlenir. Bu nedenle, denizciler tarafından görülen son Venedik dönüm noktasıdır.  Kilise, denizcilerin koruyucu azizi olan St. Nicolas’ın kalıntılarına ev sahipliği yapar. En ilgi çekici nokta 17. yüzyıldan kalma ceviz korosu tezgâhlarıdır.

Viale Santa Maria Elisabetta adındaki Lido ‘nun ana caddesinde yürüyün. Genellikle Gran Viale olarak adlandırılan cadde bütün adanın üstünden geçer. Cadde boyunca çok sayıda otel, mağaza ve restoran bulunmaktadır. Gran Viale, Murazzi yolunu izleyerek, halk plajına kuzeyden veya güneyden Alberoni Vahasındaki deniz kordonunu takip edebileceğiniz deniz kıyısında bitirir. Murazzi, adayı su erozyonuna karşı koruyan Istrian taşından yapılmış koruyucu bir bariyerdir.

ido'nun bir diğer görülesi noktalarından biri olan Tempio Votivo Kilisesi, Venedik'in bir savaş anıtıdır. Mimar Giuseppe Torres tarafından 1925-1935 yılları arasında inşa edilmiştir. Savaş anıtı, lagün bölgesinde inşa edilen son büyük dini yapıdır ve Venediklilere, kentin Birinci Dünya Savaşı'ndan büyük zarar vermeden, özellikle de 27 Şubat 1918'deki bombalamadan kaçtığını ve şükrettiğini göstermek için tasarlanmıştır. Kilisenin bakır yapısı, Vaporetto istasyonunun yanındaki konumu nedeniyle ziyaretçiler tarafından görülen ilk simge yapılardan biri haline gelmiştir.

Venedik'teki Yahudiler, şehirdeki Yahudilerin uzun tarihini gösteren 1386'da kendi mezarlıklarını yaratma fırsatını yakaladı. Mezarlık kuzeyde San Nicolò kilisesinin yanındadır. Günümüzde, Eski Yahudi Mezarlığı önceden randevu aldığınızda ziyaret edebilirisiniz. Son 30 yılda 16. Ve 18. Yüzyıllar arasında inşa edilen anıtlar restore edilmiştir. Alternatif olarak, halka açılan ve Via Cipro'da bulunan modern Yahudi mezarlığını ziyaret edin.

Malamocco, Lido ‘nun güneyindeki görünümlü bir köydür. Tek başına bir ada olsa da kanal boyunca uzanan bir dizi köprü ile bağlanıyor. En ünlü görülecek yerler arasında Santa Maria Assunta Kilisesi, Ponte Borgo (köyün en eski köprüsü) ve Malamocco belediye başkanlarının 1339'a kadar yaşadığı Palazzo del Podestà yer almaktadır. Palazzo del Podestà, lagün manzaralı ve Gotik tarzdaki bir binadır. Bugün Malamocco müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Tüm görülecek yerler Piazza Maggiore ‘de yan yana bulunmaktadır.