Urla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzmir’in şirin bir ilçesi olan Urla, Ege Bölgesi’nin en güzel tatil beldeleri arasındadır. Tarihi dokusunu korumayı başarmış küçük köyleri, sakin havası, tertemiz denizi ile tatilcileri kendisine çeken Urla ziyaretçilerine bol huzur vadetmektedir. Antik çağlara uzanan tarihi ile Urla’nın eski ismi Klazomenai’dir. On iki İyon kentinden biri olan Klazomenai, Limantepe mevkiinde yer almaktadır. Bugüne dek yapılan kazı çalışmalarının ardından bölgenin tarihçesinin en az dört bin yıla dayandığı tahmin edilmektedir. Klazomenai, Ege sahil bölgesinin en eski ve uzun süreli yerleşimin merkezi olmuştur. Bölge kent devletlerinden sonra Perslerin, Roma ve Bizans imparatorluklarının hâkimiyetine girmiştir. 1071 yılından sonra Anadolu’da Türklerin hâkimiyetinin artmasıyla sırasıyla Büyük Selçuklular, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı İmparatorluğu bölgede hüküm sürmüştür. Birinci Dünya Savaşı sırasında üç yıl işgal altında kaldıktan sonra 12 Eylül 1922’de kurtulan Urla’nın isminin nereden geldiğine dair farklı düşünceler bulunmaktadır. Rumca “bataklık” anlamına gelen “vurla sözcüğünden üretildiğine dair görüşler bulunsa da Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde şehrin Kıdafe kralının kızı tarafından kurulduğu ve şehre Urli adının verildiği geçmektedir. Urli isminin zaman içinde dilden dile Urla şeklinde dönüştüğü rivayetler arasındadır.

Yarımada olan Urla İzmir’e 35 kilometre, Çeşme’ye 55 kilometre uzaklıktadır. Özellikle yaz aylarında İzmir ve çevresindeki tatilcileri ağırlayan Urla, Çeşme’ye oranla çok daha sakin bir tatil beldesidir. Çam ağaçları altında gün boyu kitabınızı okumak, sabahları kuş sesleri eşliğinde uyanmak ve bakir koylarda denizin tadını çıkarmak istiyorsanız Urla sizin için en doğru adreslerden biridir. Urla’ya ulaşımın kolay olması sadece yerli değil yabancı turistlerin de ilçeyi tercih etmesinde önemli rol oynar. İzmir Adnan Menderes Havalimanı Urla’ya 57 kilometre uzaklıktadır. İstanbul, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerin yanı sıra yurt dışındaki birçok şehirden İzmir’e haftanın her günü direkt uçak seferleri düzenlenmektedir. Adnan Menderes Havalimanı’ndan araç kiralayabilir, dilerseniz transfer hizmetleri ile ortalama 1 saatte Urla’ya ulaşabilirsiniz.

Urla, Akdeniz ikliminin etkisinde olduğu için yazlar sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. En yoğun sezonunu haziran-eylül arasındaki dönemde yaşayan ilçede deniz sezonu çok daha erken açılır. Nisan ayından itibaren denize girebileceğiniz Urla’da deniz suyu sıcaklığı ortalama 22 derecedir. Yılın sekiz-dokuz ayı bol güneşli ve ılık bir havaya sahip olan Urla’da denize girebileceğiniz birçok plaj mevcuttur. Merkezden fazla uzaklaşmak istemiyorsanız Mavi Plaj olarak da bilinen Çeşmealtı Halk Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Ulaşımı kolay olduğu için hafta sonları oldukça kalabalık olan Mavi Plaj’a erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz. Daha sakin bir alternatif isteyenler tercihini Demircili Koyu’ndan yana kullanabilir. Akvaryumu andıran denizi ile öne çıkan koyda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Çam ve palmiye ağaçları ile kaplı Karantina Adası’nda da deniz keyfi yapabileceğinizi unutmayın. Gelinkaya, Malgaça Koyu, Gülbahçe Koyu, Altınköy Plajı Urla’da denize girebileceğiniz yerler arasında sayılabilir. Urla Yarımadası’nın kuzeyinde yer alan Yassıca Adası’na limandan kalkan teknelerle ulaşabilir, tertemiz denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Urla’da keşfedilmeye değer birçok yer sizleri bekliyor. Barbaros, Bademler ve Balıklıova köylerinde Urla’nın tarihî dokusunu hissedebilir, misafirperver köy halkı ile sohbet edebilirsiniz. İlçe merkezindeki Sanatçılar Sokağı’ndan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir, Urla’nın en eski çarşısı olan Malgaca Pazarı’nda asırlık çınar ağaçları altında katmer yiyebilir, bol köpüklü köy ayranı içebilirsiniz. Urla iskelede bulunan balıkçılarda birbirinden lezzetli deniz ürünlerini deneyebilir, gün batımına karşı içkinizi yudumlayabilirsiniz. Eğer şarap seviyorsanız doğru yerdesiniz. Urla Bağ Yolu’nda ilerlerken kendinizi Toskana’da hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Dört tarafı üzüm bağları ile çevrili olan yolda eşsiz fotoğraf kareleri sizleri bekliyor. Bağ Yolu’nda ardı ardına sıralanan şarap evlerinde Urla’nın lezzetli şaraplarını tadabilir, hem kendinize hem sevdiklerinize satın alabilirsiniz. Bağ Yolu’nda yer alan evlerin bir kısmı konaklama hizmeti de vermektedir. Tamamen doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz bağ evlerinde unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Ege’nin huzur kokan ilçesi Urla’ya en az 2-3 gününüzü ayırmanızı ve bu şirin ilçeyi doyasıya keşfetmenizi tavsiye ederiz.
 

Tanıtım Videosu: